Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Poprawne uzbrojenie wędki castingowej

tech-rb spacing cast przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 08 lipiec 2009 - 11:29

Witam jestem początkującym rodbuilderem i chciałbym zasięgnąć porady doświadczonych kolegów. Zbroję sobie cts-a 7'0 8-12LBS.Po wyznaczeniu kręgosłupa blanku postanowiłem rozmieścić przelotki po twardej stronie,aby przyśpieszyć czas reakcji kija na zacięcie po czym naszły mnie wątpliwości czy to nie błąd patyk i tak jest szybki a przelotki pod stałą szpule montuje się wszak po miękkiej stronie



#2 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 08 lipiec 2009 - 17:45

Witam cie można zbroić po jednej jak i po drugiej stronie zależny co chcesz osiągnąć uzbroiłem tak dwa batsony RX8 o identycznych parametrach i identycznie rozmieszczone przelotki i powiem szczerze ze zaskoczyła mnie różnica miedzy nimi :huh: jest bez problemu zauważalna nawet dla laika ,wiec jak chcesz mieć kijek pod sandacza to jak najbardziej na sztywniejszej stronie

#3 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 08 lipiec 2009 - 18:43

Dzięki,tak myślałem.Wędka będzie pod sandacza na lekko ale pewnie i pstąga jakiegoś wytaszczy.Pozatym chciałem aby łatwiej się ładowała przynętami o masie z dolnego zakresu,szczególnie woblerami a mniej poddawała podczas ich ściągania.

#4 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 17 styczeń 2011 - 23:27

Witam. Chciałbym się zapytać o poprawność klasycznego zbrojenia wędki castingowej. Chodzi mi o dotykanie plecionki do blanku podczas ugięcia. Wiem, że należy tak zaplanować rozmieszczenie przelotek by pod obciążeniem plecionka nie dotykała blanku. Sprawa niby prosta ale po dwudniowych eksperymentach ze zbrojeniem doszedłem do wniosku, że zwiększając obciążenie w końcu kiedyś plecionka spotka się z blankiem. Nie ważne czy będzie tam 10 przelotek czy 13... Pytanie moje brzmi: czy jest jakaś reguła, która określa maksymalną masę podpiętego obciążenia podczas takiego testu przy której linka nie powinna stykać się jeszcze blankiem? Będę wdzięczny za wszelkie opinie.



#5 ONLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2011 - 23:48

Nie ma reguły, trzeba wybrać złoty środek. Dużo zależy od rodzaju blanku - niektóre blanki bardzo trudno uzbroić pod casting klasycznie (np. blanki o szczytowym ugięciu). Inne znowu, blanki o bardziej regularnym ugięciu np. crankbait - bardzo ładnie wychodzą w klasycznym zbrojeniu.

Inna sprawa to wysokość przelotki, czasem można zastosować przelotkę np. o mniejszym pierścieniu ale wyższej ramce np. SV zamiast LN, albo SG lub L.5.5 zamiast L6.

Generalnie linka nie powinna dotykać blanku w części szczytowej pod takim ugięciem jakie można osiągnać prowadząc przynętę danym blankiem, nie dobrze byłoby też gdyby pod większym ugięciem lina np. cięła foregrip co może się zdarzyć przy zbyt daleko posuniętej pierwszej przelotce przy blanku o głębokim ugięciu. Reszta jest kompromisem. Mi przy blankach o długości od 6'6 do 7'0 przy klasycznym zbrojeniu wychodzi od 8 do 10 przelotek łącznie ze szczytową, w zależności od rodzaju, mocy blanku, rodzaju przelotek etc.


#6 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 18 styczeń 2011 - 00:53

Na forum rodbuilding.org byl kiedys ciekawy watek na ten temat, o ile pamietam wszystko jest dozwolone, byle by linka nie biegla na skroty pod wygietym blankiem ;),
Osobiscie planuje rozlozenie przelotek tak, zeby w czasie pracy przynety oraz przewidzianym zakresie pracy pod ryba linka mozliwie nie ocierala sie o blank. Do tej pory udalo mi sie to w blankach medium do heavy zawsze zrealizowac w zadawalajacy mnie sposob mieszczac sie +/- w regule > dlugosc blanku w ' + 1 < uzywajac standardowych niskich przelotek castingowych. Ostatnio wykonczylem lajtowa trzyczesciowke o dl. 7 na 10 alconitach: Wstepna 8-ka BLNAG, potem lacznie ze szczytowa BLAGi 5.5-5.5-5.5-5.5-4-4-4-4-4-4. Kij ugina sie bardzo harmonicznie, w przewidzianym zakresie pracy praktycznie bez kontaktu linki z blankiem. Nie zauwazylem zadnego negatywnego efektu przez zweikszona ilosc (lekkich) przelotek... Osmielony tym, w przygotowaniu jednoczesciowy lajtowy kijek 6' - wyszlo na 11 przelotek typu micro...
Odnosnie samego line scrub - uwazam to za malo szkodliwe, jesli pojawja sie ten efekt w gornym zakresie pracy blanku, bo nasze rodzime ryby zwykle nie maja tendencji do kilometrowych odjazdow, przy ktorych linka by przez dlugi okres szorowala o blank, wiec temat jest raczej kosmetycznej natury... A nawet gdyby po 3 sezonach kij nie nadawalby sie przez to do uzytku - so what, w koncu nikt chyba nie chce dozywocia na jednym kiju <_< To samo chyba dotyczy przekladni kolowrotkow <_<
I tak jak napisal Friko - czasami trzeba isc na kompromisy, ale przy przy odpowiednim doborze blanku moze wyjsc idealnie - good luck!
Uff... na dzisiaj limit wyczerpany :lol:

#7 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 18 styczeń 2011 - 14:04

Friko faktycznie tak jest że L5,5 mają wyżej pierscienie niż L6? Ale to jest jakaś drobna różnica chyba?? Mówisz że dla 7 stopowego blanku wysrarcza Tobie 10 przelotek... Hmm u mnie zgodnie ze spacingiem podanym przez Lamiglasa sugerowane jest użycie 13 przelotek!! Nie chciałbym stosowac takiego rozwiązania
gdyż mi nie odpowiada - blank nie jest już tak cięty jak na początku. Nie wiem, może przyczyną tego jest 4-5 krotne owinięcie taśmą izolacyjną każdej przelotki. Wędka waży około 10g więcej z czego same przelotki około 5g... Nici z lakierem powinny być lżejsze niż taśma prawda? Zmartwiło mnie to, że dla obciążenia około 3lb zawieszonego pod szczytówką linka zaczyna dotykać blanku (blank mocowany pod kątem 45 stopni) - tak jest przy 13 przelotkach. Przy 10 natomiast, 1lb powoduje już taki efekt.. No nic pokombinuje dziś jeszcze z 11 przelotkami i dam znać jak wyszło.

#8 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2877 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 18 styczeń 2011 - 14:08

(blank mocowany pod kątem 45 stopni)

Przymocuj go w poziomie i wtedy testuj.

#9 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 18 styczeń 2011 - 18:30

Dobra Kamil zrobię jak mówisz :D. A tak z ciekawości zapytam: gdybyś robił wędkę castingową dla siebie na 20 funtowym blanku to jakim obciążeniem byś ją później testował. Mam na tu na myśli test z obciążeniem statycznym w poziomie przy którym sprawdzasz czy linka dotyka blanku. Czy przykładowo zaakceptowałbyś t,o że podnosząc 1,5kg linka szura po blanku czy nawet mniejsze obciążenie byłoby już OK?

#10 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 18 styczeń 2011 - 19:04

Ten wątek był dyskutowany milion razy na rodbuilding.org . Jedni akceptują tarcie linki o blank inni nie. Każdy kij może znaleźć się w sytuacji, kiedy linka trze o blank. Jak sprawdzić konfigurację zbrojenia 20 funtowego blanku, przelotkami do góry? Zrobić test statyczny na 20 funtów :D .

#11 ONLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2011 - 19:09

Jezeli przy blanku o długosci 7 stóp i mocy 20 lb wychodzi Ci 13 przelotek, to albo jest to kiepski blank pod klasyczne zbrojenie catingowe, albo przelotki są wyjątkowo niskie (mikro?)

Przykładowo, mój ostatni nabytek catingowy: Batson CB70H ( crankbait 7'0 25lb) - uzbrojony klasycznie w 9 sztuk przelotek forecast (SV10-SV8-SV7-L7-L6-L6-L6-L6-L6) + przelotka szczytowa Fuji F7

Fuji L5.5 mają zauważalnie wyżej osadzony pierscien niz Fuji 6.0. Podobnie wyżej osadzone są stare przelotki typu L - one występują w katalogach często bez symbolu, przelotki tego typu z pierscieniem SIC oznaczane sa czasem tyme SG

#12 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 18 styczeń 2011 - 19:22

Jak sprawdzić konfigurację zbrojenia 20 funtowego blanku, przelotkami do góry? Zrobić test statyczny na 20 funtów :D .


Jasne :D, szczególnie, że przelotki w fazie testowania są przyklejone taśmą...

Friko czy Twój nowy nabytek pod dużym obciążeniem jest OK, jeśli chodzi o kwestie przylegania plecionki do blanku? Testowałeś go w ten sposób?

#13 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 18 styczeń 2011 - 19:29

:D Daj mi 10 kijów, uważanych za uzbrojone prawidłowo, a każdego z nich obiciążę w granicach jego wytrzymałości tak, że linka będzie tarła o blank. OK, to była lekka łośliwość, a poważnie, to tak jak napisał @Friko. To jest kompromis. Moim zdaniem myślenie za wszelką ceną w taki sposób podczas ustawiania przelotek może zaprowadzić w ślepą uliczkę.

#14 ONLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2011 - 19:38

Friko czy Twój nowy nabytek pod dużym obciążeniem jest OK, jeśli chodzi o kwestie przylegania plecionki do blanku? Testowałeś go w ten sposób?


Oczywiście że tak i oczywiście że jak będę go naginał to w końcu linka zacznie dotykać blanku, ale wyszło bardzo, bardzo przyzwoicie pod tym względem tzn. taka sytuacja wymaga już solidnego przygięcia kija. Jednostopkowe Forecasty są dosyć wysokie + sam blank ma równomierne ugięcie = musiało wyjść dobrze.

#15 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 18 styczeń 2011 - 20:42

Chłopaki dzięki za wszelkie rady. Ciężko dyskutować na sucho, chociażby dlatego, że trudno opisać castingowe ugięcie. Pokaże może zdjęcie jak sytuacja się ma. Przelotek jest 10. Kij jest poziomo i podnosi 1,5litra wody (no może trochę mniej bo już trochę wypiłem :D). Czerwone strzałki pokazują miejsca gdzie plecionka dotyka blanku. Jeśli macie jakieś spostrzeżenia chętnie wysłucham.

Załączone pliki



#16 OFFLINE   Arturrr

Arturrr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Imię:Artur

Napisano 18 styczeń 2011 - 22:24

albo przelotki z wyżej osadzonym pierścieniem albo zbrojenie spiralne i problemu nie będzie :mellow:

#17 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 18 styczeń 2011 - 22:53

Gdyby to spiralne zbrojenie było estetyczne pewnie bym się zastanawiał. Jak na razie budzi mój niepokój :lol: . Właśnie przed chwilą zapoznałem się z fajnym sposóbem na rozmieszczenie przelotek i mam nadzieje, że wkrótce coś z tego wyjdzie :D.

#18 ONLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2011 - 23:24

Nic nie widać na tym zdjeciu, moglbys zalozyc jakas grubsza kolorowa plecionke - albo sznurek nawet?

bUNag'ów osobiście nie lubię bo są niskie, dałbym LN7 i potem przechodził na L7 albo LN7-LN6-L5.5

Masz dostęp do przelotek SV?

#19 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 18 styczeń 2011 - 23:32

[quote title=RobertGizycki napisał(a) dnia wto, 18 styczeń 2011 07:22][quote]
Jasne :D, szczególnie, że przelotki w fazie testowania są przyklejone taśmą...
[/quote]

Dlatego obciazenie wieszasz na szczytowej przelotce, ktora mozna przymocowac tymczasowo na kleju hotmelt. Linka przebiegajaca przez reszte przelotek jest tylko pod lekkim napieciem dodatkowym ciezarkiem.
Wracajac do Twojego problemu widze nastepujace rozwiazanie:
Dodanie jednej przelotki wiecej (i tak bedziesz znacznie ponizej rekomendacji producenta blanku) - aby zachowac mozliwie wlasciwosci blanku uszczuplilbym to zbrojenie. Jesli ta 12-tke uwazasz za konieczna, postawilbym po niej od razu BLNAG 8 i poszedl dalej po mniejszych BLAGAch do konca - te 7-ki nie daja w cascie nic oprocz masy, takie stopniowe przejscie duze>male potrzebne jest tylko w spinie, w cascie to tylko optyka.
Brzmi troche radykalnie, ale to tylko szkic - warto poprobowac i opuscic przetarte sciezki...

#20 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 styczeń 2011 - 13:49

Postaram się o lepszą fotę lub sznurek. Najpierw pobawię się trochę z 11 przelotkami i dam znać jak wyszło. Odnośnie dostepności przelotek, to mogę zamówic dowolne przy okazji jak będę kupował drobiazgi do drugiej wędki.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, cast, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych