Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Poprawne uzbrojenie wędki castingowej

tech-rb spacing cast przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 19 styczeń 2011 - 14:02

Ja w ogóle jestem inny, bo lubię wysokie stopki i mało przelotek. Linka trąca o blank zupełnie mi nie przeszkadza i bardzo często występuje w moich kijach. Jedyne, czego pilnuję to to, żeby nie tarła w części szczytowej, a raczej między pierwszą i drugą oraz drugą i trzecią przelotką.
Testując ugięcie, montuję w uchwycie multik, który będzie normalnie z nim współpracował (albo inny podobny gabarytem - chodzi przede wszystkim o wysokość na jakiej linka wychodzi z wodzika). Linkę przeciągam przez przelotki, a na końcu podwieszam małe wiaderko. Do wiaderka dolewam stopniowo wody, tak po szklance na oko. Notuję sobie, gdzie dodać, a gdzie ująć. I tak dolewam, aż stwierdzę, że na blanku już nic ciekawego się nie wydarzy. Czasami jest to pół litra, a czasami 2 litry. No w jerkówkach więcej by było, ale je to zwykle przy pomocy drugiej osoby sprawdzam.

#22 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 19 styczeń 2011 - 16:31

Kamil, nie przejmuj sie swoja originalnioscia
Jeden z pierwszych kijkow zrobilem na lajtowym 2-czesciowym 7' PacBayu (SP 843-2, o ile sie nie myle) uzywajac wysokostopkowych, Fuji BLVLG - idac wlasnie ta sciezka wyzej, ale mniej - mimo to, ze te przelotki w malych rozmiarach sa relatywnie lekkie, wyszla klucha. Teraz stoi rozebrany i czeka na zbrojenie spiralne lub micro...
Za mala ilosc przelotek moze oznaczac nie tylko ocieranie linki o blank, ale tez gorsza dystrybucje sily...

  • Bogdan74 lubi to

#23 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 19 styczeń 2011 - 16:44

Gdyby to spiralne zbrojenie było estetyczne pewnie bym się zastanawiał. Jak na razie budzi mój niepokój :lol: .



To niech przestanie budzic niepokoj :D

To najlepszy sposob zbrojenia castingu zwlaszcza na specyficznych blankach. Jesli masz kij typowo szczytowy to spirala jest jedynym rozwiazaniem wg. mnie.

Wszystkie kije do lekkiego lowienia mam tak uzbrojone. W takim zbrojeniu linka nigdy nie ociera o blank, zazwyczaj cale zbrojenie jest tez lzejsze niz w ukladzie klasycznym, kij nie podlega silnemu skrecaniu podczas np holu.

Klasycznie mam uzbrojonego 17 funtowego uniwersala i seryjne kije jakie uzywam do lowienia w morzu. Wszytskie o mocy wiekszej niz 25 funtow.

poszukaj na forum. Kilka lat temu byla zazarta dyskusja o spiralnym zbrojeniu..




#24 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 styczeń 2011 - 16:59

Podzielam zdanie @Jerzego. Uważam, że pod względem zalet porównanie tych 2 typów wypada miażdżąco korzystnie na rzecz spirala.

#25 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 19 styczeń 2011 - 18:26

Wkrótce będę zbroił jeden kij w spiralę, bo tyle dobrego o niej czytam, a na razie sam nie mogę się na jej temat wypowiedzieć.

#26 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 19 styczeń 2011 - 18:28

Kamil, nie przejmuj sie swoja originalnioscia

Ależ ja się nie przejmuję. Po prostu ostrzegam na wstępie, że mam nietypowy punkt widzenia kija :D

#27 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 styczeń 2011 - 18:33

Jerzy wiesz, jakoś w głowie utknęła mi informacja opublikowana w jednym z artykułów: niewłaściwie wykonane zbrojenie spiralne może prowadzić do wyrwania przelotki i uszkodzenia blanku - może stąd te obawy.
Oczywiście mógłbym się pokusić i spróbować tego typu zbrojenia, tylko, że ja nie mam żadnego doświadczenia w tych kwestiach.
OK, mogę wyciąć sobie kółko z acidrods i uzbroić blank według instrukcji ale czy to wystarczy? Chyba to nie jest takie proste? Wiesz nie chce męczyć rodbuilderów i wyciągać od nich jakiś szczegółowych informacji. W sumie oni poświęcili masę czasu i kasy by dojść do swojego stanu wiedzy, uważam więc, że nie było by to do końca w porządku. W sumie ten blank nie jest jakiś szczególnie delikatny: 7-28g 10-20lb a akcję ma taką jak pokazuje zdjęcie - pomyślałem więc, że powinno dać się go uzbroić klasycznie.
Czytałem dużo o ludziach, którzy robili wędki na tych samych blankach zbrojąc je klasycznie i spiralnie. Zalety spirala są oczywiste: mniej przelotek, wędka jest stabilna nie ma szurania po blanku.
Pojawiają się rozbieżności jeśli chodzi o dystanse rzutowe, jedni twierdzą, że nie ma różnicy drudzy, że w testach im wyszło od 8-16% gorzej i takie tam. Nie mając doświadczenia w tej dziedzinie trudno wyciągnąć właściwe wnioski czytając tylko forum itd. Doświadczenie jest tu niezbędne. Dlatego nie chciałem rzucać się na głęboką wodę. I tak się ciesze, że ludzie piszą tutaj sensownie i dzielą się wiedzą.
Spoko mam czas, jak nie spodoba klasyczne zbrojenie zaryzykuje i zrobię trochę zamieszania na blanku :lol:

#28 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 styczeń 2011 - 18:40

Braki w budowaniu są zaletą moim zdaniem :D . Nie ma się nawyków, które często zawężają poszukiwania. Myślę, że warto spróbować.

#29 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 19 styczeń 2011 - 23:51

(...)kij nie podlega silnemu skrecaniu podczas np holu (...)


Do dzis nie wiem, skad to sie bierze :unsure: Zeby byl jakikolwiek odczuwalny efekt skrecajacy kij, te przelotki musialy by odstawac 1,5 m od blanku , nie wspominajac o sile, ktora by trzeba do tej dzwigni jeszcze przylozyc <_<
Owszem, jak kazda konstrukcja, spirala bezsprzecznie posiada pewne zalety, ale jesli by przewaga spirali byla taka miazdzaca, jak napisal Krzysiek, klasyczne zbrojenie by juz wymarlo smiercia naturalna...
Posiadam wykonana w pracowni spirale i zadnych cudownych wlasciwosci w niej nie odkrylem :unsure: (jej wyglad akurat nie jest dla mnie problemem)...
Pozatym jest kilka roznych mozliwosci zbrojenia spiralnego, co pokazuje, ze nie ma jednej slusznej metody B)...


#30 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 20 styczeń 2011 - 12:09

To spór akademicki który ciągnie się już długie lata :D . Nidy nie zostanie rozstrzygnięty. Większość zalet wypunktował np. Matt Davis w bardzo dobrym wywiadzie dla JB. Podstawową wadą spirala jest żmudne ustalanie spacingu- dużo prób. Przynajmniej dla mnie. Wrażliwość na młynek. Przy wyżyłowanych systemach może się okazać, że zestaw działa tylko z jednym młynkiem pod który był robiony, czy też z takim który ma podobną wysokość wodzika i szerokość szpuli.

#31 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 styczeń 2011 - 12:24

Ja się jakoś do spirali nie mogę przekonać. Dla mnie całyfun to jest jednak klasyczny kij castingowy, wykonany na blanku ktory się do tego nadaje - po prostu jest to pewien styl ktory mi odpowiada. W pozostałych przypadkach po prostu wybieram... spinning :mellow: i tak czerpię sobie z dwóch światów i cieszę się jednym i drugim B)

EDIT ps. zgadzam się w zupełności z tym co napisali Mariusz & Krzysiek powyżej, mam podobne obserwacje

#32 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 styczeń 2011 - 13:44

Wczoraj wieczorem doszedłem do wniosku, że z 12 przelotkami(FST6 + 4 dwustopkowe + 7 małych BLAG wędka powinna dać radę pod dowolnym obciążeniem w klasycznym zbrojeniu. Mam tylko jeszcze ostatnią wątpliwość. Czy te 2 przelotki więcej (BLAG6) w okolicy szczytu naprawdę będą wyczuwalne z punktu widzenia użytkownika? One ważą naprawde niewiele dlatego pomyślałem, że nie jest to najgłupszy pomysł. Jak myślicie?

#33 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 20 styczeń 2011 - 13:59

Akurat w okolicy szczytu kazda dodana masa ma najwiekszy wplyw na zachowanie blanku, mozna ja troche zredukowac uzywajac lzejszych (czyli pozostajac przy jednym wyrobie mniejszych) przelotek... Roznice masy miedzy sasiednimi rozmiarami moga byc znaczne - zerknij do odpowiedniego watku na tym forum.
Ale te dodatkowe przelotki nie wepchniesz przeciez pomiedzy juz ustawione, lecz zmniejszysz troche odstepy, wiec nie dodasz tej masy dodatkowych przelotek w calosci tylko na koncowym odcinku a rozlozysz ja na calym uzbrojonym kawalku blanku...


#34 OFFLINE   Arturrr

Arturrr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Imię:Artur

Napisano 20 styczeń 2011 - 19:45

moja pierwsza spirala
po testach będę mógł się wypowiedzieć o właściwościach rzutowych.

Załączone pliki



#35 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 20 styczeń 2011 - 20:50

Słabe zdjęcie, co to za blank? Jeśli moge coś doardzić to...Ostre przejście z 0 na 90, jak na takie odległości między przelotkami. Wygnij go ciut mocjniej niech dolnik się bardziej podda, bo może się wtedy okazać, że konty zrobią się za ostre. Spróbuj też paru ustawień na 0-45-135-180 lub 0-60-120-180. :D .

#36 OFFLINE   Arturrr

Arturrr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Imię:Artur

Napisano 20 styczeń 2011 - 21:27

zdjęcie faktycznie słabe. rozstaw nie jest 0-90-180. miało być i było 0-60-120-180. ale przy próbach kąty trochę przestawiłem i chyba jest ok (wg mnie). blank pochodzi ze szklanego spina 5-20g 2,1m firmy york.

#37 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 20 styczeń 2011 - 21:31

Krzysztof a dlaczego zaczynasz o 0???? <_< <_< <_<

#38 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 20 styczeń 2011 - 22:01

@Mifek :D . Przecież to są widełki. W aptekarza to się mogę bawić jak mam pacjenta przed sobą. To czy będzie parę stopni w lewo czy w prawo na pierwszej przelotce stwierdzić pobierzenie nie potrafię.

#39 ONLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 701 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 20 styczeń 2011 - 22:20

Ja zacząłem od -5 ,potem 60 ,120 i 180 .Testy wkrótce .Zobaczymy czy te 5 stopni wpłynie na prawidłowe nawijanie linki na multik .

#40 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 styczeń 2011 - 09:03

Ja zacząłem od -5 ,potem 60 ,120 i 180 .Testy wkrótce .Zobaczymy czy te 5 stopni wpłynie na prawidłowe nawijanie linki na multik .







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, cast, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych