Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Programy, filmy, symulacje związane z pracą woblera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 25 maj 2016 - 14:40

Sławku obecnie nie mam konta na YouTube :lol: . Ale to dłuuuga historia :D . Z hostowałem na Facebooka powinno się dać obejrzeć bez logowania czy posiadania konta . Oczywiście to tylko tak poglądowo w parę minut zrobione . Programik tak mi przypadł do gustu ze prawie dziś nie spałem :D , ale co tam odpocznę na rybach  :ph34r: :D .


  • Banjo lubi to

#22 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 maj 2016 - 18:32

..... Programik tak mi przypadł do gustu ze prawie dziś nie spałem :D , ale co tam odpocznę na rybach  :ph34r: :D .

Nie podlizuj się i tak zabiorę Ciebie na pstrągi  :lol: . Ale zrobiłeś wariata, nawet nie wiedziałem że takie cóś można zasymulować  :lol: .


  • wedkarzyk1 i marcin7s lubią to

#23 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 05 lipiec 2016 - 20:10

Taki mały zalążek symulacji opływu woblera wodą:

 

 

Co prawda woda pędzi jak szalona, ale co nie co widać :lol: . Trzeba jeszcze nad tym popracować. Porozmawiam z kolegą.

 

Symulacja dokonana jest dla woblera z programu z tego wątku.


Użytkownik Banjo edytował ten post 05 lipiec 2016 - 20:11

  • Hesher lubi to

#24 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 05 lipiec 2016 - 20:40

Sławku, tak mało wirów? Turbulencji? Naprawdę?

"Oczyma wyobraźni" widziałem to zupełnie inaczej...



#25 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 05 lipiec 2016 - 21:54

Ja też :) . Wydaje mi się, że trzeba zwiększyć dokładność obliczeń. Coś wychodzi i dobrze, ale mało precyzyjnie. Rozkłady ciśnień i prędkości też wyglądają sensownie. Jeszcze trochę pracy. Poza tym podczas obliczeń przyjmuje się pewne modele obliczeniowe, może trzeba się koło tego zakręcić?


  • woblery z Bielska i piotrmr lubią to

#26 OFFLINE   zahar

zahar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 07 lipiec 2016 - 07:10

Trochę nie tak.

Pomimo, ze wobler jest ustabilizowany, ale zakładam, że to etap początkowy (poglądowy),

strumień turbulencji zaczyna się od krawędzi steru i gaśnie bardzo daleko za obiektem.

W tym przypadku, struga będzie największa za końcem woblera,

tu gaśnie zbyt szybko.

Tak obfita bryła, tworzy zaburzenia przepływu dużo większe niż na obrazku.

A przy prędkości 10 m/s woda by się zagotowała.

Jeżeli masz możliwość, sprawdź to w tunelu kawitacyjnym, zobaczysz błędy.

Tego zaliczyć nie mogę (proszę o indeks). :)

Ale, działanie na dalszym etapie, rokuje powodzeniem.



#27 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 07 lipiec 2016 - 12:39

Też mi do końca to się nie podoba. To taka zajawka, że coś robię, aby administrator nie zmienił mi statusu ;)  :lol: . Kwestia przyjęcia modelu obliczeniowego przez program. Niestety robi to kolega, który nie jest wędkarzem i nie czuje tego do końca. Mam też utrudniony, rzadki z Nim kontakt. Ale przycisnę Go  :) .

Indeksu nie mogę dać, bo nie mam. Są teraz elektroniczne  :lol: , taki postęp zrobili.  Obiecuję poprawę.  ;)

A teraz merytorycznie. Źródłem zaburzeń przepływu jest oczywiście ster, pod nim robi się podciśnienie, a na nim jest wyższe ciśnienie. Wiry pojawiać powinny się przy sterze i na końcu, ogon woblera. Poproszę kolegę o eksperyment. Niech zbada sam korpus, bez steru. Zobaczymy co wyjdzie. Opływ dla takiej bryły jest powszechnie znany, skrzydło samolotu. Dzięki za zainteresowanie. Masz jakieś doświadczenia w tego typu tematyce; hydrodynamika, opływ ciał?


Użytkownik Banjo edytował ten post 07 lipiec 2016 - 12:54


#28 OFFLINE   zahar

zahar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 12 lipiec 2016 - 21:05

Z tym indeksem, uwierz nie wiedziałem, chyba są od niedawna.

Mój sąsiad twierdzi, że „u nas na zachodzie w Kijowie, kartonowe nadal obowiązują”. :)

A sąsiadki, mają takie ciała, nie do opłynięcia. :P

 

Nie wejdę w ten temat, z obliczeniami i programowaniem, mogę nie podołać.

Sam mam rozgrzebanych kilka tematów (bardziej prozaicznych) i jedenasty ogon sroki, to może być już zbyt wiele.

 

To jest bardzo mały obiekt i przekłamania mogą być zbyt duże.

Zauważ, że samochody, samoloty, lub ich modele badane są w tunelach, zaś modele sprowadza się do maksymalnych kształtów.

I co ważne, są badane w jednej pozycji, do kierunku ruchu.

Pewnie bardziej są zaawansowane czorty podwodne, ale żadna armia z tym się nie wychyli.

A jeżeli ktoś zrobił, to inni też mają, (po to jest wywiad) ale nie cywile.

 

W tym przypadku, jest zbyt wiele zmiennych, a rendering powinien bazować na pomiarach cząstkowych (jeżeli dobrze pamiętam). Z kolei, zmiana modelu na większy, przekłamie pomiary i będzie nieprawdziwa. Należy przeskalować wszystko, gęstości materiałów także.

 

Przypuszczam, że takiego oprogramowania jeszcze nie zrobiono, na potrzeby codzienne.

Bo i po co byłyby harce z modelami, tunelami, dymkami czy barwnikami.

Więc, tym bardziej powinieneś kontynuować.



#29 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 12 lipiec 2016 - 22:07

Czyli potrzebny nam James Wob 007, który ukradnie program modelujacy ruskie łodzie podwodne :-D.
Jak tu teraz strugać na wyczucie?
A na poważnie to specem nie jestem, ale delikatnie zwrócę uwagę że gęstość woblera nie jest jednolita w masie, o ile przy piance jeszcze dałoby się chyba to obliczyć w sensie warstw to drewno - słoje, mikrokomory z gazem, jeden wobler cięty w poprzek pnia, inny wzdłuż. Ilość zmiennych niemal nieskończona. Czy da się obliczyć "duszę" takiego korzenia olchy?

Swoją drogą ciekawe czy duże firmy jak Rapala czy Salmo używają bardzo złożonych programów modelujących czy odwrotnie - prostych, dajacych podstawowe wytyczne a reszta to testy na prototypach?

#30 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 12 lipiec 2016 - 22:55

Tutaj nie chodzi o wyniki ilościowe, a o jakościowe. Stąd model może być przeskalowany. Obecnie podczas obliczeń model dzieli się na elementy skończone i im mniejsze te elementy tym dokładniejsze są obliczenia, ale z kolei wydłuża to czas obliczeń, bądź wymaga lepszego komputera. Oczywiście jest jakaś graniczna wielkość tego elementu, przy której dalsze zmniejszanie elementów nie ma sensu. Dopiero uczymy się, więc metodą prób i błędów dojdziemy, w której części należy dać maluteńkie te elementy (ster), a w którym miejscu mogą być większe.

Model upraszczamy sobie: jednorodna struktura, jedno położenie woblera do kierunku płynięcia wody - poziome,brak ruchu woblera na boki itd. 

Tutaj chodzi, aby zobaczyć jak opływa woda, gdzie tworzą się wiry itp. Absolutnie nie chcę woblera pozbawiać "duszy"  :) .

Salmo na pewno nie ma takiego oprogramowania, a czy Rapala - chyba też nie, ale nie jestem pewien.

Wbrew pozorom to nie jest jakieś tajne oprogramowanie, kwestia czy ktoś chce się tym zająć i czy ma, może to gdzie publikować na zewnątrz. Ciekawe jakie czasopismo naukowe chciałoby zamieścić artykuł o opływie woblerów ? :)



#31 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 13 lipiec 2016 - 06:28

@Banjo, a jak sądzisz, czy dałoby się wrzucić wobka w tunel hydrodynamiczmy, i przy pomocy czujników, odczytując parametry np. prędkości przepływu, "uczyć" program?
Może trochę mętnie to opisuję - mam na myśli korygowanie modelu, jest model matematyczny, rendering itd. I do tego wprowadzamy poprawki z czujników. A najlepiej jakby w programie będącym mostem tłumaczącym odczyty z tunelu programowi renderującemu model był moduł analizy danych oparty nie na wartościach skończonych tylko , czy ja wiem, analizie heurystycznej?

Swoją drogą to jestem pewien, że tematem można by zainteresować jakąś techniczną uczelnię morską, z obopólną korzyścią. Za takie podwaliny pracy doktorskiej to by was przyszli doktorzy chyba utopili z wdzięczności w dobrym łyskaczu.

#32 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 13 lipiec 2016 - 08:58

Prawdopodobnie można programy uczyć podając bardziej szczegółowe współczynniki. W tym konkretnym przypadku było tak, że po zadaniu parametrów przepływu program sam dobrał model obliczeniowy, ale pewnie jest możliwość korekty takiego modelu.

Tunel hydrodynamiczny, raczej kanał. Byłaby fajna sprawa, ale pojawiają się pewne problemy natury technicznej. Przy samej wodzie nic to nie da, bo nie będzie za wiele widać. Lepiej dodać jakiś barwnik, który mógłby pokazać strugi opływu, ale tutaj napotykamy kolejny problem. Przepływ musi być turbulentny, a związku z tym barwnik rozmyje się i będzie g...o widać. Wstawienie zbyt blisko lub w kilku miejscach po długości woblera tylko zaburzy ten przepływ nie dając wiarygodnych wyników. Może tunel aerodynamiczny byłby lepszy, to tylko inny czynnik, powietrze zamiast wody. 

Chciałem kiedyś nagrać kamerą, która robi ok. 2000 ujęć na sekundę pracę woblera w kanale z wodą. Niestety nie mogli wymusić przepływu turbulentnego na tyle mocnego, aby wprawił w ruch wobler zamocowany stacjonarnie na żyłce.

Innym rozwiązaniem jest napisanie własnego programu, ale to trzeba mieć do tego  łeb. Ja takiego nie mam  :lol:  i już nie będę miał  :lol:  .

Doktorat pewnie można by było zrobić niejeden. Opływy są mniej rozpoznane i trudniejsze. Tylko trzeba by znaleźć ogólne wykorzystanie takiej pracy doktorskiej. Chodzi o to, aby zjawiska tam opisywane były na tyle ogólne, żeby mogły być wykorzystywane w innych celach. 

Ale to nie tylko hydrodynamika jest istotna, ale także drgania i połączenie jednego z drugim, gdyż opływ wynikający z hydrodynamiki wprawia w drgania wobler. Zatem przejście z jednego w drugie poprzez mechanikę byłoby interesujące, Tylko kto to by chciał czytać?  :lol:   Tutaj jest garstka takich technicznych osób, a przekucie tej wiedzy na pozostałych język i wskazanie, że jest to potrzebne i przynosi korzyść podczas projektowania woblerów jest zadaniem często karkołomnym. Popatrz na mój artykuł dot. głębokości nurkowania, niby prosta fizyka ze szkoły średniej a już stwarza problemy. Bez tego też można robić ciekawe woblery bazując na własnym doświadczeniu. Być może droga będzie dłuższa i mniej uniwersalna, ale nie każdy musi kochać fizykę, choć z niej korzysta za każdym razem podczas łowienia.



#33 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 13 lipiec 2016 - 19:20

Przyznam że sam już mam problemy z fizyką, nieużywana wiedza zanika. Coś tam teorii zostało,ale już be podwalin matematycznych.
A przewrotnie stwierdzę , że może jakaś uczelnia wojskowa byłaby zainteresowana takim programem. Choćby WSM.
"Ster przedni jako generator turbulencji torpedzie" , "Wobler jako pocisk samounikający obrony przeciwrakietowej" , "Oszukanie sonaru metodą wędkarską" .
W dziedzinie krzywdzenia bliźniego ludzka kreatywność nie zna granic. I już bez ocen moralnych, wojsko zawsze pchało technikę do przodu.

Zupełnie z technicznego punktu widzenia, mnie jako domowego strugacza, interesuje jaką prędkość maksymalną drgań może osiągnąć wobler z drewna. Przy małej amplitudzie.
Na razie z fabrycznych niekwestionowanym liderem jest dla mnie Salmo Sparky Shad, ale tego chyba nie da się powtórzyć w drewnie. Z woblerów drewnianych to storki tu wymiatają. Za to łatwiej gasną.
  • eRKa lubi to

#34 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 13 lipiec 2016 - 19:30

Właśnie wyobraziłem sobie torpedę która ma "myki" :D



#35 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 13 lipiec 2016 - 20:53

Właśnie wyobraziłem sobie torpedę która ma "myki" :D

A  już tam Leszku torpeda ma myki  :lol: , ale Sławek już kiedyś porównywał woblera do łodzi podwodnej  :lol: .

 

 

.....
Zupełnie z technicznego punktu widzenia, mnie jako domowego strugacza, interesuje jaką prędkość maksymalną drgań może osiągnąć wobler z drewna. Przy małej amplitudzie.
.....

Moim zdaniem częstotliwość drgań woblera zależy od częstości powstawania wirów Karmana na krawędziach steru. A one znowu zależą od powierzchni woblera, która stawia opór podczas opływania go wodą (ster i czoło korpusu) oraz od prędkości wody. To, że wobler ma małą amplitudę nie oznacza, że może mieć większą częstotliwość niż wobler z dużą amplitudą.


Użytkownik Banjo edytował ten post 13 lipiec 2016 - 21:06


#36 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 lipiec 2016 - 10:04

Takie cosik znalazłem, tylko nie pamiętam gdzie  :) .

Załączone pliki


Użytkownik Banjo edytował ten post 14 lipiec 2016 - 10:04


#37 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 14 lipiec 2016 - 10:15

Ale to nie tylko hydrodynamika jest istotna, ale także drgania i połączenie jednego z drugim, gdyż opływ wynikający z hydrodynamiki wprawia w drgania wobler.

Ar ju siur... Ja bym jednak stawiał na opór a opływ sprowadził do siły kształtującej charakter pracy przynęty z jednej strony, a z drugiej ogranicznika akcji przynęty.


  • Banjo lubi to

#38 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 lipiec 2016 - 10:41

Im więcej czytam, analizuję tym więcej wiem, że kupa roboty przede mną  :lol: .



#39 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 14 lipiec 2016 - 10:44

Po pewnym czasie przychodzi też pytanie: "o co tu, ku.wa, chodzi?" :)


Użytkownik Hesher edytował ten post 14 lipiec 2016 - 10:46

  • psychowobsy i eRKa lubią to

#40 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 lipiec 2016 - 10:51

Po pewnym czasie przychodzi też pytanie: "o co tu, ku.wa, chodzi?" :)

Nie, to już mam za sobą  :lol:  :lol:  :lol: . Chyba już przeszedłem na drugą stronę (tylko jeszcze nie wiem czego  :lol: ).


Użytkownik Banjo edytował ten post 14 lipiec 2016 - 10:52





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych