Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Muszki i techniki na San - czerwiec/lipiec


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 23 maj 2016 - 21:16

Wybieram się za 3 tygodnie na weekend nad San. Co prawda koledzy znad Sanu jakiś zestaw much mi przygotują, ale chciałbym mieć także coś swojego. 

Zamierzam łowić na suchą i na pedałki, a także na nimfę. Proszę o podpowiedzi jakie muszki przygotować. Z tego co się orientuję na podstawie moich, co prawda niewielkich doświadczeń z tą rzeką to w czerwcu trzeba mieć:
- rude chrusty z sarny #12-#16

- jętki z tułowiem z bażanta #12-#20 z jeżynką, bez jeżynki, z ogonkiem i bez niego (w mniejszych rozmiarach)

- jętki z zielonkawym tułowiem 

- jętki z tułowiem z czapli

- chruściki z zieloną dupką 

 

Natomiast bardzo kiepsko ogarniam nimfetki, oczywiście wiem że nieśmiertelna brązka daje radę, ale będę bardziej pewny jeśli coś jeszcze będę miał :)

Jakie główki stosować w nimfetkach? Wolframowe czy mosiężne? 

Dawać ogonki do jętek w rozmiarach #16 i wyżej? Różne teorie słyszałem. 


  • pawlikowski lubi to

#2 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 24 maj 2016 - 07:24

Ja stosuje mosiężne. Jedna z moich ulubionych nimf: hak 16-20 mikro koralik złoty, tułów ciemnobrązowy, delikatna jeżynka z kuropatwy dosłownie 5-6 promieni.  

Pstrągowe :

Załączony plik  1.jpg   77,62 KB   31 Ilość pobrań


Użytkownik Andru77 edytował ten post 24 maj 2016 - 07:33

  • Kacper.K lubi to

#3 OFFLINE   Piotr Chybiło

Piotr Chybiło

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaSanok

Napisano 24 maj 2016 - 09:37

Nie zapomnij o gangrenach i oarkinsonach :)


  • Kacper.K lubi to

#4 OFFLINE   Piotr Chybiło

Piotr Chybiło

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaSanok

Napisano 24 maj 2016 - 09:38

Parkinsonach oczywiście :)


  • Kacper.K lubi to

#5 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 24 maj 2016 - 09:54

Dzięki za rady, a parkinsony i gangreny to jak rozmiarowo ? #10-#14? 

Parkinsony różowe czy mieć więcej kolorów? 



#6 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 24 maj 2016 - 10:02

Kacper, jest lato, skup się na suchej i mokrej ;) czyli na kwintesencji wędkarstwa muchowego. Korzystaj z lata, ciepła i bogactwa świata owadów. Na nimfę zawsze można połowić, na suchą i mokrą właśnie teraz jest najfajniej.



#7 OFFLINE   Piotr Chybiło

Piotr Chybiło

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaSanok

Napisano 24 maj 2016 - 10:04

parkinsony - #14-12, gangreny #14-10, jeśli chodzi o obciążenie to w zależności od poziomu wody, ale generalnie to 3,5-3 wolfram w przypadku parkinsonów i 3,5 - 2,5 gangreny (kolory metaliczny róż i fluo pomarańcz). Kolor parkinsona to ciemna czerwień. Dobrze dodać po "pleckach" perłową lametkę w przypadku obu wzorów.


  • Kacper.K lubi to

#8 OFFLINE   Piotr Chybiło

Piotr Chybiło

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaSanok

Napisano 24 maj 2016 - 10:11

Co do nimf to na kopniętej wodzie mogą się sprawdzić nieśmiertelne plecione cieślikówki, antale, włoszki itp., poza tym tak jak wspomniałeś różne warianty brązek - to tak w skrócie. Wielkość #14 - 10 obciążenie 3,5 - 2 w przyp. wolframu, wszystko zależności od warunków hydrologicznych. Im woda bardziej "kopnięta" tym więcej akcentów fluo. W tym okresie powinna się pojawiać już jętka majowa i można również łowić na imitację nimfy jętki głowacice i inne większe salmonidy :)


  • Kacper.K lubi to

#9 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 24 maj 2016 - 10:15

Kacper, jest lato, skup się na suchej i mokrej ;) czyli na kwintesencji wędkarstwa muchowego. Korzystaj z lata, ciepła i bogactwa świata owadów. Na nimfę zawsze można połowić, na suchą i mokrą właśnie teraz jest najfajniej.

Oczywiście, głównie chcę trenować suchą bo u mnie oprócz jętki rzadko zdarza się porządna rójka. Do tego pedałki, bo to ciekawe i całkiem inne łowienie. Natomiast nimfy chcę mieć, bo będąc nad Sanem kilka lat temu poszła wysoka woda i jedynie na nimfę można było połowić. 

 

parkinsony - #14-12, gangreny #14-10, jeśli chodzi o obciążenie to w zależności od poziomu wody, ale generalnie to 3,5-3 wolfram w przypadku parkinsonów i 3,5 - 2,5 gangreny (kolory metaliczny róż i fluo pomarańcz). Kolor parkinsona to ciemna czerwień. Dobrze dodać po "pleckach" perłową lametkę w przypadku obu wzorów.

Pojeżdżę i poszukam takich balonów do gangren. 

 

Co do nimf to na kopniętej wodzie mogą się sprawdzić nieśmiertelne plecione cieślikówki, antale, włoszki itp., poza tym tak jak wspomniałeś różne warianty brązek - to tak w skrócie. Wielkość #14 - 10 obciążenie 3,5 - 2 w przyp. wolframu, wszystko zależności od warunków hydrologicznych. Im woda bardziej "kopnięta" tym więcej akcentów fluo. W tym okresie powinna się pojawiać już jętka majowa i można również łowić na imitację nimfy jętki głowacice i inne większe salmonidy :)

A do nimfetek - wolfram czy mosiądz ? 



#10 OFFLINE   Piotr Chybiło

Piotr Chybiło

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaSanok

Napisano 24 maj 2016 - 10:31

Wszystko zależy od tego jaki będzie poziom wody. Jak będziesz łowił w głębszych miejscach, to wiadomo, że będziesz musiał użyć coś cięższego. Chyba że ryby będą się kręcić przy powierzchni - wtedy leki mosiądz, a czasem wręcz brak obciążenia. Generalnie utarło się że takim złotym środkiem w przypadku nimfetek na haku #16, przy normalnym poziomie wody i niezbyt wydziwionym żerowaniu ryb. wolfram 2 powinien być optymalny na większości stanowisk.


  • Kacper.K lubi to

#11 OFFLINE   Piotr Chybiło

Piotr Chybiło

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaSanok

Napisano 24 maj 2016 - 10:37

Dodam, jak nie łowię na zawodach :) to staram się łowić na nietypowe wzory nimf i w średnich, czasem większych rozmiarach, tak żeby prowokować ostrożne i większe ryby. Są to zazwyczaj, tak ja sobie to wyobrażam nimfy zbliżone do rhithrogeny, przeważnie wzory plecione na hakach #12 - 10. Dość realistycze ale nie pozbawione elementów konstrukcyjnych wabiących, jak miękkie pióra kuropatwy itp.


  • Kacper.K lubi to

#12 OFFLINE   Piotr Chybiło

Piotr Chybiło

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaSanok

Napisano 24 maj 2016 - 10:46

Coś w ten deseń: http://flyfishing.pl...php?fly_id=6560 są i jeszcze bardziej pokombinowane, wszystko zależy od tego co się w wodzie dzieje. Na dzień dzisiejszy woda jest wysoka i zimna, a ryby mało aktywne niestety.


  • Maciek Rożniata i Kacper.K lubią to

#13 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 24 maj 2016 - 11:09

Piękne wzory, nie na moje ręce ;)

Mam kilka takich plecionek i pamiętam, że kilka lat temu pod koniec maja jak woda się przybrudziła to były skuteczne na pstrągi. 

Podobno czerwiec to jeden z najlepszych miesięcy na San, zobaczymy czy w tym roku się to sprawdzi ;)



#14 OFFLINE   Piotr Chybiło

Piotr Chybiło

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaSanok

Napisano 24 maj 2016 - 11:15

Powodzenia!


  • Kacper.K lubi to

#15 OFFLINE   Piotr Chybiło

Piotr Chybiło

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaSanok

Napisano 24 maj 2016 - 11:25

acha nie zapomnij o wieczornym łowieniu na pupy chruścika :)


  • Kacper.K i randomrodmaker lubią to

#16 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 24 maj 2016 - 13:00

Ja Kacprze dodałbym jeszcze suche z tułowiem z pawia czyli zaczynając od klasycznego Red Taga, przez Coachmany na "pędzelkach" o jakich pisałem w blogu kończąc. Wielkość 10  - 16 


  • Franc i Kacper.K lubią to

#17 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 24 maj 2016 - 20:15

Rudy chrust :) zglos sie do Arka troutmastera :)
  • Franc i Kacper.K lubią to

#18 OFFLINE   teethar

teethar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Bie...ski

Napisano 25 maj 2016 - 00:36

Ja 2 lub 3 lata temu w upalne, czerwcowe, poburzowe ale słoneczne i bardzo gorące popołudnie przy mocno kopniętej wodzie na OSie połowiłem 4 szt. lipieni 45-50cm + 1 pstrąga 50cm na pomarańczowego kiełżyka #8-12 ze sporym wolframem. Brały na to jak głupie. Chruściki rude, brązowe to obowiązek na wieczorowe obławianie zaraz poniżej elektrowni. Bardzo dobrze w czerwcu zeszłego roku sprawdziła mi się też maleńka sucha mrówka bez skrzydełek na #14.

 

Ogólnie jak łowisz na Sanie (OS szczególnie) to jedna jedyna złota rada - MIEJ ZE SOBĄ MUCHY W KAŻDYM MOŻLIWYM WARIANCIE. Ryby bywają tam nieprzeciętnie wybredne.

 

Powodzenia 


  • Jozi i Kacper.K lubią to

#19 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 25 maj 2016 - 20:40

Piękne wzory, nie na moje ręce ;)

Mam kilka takich plecionek i pamiętam, że kilka lat temu pod koniec maja jak woda się przybrudziła to były skuteczne na pstrągi. 

Podobno czerwiec to jeden z najlepszych miesięcy na San, zobaczymy czy w tym roku się to sprawdzi ;)

 

Skoro będziesz łowił w sezonie wylotów chrusta to przy wyższej a zwłaszcza brudniejszej wodzie lecisz cały dzień na pupy chruścika. 

Mała woda #10 nieobciążona, większa ten sam size ale już z ołowiem lub kulką.  :lol:

 

Przy małej i czyściutkiej to musisz się w dzień niestety męczyć.

Na wieczór zanim siądzie chrust to mniej przeźroczysto-pomarańczowe "wylinki". Hak #12-10, cieniutki aby "trzymały" się powierzchni. Rudy Goddard też je zastępuje.


  • Kacper.K lubi to

#20 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 27 maj 2016 - 17:58

Dzień dobry,

dużo dobrego zostało już napisane powyżej.

Ja również mam swoje typy, które przedstawiam poniżej:

-Rude sarniaki w rozmiarach #12-16

-oliwkowy jig #12-14 (nimfka którą łowię z dalekiej linki. W czasie wylotu chrustów killer!!)

-quillówka w rozmiarach #14-16(jig) oraz #18-20(prosty hak). Ta muszka świetna jest również w wersji z delikatną miękką szarą jeżynką z kury i z delikatnym pomarańczowym akcentem w dupce.

-emergery oliwkowe, bladoróżowe, brązowe, ceglane w rozmiarach #14-22

-Mokre majówki

pzdr

m

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata, Andrzej Stanek, Darek P i 8 innych osób lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych