Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kleń z powierzchni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 08 lipiec 2016 - 13:48

Fajna kluska gratulacje

Znam bardzo dobrze tą miejscówkę ale nie wędkuje tam tylko je obserwuje :)

Na kluski jeżdzę za krk.

ps mam nadzieje że będę miał co obserwować na spacerze


Użytkownik krakus edytował ten post 08 lipiec 2016 - 13:49


#102 OFFLINE   morelowy

morelowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Sz

Napisano 08 lipiec 2016 - 19:50

Odpłynął w dobrej kondycji, mimo iż puścił trochę farby. Także spokojnie:) Powiem tylko tyle, że puściłem go w dół rzeki hehe



#103 OFFLINE   Remicki

Remicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPomorze Zach.
  • Imię:Remigiusz

Napisano 26 marzec 2017 - 09:53

Mam nadzieję że temat "Kleń z powierzchni" zaraz ożyje. Czekam na te pierwsze kleksony kwietniowe(?) łowione na smużaki !

Piszcie jak by co -wątek jest warty kontynuacji i może być ciekawym uzupełnieniem wątków sezonowych tego gatunku (Klenie 2017, 2018, ...etc.)

Niby wszystko co najważniejsze, powyżej zostało powiedziane, -co i jak robić żeby w miarę skutecznie się do kleni z powierzchni dobrać.

Temat to jednak, w swoich niuansach, obszerniejszy niż generalna wiadoma strategia smużenia.

Rzeki, okoliczności jak i sam profesor K. powodują że wątek może być długo otwartym źródłem dyskusji i wymiany doświadczeń.

Wstawiajcie zdjęcia, opisujmy okoliczności połowu.

Pozdrawiam


Użytkownik Remicki edytował ten post 26 marzec 2017 - 09:54

  • analityk lubi to

#104 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 27 marzec 2017 - 22:36

Temat smużenia odświeżony,to ja przypomnę moje kleniowanie :-)  

 

Chyba odwiedzę tę miejscówkę w tym tygodniu.



#105 OFFLINE   Kuballa44

Kuballa44

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 699 postów
  • Imię:K

Napisano 28 marzec 2017 - 09:37

W weekend zamierzam sprawdzić czy juz źrą. Ma być niby 18 stopni więc mam pewne nadzieje. :)

#106 OFFLINE   mytmp

mytmp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów

Napisano 28 marzec 2017 - 09:59

Jak dobrze pójdzie to ja dzisiaj spróbuje. U mnie 17 stopni więc może się coś ruszy.



#107 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 28 marzec 2017 - 11:59

Temat smużenia odświeżony,to ja przypomnę moje kleniowanie :-)  

 

 

Chyba odwiedzę tę miejscówkę w tym tygodniu.

Takie tam małe lokowanie produktu :)



#108 OFFLINE   Winko

Winko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 postów
  • LokalizacjaGorlice
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Winiarski

Napisano 28 marzec 2017 - 18:54

od razu na muchę się przerzucać :)

 

 

Hahhh! ile razy ja to już słyszałem i ni h...  :lol:

Zajefajne wobki z odnóżami  ma Maybug w swojej ofercie - polecam.

Co do samego smużenia to nie ukrywam że ganiam za kluskami od kilku sezonów właśnie ze smużkami (?) o ile moje łowienie tych ryb mozna jeszcze tak nazwać. Pisze tak bo raczej rzadko zdarza mi się na moich łowiskach (podgórskie rzeki) smużyć że tak powiem w klasyczny sposób czyli ,,wachlarzem". Generalnie wygląda to u mnie w ten sposób że rzucam w upatrzone miejsce i pozwalam wobkowi na swobodny spływ po powierzchni wody z delikatnym pod szarpywaniem szczytówką tak aby wobek tylko oczkował - u mnie takie właśnie prowadzenie wabika przynosi najlepsze efekty. Jeszcze nie spotkałem nad wodą robala który zap... po powierzchni wody jak motorówka  :lol:

Takie moje osobiste spostrzeżenia  ^_^

 


Użytkownik Winko edytował ten post 28 marzec 2017 - 18:58


#109 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 marzec 2017 - 21:32

W zależności od rzeki i występującej w niej bazie pokarmowej smużenie będzie efektywne przez cały sezon lub w bardzo krótkim okresie, co ciekawe klenie często atakują smużaki w bardzo zróżnicowany sposób, potrafią najpierw je zatapiać a potem ewentualnie łapać w pysk lub zagryzać bezpośrednio zabierając pyskiem z powierzchni wody stąd tak duża rozbieżność w skuteczności wykorzystanych ataków... Boleń podejmuje smużaki jak prawdziwy snajper, zwykle tylko w jednym celu...

 

Sam, nie mogę się już doczekać, pierwszego sprzątnięcia wibrującej na powierzchni przynęty...

 

11218850_1137145832968062_42100702635019

 

10644617_974581545891159_249910424856482



#110 OFFLINE   zelo

zelo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaRawicz
  • Imię:Mateusz

Napisano 31 marzec 2017 - 09:11

@guciolucky druga fota mistrzowska :)

Załączony plik  17203224_1331522050247249_3696533815102098863_n.jpg   45,3 KB   26 Ilość pobrań


Użytkownik zelo edytował ten post 31 marzec 2017 - 09:14

  • guciolucky, Winko i grey lubią to

#111 OFFLINE   Remicki

Remicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPomorze Zach.
  • Imię:Remigiusz

Napisano 31 marzec 2017 - 17:55

Dzisiaj w końcu dotarły dobre wieści. Kolega połowił z powierzchni -nie jakieś tam przypadkowe branie, a regularne łowienie!

Wyholował cztery czterdziestki i pięćdziesiątaka z pośród wielu, nieśmiałych jeszcze zbiórek.

Jutro mój :P  czas smużenia!!! Południowy wiaterek, słoneczko na +15 i stałe ciśnienie, od dwóch dni równy poziom 1013-1015hPa (i jutro bez zmian)


Użytkownik Remicki edytował ten post 31 marzec 2017 - 17:58

  • guciolucky, TOMI803 i Mariusz54 lubią to

#112 OFFLINE   Pride

Pride

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3211 postów

Napisano 31 marzec 2017 - 22:43

Powodzenia @Remicki :D ja jutro udarzam na cały dzień nad Ropę pomachać kiełżami :D nareszcie :)
  • Remicki i TOMI803 lubią to

#113 OFFLINE   Remicki

Remicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPomorze Zach.
  • Imię:Remigiusz

Napisano 02 kwiecień 2017 - 16:15

Powodzenia @Remicki :D ja jutro udarzam na cały dzień nad Ropę pomachać kiełżami :D nareszcie :)

Uderz w stół a nożyce się odezwą !   -Jedyny jaki zebrał na Twojego kowala :D

Załączone pliki



#114 OFFLINE   Pride

Pride

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3211 postów

Napisano 04 kwiecień 2017 - 21:13

Super klucha! ;) fajnie, że robal się sprawdził.

 

Żeby nie być biedakiem zostawiłem sobie po jednej sztuce stonki, chrabąszcza majowego, biegacza ogrodowego i kowala :D zobaczymy czy coś nimi zdziałam w tym sezonie :) będą tylko do swobodnego spływu bo im stery usunąłem, jeszcze nie wiem czy słusznie :ph34r:


  • Remicki lubi to

#115 OFFLINE   gerro28

gerro28

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów

Napisano 17 maj 2020 - 11:43

KLENIA PANOWIE.łowie praktycznie od dzieciństwa najpierw w latach 80-tych,kiedy z wujkiem w wakację chodziłem na grunt-ciężarek na przynętę dzownica,kukurydza,wiśnia.Sugeruje to po pierwsze fakt,że kleń to białoryb i pobiera pokarm delikatnie z nurtem nie jest typowym drapieżnikiem.Takie zachowania podpowiada nam stosowanie smużaków jako spinningistom największe sztuki łapie włąsnie na smużaki sczególnie lil bugi xxl od salmo to jest prawdziwy smużak a nie woblery owadopodobne nurkujące 10cm-NA TAKIE RZECZY A TAKŻE NA OBROTÓWKE ORAZ MAŁE WAHADEŁKA ŁAPIĄ SIE MAŁE SZTUKI.smużaka można prowadzić tak jak wachadło w wachlarzu lub z nurtem jednak najlepsze efekty osiągniemy w miesiącach letnich-maj,czerwierwiec lipiec,sierpień.WYJATKIEM OT TEJ REGUŁY SĄ DUŻE SZTUKI 45 CM PLUS ,który wieczorową porą napadnie wahadło mors nr2,oraz zaraz po tarle w czerwcu KIEDY KLENIA SIĘ ŁAPIE NA WSZYSTKO BO JEST WIELKA WYŻERA ORAZ KOŃCEM WRZESNIA KIEDY DUŻA RYBA SZUKA DUŻEGO KĄSKA.Kleń to ryba która ma oko w każdej łusce złapać okaz powyżej 55 cm jest bardzo trudno,taki kleń nie jedno widział i na pewno nie rzuci się błystke w kropki nr2 pokarm musi mu wpłynąć do pyska.KIEDY JEDZIEMY NA KLENIA NALEZY ZACHOWYWAĆ SIĘ BARDZO CICHO I NIE UBIERĄĆ NIEBIESKIEJ BLUZY BO BĘDZIE PO RYBACH.NIE MA SZANSY NA ZŁAPANIE DUŻEGO KLENIA Z 10 METRÓW DLATEGO PAMIETAJCIE WĘDKA 2,75  I WYKONUJEMY RZUTY PO 25 METRÓW NA INTERESUJĄCE NAS STANOWISKA.Na koniec o stanowiskach kleń niby jest wszędobylski można go spotkac w nurcie i na spokojnej wodzie.ALE NAJWIĘKSZE SZTUKI SIEDZĄ POD WYMYTYMI KONARAMI DRZEW ZA SPOKOJNĄ WODĄ GDZIE PATROLUJĄ LINIE WODY 2 METRY OD BRZEGU,W DOŁKACH TYPOWO PSTRAGOWYCH WTEDY NIE MA TAM PSTRAGA,DUŻE SZTUKI ZNAJDZIESZ W POBLIŻU RYNIEN GŁEBOKICH NA METR GDZIE PRĄD ZWALNIA RYBY MNIEJSZE ZAJMUJĄ GORSZE MIEJSCÓWKI BLISKO PRĄDU-GŁÓWNEGO NURTU GDZIE ZUŻYWAJĄ WIĘCEJ ENERGI RYBY ŚREDNIE ZAJMUJĄ PAS RZEKI MIĘDZY PŁYCIZNĄ A MIEJSCEM GDZIE Z DRZEW NIE SPADAJA SMUŻAKI.



#116 OFFLINE   Sayonara

Sayonara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk, Niedersachsen
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:K...

Napisano 17 maj 2020 - 12:42

Fajne.

Przepisałeś z podręcznika dla początkujących z lat osiemdziesiątych? ;) ;) ;)


  • lysy69 lubi to

#117 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 17 maj 2020 - 14:13

Właśnie dowiedziałem się że z drzew nie spadają smużaki i że moja niebieska bluza jest do wyrzucenia.... :(

A jak rzeka będzie wąska i kręta to też mam rzucać te 25 metrów czy jednak hamować ręką żyłkę bo obawiam się że utworzę drzewo z którego mogą przy silnym wietrze spadać moje smużaki?



#118 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 17 maj 2020 - 19:08

Kolego @gerro28, grzeczniej proszę, już nie raz byłeś upominany i nadal zachowujesz się skandalicznie



#119 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 17 maj 2020 - 21:42

gerro28 - to jakies brednie, wszystko zależy od łowiska, a nie napisałeś gdzie łowisz...

 

moge założyc niebieska, czy nawet różowa bluzę i nie zmniejsze ilości brań, bo:

- na wiśle woda jest na tyle mętna, że i tak nic nie widać

- nawet gdyby była czysta to w nocy (a tak najczęściej łowię klenie z powierzchni) również nic nie widać

 

krótką wędką również rzucisz te 25 metrów tylko po co? to strata czasu:) praktycznie wszystkie brania kleni mają miejsce nie dalej niż 10 m od brzegu, dalej łowisz tylko przypadkowe ryby... 

 

"pokarm musi mu wpłynąć do pyska" - w ten sposób tracisz minimum 3/4 brań - przynęta powinna upaść kleniowi praktycznie na głowę i zacząć "uciekać", ale raczej nie pod prąd... to technika sprawdzona na podkrakowskiej wiśle i na środkowym sanie:)



#120 OFFLINE   Dawid.K

Dawid.K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Dawid

Napisano 26 maj 2020 - 08:42

Cześć,

Mam taki problem. Na jednej z kamienistych opasek jest sporo klenia od tych małych po naprawdę duże, pojedyncze ryby. Na smużaki, woblerki tonące biorą te mniejsze (20-35cm), Duże nie... Ale nie dałem za wygraną, puściłem na kotwiczce skórkę chleba. No i się zaczęło. Duże klenie brały bez problemu. Nawet się nie płoszyły. Tylko to nie jest metoda spiningowa i na dłużej takie rozwiązanie mi nie odpowiada. Chciałem tylko potwierdzić, że duże klenie tam są i jakich rozmiarów.  Smużaków owadopodobnych nie tykają (puszczanych swobodnie, podszarpywanych i ściąganych), obrotówki 0-1 omijają szerokim łukiem. I tak sobie myślę, że może zrobić z jakiejś gąbki lub pianki sztuczny chlebek na haku muchowym i swobodnie puszczać z nurtem. Próbował ktoś z Was takiego rozwiązania?  Dziwi mnie troszkę fakt, że zbierają robactwo z powierzchni, tylko tych sztucznych jakoś nie...Mam rozwiązania różnych producentów od rękodzieł po seryjne. Woda nie należy raczej do czystych - rzeka Warta.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych