Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Smużaki - woblery - jaceen

smużaki woblery klenie jazie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
594 odpowiedzi w tym temacie

#201 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2761 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 11 styczeń 2017 - 11:03

Bardzo fajne i pomysłowe rozwiązanie z tym magnesikiem oraz drucikiem. Znalazłem troszkę inne rozwiązanie, co prawda dotyczy to cykad, ale bazuje na odpowiednim ukształtowaniu korpusu. Nie wiem czy ten pomysł był już rozważany. Na pewno jest więcej pracy.

Załączone pliki


Użytkownik Banjo edytował ten post 11 styczeń 2017 - 11:04

  • jaceen i LOLO lubią to

#202 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 11 styczeń 2017 - 12:03

Sławku - tak to nie można - przecież chronione patentem ;) hihi

 

A na poważnie - praktyka nad wodą pokaże jak się to będzie sprawdzać, ale wygląda na to że sposoby pokazane tu przez Jaceena są wystarczająco dobre.
Ja liczę też takie zamocowanie kotwiczki zmniejszy ilość pustych brań - wydaje mi się że czasami kleń zasysa samą przynętę a kotwiczka zostaje na zewnątrz pyska - zobaczymy :)
 
@Kielo chodzi Ci o cuś takiego jak w smużakach Z.Porady

  • jaceen lubi to

#203 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 11 styczeń 2017 - 13:02

Nie aż tak na plecach ,2 - 4mm w górę ,chodzi o zachowanie odpowiedniego kąta przy spławianiu na większe odległości ,tak żeby dało się podtrzymać żyłkę nad wodą i czasem przytrzymać.Często i gęsto jest tak że płoszy je te 5cm żyłki w wodzie przed smużakiem przy robaczkach ze sterem lub nie reagują ,tutaj mamy załatwioną sprawę dyndającego czegoś - patrz magnes i odpowiednie umiejscowienie oczka brzusznego ,teraz warto wyeliminować by było opcje z żyłką siadająca na wodzie przy spławie skoro nie mają sterów (i bardzo dobrze) ,pomijając opcję rzucania na głowę.


  • peekol lubi to

#204 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 11 styczeń 2017 - 13:49

Rodzi się bardzo fajna koncepcja :) będę śledził z uwagą



#205 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 11 styczeń 2017 - 14:54

Dyndająca kotwiczka to wiem - uderzyło mnie kiedyś Jackowe zdjęcie smużaków w szkalnce wody - wiszące kotwice wyglądały bardzo nienaturalnie. Właśnie stąd wziął się pomysł z dwuramienną 'przyklejoną' kotwiczką - najpierw zrobiłem wciskane na oczko z drutu (jak na Jaceena ważce). Potem wpadły mi w ręce małe mocne magnesy - pogadaliśmy przy okazji z Jaceenem i już mamy efekt! Bo u mnie to wszystko powoli idzie :(
 
Dzięki @Kielo już rozumiem o co chodziło z tym oczkiem. To zdaje się jak dwulicowy szerszeń ;)

  • jaceen lubi to

#206 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 11 styczeń 2017 - 21:03

Spoko ja tu żadnej Ameryki nie odkrywam ,myślę że każdy kto troszkę owadziego tematu liznął to poznał tych kilka podstawowych zasad efektywnego łowienia większych ryb :-) ,czy to spławiając ,czy smużąc ,czy rzucając rybom miedzy oczy :-).



#207 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 11 styczeń 2017 - 22:01

Eeee nie - dobrze jest posłuchać doświadczeń i spostrzeżeń innych - zawsze można coś dla siebie wynieść :) Trzeba mieć oczy szeroko otwarte :D dzięki za dialog. No ale już tu Jaceenowi nie śmiecę :)



#208 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisano 12 styczeń 2017 - 02:06

 Nie wiem czy ten pomysł był już rozważany. Na pewno jest więcej pracy.

Wyobrażam sobie kawałek blaszki z otworami, jak w cykadzie, można by umieścić w woblerku na spodzie ( wzdłuż korpusu). Wtedy taką dwuramienną kotwę z łatwością można zaczepiać o odpowiednie oczko i dodatkowo wciskać. Sama blaszka dodatkowo jako stabilizacja.

 

 

chodzi o zachowanie odpowiedniego kąta przy spławianiu na większe odległości ,tak żeby dało się podtrzymać żyłkę nad wodą i czasem przytrzymać.

Zacząłem dłubać taką. Ciekawe, czy wyjdzie to, o czym mowa. U mnie jest problem:) Wszystkie wędki zaczynam skracać. To znaczy schodzę z długością.

Jak starego spina mam 2.90m, to pozostałe, które nabyłem nie mogły być dłuższe jak 2,40 a teraz już sięgnąłem po 1.98m. I jak tu utrzymać linkę nad wodą? :) Taka sprytna spławikówka 3.60 byłaby ok. Przyjdzie robactwo rozdać ludziom z odpowiednim sprzętem:)

 

 już tu Jaceenowi nie śmiecę :)

 

Ty lepiej pokaż, coś namodził ;)



#209 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 12 styczeń 2017 - 07:46

Ludzie z powodzeniem łowią odległościówkami :-).


  • tomi101 i jaceen lubią to

#210 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2761 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 12 styczeń 2017 - 11:08

 

Sławku - tak to nie można - przecież chronione patentem ;) hihi

Piotrku, patenty analizuje się, aby wiedzieć jak je obejść ewentualnie zobaczyć jak to robią inni  ;) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 12 styczeń 2017 - 11:09


#211 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2761 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 12 styczeń 2017 - 11:09

Wyobrażam sobie kawałek blaszki z otworami, jak w cykadzie, można by umieścić w woblerku na spodzie ( wzdłuż korpusu). Wtedy taką dwuramienną kotwę z łatwością można zaczepiać o odpowiednie oczko i dodatkowo wciskać. Sama blaszka dodatkowo jako stabilizacja.

 

Jacku pięknie to opisałeś  :) .

 

Ale i tak uważam, że pomysł z magnesem i drucikiem jest o wiele ciekawszy  ;)  :) .


  • jaceen lubi to

#212 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 12 styczeń 2017 - 11:28

Troszkę mnie jeszcze zastanawia jak to będzie wyglądało w praktyce ,znaczy się ile będzie procentowo pustaków w porównaniu ze standardowymi kotwami no ale to się zobaczy.



#213 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisano 12 styczeń 2017 - 22:05



Ludzie z powodzeniem łowią odległościówkami :-).

Właśnie walczę z tą decyzją. Wbrew pozorom można pomyśleć, że mała rzeka, to krótka wędka. Gdy nie ma możliwości łowić tradycyjnie, czyli rzut i ściąganie, jigowanie, a warunki pozwalają tylko na wsadzanie przynęty w dziurę, to tylko takie wyjście pozostaje.

 

Oczko będzie dobrze?

1abe5388bf36.jpg

Na odwłoku podniosłem "linię boczną" i końcówkę podniosłem do góry. Ten zabieg poprawił trochę wizerunek całości.  Zwróciła mi na to uwagę moja królowa. Chyba częściej trzeba będzie sięgać po jej opinię :)

 

A wcześniej zapomniałem przedstawić na czym się wzorowałem.

28ec5245d5b7.jpg

 

df0e4d1bd560.jpg

 

Przykład zapinania kotwicy na łamanym żuku.

Środkowe oczko-kotwa luzem.

fae76ad01b5e.jpg

 

Środkowe oczko i kotwa zapięta za tylne oczko.

161d5d1135e5.jpg

 

80319330fcb0.jpg

 

Zapięta za tylne oczko.

7173fa5d6ed0.jpg

 

Jeszcze tak hurtem wrzucę taki pomysł.

To dla miłośników wahadełek.

Blaszka łamana. Przy prowadzeniu po powierzchni układa się tak, jak na zdjęciach.

Przednia część ślizga się po powierzchni, tylna lekko przytopiona kolebie się na boki.

Opuszczona głębiej zachowuje się podobnie. Pozostaje kwestia doboru profilu, grubości, proporcji.

Myślałem, że w blaszkach zasmakuję, jednak pozostanę przy drewnie:) 

 19782fd6c41d.jpg

 

6221400b1be5.jpg



#214 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4601 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 styczeń 2017 - 22:32

Jacku, ta ważka poprostu piękna. Manualnie na tym forum jesteś numer 1 ;) Piękne te Twoje robaki! Pozdrawiam.
  • jaceen lubi to

#215 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 12 styczeń 2017 - 22:40

:-) nie wiem czy będzie dobrze ,nie traktuj mnie proszę jak alfę i omegę :-) ,wszystko co robię w sensie prototypów ,sprawdzam nad rzeką ,nie da się chyba tak w domciu :-) ,na pewno trzeba się przyłożyć do odpowiedniego wyważenia takiego korpusu ,pomimo że nie ma steru ,nie wiem jak duży wpływ na wyważenie będzie mieć kotwica przypięta a jaki odpięta od magnesu ,wszystko trzeba wziąć pod uwagę i sprawdzić :-) ,dodatkowo mogą przecież wyjść jeszcze inne rzeczy :-).



#216 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 12 styczeń 2017 - 22:44

A no i jeszcze jedno hahahah tylko czekać jak za chwilę pojawią się wszędzie magnesy :-) hahah i nie koniecznie w smużakach :-).


Użytkownik Kielo edytował ten post 12 styczeń 2017 - 22:45


#217 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisano 12 styczeń 2017 - 23:19

:) peekol coś ma przygotowane z magnesami. Czekam aż ujawni:)

A myśleliście o magnesach z boku przynęty i pojedynczym hakiem? Może być nawet bezzadziorowy:)

 

 trzeba się przyłożyć do odpowiedniego wyważenia takiego korpusu ,

Trochę wyważenia umieściłem przed oczkiem a kotwica ma uzupełnić zadanie. Myślę, że nie zrobi się z tego cykada:)

Prawdą jest, że w domciu nie da się i tak domownikom powtarzam. Jest pretekst, by wyrwać nad wodę ;)


Użytkownik jaceen edytował ten post 12 styczeń 2017 - 23:21


#218 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 13 styczeń 2017 - 19:29

Rozjaśnij nieco z tym pojedyńczym hakiem i magnesami po bokach?



#219 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 13 styczeń 2017 - 20:29

A no i jeszcze jedno hahahah tylko czekać jak za chwilę pojawią się wszędzie magnesy :-) hahah i nie koniecznie w smużakach :-).

Rozwiązanie z magnesami stosuje się w przynętach morskich.Jest u nas na forum Twórca takich przynęt, tylko zapomniałem jaki ma nick.


  • jaceen lubi to

#220 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisano 16 styczeń 2017 - 17:07



Rozjaśnij nieco z tym pojedyńczym hakiem i magnesami po bokach?

Robić nie będę, ale może prosty rysunek będzie obrazował w czym rzecz. Mogą być dwa haki z dwóch stron. Kierunek grotów, jak wygodniej. Magnes w punkcie, aby utrzymywał haki w obrysie korpusu. Głównym motywem w tym wszystkim, jest prawdopodobnie większe bezpieczeństwo dla ryby. W takim rozwiązaniu, żeby zapiąć jakąkolwiek, rybka powinna łyknąć całego wobka. Inaczej uderza, nie zapina się i bezpiecznie odpływa. W innych przypadkach często się zdarza, że podczas holu luźne kotwice biją ryby po oczach, skrzelach i gdzie tylko jej zasięg na to pozwala. 

493e5888b02d.jpg

 

 



Rozwiązanie z magnesami stosuje się w przynętach morskich.Jest u nas na forum Twórca takich przynęt, tylko zapomniałem jaki ma nick.

Nie wiedziałem o tym. Chętnie bym zobaczył, jak to wygląda.

Na przełomie lat 80/90 zacząłem strugać swoje pierwsze klasyczne woblery. Kto wie, gdybym był wtedy wytrwały, to dzisiaj bym spoglądał z innej pozycji na całą tą zabawę. Raczej będę oszczędny w okazywaniu bardziej radosnej twórczości:)

 

Kilka fotek nowych woblerów.

07715d71b8cc.jpg

 

7757b9f7138c.jpg

 

83d9788969a9.jpg

 

985dd7c65273.jpg

 

c1e4e696e385.jpg

 

366c0c6d998e.jpg

 

ba34c9770b97.jpg







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: smużaki, woblery, klenie, jazie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych