Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie wertykalne sandaczy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 13 czerwiec 2006 - 08:22

Witam po dłuższej przerwie i od razu pytam ;) Czy mógłby mi ktos z Was zapodac link do jakiegos dobrego artykułu albo opisać trochę na czym polega łowienie wertykalne sandaczy (najchętniej na gumy-kopyta itp)? Sporo się o tym mówi ostatnimi czasy, a ja nie zabardzo kumam co i jak.
Chodzi o łowienie jeziorowych sandaczy w Szwecji.
Z góry dzięki i pozdrawiam.
Miłosz


#2 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 czerwiec 2006 - 08:27

zbiore troche materialu i przy okazji zapodam

#3 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 czerwiec 2006 - 17:14

@Abborre,

witaj na naszym forum. Miło cię widzieć z nami. :D

W sprawie wertykalnego łowienia sandaczy za dużo ci nie powiem, bo u nas w kraju jest to zakazane.
Więc poczekajmy na materiały, które przygotuje @Pitt.



#4 OFFLINE   KOMANCZ

KOMANCZ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście

Napisano 13 czerwiec 2006 - 18:41

Sebastian, który to punkt regulaminu wedkarskiego określa taki zakaz ? Pytam się, bo od kilku dziesięciu lat obserwuję metode podrywania pionowego pilkera na wodach Zalewu Szczecińskiego i okolic. Taką metodę stosują w połowach okonia i sandacza, stosowane sa pilkery do 40 gram. W Wiadomościach wedkarskich z końca lat 80-tych prezentowano nawet lakkie pilkery, ba nawet kilka lat temu czytałem artykuł bodajże w Wędkarzu Polskim o konstruowaniu pilkerów na snadacza.

#5 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 13 czerwiec 2006 - 19:01

Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym
Art. 8.1 Zabrania się połowu ryb:
12 c) przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem.

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 czerwiec 2006 - 19:44

do lowienia wertykalnego potrzebna nam jest krotka, czula wedka o bardzo szybkiej akcji, dolaczamy do niej maly i lekki mlynek z nawinieta cienka plecionka, do plecionki dochodzi wabik, najlepiej bardzo specjalny (o zerowej akcji - wyjatkiem jest chyba tylko bass assassin eel assassin) na dobrei glowce jigowej, przynete prezentujemy w pionie, krotko nad dnem, podnoszac i opuszczajac ja o jakies 15 -20 cm pomalu(!), taka prezentacja jest zabojcza ... nie pytajcie dlaczego sandacze gryza na to jak zwariowane, ale tak jest ... co jest wazne, to to aby zabrac ze soba wabiki w roznych rozmiarach i w wielu kolorach, bo nigdy nie wiadomo na co beda braly ... no i cierpliwosc ... milej zabawy z metnookimi!

tackle w telegraficznym skrocie
wedki:
wedki krotkie, bardzo czule, szybkie i sztywne, takie 'mini jerkowki', cw. 15-25 gram, akcja jak sie podoba, paraboliczna (np. roze) lub szczytowa (np. spro),
wedka powinna miec bardzo dobre wywazenie i lezec lekko w rece, bo takie lowienie idzie troche na nadgarstek
przyklady bardzo dobrych wedek do verticala: Rozemeijer Vertical Jigging i SPRO Godfather
kolowrotki:
male i bardzo male, musza byc bardzo lekkie, naklepiej cos UL, z dobrym i mocnym hamulcem, lekko chodzace i w zasadzie niezawodne, linki duzo wchodzic nie musi, bo nie ma potrzeby
przyklady dobrych kolowrotlow do verticala: Shimano Twin Power FA 1000 i Daiwa Exceler EXC1500
linki:
linka to w 100% bardzo dobra plecionka, nie musi byc mocnjeisza niz 10 lb, bo w zasadzie nie ma potrzeby, mocniejsza (grubsza) linka powoduje zaklocenia w pracy wabika, ktory idzie z pradem i ucieka z pionowej prezentacji
dobre linki: Power Pro, Spider Wire Stealth i Tuf Line
przynety:
przynety to waskie shady, najlepiej bez zadnej akcji, teoretycznie im mniej ruchliwe, tym lepiej, brzmi niewiarygodnie ale taka jest prawda, zaklada sie je na glowki jigowe o odpowiednim ciezarze, czyli tak ciezkie aby przyneta pracowala w pionie
przyklady przynet do verticala: Lunker City Fin-S Fish, Lunker City Fin-S Shad, Bass assassin Eel Assassin, SPRO Fin Shad, SPRO Pointy Tail Shad

#7 OFFLINE   Efex

Efex

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Gdańsk

Napisano 14 czerwiec 2006 - 06:54

Hej!

Miałem przyjemność łowić sandacze tą metodą z Bertusem Rozemeijerem, który jest uważany za wynalazcę wertykalnego sandaczowania. Nic nowego Wam nie powiem - krótka i czuła wędka oraz plecionka - wszystko aby czuć jak najlepiej przynętę.

Technika - krótkie podszarpnięcia na max 50cm do góry, potem powolutku opuszczamy gumkę, aż puknie o dno i od razu znów do góry. Wszystko w wolnym dryfie. Sandacze potrafią brać bardzo delikatnie i często trudno odróżnić branie od puknięcia główki o dno czy kamień, ale mistrzowie są prawie bezbłędni. Generalnie bardzo fajna metoda..

Pozdrawiam,

#8 OFFLINE   zamki

zamki

    klepacz blaszek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 748 postów
  • Lokalizacjablisko fabryki slidera
  • Imię:Zbyszek
  • Nazwisko:Orzoł

Napisano 14 czerwiec 2006 - 11:11

Można też i woblerami http://www.24.olsztyn.pl/salmo/modules.php?name=Content& pa=showpage&pid=73

ps może mi ktoś wytłumaczyć jak się wstawia linki

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 czerwiec 2006 - 11:11

Wertykalne połowy sandaczy można oglądać na filmie, który dołączony był do jubileuszowego in-fishermana. Przydaje się dokładna analiza wskazań echosondy. Tam wędkarze łowili ryby, które najpierw wskazywali na echosondzie ... ba widzieli nawet przynętę :D

pozdrawiam
Remek


#10 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 czerwiec 2006 - 11:12

może mi ktoś wytłumaczyć jak się wstawia linki :(


Nad polem, w które wpisujesz treść wiadomości są ikonki (zaczynają się od pogrubionej literki B). Siódma od lewej to wstawianie linków, następna adresu emailowego, później obrazka z innego linku.

Pozdrawiam
Remek


#11 OFFLINE   zamki

zamki

    klepacz blaszek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 748 postów
  • Lokalizacjablisko fabryki slidera
  • Imię:Zbyszek
  • Nazwisko:Orzoł

Napisano 14 czerwiec 2006 - 11:20

Nad polem, w które wpisujesz treść wiadomości są ikonki (zaczynają się od pogrubionej literki B). Siódma od lewej to wstawianie linków, następna adresu emailowego, później obrazka z innego linku.Pozdrawiam
Remek


Remku chodziło mi o to żeby nie widniał po wstawieniu cały link a tylko jakieś słowo sugerujące go np. nie ten który wstawiłem a tylko chociazby klik


#12 OFFLINE   zamki

zamki

    klepacz blaszek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 748 postów
  • Lokalizacjablisko fabryki slidera
  • Imię:Zbyszek
  • Nazwisko:Orzoł

Napisano 14 czerwiec 2006 - 11:24

Wiem wiem wiem jak :mellow: wobki wertykalne

#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 czerwiec 2006 - 11:24

podpowiedź jest taka:

Możesz także uzupełnić go o opis, używając takiej składni wewnątrz
[url=http://www.myhomepage.com]Moja strona domowa[/url]
przez co uzyskasz następujący odnośnik: Moja strona domowa

Pozdrawiam
Remek

#14 OFFLINE   zamki

zamki

    klepacz blaszek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 748 postów
  • Lokalizacjablisko fabryki slidera
  • Imię:Zbyszek
  • Nazwisko:Orzoł

Napisano 14 czerwiec 2006 - 11:51

Dzięki Remek już to umiem. :mellow:

#15 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 czerwiec 2006 - 12:09

cieszę się :mellow: Właśnie zauważyliśmy, że się zgraliśmy idealnie w czasie

Remek

#16 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 14 czerwiec 2006 - 15:58

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi
Pozdrawiam
Milosz

#17 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 30 marzec 2012 - 12:25

Czy ktoś z Was z dobrym skutkiem łowił w ten sposób na płytkiej wodzie? Chodzi mi o głębokości max 3 - 3,5m. Mam takie płytkie jezioro z mętną wodą i zastanawiam się czy sandaczom nie będzie przeszkadza łódka nad głową. Bedę wdzięczny za informacje od praktyków.

#18 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 30 marzec 2012 - 13:59

http://www.jerkbait.pl/?p=456

#19 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 30 marzec 2012 - 16:56

Dzięki, to już czytałem. Tam jest takie info Przez cały rok można łowić na wodzie od 1 do 12 metrów. Ten 1 metr wydaje mi się naciągany.
Znalazłem już wcześniej artykuły, w których jest mowa że poniżej 3,5m nie warto próbować stąd moje wątpliwości.

#20 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 30 marzec 2012 - 17:10

Siedząc w pływadełku miałem brania sandaczy pod samymi nogami na 2-2,5m wodzie - oczywiście w mętnej wodzie. :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych