Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc w doborze wędziska / zestawu - kilka pytań od laika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 11 czerwiec 2016 - 20:34

Witam,
jest to mój pierwszy post na tym forum, poczytałem trochę na temat spinningu w ciągu ostatniego tygodnia, więc "wiedzę" posiadam czysto teoretyczną. Dziś odpiąłem spławik od mojego trzymetrowego wędziska o cw 20-50g i założyłem stalkę wraz z obrotówką Jaxona nr 3 - 6g i doskonale się bawiłem, pomimo braku ryby, ale nie brań lub zaczepów ;) - stwierdziłem, że to jest to czego szukam. Dlatego też prosiłbym o pomoc w doborze wędziska i zestawu.

Dysponuję mocno ograniczoną kwotą, tj na całość chciałbym przeznaczyć około 200 złotych - wiem, że to mało, ale więcej po prostu nie chcę.
Zestaw chciałbym zbudować pod okonia i szczupaka, raczej mniejsze okazy. Zależy mi na tym, by wędzisko dobrze sygnalizowało/przenosiło brania i puknięcia, jednocześnie nie chciałbym wędki o akcji tylko i wyłącznie szczytowej. Nie zależy mi na dużej rybie tylko na dobrej zabawie, nawet z drobnicą - i tak znakomita większość będzie łowione jako złów i wypuść.

W powyższej kwocie znalazłem następujące wędziska, prosiłbym o opinię/pomoc, zasugerowanie odpowiedniego CW:

1) Dragon Mystery XT Impulse Spinn 270 cw 5-25g  +/- 140 PLN
2) Daiwa Sweepfire Spin 270 cw 10-30g +/- 130 PLN
3) Konger Tiger Cross Maxx 270 cw 7-25 lub 10-30g +/- 102 PLN
4) Mikado Tsubame MS Spin 270 cw 5-25g +/- 85 PLN
5) Shimano Vengeance AX 270 cw 10-30g +/- 130 PLN
6) Konger Maxim Twist 270 cw 2-12g +/- 130 PLN (tak, wiem że to wklejanka i raczej na okonia - da radę z mniejszymi szczupaczkami?)

Czy jest coś innego w tym przedziale cenowym na co powinienem zwrócić uwagę?

Kołowrotki jakie mnie zainteresowały to bardzo dolna półka:

1) Mikado Combat 2003FD lub 3003FD  +/- 37 PLN
2) Okuma Challenge FD 20 lub 30 +/- 40 PLN

Jeżeli nie nadszarpnąłem Waszej cierpliwości, jakie przynęty oraz żyłkę polecacie? Zacząć chciałem od obrotówek w rozmiarze 3, nie mam pojęcia odnośnie gumek czy woblerów. Żyłkę jaką chcę założyć do zestawu to 0.22 do 11 kg oraz przypon wolfram 20cm do 5 kg.

Niestety nie znam nikogo kto mógłby mnie wprowadzić w spinning, być może dlatego niektóre pytania wydadzą Wam się śmieszne.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc oraz opinie.
Pozdrawiam,
Kondi
 



#2 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 czerwiec 2016 - 20:38

Vengance to dobry i tani kijek. Kolowrotk8w za mjiej jak 100 nigdy nie uzywalem.

#3 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 11 czerwiec 2016 - 20:58

z kołowrotków weź Okumę, będziesz miał 5 lat gwarancji i rozmiar FD30



#4 OFFLINE   Wojtek14

Wojtek14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 11 czerwiec 2016 - 21:01

Ja bym zrezygnował z takich kołowrotków bo szczupak na 65 cm, może Ci to zdemolować przy 1 odjeździe. Jeśli rzeczywiście 200 zł to budżet maksymalny i nie da sie go przeciągnąć chociaż o tę 100 wiecej to ja bym szukał kołowrotka za 120-140 zł i wędki w przedziale 70-80 zł. Z kołowrotków bym polecał za tę cene chyba jedynie Shimano Catane. Z wędek znajdz coś krótkiego i wmiarę lekkiego z wyrzutem 5-25 nie pałowate i będzie na 1 zestaw okej. :)


  • Lukasz_ lubi to

#5 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 11 czerwiec 2016 - 21:29

Co do kołowrotka to jeżeli postanowię pójść krok dalej po tym sezonie to zakupię jakiś dużo droższy, a obecny zestaw przejmie moja kobieta - aktualnie kolega wuran potwierdził mój typ, ze względu na 5 letnią gwarancję oraz prostotę. Wydaje mi się, że jest solidnie wykonany. Posiadam jeszcze stary, cięzki z elektroniczną sygnalizacją brań i 5 biegowym dragiem Cormoran SL-ELBAS 30 ale nie biorę go pod uwagę do zestawu spinningowego - wydaje mi się, że nie nadaje się.

Co do kijka, właśnie o taki kijek mi chodzi, dlatego też pytam który z powyższych byłby najodpowiedniejszą, najczulszą opcją. Może jakieś drobne podpowiedzi, informacje o pracy wędzisk?

Czyli dolna granica CW 10g to już zbyt dużo dla obrotówki 6g?

Dziękuję za wszystkie sugestie.


Pozdrawiam.



#6 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 11 czerwiec 2016 - 22:33

Pomyśl nad krótszymi wędkami. Króciaki są bardzo poręczne, łatwiej je wyważyć i w związku z tym mniej męczą rękę. 

Ja bym celował coś w przedziale 2,1/2,2m i CW5-25gr



#7 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 czerwiec 2016 - 23:02

Przy łowieniu z brzegu został bym przy długości 2,50-2,70.

Mam Kongera World Champion Kobalt 2,70 do 28 gramów. Pierwsza , najlepsza zielona seria. Miałem go na wieki wiekówzostawić ale od kilku lat nie łowię z brzegu.



#8 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 11 czerwiec 2016 - 23:24

Noc mam w pracy, więc aktywnie śledzę temat.


Miejscówkę podobno mam trudną i bardzo wymagającą i raczej tylko tam (jak na razie) będę łowił, jest to woda stojąca, ogromne wahania głębokości, nagłe spady z 1m na 5m, podobno najgłębsze miejsca nawet 15m, duże ilości drzew pod wodą oraz pozostałych zaczepów, dużo roślinności - dlatego też szczerze mówiąc rozważałem tylko 2,7m - wg mnie dłuższym wędziskiem łatwiej uwolnić się z zaczepu, czy nie mam racji?
Z kolei ponad lustrem wody nie miałem większych problemów dziś z operowaniem 3 metrową wędką, oczywiście z pewnymi ograniczeniami (m.in zarzucanie prosto zza pleców odpada - gałęzie). Dodam może, że w trakcie łowienia znajduję się około 1 metra nad lustrem wody oraz że w odległości około 2 metrów od brzegu głębokość to około 3m. Dalekich rzutów nie planuję, maksimum około 25 metrów, w okolice pozostałości drzew oraz korzeni. Woda bardzo przejrzysta, dodatkowo punkt widzenia z góry pozwala na lepszą obserwację - zauważyłem dziś ogromne zainteresowanie malutkich okonków (+/- 10 cm) moją blaszką, ścigały ją aż do brzegu, nie atakując.

Może to pozwoli na naprowadzenie mnie na właściwy dobór wędziska bądź też nawrócenie na krótsze wędzisko ;)

Zacząłem aktualnie kopać po Allegro, wędka niekoniecznie musi być nowa.

Pozdrawiam

 


Użytkownik Kondi edytował ten post 11 czerwiec 2016 - 23:27


#9 OFFLINE   Simon123

Simon123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Szymański

Napisano 11 czerwiec 2016 - 23:42

Z tanich kołowrotków to polecę ci Dragon Viper FD jest naprawde dobry jak za te pieniądze a najlepiej to kupić Ryobi Zauber(200zł) i masz kołowrotek na lata.Kij w tej cenie tylko używany cw. 4-21g lub 5-25 oczywiście +- . Długość to indywidualna sprawa ja z brzegu używam 275cm


Użytkownik Simon123 edytował ten post 11 czerwiec 2016 - 23:46

  • Alexspin lubi to

#10 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 12 czerwiec 2016 - 05:33

Po wnikliwszej analizie - zrezygnowałem z wklejanek oraz z niektórych wędzisk pełnych i zawęziłem wybór do następujących opcji, włączając sprzęt używany:

1) Dragon Mystery XT Impulse Spinn 270  cw 5-25g (lub 240)

 

2) Daiwa Sweepfire Spin 270 cw 10-30g
 

3) Daiwa Sweepfire Spin 210 cw 5-25g
 

4) Dragon Thytan Light Spin 270 5-25g

Czy możecie powiedzieć coś pozytywnego/negatywnego odnośnie powyższych?


Użytkownik Kondi edytował ten post 12 czerwiec 2016 - 05:33


#11 OFFLINE   Marioo

Marioo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaStarogard gdański
  • Imię:MARIUSZ
  • Nazwisko:Laskowsk

Napisano 12 czerwiec 2016 - 06:21

Ja osobiście nie szukam wędek wirtualnie,nazwy mi nic nie mówią.W moim mieście mam pięć sklepów wędkarskich jeżeli szukam wędki, idę do sklepu z określoną gotówką,wybieram kilka,przykręcam kołowrotek i widzę czy pasi czy nie.Długości z brzegu wybieram max 240,a cast.2.10 nie lubię długich wędek,a też nie wyobrażam sobie gonitwy po chaszczach z kijem 3m.Każdy z nas ma inne upodobania praktyka zweryfikuje wszystko☺
  • Friko i minecjusz lubią to

#12 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 12 czerwiec 2016 - 17:29

Za krótszym kijem przemawia także większa precyzja podczas prowadzenia przynęty i te chaszcze za twoimi plecami.

Nie jest prawdą, że jak łowisz z brzegu to musi być długi kij....to jest często powtarzany mit, a jak wiadomo nawet kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą.

Ja swoje kije brzegowe mam w długości ok 1,9m i na zasięg nie narzekam. Oczywiście dłuższe też czasem są potrzebne np przy próbie podejścia bolenia, ale skoro pisałeś o szczupaku i okoniu to nie pakuj się w mało poręczne sprzęty, który z czasem zamiast frajdy z łowienia zacznie sprawiać ból fizyczny....nadgarstka, łokcia i ramienia.

Podjedź do najbliższego sklepu i poproś o kije 5-25 do 150zł i pomachaj nimi trochę i wybierz ten który Ci najlepiej pasuje, bo każdy ma inne preferencje i każdy podpowiada przez pryzmat własnych upodobań i przyzwyczajeń. To co dla jednego jest X fastem do dla drugiego może być ledwo fasem.....


  • popper, proraf i Marioo lubią to

#13 OFFLINE   Marioo

Marioo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaStarogard gdański
  • Imię:MARIUSZ
  • Nazwisko:Laskowsk

Napisano 12 czerwiec 2016 - 20:35

Podobny wątek jest w dziale"SPINING"podziwiam ludzi którzy chcą wydać na początek 800 zeta😊tak naprawdę w ciemno.

Użytkownik Marioo edytował ten post 12 czerwiec 2016 - 20:42


#14 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 12 czerwiec 2016 - 22:21

Znam wielu ludzi co najpierw pytają tylko po to żeby w pracowni potem przejrzeć kilkanaście wytypowanych blanków zamiast całego przeglądać cały asortyment.

Wszystko zależy od tego jak dobrze ktoś opisze to czego potrzebuje. Jeśli dokładnie opiszesz potrzeby to jest spora szans, że ktoś kto zna się na blankach będzie potrafił nakierować Cię na konkretne modele, które powinny spełnić określone wymagania.



#15 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 13 czerwiec 2016 - 18:35

Byłem w sklepie, pomachałem, pooglądałem, zdecydowałem się jednak na krótki kij ale "o klasę lepszy", tj:
Daiwa Procaster Spin 210 CW 5-20g
do tego kołowrotek:
Okuma Challenge FD 30

Za wszystko wyszło 170 zł + wysyłka.


Dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam :)
 

 


  • minecjusz i coloumb lubią to

#16 OFFLINE   Marioo

Marioo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaStarogard gdański
  • Imię:MARIUSZ
  • Nazwisko:Laskowsk

Napisano 13 czerwiec 2016 - 19:15

I dobry wybór😊super powodzenia.

#17 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 14 czerwiec 2016 - 12:30

Obejrzałeś w sklepie stacjonarnym a kupiłeś wysyłkowo? 

 

 

PS czasem idzie w ten sposób sporo zaoszczędzić ;)


Użytkownik minecjusz edytował ten post 14 czerwiec 2016 - 12:31


#18 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 14 czerwiec 2016 - 13:27

Aj, niestety okazało się, że wędka "wyszła" przez weekend i nie zdjęto aukcji z allegro, została tylko o CW 10-30g.

Więc padło na Daiwa Procaster Spin 210 CW 10-30g - będzie trudniej złamać na zaczepie ;)

Tak, oglądałem w stacjonarnym ale akurat nie było Procasterów 210 tylko 240+ (za którego notabene 230 zł lub więcej nie chcę zapłacić), natomiast spodobała mi się seria Sweepfire 210 którą w ręce trzymałem. Za cenę Sweepfire'a w stacjonarnym będę miał Procastera. Myślę, że to dobry kompromis, tylko ten CW mnie odrobinę martwi.

Bardzo będzie odczuwalna różnica przy błystkach obrotowych nr 3 o wadze +/- 6g ?
Czy jeżeli chciałbym połowić na gumki mogę próbować z główką o wadze 3g czy jednak zbliżać się do 10g?

PS "sporo" to mało powiedziane, inna sprawa czy się to rzeczywiście opłaca, czasem chytry dwa razy traci ;)


Użytkownik Kondi edytował ten post 14 czerwiec 2016 - 13:28


#19 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1675 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 14 czerwiec 2016 - 16:04

Bierz co sobie umyśliłeś, jeżeli nie ma to być zestaw "do grobowej deski" to po pół roku będziesz wiedział czy następna wędka ma być dłuższa, krótsza, szybsza, wolniejsza, o większym albo mniejszym c.w. itd......I tak po 4-5 latach i po wymianie 5-6 wędek będziesz wiedział co chcesz i zbliżysz się do ideału :). I wtedy zmienią Ci się preferencje i ... od nowa  :D .


Użytkownik slawek_2348 edytował ten post 14 czerwiec 2016 - 16:04


#20 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 14 czerwiec 2016 - 17:47

Powiekszyss asortyment o kijek z CW 3-12 i bedziesz ustawiony




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych