Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Melanzyk - jerki i swimbaity


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3151 odpowiedzi w tym temacie

#3121 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 26 maj 2020 - 21:44

Moje trzy sztuki u mnie, zastanawia mnie spora rozbieżność wagi pomiędzy nimi.

Silver Perch Shallow waży ok bo 88 gramów ale Red Stripes i Pirania w wersjach Standard ważą odpowiednio 97 i 104 gramy. Skąd ten brak powtarzalności masy skoro różnica to prawie 10% ? 

 

 

Różnice w wadze przynęt biorą się z wielu czynników. Która jest cięższa? Odpowiedź zapewne znam ale bym chciał usłyszeć. Zapewne obie przynęty wykonane są w sporym odstępie czasu i pewnie z innego materiału gdyż jakiś czas temu zmieniłem markę żywicy oraz wypełniacza co pozwoliło na obniżenie wagi o kilka gramów przy zachowaniu pracy przynęt. Dla wielu 105g było za dużo więc pomyslalem ze delikatne "odchudzenie" się spodoba.

To jest tak, ołów odlewany z tej samej formy będzie raz czystszy raz mniej lub bardziej zanieczyszczony i różnice na tym etapie mogą sięgać już nawet do 2-3g . Zywica odlewana w innych warunkach pogodowych (temperatura i wilgotność np podczas deszczu) będzie się różnić. Ilość nałożonej farby ma także wpływ na wagę (teraz pewne wielu mysli, ale jak farba, przeciez farba nie wazy). Otóż nie, czesto na bardziej skomplikowane malowania leci nawet kilkanaście zmian koloru nakładane jeden na drugi aby uzyskać zamierzony efekt. Zalewając pełny zbiorniczek farby do aerografu który ma np 7ml to przeciez wazy, czesto psika sie kilka takich zbiorniczków. Ok woda odparowuje ale sporo wagi zostaje.  Na koniec żywica ktora jest nakladana ręcznie i na oko bo nie ma możliwości jej kontrolowania. Tutaj mozna pojechać z wagą już dowolnie.

Przynęty wolno tonące wywazane są w okolicach granicy plywalności. Częso wzmiana krętlika na większy robi z pływaka przynętę tonącą. Można to regulować wielkością kółka łącznikowego, czasem wagą kotwicy. Każda płytka Pirania ląduje w akwarium podczas uzbrajania.
Piranie tonące robię w seriach po 40-50szt na raz. Gdy taką skonczę waże całą serie i zawsze jest roznica miedzy poszczególnymi przynetami, ale cała seria trzyma się określonej wagi. Zawsze zabieram kilka na sprawdzenie czy wszystko jest ok i jeszcze nie miałem z nimi problemu.

Dodam jeszcze, że jak ktoś ma pojęcie to jest możliwość wykonania przynęty, która będzie cięższa od drugiej, ale dalej będzie pływająca a ta lzejsza będzie tonąca ;)

Jeżeli jednak zdarzyło by się, że coś jest z przynętą nie tak to chętnie wymienię ja na nową lub można ją odesłać a ja zwrócę pieniądze i wyląduje w moim pudle bo jak wiadomo szewc bez butów chodzi.




Przemo odnośnie prowadzenia, to ja zwykle używam jerków jako agresorów. Bardzo agresywne prowadzenie sprawdza mi się dość często, mocne podszarpywania i częste przerwy. Gdy to nie działa i nie działają duże gumy dopiero zaczynam kombinować. Ostatnio łowię trochę na Big Trouty (glider) pokazane niedawno w wątku, których nie da się źle poprowadzić a najlepiej sprawdza mi się przy nich bardzo wolne jednostajne prowadzenie. Straciłem ostatnio rybę potwora, ktorej nawet nie udało się zobaczyć, a jak się pozniej okazało w domu podczas pakowania tylna kotwica byla wyprostowana.... Użyłem jakiejś kotwicy, nie do końca znanego mi pochodzenia i skonczyło się jak skonczyło. A mam w domu zapas BKK 4/0 do nich, tylko zawsze kuzwa jakos czasu brakowało.... 

Ostatnie kilka wypraw z osobami zajmującymi się wędkarstwem zawodowo pokazaly, że Piranie i Baby Shady radzą sobie bardzo dobrze w porównaniu z przynętami jak Miuras czy innymi tego typu jeżeli wie się co się robi i ma się wiarę w przynętę. Nie często łowię z kimś na łodzi więc porównanie do dwóch innych przewodników z którymi łowiłem w nie najlepsze brania dało mi dużą satysfakcję bo w obu przypadkach złowiłem więcej ryb oraz moje ryby były większe!

Pozdr



#3122 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 maj 2020 - 07:49

Pytałeś która cięższa - Red Stripes 97 gramów , Pirania 104 gramy.


  • Melanzyk lubi to

#3123 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 30 maj 2020 - 10:23

Czasu obecnie cholernie mało. Zabralem sie za remont łódki korzystajac z pięknej pogody. Ponizej kilka fotek Baby Shadów Juniorów. 

 

Załączony plik  IMG_1467.jpg   80,05 KB   27 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1494.jpg   74,89 KB   26 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1526.jpg   61,67 KB   26 Ilość pobrań

No i nowe malowania Piranii

Załączony plik  IMG_1480.jpg   90,27 KB   28 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1482.jpg   91,91 KB   28 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_1487.jpg   72,72 KB   27 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1484.jpg   63,43 KB   24 Ilość pobrań

Pozdr
M



#3124 OFFLINE   czerwony590

czerwony590

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 152 postów

Napisano 31 maj 2020 - 21:32

A ta złota piranie masz w wersji shallow runner ?

#3125 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 31 maj 2020 - 23:39

A ta złota piranie masz w wersji shallow runner ?

Nie mam, ale mogę mieć :) 

 

Pozdr

M



#3126 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 08 czerwiec 2020 - 14:32

W Irlandii dopiero od niedawna mozna podrozowac dalej niz 2km od domu, obecnie podroze dozwolone są jedynie w obrebie województwa. Niedawno tez "odblokowano" mozliwosc łowienia ryb w obrębie swoich stref. 

 

Poswiecilem ostatnio troche czasu na łowienie a wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Baby Shad zrobił pogrom na mecie z dość sporą presją (kilkanascie łódek dryfujących burta w burtę). Mój przyjaciel Łukasz pozamiatał system łowiąc z ręki rybę 119cm na Baby Shada (fotka przedsmak poniżej). Myślałem, że lepiej już być nie może i dzień później poprawiłem wynik Łukasza łowiąc rybę 120cm na Baby Shada. Tak duże ryby są w Irlandii naprawdę rzadkością. Z jakiegoś powodu nie czesto sie słyszy o rybach przekraczających 120cm. Do tego Shady skusiły kilka mniejszych metrów 106, 105 oraz 103cm. Grubych 95+ nie brakowało.

 

Poniżej fotka przedsmak czyli ryba 119cm Łukasza. Niedługo jak bedzie chwilka to zmontuję mteriał video, w którym pokaże Wam łowienie jakie będzie mi się śniło przez lata bo wiem, że coś takiego się szybko nie powtórzy!

 

Załączony plik  MVI_1680.MP4.Still001.jpg   62,28 KB   18 Ilość pobrań

Pozdr
M



#3127 OFFLINE   Pride

Pride

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3211 postów

Napisano 08 czerwiec 2020 - 19:07

Grube łowy - gratuluję :) 


  • c00per lubi to

#3128 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 09 czerwiec 2020 - 03:10

Powoli sie przekopuje przez materiał z ostatniego wypadu. Tutaj coś co mi sie szczególnie pogoba!

 

Franek i jego nowy PB. Ryba może nie wielka ale bardzo gruba jak na swoją długość. Brzuszek napchany płocią, która właśnie się zebrała na tarło.

post-49629-0-03560000-1591668369_thumb.j post-49629-0-42109800-1591668361_thumb.j post-49629-0-28418100-1591668396_thumb.j post-49629-0-30269700-1591668401_thumb.j

Pozdr

M



#3129 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 08 lipiec 2020 - 11:35

Panowie jakby ktoś potrzebował jakieś Piranie to można się podpiąć pod zamówienie pod tym linkiem - http://jerkbait.pl/t...handmade-lures/

 

Dzisiaj wyjeżdża przesyłka kurierska do Polski. 

 

Pozdr

M



#3130 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 14 lipiec 2020 - 21:40

Siema!

Niedawno zostałem dystrybutorem wędek St. Croix na Irlandię. W ostatni piątek dostałem telefon od kumpla, że chciałby wpaść "pomacać" coś z wędek do grubszego łowienia z opcją porzucania. Było to ok godz 14. Kolega zapytał kiedy może wpaść, a w odpowiedzi usłyszał żeby był po 3-ciej. Wtedy usłyszałem w słuchawce: serio? to mówię, że tak i 1.5 godziny poźniej mocowaliśmy już łódkę do samochodu!

Wypad z partyzanta, łowienie bez echosondy (bo przecież z echo się nie liczy  :P) z racji odesłania mojej do naprawy więc musieliśmy się zdać na moją znajomość jeziora. Do dyspozycji miałem starego 4 calowego gpsa garmin. Zapłynęliśmy w okolice znanej mi miejscówki, na koniec zestawu zamontowałem kombinerki do odhaczania szczupaków i zrobiłem 6 pomiarów głębokości jak za starych dobrych czasów z przed elektroniki. Pomiary te zapisałem jako waypointy i posłuzyło to nam za mapę jeziora  ;)

 

Po pierwszym kontakcie z rybami (odprowadzenie) poleciał kolejny waypoint i już mielismy jakiś tam punkt zaczepienia. Kolega testował St. Croix Legend Tournament Musky 6-12oz a na końcu zestawu zameldował się Baby Shad w kolorze Red Perch. W bodajże 3 dryfie słyszę "siedzi" i po chwili podebrałem łapą nową życiówkę Grześka (podbierak znajdował się pod pokładem).

 

Załączony plik  MVI_1877.MP4.Still001.jpg   43,77 KB   20 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG-7569-01.jpeg   104,65 KB   20 Ilość pobrań


Później doławiam 3 mniejsze ryby (dziewięćdziesiątki parątki) i zastaje nas zachód słońca. 

 

Załączony plik  MVI_1880.MP4.Still002.jpg   74,41 KB   21 Ilość pobrań
 

W międzyczasie urodził się szalony pomysł i zadzwoniliśmy do żon, że będziemy w domu na 2 dzień w południe gdyż ryby "skubią". Bez przygotowania, spanie w samochodzie i wypłynięcie na wodę o 4:30. Jak się poźniej okazało poranek był taflowy i szczupaki miały nad daleko w poważaniu  ;)

Pozdr
M



#3131 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 28 lipiec 2020 - 17:57

Panowie szukam tuby do transportu Elitki 2.3m długości. Jakby się dało transportowac z kołowrotkiem to już wogole bajer.

Macie może jakieś pomysły?

Pozdr
M

#3132 OFFLINE   Stachu442

Stachu442

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaKrzyżanów
  • Imię:Kamil

Napisano 28 lipiec 2020 - 18:07

Melek, proponuję rurę PVC, odpowiedniej średnicy, Do tego korki PVC+nasuwka i nie ma szans żeby wyleciało ;]


  • grzesiekp. lubi to

#3133 OFFLINE   Tony69

Tony69

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:B

Napisano 29 lipiec 2020 - 03:44

Albo warto się wybrać do sklepu z dywanami i wycyganic od nich tekturowa rolke po wykladzinie :) też daje radę :)

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

#3134 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 05 sierpień 2020 - 16:58

Panowie jakby ktoś chciał po raz kolejny wysyłam jutro paczkę kurierską do Polski i można by dorzucić do niej jakieś przynęty także zapraszam pod ten link i życzę udanych zakupów ;) http://jerkbait.pl/t...iarki-na-łódź/ 

 

Po raz pierwszy na giełdzie dostępne są Baby Shady jakby ktoś chciał ;)

 

Pozdr

M



#3135 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 10 sierpień 2020 - 19:37

:o

Załączony plik  IMG_20200810_173608_272.jpg   58,06 KB   39 Ilość pobrań

Pozdr
M
  • thoffi i Patryk122 lubią to

#3136 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 21 grudzień 2020 - 20:31

Panie i Panowie zapraszam do poczytania i komentowania ;)

Trochę się namęczyłem bo nie za bardzo mi idzie pisanie  :rolleyes: 
 

http://jerkbait.pl/t...zupakowym-raju/

Pozdr

M


  • SzymusS, Rodu i chlodnica lubią to

#3137 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 29 grudzień 2020 - 22:49

Hejka moi drodzy. 

 

Zaczęło się głosowanie w konkursie "Wygraj wędkę marzeń", w którym mój artykuł "4 dni w szczupakowym raju" bierze udział. 

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia wątku pod tym linkiem - http://jerkbait.pl/t...marzeń-ankieta/ oraz zapoznania się z pracami konkursowymi. 
Jeżeli spodobał się Wam mój artykuł i zechcecie na mnie zagłosować będzie mi bardzo miło. Jeżeli zagłosujecie na kogoś innego gniewał się nie będę  ;)

Poniżej kilka fotek z artykułu, w którym znajduje się obszerny opis niesamowitych 4 dni łowienia wraz z kilkoma wskazówkami. Artykuł znajdziecie pod tym linkiem - http://jerkbait.pl/p...kowym-raju-r434

Załączony plik  01.jpg   55,42 KB   19 Ilość pobrańZałączony plik  04.jpg   61,02 KB   17 Ilość pobrańZałączony plik  05.jpg   60,52 KB   16 Ilość pobrań
Załączony plik  07.jpg   56,35 KB   18 Ilość pobrańZałączony plik  08.jpg   53,43 KB   18 Ilość pobrańZałączony plik  09.jpg   59,38 KB   19 Ilość pobrań
Załączony plik  14.jpg   65,38 KB   19 Ilość pobrańZałączony plik  25.jpg   72,08 KB   19 Ilość pobrańZałączony plik  26.jpg   76,21 KB   20 Ilość pobrań

Miłej lektury!

Pozdr
M


  • Guzu lubi to

#3138 OFFLINE   patryk123

patryk123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • Lokalizacjarzeszów
  • Imię:patryk
  • Nazwisko:warchoł

Napisano 03 styczeń 2021 - 10:38

Jakiej żywicy używasz teraz do lakierowania etex, czy może cos nowego ?

#3139 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 08 styczeń 2021 - 11:54

Jakiej żywicy używasz teraz do lakierowania etex, czy może cos nowego ?

Szczerze to cały czas szukam. Używałem tnf czy jak się tam ona nazywa. Teraz niestety zmienili skład i się ona nie nadaje.


Ostatnio takie coś popełniłem :P tak dla porównania, najmniejsze czyli Juniory mają 23.5cm i 120g ;)

Załączony plik  IMG_20210107_130338-01.jpeg   52,52 KB   24 Ilość pobrań

Pozdr
M

Użytkownik Melanzyk edytował ten post 08 styczeń 2021 - 11:55

  • Friko i Tomasz Kotarski lubią to

#3140 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 01 kwiecień 2021 - 18:36



;-)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych