Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Opis / napis na blanku

tech-rb opis naklejka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
224 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   shad

shad

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 16 czerwiec 2006 - 07:02

Po przeczytaniu wszystkich czterech czesci artykulow z cyklu Przygoda z wedka mam jeszcze kilka pytan i watpliwosci...mianowicie interesuje mnie w jaki sposob zrobic napisy na wedzisku (czym i sama technika ich wykonania) oraz w jaki sposob pozbyc sie starego lakieru z wedziska, omotek itp bez uszkodzienia samego blanku wedki.


  • Apsik lubi to

#2 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 czerwiec 2006 - 07:06

@Shad

na pierwsze pytanie mogę z grubsza odpowiedzieć, bo widziałem na włąsne oczy - do robienia napisów służą specjalne markery, takie jak uwidoczniony na zdjęciu w ostatnim odcinku reportażu, można je dostać w sklepach internetowych.
Napisy wykonuje się ręcznie, po prostu pisze się :D oczywiście przed polakierowaniem (lakier idzie na wyschnięty napis)

Co do drugiego pytania, to muszę trochę poszperać. Irek niestety do poniedziałku jest na rybach :D więc szybko Ci nie odpowie.
Ale może uaktywni się ktoś kto przegląda nasze forum i ma doświadczenie w tej dziedzinie, a teraz poczuje się do tego żeby udzielić fachowej porady? :)

Pozdarwiam

#3 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 16 czerwiec 2006 - 07:30

Witam
No to się doczekałem - dzięki :mellow:
Friko mam pytanie, czy znasz może adresy tych internetowych sklepów gdzie sprzedają te markery do opisywania wędzisk?
Pzdr.
TARŁO$

#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 czerwiec 2006 - 07:49

http://www.angelfire...m/flexcoat.html

przewiń na dół aż znajdziesz Lettering pen firmy Flex Coat - z tym że to wygląda jak zwykłe pióro, a to co jest w pracowni u Irka wygląda zdecydowanie bardziej poręcznie

http://www.flexcoat....l#anchor2072117

:huh:

Z opisu wynikałoby że tak naprawę ważny jest atrament, którym robi się opis, a to czyn nałożysz atrament ma drugorzędne znaczenie... poszperam jeszcze, może coś znajdę



#5 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 16 czerwiec 2006 - 08:11

Jełśi chodzi o opisy wiem, że wielu miłośników bawi się specjalnie spreparowanymi piórkami. efekt takiego piórkowania często jest po prostu powalający - niestety nie znam tajników przygotowania takiego piórka. Jeśli chodzi o Irka to wydaje mi się,że używa on czegoś w rodzaju RAPITOGRAFu kreślarskiego. Zaletą takiego rapitografu jest to ze można dostać wiele końcówek o różnej grubości. Minusem jest brak konkretnej wiedzy na temat konskretnego lakieru któy by nie zapychał dyszy, a jednocześnie umożliwiałby osiągnięcie oczekiwanego efektu...

#6 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 16 czerwiec 2006 - 08:49

Sądzę, że najbliżej prawdy jest Mifek. Napisy najczęściej są przyklejoną kalkomanią z wydrukowanym logo i napisem. W ręcznie zbrojonych kijach robione są ręcznie. Ważny jest charakter pisma i narzędzie. Często o wykonanie takiej sygnatury proszone są osoby o odpowiedniej ręce. W klasowych firmach przykłada się do tego dużą wagę i używa się specjalnych piórek ze skośnie zciętą stalówką. Takie stalówki produkuje n.p. niemiecka firma Pelikan. Do tego odpowiedni tusz. Chodzi o to, żeby grubość kreski litery zmieniała się podczas pisania co podkreśla ręczny charakter pisama. Takiej techniki używa n.p. Artur Banachowski.
natomiast pisanie flamastrem, cienkopisamiem czy czymś takim to coś takiego jak podpisywanie ważnego dokumentu długopisem. Bez komentaża.
Lakier
Są blanki lakierowane i nielakierowane. jako wyrób gotowy. W klasowych blankach jak CD, SCV, IMX, demontaż przelotki wraz z omotką nie ópozostawia śladów. Monatż może być wielokrotny. W wielu tańszych rozwiązaniach blank się rysuje, a po zdjęciu omotki pozostają ślady. W przypadku blanków lakierowanych możemy lakier zeszlifować. Potrzebna jest odpowiednia technologia, żeby nie uszkodzić blanku i nie pozostawić rys.Gotowy kij można polakierować. Używa się techniki natryskowej.
pozdrawiam

#7 OFFLINE   shad

shad

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 16 czerwiec 2006 - 11:58

Jezeli chodzi o sciaganie lakieru z wedziska to chodzilo mi raczej o to w jaki sposob i czym najlepiej sciagnac lakier np z omotki lub w innych miejscach gdzie zostal polozony lakier przez zbrojmistrza (dedykacje, napisy itp.) w taki sposob aby nie uszkodzic blanku wedziska.


#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 czerwiec 2006 - 20:03

@shad
znalazłem taką informację, że można lekko podgrzać suszarką do włosów taką powłokę, a trochę zmięknie, a potem ostrożnie ją usuwać plastikowym nożykiem - ale jeszcze tej informacji nie zweryfikowałem

#9 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 czerwiec 2006 - 13:40

ajć, napisałem trochę o tym w innym wątku:

url] http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=1020& ;start=0&[/url]

#10 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 17 czerwiec 2006 - 15:13

LASSOjbait@ obawam się, że nie zrozumiałeś pytania. Tutaj nie chodzi o żaden tampon, offset na fiolet czy grawerowanie laserowe tylko o ręczną sygnaturę chodzi. Czyli pisząc prościej chodzi o ręczne, klasowe opisanie blanku. Czyli shad chciałby to wykonać we własnym zakresie.
Natomiast opisane przez ciebie technologie są bardzo dobre dla fabryk na terenie Chin. ONi produkują wiele wędek i na pewno chcieli by uzyskiwać napisy i wzonictwo zgodne z sygnaturami klasowych producentów wędek. Jednak my pomijamy takie przypadki.

pozdrawiam

#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2006 - 17:15

@Thymallus

takie jest Twoje zdanie. Mnie np. nie odpychają różne kalkomanie, decale, zalewane piórka czy druki. Istota rodbuildingu polega na tym, że wędkę robi się na zamówienie, według życzenia Klienta. Są osoby, które cenią sobie odręczny opis, a są pewnie i takie, które wolą idealne, maszynowe techno - ja nie widzę w tym nic złego :D

@Lasso
dzięki za interesujące info

Pozdrawiam

#12 OFFLINE   Waci

Waci

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • Lokalizacjato tu to tam

Napisano 18 czerwiec 2006 - 07:47

W temacie usuwania powłoki lakierniczej, proponuję daleko idącą ostrożnność co do podgrzewania lakieru gorącym powietrzem.
Przy podgrzewaniu ciepło działa również na żywice spajające włókna blanku i blank można zepsuć.
A przecież istnieją środki chemiczne do usuwania lakierów i można delikatnie warstwa po warstwie lakier usunąć.
Tu jednak uwaga. Srodki te są dosyć toksyczne i należy to robić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

#13 OFFLINE   zamki

zamki

    klepacz blaszek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 748 postów
  • Lokalizacjablisko fabryki slidera
  • Imię:Zbyszek
  • Nazwisko:Orzoł

Napisano 18 czerwiec 2006 - 10:39

A przecież istnieją środki chemiczne do usuwania lakierów i można delikatnie warstwa po warstwie lakier usunąć.
Tu jednak uwaga. Srodki te są dosyć toksyczne i należy to robić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.


No i jeżeli usuwaja lakier to również mogą uszkodzić żywice spajające blank i o tym należy również pamiętać.


#14 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 18 czerwiec 2006 - 15:57

LASSOjbait@ obawam się, że nie zrozumiałeś pytania. Tutaj nie chodzi o żaden tampon, offset na fiolet czy grawerowanie laserowe tylko o ręczną sygnaturę chodzi.
pozdrawiam


Nie kłóćmy się :mellow:

#15 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 19 czerwiec 2006 - 21:00

Witam,
Usunięcie lakieru położonego na opisie wędki i na omotkach jest trudną operacją. Nie ma możliwości usunięcia go tak, aby nie pozostał ślad. Można go usunąć jedynie w sposób mechaniczny tzn. za pomocą noży. Dużą pomocą może okazać się zestaw uchwytów i różnych kształtów ostrza, dobierane do powierzchni z jakiej usuwa się lakier. Przu zdejmowaniu lakieru pomaga lekkie podgrzanie np:zapalniczką. Trzeba to zrobić umiejętnie, aby nie uszkodzić werniksu czy blanku. Podgrzanie powoduje zmiękczenie lakieru przez co łatwiej go usunąć. Przy wymianie przelotki sprawa jest prosta. Na widoczny ślad po usuniętym lakierze nawija się dłuższą o kilka zwojów niż pierwotna omotkę. Przy takiej operacji na wędce nie pozostaje ślad po wymianie. Gorzej jest z opisem wędki. Jeżeli opis ma być zmieniony, należy zdjąć pierwotną warstwę lakieru usuwając jednocześnie opis. Po usunięciu całość wygląda tragicznie. Teraz są dwa wyjścia. Wykonanie dekoracji z nici(drogo i nie każdy to lubi) i opisanie wędki powyżej dekoracji lub położenie jednolitej, długiej omotki w kolorze blanku lub istniejących omotek na przelotkach. Należy polakierować tę omotkę, wykonać napis i polakierować ponownie.
Do opisywania wędzisk używam isograph firmy Rotring z końcówką 0,25. Cieńsze końcówki ciężko jest czyścić, a grubsze brzydko i za grubo piszą. Do tego używam tuszu tej samej firmy. Polecam tusz biały. Srebrny i złoty potrafi rozmyć się po położeniu lakieru. Biały nigdy. Do mycia należy stosować specjalny preparat również tej firmy. Wszystko można dostać jedynie w dobrych sklepach zajmujących się sprzętem kreślarskim. Isograph kosztuje ok. 130 zł, tusz ok.30 zł, płyn do mycia to groszowa sprawa.
Pozdrawiam,
Irek

#16 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 19 czerwiec 2006 - 21:04

@Irku wielkie dzięki za obszerne i jasne wytłumaczenie sprawy... DObrze, że mam w domu kilka isografow... trzeba bedzie pobawic sie troche. jutro śmigne po jakis tuszyk i .... WR do opisu jeszcze w tym tygodniu :mellow:

#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 czerwiec 2006 - 06:19

Dzieki @Irku
Ciesze sie ze pomimo urwania glowy po dluzszych rybach znalazles chwile zeby wpasc :mellow:

pozdrawiam


#18 OFFLINE   shad

shad

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 czerwiec 2006 - 07:05

No to sprawa sie wyjasnila :o
Dzieki wszystkim za pomoc

#19 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 04 lipiec 2006 - 16:57

Witam wszystkich forumowiczów!
Ja poradziłem sobie z napisem w inny sposób.
Na stronie http://www.donartrods.com/miva/merchant.mv?Screen=PROD&S tore_Code=D&Product_Code=TLS&Category_Code=MC
zobaczyłem literki które można nałożyć na blank.

Załączone pliki

  • Załączony plik  literki.JPG   39,94 KB   1148 Ilość pobrań
  • Załączony plik  napis.JPG   46,56 KB   1163 Ilość pobrań


#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 20:45

Witam serdecznie na forum Panie Piotrze :D bardzo się cieszę że Pan tu trafił :mellow:

czy mogę poprosić o więcej zdjęć wędeczek Pana produkcji?

Pozdrawiam





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, opis, naklejka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych