Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Straszne problemy z cienką plecionką!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 03 lipiec 2016 - 22:19

0,6 na okonie nie będzie za gruby wg mnie

http://www.pirania-s...-pe---150m.html



#22 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 04 lipiec 2016 - 05:15

Sorry panowie, że wtrącę swoje 3 grosze, ale po wypróbowaniu plecionki 0,08, później 0,06 (zaznaczam nie robiły mi się brody), doszedłem do wniosku, że do UL-a albo żyłka, albo plecionka 0,04. W ten sposób na głównej szpuli mam Nanofil 0,04 a na zapasowej żyłkę 0,12. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie w podawaniu okoniom mikro jigów a sygnalizacja czułej szczytówki mojego wędziska 1-7g funkcjonuje bez zarzutu.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 04 lipiec 2016 - 05:18

  • Jozi i woblerek48 lubią to

#23 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 04 lipiec 2016 - 06:41

Sorry panowie, że wtrącę swoje 3 grosze, ale po wypróbowaniu plecionki 0,08, później 0,06 (zaznaczam nie robiły mi się brody), doszedłem do wniosku, że do UL-a albo żyłka, albo plecionka 0,04. W ten sposób na głównej szpuli mam Nanofil 0,04 a na zapasowej żyłkę 0,12. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie w podawaniu okoniom mikro jigów a sygnalizacja czułej szczytówki mojego wędziska 1-7g funkcjonuje bez zarzutu.

Kiedyś dziwiło mnie, jak zasłużeni stażem użytkownicy forum irytowali się czytając herezje, które nawciskali nam marketingowcy. Teraz doskonale ich rozumiem. Niech ktoś mi wytłumaczy, co ma na myśli pisząc o średnicy plecionki. Mnie skutecznie wyleczył z tego @Pitt: http://www.catch-zon...ionki_pod_lupa/


Użytkownik no raczej edytował ten post 04 lipiec 2016 - 06:49


#24 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 04 lipiec 2016 - 07:03

Kiedyś dziwiło mnie, jak zasłużeni stażem użytkownicy forum irytowali się czytając herezje, które nawciskali nam marketingowcy. Teraz doskonale ich rozumiem. Niech ktoś mi wytłumaczy, co ma na myśli pisząc o średnicy plecionki. Mnie skutecznie wyleczył z tego @Pitt: http://www.catch-zon...ionki_pod_lupa/

Niby w czym widzisz problem, wiadomo plecionka to nie jest monolit cylindryczny, umownie można średnicę przyjąć, jedne są bardziej okrągłe, drugie bardziej płaskie jak tasiemki ( w tych jest zdecydowanie większy problem z określeniem średnicy).W wędkarstwie nie musimy się bawić w precyzję zegarmistrzowską.


  • radim_78, marekD i Alexspin lubią to

#25 OFFLINE   MATIG

MATIG

    MK FISHING :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 933 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Mateusz

Napisano 04 lipiec 2016 - 07:22

Sorry panowie, że wtrącę swoje 3 grosze, ale po wypróbowaniu plecionki 0,08, później 0,06 (zaznaczam nie robiły mi się brody), doszedłem do wniosku, że do UL-a albo żyłka, albo plecionka 0,04. W ten sposób na głównej szpuli mam Nanofil 0,04 a na zapasowej żyłkę 0,12. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie w podawaniu okoniom mikro jigów a sygnalizacja czułej szczytówki mojego wędziska 1-7g funkcjonuje bez zarzutu.

 

Nanofil tak, jest super, cieniutki itd. ale też słaby, za dużo się straci przynęty i nerwów przy tym jeśli się łowi w "zaczepowym" łowisku. Od siebie mogę polecić ygk g-soul pe i power eye pee wee, 0.4/0.6. YGK obecnie cały czas używam i jestem zadowolony, a co do pee wee to miałem 0.6 i jakby bardziej okrągła była od 0.4, ale też przyjemna pletka, tylko brudzi strasznie przelotki na początku, jedyna taka wada. Biała ygk natomiast nie brudzi. 

 

Napisz proszę jakie te plecionki próbowałeś 0.06-0.08. Bo jak "dragonoskie" czy inne takie to się nie dziwie że doszedłeś do takiego wniosku. Taki rozmiar od dragona to na szczupaka bez problemu bym brał... przegrubione tragicznie. 


  • Alexspin lubi to

#26 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 04 lipiec 2016 - 07:44

Niby w czym widzisz problem, wiadomo plecionka to nie jest monolit cylindryczny, umownie można średnicę przyjąć, jedne są bardziej okrągłe, drugie bardziej płaskie jak tasiemki ( w tych jest zdecydowanie większy problem z określeniem średnicy).W wędkarstwie nie musimy się bawić w precyzję zegarmistrzowską.

Słusznie piszesz. Ale nie uważasz, że potem dochodzi do paradoksów w stylu: " moja plecionka 0,04 jest ciensza niż twoja". I jeszcze jedna kwestia. Większość świata nie podaje średnicy w mm. 



#27 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 04 lipiec 2016 - 08:42

Słusznie piszesz. Ale nie uważasz, że potem dochodzi do paradoksów w stylu: " moja plecionka 0,04 jest ciensza niż twoja". I jeszcze jedna kwestia. Większość świata nie podaje średnicy w mm.

To fakt, jest jedno ale dobrze znać przybliżoną średnicę plećki, by wiedzieć ile na szpuli się zmieści.Mnie nie przeszkadza określanie parametrów w mm czy lb, ważne by opis był w miarę zbliżony do prawdy.
  • radim_78 i Alexspin lubią to

#28 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 04 lipiec 2016 - 09:42

To fakt, jest jedno ale dobrze znać przybliżoną średnicę plećki, by wiedzieć ile na szpuli się zmieści.Mnie nie przeszkadza określanie parametrów w mm czy lb, ważne by opis był w miarę zbliżony do prawdy.

 

właśnie z tą prawdą w opisie jest coś nie na rękę producentom.


  • Jozi i Alexspin lubią to

#29 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 04 lipiec 2016 - 09:58

Opis jakiś musi być, inaczej pisalibysmy " kupiłem tehron tak na oko... " a jeżeli ktoś ma problem ze średnica to chyba ma też problem innej natury, bo takie duperele nie powinny zaprzatac głowy. Kupować co inni polecają i jest sprawdzone nic więcej.
  • Jozi i Bander lubią to

#30 OFFLINE   byq44

byq44

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaLimerick/Ireland
  • Imię:Robert

Napisano 04 lipiec 2016 - 09:59

Ja uzywam techrona 0,03mm na kolowrotku szekspir mach 2xt oraz sufix nanobraid 0,04mm na szimano nexave i mialem jedna brode. Moim zdaniem to wina kolowrotka. Upewnij sie tez po rzucie ze nawijasz w miare napieta plecionke.



#31 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 04 lipiec 2016 - 10:05

Ja też przez 2 miesiące zużyłem ok. 100m PP 0,06mm Ultralajtowe łowienie nie służy mojemu portfelowi. U mnie problemem jest pewnie kołowrotek (brak krzyżowego nawoju linki)

 

Bingo ;) Kołowrotki bez krzyżowgo nawoju nie nadają się na ultra cienkich linek.

 

Pozdrawiam!


  • nick i Alexspin lubią to

#32 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 04 lipiec 2016 - 10:26

Bylem nie szczesliwym posiadaczem orry , platala nawet grubsze linki , po czym po 2 tygodniach i tak zajechalem rozmiar 40 przy glowkach 20-30.



#33 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 04 lipiec 2016 - 10:38

u mnie na staruszku Shimano Perfection 1000W i fluorocarbonie GABOA Vanguard Varivasa 3lbs nie mam problemów.

Wg mnie kołowrotek w rozmiarze 2000 to zbyt duży do tak cienkich linek. Podobny problem miałem przy Pennie Slammerze 360 jak zachciało mi się nawinąć plecionkę 0,10. Broda za brodą się robiła, teraz nie nawijam na szpulę nic innego niż 30 lbs i problem zniknął.

 

Skoro używamy wędek do 10 gramów i mniej , ultra cienkich linek to dopasujmy również kołowrotki do tych linek, bo nie każdy się nadaje


  • Alexspin lubi to

#34 OFFLINE   cezarw

cezarw

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Cezary

Napisano 04 lipiec 2016 - 11:49

Przyczyną węzłów na plecionce najprawdopodobniej jest chwilowe hamowanie plecionki podczas wyrzutu. Jeśli nie ma to dużego znaczenia przy grubszych linkach duża masa w stosunku do długości która łagodzi ten  efekt (nie ma takich mocnych przejść pomiędzy hamowaniem o luźną linką) to w cienkich plecionkach już jest to problem. Tak jak koledzy piszą może być kilka przyczyn. Na potwierdzenie można założyć cięższą główkę i sprawdzić czy będzie podobny efekt. Moim zdaniem przy dość płaskich rzutach spłatania powinny zaniknąć. Przyczyn może być kilka. Linka blisko blank i podczas rzutu przykleja się do niego, brudne lub złe przelotki no i na samym końcu kołowrotek. Trzeba znaleźć przyczynę.

Ja osobiście łowię na PP 0,06, wędka Konger Tango 2,75 1-10 lub Dragon Impulse 1-10. Kołowrotek Shimano Stradic 2500 CI4+. Zero problemów. Ciężar od jakich zaczynam to woblery micro 1g.


  • Alexspin lubi to

#35 OFFLINE   adriano

adriano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Adrian

Napisano 04 lipiec 2016 - 11:53

Panowie to nie wina linek tylko tego badziewia od "Abu".
Na dobrym mlynku po nawinieciu super cieniej Momoi Oshikage 3lb nie ma prawa się nic platac.
Wiem to z własnego doświadczenia
Luvias '12 1003 latał z oshikage 3LB
Stella '10 2500s latala z baitviness 0.3 nic sie nie platalo.

Użytkownik adriano edytował ten post 04 lipiec 2016 - 11:56

  • woblerek48 lubi to

#36 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 04 lipiec 2016 - 13:22

(...)Napisz proszę jakie te plecionki próbowałeś 0.06-0.08. Bo jak "dragonoskie" czy inne takie to się nie dziwie że doszedłeś do takiego wniosku. Taki rozmiar od dragona to na szczupaka bez problemu bym brał... przegrubione tragicznie. 

MIKADO Octa Braid i masz rację z tym przegrubieniem, ale to ogólnie wada plecionek, czego dowodem jest ostra dyskusja na temat przekroju (nie średnicy) plecionek.

To dziwne, używam kołowrotków JAXON Armand i Victus czyli raczej z niskiej półki i jakoś nie doświadczam bród. Jeśli już się zdarzy, to jest to wyjątkowo sporadycznie i najczęściej z mojej osobistej winy.

Przepraszam wszystkich i bez urazy ale uważam, że główną przyczyną powstawania bród jest nieumiejętne nawinięcie plecionki a na drugim miejscu nieumiejętne zarzucenie przynęty.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 04 lipiec 2016 - 13:30


#37 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 04 lipiec 2016 - 14:04

O ile moge zrozumiec nieprawidłowe nawiniecie plecionki na kołowrotek (za luźno) to jak można nieumiejetnie zarzucać?

Użytkownik Jack__Daniels edytował ten post 04 lipiec 2016 - 14:05

  • coma i Kamil_Be lubią to

#38 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 04 lipiec 2016 - 15:41

Po pierwsze za luźno i na sucho. Nową plecionkę przed nawinięciem na kołowrotek moczę w wodzie przez noc.

Po drugie przy wyrzucie, zanim przynęta dotknie wody, hamuję ją przyciskając palcem do rantu szpuli, dopiero wówczas zamykam kabłąk.

To wszystko, proste jak konstrukcja cepa. ;)


Użytkownik Alexspin edytował ten post 04 lipiec 2016 - 15:42


#39 ONLINE   DumFish

DumFish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 321 postów

Napisano 04 lipiec 2016 - 15:51

Poczytaj wątek na temat  Ryobi Slama.

Ja po dwóch plecionkach też jestem mądrzejszy i o jakieś 200 zł lżejszy. Orra i slam to bliźniacze konstrukcje. Lekki nie znaczy dobry. Porównaj sobie ślimakowy posuw szpuli shimano jak i orry czy innych tego typu konstrukcji.

U mnie stanęło na zauber 2000 i splątania są incydentalne. Przy cienkiej plecionce być może nie do uniknięcia ale zdarza mi się raz na łowienie. Od nawinięcia nadal cała na szpuli mimo iż minęło już kilka miesięcy łowienia.

 

u mnie wymiana mlynka na zaubera tez pomogla



#40 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 04 lipiec 2016 - 16:03

...więc zakupiłem Daiwe Caldie 2000,wędkę do 10g i nową plecionkę PP 0.06mm.
Pierwszy dzień bez problemów,a na drugi się zaczęło,co kilka-kilkanaście rzutów kolejne supły i kolejne metry do odcięcia,a później zwoje plecionki zaczęły wchodzić pod siebie....

Łowie białą caldią 2000 z PP 5lbs(0,06) i nie nam żadnych problemów. Nie łowiłeś na obrotówki?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych