Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Żywica/lakier do dużych jerkabitów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
141 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 11 styczeń 2018 - 18:20

Coś źle odczytujesz lepkość. Ta z linku ma 12000 mPas i to jest spora lepkość. Natomiast druga w ofercie ma 700 mPas, czyli bardzo płynna.

 

Edit:

Ta pierwsza to do laminowania. Do malowania za gęsta. Druga ok.

 

Do laminowania też trochę za gęsta....



#102 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 11 styczeń 2018 - 19:28

Do laminowania też trochę za gęsta....

Są takie profile, że lepiej wypada gęsta, choć może i ona jest zbyt mało lejąca. To już trzeba w praniu sprawdzić :)


Użytkownik Cpt. Lego edytował ten post 11 styczeń 2018 - 19:29


#103 OFFLINE   zwiraz

zwiraz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaRybnik
  • Imię:Adam

Napisano 11 styczeń 2018 - 21:27

Coś źle odczytujesz lepkość. Ta z linku ma 12000 mPas i to jest spora lepkość. Natomiast druga w ofercie ma 700 mPas, czyli bardzo płynna.

 

Edit:

Ta pierwsza to do laminowania. Do malowania za gęsta. Druga ok.


Nie ukrywam, że w temacie póki co jestem zielony. Zasugerowałem się konsystencją opisaną w nawiasie, podaną przy wartości "Lp". Na podstawie, którego parametru odczytujesz poziom lepkości?



#104 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 11 styczeń 2018 - 22:22

Masz podane w dwu miejscach....

 

" Lp 900 (gęsta- konsystencja miodu), ....

..

...Lepka 12000 mPas"

 

Lepkość - (mPas) - im niższa wartość tym rzadsza...

 

https://www.aukcjone...3-1,0kg.html#I1

 

Tam masz podane przykładowe żywice i ich lepkości.



#105 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 12 styczeń 2018 - 10:51

A lakierował ktoś epidianami? Ma ktoś doświadczenie w lakierowaniu Epidianem 6011 z utwardzaczem Z-1? Jest on bardzo rzadki po rozmieszaniu i przeźroczysty. Wydaje się że powinien być w porządku do dużych jerków.



#106 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 12 styczeń 2018 - 11:37

Jak każda (znana mi) rzadka żywica, ma skłonność do rozstępów. Trzeba bardzo precyzyjnie wyłapać moment, gdy żywica żeluje już na tyle mocno, by można było pokryć korpus bez rozstępów, a jednocześnie nie jest zbyt gęsta do prawidłowego rozprowadzenia po całym korpusie. Czas ten zależy od temperatury, wilgotności otoczenia, a również od objętości mieszanki. Żelowanie zawsze jest reakcją egzotermiczną i potrafi mocno przyspieszyć, do samozapłonu włącznie, czyli podgrzewanie w celu przyspieszenia osiągnięcia właściwej gęstości jest również obarczone ryzykiem.

Dodatkowo Z-1 jest najbardziej uczulającym z pośród znanych mi utwardzaczem i wymaga naprawdę poważnego potraktowania. Jest uczulający zarówno przy bezpośrednim kontakcie ze skórą, jak i w postaci oparów. Osoby o skłonnościach do uczuleń powinny (moim zdaniem) obchodzić go łukiem. 


  • Goliat lubi to

#107 OFFLINE   zwiraz

zwiraz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaRybnik
  • Imię:Adam

Napisano 12 styczeń 2018 - 12:26

Trzeba bardzo precyzyjnie wyłapać moment, gdy żywica żeluje już na tyle mocno, by można było pokryć korpus bez rozstępów, a jednocześnie nie jest zbyt gęsta do prawidłowego rozprowadzenia po całym korpusie.

 

Proszę mi wybaczyć pytania laika, ale rozpoczęcie żelowania jest niezbędne by zacząć aplikować żywicę? Dobrze rozumiem, że jeśli zacznę to robić już po rozmieszaniu obu składników to mogą zrobić się rozstępy? Czym one właściwie się objawiają? Na koniec dopytam jeszcze o jedną rzecz - w jaki sposób rozpoznać, że żelowanie już się rozpoczęło?


Użytkownik zwiraz edytował ten post 12 styczeń 2018 - 12:30


#108 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 12 styczeń 2018 - 12:33

Jak każda (znana mi) rzadka żywica, ma skłonność do rozstępów. Trzeba bardzo precyzyjnie wyłapać moment, gdy żywica żeluje już na tyle mocno, by można było pokryć korpus bez rozstępów, a jednocześnie nie jest zbyt gęsta do prawidłowego rozprowadzenia po całym korpusie. Czas ten zależy od temperatury, wilgotności otoczenia, a również od objętości mieszanki. Żelowanie zawsze jest reakcją egzotermiczną i potrafi mocno przyspieszyć, do samozapłonu włącznie, czyli podgrzewanie w celu przyspieszenia osiągnięcia właściwej gęstości jest również obarczone ryzykiem.

Dodatkowo Z-1 jest najbardziej uczulającym z pośród znanych mi utwardzaczem i wymaga naprawdę poważnego potraktowania. Jest uczulający zarówno przy bezpośrednim kontakcie ze skórą, jak i w postaci oparów. Osoby o skłonnościach do uczuleń powinny (moim zdaniem) obchodzić go łukiem. 

To prawda, po Z-1 egzemy gwarantowane, ale ma wolny start i daje bardzo wytrzymałą powłokę. Z żywicy do laminowania (tak jej do tej pory używałem) można korzystać nawet 30 min. Ale jak już wystartuje to lepiej nie mieć jej skupionej w małym pojemniku, bo jest bardzo"agresywna" termicznie.

Próbowałem kiedyś raz pomalować nią jerka i wyszło średnio, znacznie lepszy efekt jest po harzlaku. Zrzucałem winę na kiepską obrotnicę, ale pewnie to wynikało raczej z tego co napisał powyżej Janusz.



#109 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 12 styczeń 2018 - 12:35

Proszę mi wybaczyć pytania laika, ale rozpoczęcie żelowania jest niezbędne by zacząć aplikować żywicę? Dobrze rozumiem, że jeśli zacznę to robić już po rozmieszaniu obu składników to mogą zrobić się rozstępy? Czym one właściwie się objawiają? Na koniec dopytam jeszcze o jedną rzecz - w jaki sposób rozpoznać, że żelowanie już się rozpoczęło?

 

Zaczyna się zwiększać gęstość, i przy epoksydach mieszanina robi się wyraźnie ciepła co oznacza start reakcji.



#110 OFFLINE   heniek

heniek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • Lokalizacjapruszków

Napisano 12 styczeń 2018 - 13:14

Użyj  tej :

http://allegro.pl/zy....html#imglayer 

 

powinno być ok



#111 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 12 styczeń 2018 - 13:14

Proszę mi wybaczyć pytania laika, ale rozpoczęcie żelowania jest niezbędne by zacząć aplikować żywicę?(...)

W miarę upływu czasu mieszanina żywicy z utwardzaczem gęstnieje. To nie jest tak, że masz gęstość wody, pstrykasz palcami i masz skorupę (choć i takie rzeczy widywałem przy odpowiednio szybkiej reakcji, zwykle po podgrzaniu ;) ). Jeśli wyłapiesz odpowiedni moment, gdy żywica ma już gęstość płynnego miodu, czyli jeszcze dobrze się nanosi na woblera i pozwala to czynić bez powstawania zgrubień, to możesz nakładać na kilka sztuk. 

I zawsze rozpoczęcie żelowania jest niezbędne do jej aplikacji. Powód? Od momentu zetknięcia się żywicy z utwardzaczem przebiega proces żelowania. Mieszanie powoduje uzyskanie jednorodnej mieszaniny, która zżeluje (utwardzi się) w sposób jednorodny w całej objętości. Bez właściwego wymieszania nie uzyskasz jednolitej skorupy, będą miejsca lepkie i niewłaściwie utwardzone, a inne twarde, ale kruche. 

 

 

(...)Dobrze rozumiem, że jeśli zacznę to robić już po rozmieszaniu obu składników to mogą zrobić się rozstępy? Czym one właściwie się objawiają? (...)

Obok gęstości, wszelkie płyny charakteryzuje inna ważna wartość, jest to lepkość. Dla uproszczenia przyjmijmy, że rtęć (w temperaturze pokojowej) jest cieczą o zerowej lepkości, a miód o niezwykle wysokiej. Dzięki temu jest możliwe pomalowanie woblera miodem, a nie jest możliwe pomalowanie go rtęcią. 

Gdy już zrozumiałeś tą zasadę, pora do szczegółów - czym są rozstępy. Załóżmy, że masz dość rzadką farbę. Do tego korpus woblera jest pokryty tłuszczem. Zanurzasz wobler w farbie, a ona częściowo ścieka do pojemnika, a częściowo zostaje na woblerze. Jednak nie pokrywa go w pożądany sposób, czyli jednorodną warstwą, ale (dzięki napięciu powierzchniowemu) grupuje się w pewnych warstwach, inne pozostawiając suche. Te suche miejsca to są właśnie rozstępy, czyli miejsca, gdzie farba rozstąpiła się. Czyli, aby uzyskać jednorodną powierzchnię (farby, lakieru, żywicy) - lepkość nanoszonego materiału musi być większa, niż napięcie powierzchniowe. Możemy to uzyskać wpływając na powierzchnię woblera (zmatowienie i/lub odtłuszczenie), albo poprzez zwiększenie lepkości (dodanie gęstej farby, odczekanie, by żywica częściowo zżelowała i zwiększając swoją gęstość, zwiększyła również przyczepność). Gęstość żywicy obserwuje się dużo łatwiej i precycyjniej można określić właściwy moment, niż przy próbie określenia lepkości ;)



#112 OFFLINE   zwiraz

zwiraz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaRybnik
  • Imię:Adam

Napisano 12 styczeń 2018 - 22:41

Użyj  tej :

http://allegro.pl/zy....html#imglayer 

 

powinno być ok

 

Przyglądałem się jej, ale nigdzie nie pisze jaki jest poziom lepkości. Nie chciałbym kupować kota w worku, chyba że miałeś z nią styczność i możesz powiedzieć coś więcej?

 

W miarę upływu czasu mieszanina żywicy...

 

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jeśli będę miał wątpliwości to pozwolę sobie na zadanie jeszcze kilku pytań ;)


Użytkownik zwiraz edytował ten post 12 styczeń 2018 - 22:50


#113 OFFLINE   heniek

heniek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • Lokalizacjapruszków

Napisano 13 styczeń 2018 - 00:21

składnik A 6400 mpas , składnik B 2000 mpas 

zmieszana 4933 mpas w temp 20st C



#114 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 13 styczeń 2018 - 10:07

Użyj  tej :

http://allegro.pl/zy....html#imglayer 

 

powinno być ok

"Żywica oferowana na tej aukcji jest bezbarwna, ale tylko w cienkiej warstwie.
W grubszych warstwach daje odcień mleczny."
 
No nie wiem. Po takim opisie ja odpuszczam.


#115 OFFLINE   heniek

heniek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • Lokalizacjapruszków

Napisano 13 styczeń 2018 - 13:26

1/2 mm czy 1 mm to są cienkie warstwy (przy jej przeznaczonym użyciu - posadzki 3d. T o mleczne zabarwienie w grubych warstwach to powietrze ( grube warstwy słabiej się odpowietrzają). Ale suszarka sprawę załatwia.



#116 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 13 styczeń 2018 - 14:00

1/2 mm czy 1 mm to są cienkie warstwy (przy jej przeznaczonym użyciu - posadzki 3d. T o mleczne zabarwienie w grubych warstwach to powietrze ( grube warstwy słabiej się odpowietrzają). Ale suszarka sprawę załatwia.

 

Nie miałem z tą żywicą do czynienia, lecz myślę,że to mlecznobiałe zabarwienie nie jest wynikiem niedostatecznego odpowietrzenia.

 

Tak jak utwardzacz PAC zabarwia żywice( każdą ) na bursztynowy kolor - przy cienkiej warstwie będzie to mniej dostrzegalne niż przy grubej. Tutaj może być analogicznie - domieszka jakiegoś związku powoduje to mlecznobiałe zabarwienie żywicy.



#117 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 14 styczeń 2018 - 12:06

Tak się złożyło,że mam tą żywicę.Do innych celów co prawda i nawet nie rozpakowałem jeszcze,lecz wczoraj z ciekawości zmieszałem 15 ml ...

 

Wszystko ok.Porobiłem próbne malowania - na płaskim - nie mam suszarki obrotowej - na różnych kolorystycznie podłożach...

 

Spokojnie można jej użyć jako warstwę nawierzchniową.Przy tak cienkich warstwach owe mleczne zabarwienie jest niewidoczne. Została warstwa w kubeczku - ok 1cm - i nadal w dzisiejszym świetle jest ok.

Połysk dobry, uwięzionych pęcherzyków powietrza praktycznie nie widać.

 

Po ok 12 godz jest pyłosucha.Oczywiście pełnej twardości to jeszcze nie osiągnęła...



#118 OFFLINE   zwiraz

zwiraz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaRybnik
  • Imię:Adam

Napisano 14 styczeń 2018 - 12:17

Tak się złożyło,że mam tą żywicę....

Chodzi o tą, którą pokazywał wcześniej Kolega heniek? (żywica epoksydowa 3d)

****************************************************************

W trakcie szukania odpowiedniego produktu nabrałem kolejnych wątpliwości. Natrafiłem na taką żywicę:


Żywica epoksydowa


Z racji tego, że nigdzie nie jest opisany parametr lepkości, postanowiłem zasięgnąć informacji bezpośrednio u źródła. Otrzymałem następującą informację: 

 

"Lepkość układu 500-900 mPas"

 

Skąd bierze się tak duża rozbieżność?



#119 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 14 styczeń 2018 - 13:07

"Chodzi o tą, którą pokazywał wcześniej Kolega heniek? (żywica epoksydowa 3d)"

 

Tak 

 

Parametr lepkości ma znaczenie przy robieniu laminatów.

A skąd się bierze? Pewnie ze składu żywicy,z masy cząsteczkowej składników...

 

Ważniejsza chyba jest znajomość jaka jest lepkość niż skąd się bierze.

 

Jeśli decydujesz się na żywice - po prostu spróbuj...jak pisał Kolega Janusz - własnego doświadczenia niczym nie zastąpisz.

A czy wobler będzie miał czy nie jakikolwiek minimalny odcień to i tak bez znaczenia...

 

A doświadczeniem - możesz się tutaj podzielić:)



#120 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 14 styczeń 2018 - 18:16

Lepkość lepkością a co z twardością po całkowitym wyschnięciu ?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych