Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przewody zasilające do silnika elektrycznego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   erni

erni

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów

Napisano 21 lipiec 2016 - 19:01

Witam,
chciałbym wymienić przewody zasilające na grubsze, np. 16mm2. Pytanie czy takie car audio mogą być, czy są jakieś lepsze?



#2 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 21 lipiec 2016 - 19:08

Jak są z miedzianej linki plecionej i mają 16mm2 przekroju to spokojnie będą.

Tu są gotowce, tylko cena.

http://www.mc-sklep....nikow-p-95.html


Użytkownik Jozi edytował ten post 21 lipiec 2016 - 19:10


#3 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1118 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 lipiec 2016 - 19:35

Car audio miedziane odpowiedniego przekroju będą bardzo ok. 



#4 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 21 lipiec 2016 - 19:49

Zdecydowanie polecam takie w silikonowej izolacji, nie popękają i są dużo bardziej elastyczne co ważne w zimniejszych porach roku



#5 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 21 lipiec 2016 - 21:28

Dobór przekroju kabla zależy od wartości maksymalnej prądu jaką pobiera silnik i długości przewodów.

Zerknij sobie w tą tabelę, co prawda audio, ale zależność taka sama dla prądu stałego.

 

Jak już będziesz miał kabel, idź do sklepu elektrycznego kup u nich końcówki z oczkiem ze strony do akumulatora, a z drugiej tulejki od strony silnika (nie wiem jak mocowany jest kabel w silniku), a potem poproś aby Ci to zaprasowali. Wcześniej załóż koszuli termokurczliwe, najlepiej kilka, od mniejszych do większych, a potem je zaciśnij na łączeniu od strony akumulatora, po kolei, jedna na drugą. Te kilka koszulek spowoduje usztywnienie połączenia. Częste przykręcanie i odkręcanie powoduje że pojedyncze linki łamią się  i spada przekrój, potem zaczyna się grzać i w końcu tracimy połączenie i trzeba nowe końcówki zaprasowywać.

Temat przerabiałem z kablami z MC. Jak zrobiłem powyższą metodą, to już kilka sezonów się nie dotykam do kabli.


Użytkownik Pietruk edytował ten post 21 lipiec 2016 - 21:30

  • *Hektor* i trout master lubią to

#6 OFFLINE   dino9

dino9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Przemo

Napisano 22 lipiec 2016 - 13:00

Nie potrafię zrozumieć skąd biorą się pomysły na kabel 16mm2 do silnika 55.Kabel 10mm2 ma obciążalność do 80A i biorąc poprawki na spadki jest to przekrój wystarczający.



#7 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 22 lipiec 2016 - 17:57

Podpytam tutaj. Chciałbym u siebie w łodzi zamontować złącza laboratoryjne do których dokręcał bym przewody silnika http://www.fox-boats...ATORYJNE-M8/610

 

Mam przygotowanie pod instalacje elektryczną (rurkę zatopioną między płaszczami, do przeciągnięcia kabli od bakisty dziobowej, gdzie będzie aku, do bakisty rufowej).

 

Czy takie połączenie na zewnątrz poprzez złącza laboratoryjne jest bezpieczne? Pytam w sensie kontaktu z wodą. Złączki będą wyciągnięte na zewnątrz w komorze, gdzie montujemy silnik, może się tam zbierać woda, która w sumie nie powinna zalewać tego połączenia. Nie mniej chlapanie od silnika, fala uderzająca w rufę itp może powodować dość znaczny kontakt wody z takim połączeniem. A kable od silnika mają zwykłe miedziane oczka, które będzie się po prostu nakręcać na tą złączkę laboratoryjną, bez żadnych izolacji...


Użytkownik Żbiku edytował ten post 22 lipiec 2016 - 18:01


#8 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1118 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 lipiec 2016 - 18:09

Żbiku nie spodziewałbym się problemów z powodu zachlapania, ale może lepsze miejsce byłoby gdzieś pod ławką ?

Tak jak w wigry http://www.eurolodzi...akumulatora.jpg

Albo mniej więcej tam gdzie planujesz, ale nieco wyżej.


Użytkownik thug edytował ten post 22 lipiec 2016 - 18:10


#9 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 22 lipiec 2016 - 20:30

Dawaj tam gdzie wskazałeś. Zrobiłem tak Lambdzie i nie było problemów. Odległość między biegunami wynosiła około 10 cm.

#10 OFFLINE   erni

erni

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów

Napisano 22 lipiec 2016 - 21:56

Dzięki za odpowiedzi. Kupiłem przewód, zalutowałem końcówki, powinno działać. Pozdrawiam



#11 OFFLINE   maćkoxxx

maćkoxxx

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaBędzin
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Mysiak

Napisano 25 marzec 2018 - 08:39

Witam , 

 mam minn kote endura 55 i zastanawiam się jaki zastosować przewód do zasilania czyli aku.A nie mniej jednak problematyczne jest zarobienie kabla przy przełączniku (regulatorze obrotów).Chodzi o te wsuwki z czego się orientuje to max jest 6mm a kabel ma być gróbszy.I nie wiem jak to rozwiazać.



#12 OFFLINE   g_kamyk

g_kamyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Grzegorz

Napisano 25 marzec 2018 - 09:15

Panowie... zastanówcie się jaki jest spadek napięcia na przewodzie o długości 2m, przy napięciu powiedzmy 13V i prądzie około 50A ? Proszę również pamiętać iż mamy do czynienia z prądem stałym.

Proponuje to przeliczyć dla standardowych przewodów występujących w silnikach, oraz dla grubych przewodów 16mm2.

Niestety potencjalny zysk jest całkowicie pomijalny !!!



#13 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 25 marzec 2018 - 09:24

To ja jeszcze się podepnę pod temat, chcę pospinać równolegle 3 aku 93ah każdy, jakiej grubości powinny być przewody między akumulatorami, czy 25mm2 to nie byłaby przesada utrudniająca życie? Maksymalny pobór silnika około 70A.


Użytkownik Apioo edytował ten post 25 marzec 2018 - 09:32


#14 ONLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 marzec 2018 - 16:05

To ja jeszcze się podepnę pod temat, chcę pospinać równolegle 3 aku 93ah każdy, jakiej grubości powinny być przewody między akumulatorami, czy 25mm2 to nie byłaby przesada utrudniająca życie? Maksymalny pobór silnika około 70A.

Na tak krótkich odcinkach to 16mm będzie aż nadto. Możesz też kupić od razu łącznik masa-karoseria np. od Poloneza. Są tanie, w dużych przekrojach i łatwo dostępne i zarobione.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
  • Apioo lubi to

#15 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5476 postów
  • Imię:adam

Napisano 25 marzec 2018 - 17:42

Nie potrafię zrozumieć skąd biorą się pomysły na kabel 16mm2 do silnika 55.Kabel 10mm2 ma obciążalność do 80A i biorąc poprawki na spadki jest to przekrój wystarczający.



A skąd Ty to wziąłeś te obciążenie 80A dla 10mm2 ? I to może jeszcze jest prąd ciągły... ?

#16 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 25 marzec 2018 - 18:06

No to będą 16mm :)



#17 OFFLINE   maćkoxxx

maćkoxxx

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaBędzin
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Mysiak

Napisano 25 marzec 2018 - 19:44

Własnie mam 16mm i życze powodzenia w zalutowaniu końcówek po stronie silnika.Wsuwka jaką znalazłem i pasuje do przełącznika to 6mm  jestem ciekaw jak zalutujesz tam kabel 16mm....... ??



#18 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 25 marzec 2018 - 19:55

Użyj końcówek np takich:

https://allegro.pl/l...cp-uni-1-3-1003


Użytkownik Apioo edytował ten post 25 marzec 2018 - 20:00


#19 OFFLINE   maćkoxxx

maćkoxxx

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaBędzin
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Mysiak

Napisano 25 marzec 2018 - 20:05

Zgadzam sie po stronie aku takie mam.

 Ale mi chodzi o drógą stronę kabla gdzie podłączasz do silnika ..... tam są takie płaskie blaszki do których nakładasz wsuwki na 6mm .

https://www.mc-sklep...odel-p-583.html



#20 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5476 postów
  • Imię:adam

Napisano 25 marzec 2018 - 20:09

koncowakmi KO KI KW to pod elektronike nie podejdzie... tam musisz uzyc konektorow dedykowanych i grubiej niz 6mm2 to tego nie widze... a nawet gdybys i zalutowal bezposrednio na to 16mm... to na nic zda sie gdyz styki sa zbyt cienkie do takich przekrojow






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych