Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Riffling Hitch


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 22 lipiec 2016 - 13:36

W najnowszym numerze Sztuki Łowienia jest intrygujący artykuł o łowieniu łososi tą metodą.
Jestem ciekaw Waszych ewentualnych doświadczeń i informacji związanych z taką prezentacją muchy.
Czy łowiliście łososie i trocie z powierzchni wody, zarówno na muchę, jak i np. na woblery 1-3 cm smużaki?
Kto nie czytał, to zapraszam do empików lub na stronę http://www.fishmadma.../rifling_hitch/

Użytkownik jarekt edytował ten post 22 lipiec 2016 - 13:36


#2 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 22 lipiec 2016 - 13:59

Nie mam doświadczeń jeśli chodzi o łowienie na muchę, ale mam sporo doświadczeń w łowieniu srebrniaków. Nie przez przypadek mówi się, że srebrniak to ryba pierwszego rzutu, poza tym sam doświadczyłem i moi koledzy, ataków na szybko ściągany wobler i nie chodzi tu o prowadzenie woblera a własnie o ściąganie.Zdarzały się ataki srebrniaków na szybko ściągane spławiki, jak na przełomie lat 70' i 80' łowiłem w Parsęcie lipienie używając kuli wodnej to wielokrotnie obserwowałem ataki na szybko ściąganą kulę wodną, w żartach zastanawialiśmy się czy czasem nie uzbroić jej (kuli wodnej) w kotwiczkę.  ;)


  • jarekt lubi to

#3 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 22 lipiec 2016 - 14:36

Sytuacje latem, jakie mnie spotkały żywcem przypominają te opisane w artykule. Pamiętam taki ranek nad Drwęcą ok. 5-6 lipca 3 lata temu, kiedy trocie przez jakieś 40 minut zaprezentowały dookoła mnie (stałem w wodzie na środku rzeki w jednym z kultowych miejsc) prawdziwy balet wyskoków.
Z radością na to patrzyłem (tylko ja i wokół mnie kilkanaście skaczących dużych ryb), ale i z pokorą, bo "skaczące nie biorą".
Po tym zdarzeniu zrobiłem swoje pierwsze hitche, ale brakowało wiary do ich zastosowania.

#4 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 23 lipiec 2016 - 09:48

Ja lowie na powierzchniowe muchy w Szkocji. W tym roku kilka ryb zlowionych, jakies spady, kilkanascie chlapnelo sie za mucha. Kapitalna metoda na pozno wiosenne i letnie ryby. Najczesciej zaczynam zabawe z powierzchniowcami na przelomie maja i czerwca jak juz robi sie cieplo (w szkockich realiach to pojecie wzgledne). Grunt to miec wiare, ze tak tez mozna zlapac rybe. Moj znajomy, ktory zjadl zeby na lososiach, watpil dopoki na jego oczach wyjalem loska na poczatku czerwca na Findhorn. Kilka dni pozniej dostalem maila, ze nakrecil smuzakow i trafil pierwszego lososia z powierzchni na Dee.


  • jarekt lubi to

#5 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 23 lipiec 2016 - 11:12

Wynik z jutuba po wpisaniu frazy atlantic salmon dry fly fishing

 

https://www.youtube....dry fly fishing


  • jarekt lubi to

#6 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 29 lipiec 2016 - 19:12

Dostalem i ja moja sztuke Sztuki Lowienia. Po lekturze wspomnianego artykulu pomyslalem, zeby dopisac kilka zdan do watku (przy okazji poprawilem ortografie z poprzedniej wypowiedzi :wacko:). Zgodnie z zaleceniami islandczykow wszystkie moje smuzaki maja zaslepiony przod tuby, aby udoskonalic plywalnosc i "smuzalnosc" muchy o czym artykul nie wspomina. Dziure wypalam w boku tuby podgrzana igla. I teraz uwaga, bo ta czesc byla dosyc niejasna w artykule (albo niefortunnie przetlumaczona). Jesli lowie na lewym brzegu rzeki, to mucha ma wypalona dziure w prawym boku, czyli od strony wedkarza. Jesli lowie na prawym brzegu rzeki, to mucha ma dziure w lewym boku, tak, zeby zylka wchodzila w bok od strony brzegu. Mozna robic wersje uniwersalna z dziura od dolu, ale nie probowalem, bo wersje z dziurami w bokach pieknie smigaja po powierzchni. Ponizej wersja rysunkowa, jesli moj wywod jest niezrozumialy.

 

Załączony plik  Smuzak.jpg   29,79 KB   6 Ilość pobrań


  • Wobi i jarekt lubią to

#7 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 29 lipiec 2016 - 19:25

w irlandii też brali na taką muchę. ja dziurawiłem od spodu. dziury nie lepiłem

prawdziwy talent plastyczny Luko :-)


Użytkownik peresada edytował ten post 29 lipiec 2016 - 19:27


#8 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 30 lipiec 2016 - 10:23

Mozna robic wersje uniwersalna z dziura od dolu, ale nie probowalem, bo wersje z dziurami w bokach pieknie smigaja po powierzchni. Ponizej wersja rysunkowa, jesli moj wywod jest niezrozumialy.

 

Uniwersalna mucha, ma przepalony otworek "na wylot" przez oba boki rurki i żyłkę przeprowadzamy odpowiednim do strony rzeki z której wędkujemy.

Zaślepiać otwór można, ale nie jest to niezbędne i mamy wtedy muchę którą można łowić i klasycznie i jak smużakiem.

Nie trzeba wtedy targać ze sobą tylu pudełek, a zmiana metody łowienia, to tylko zmiana miejsca wprowadzenia żyłki. Zajmuje mniej czasu niż zmiana głowicy na kołowrotku ;-)



#9 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 30 lipiec 2016 - 17:28

Pewnie mozna i tak, ale kierowalem sie tym co mowili wedkarze islandcy. Im mniej otworow w tubie, tym lepsza plywalnosc. Inaczej nie probowalem.



#10 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 02 sierpień 2016 - 06:17

Krótka migawka - ilustracja do tematu ... i niezła muzyka 

 



#11 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 02 sierpień 2016 - 11:55

Myslicie ze w Polsce potokowce rowniez atakowaly by tak prowadzona i skonstruowana muche na tubie ?



#12 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 02 sierpień 2016 - 12:33

A dlaczego nie, skoro potrafią atakować prowadzone po wierzchu woblery, taka mucha musiałaby być odrobinę mniejsza - myślę 5 do 7 cm. Trzeba spróbować i tyle  :P



#13 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 02 sierpień 2016 - 16:25

Łowienie na "biegającego" chruścika...
Klasyczne łowienie na pupy (tak tak, poprawne i klasyczne to utrzymywanie pupy na powierzchni i smużenie w miejscu lub z przemieszczaniem)...
To tylko dwie z wielu metod i nie trzeba od nowa odkrywać ameryki w polowach potoka z powierzchni na smużaki ;)
  • trout master lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych