Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sprzet na polskie dorsze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
272 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 24 czerwiec 2019 - 08:13

Dlatego od lat na dorsze nie jeżdżę a zaczynałem jakoś tak w 1995 albo 6. Dorsze o jakich pisze Pumba to w Norwegii na żywca się zakłada żeby taki 10kg albo haliflądra go łykneła. 

wróciłem 2 tygodnie temu, w ub. tygodniu zrobiliśmy pełne rozliczenie - na Władysławowo mnie nie stać  :unsure: . Wolę 2 lata nie jeździć na dorsze na Bałtyk a za te pieniądze pojechać do Norwegii. 


  • tost lubi to

#222 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 24 czerwiec 2019 - 08:32

Dlatego od lat na dorsze nie jeżdżę a zaczynałem jakoś tak w 1995 albo 6. Dorsze o jakich pisze Pumba to w Norwegii na żywca się zakłada żeby taki 10kg albo haliflądra go łykneła. 
wróciłem 2 tygodnie temu, w ub. tygodniu zrobiliśmy pełne rozliczenie - na Władysławowo mnie nie stać  :unsure: . Wolę 2 lata nie jeździć na dorsze na Bałtyk a za te pieniądze pojechać do Norwegii.

W nirwegi Żywiec jest zakazany

#223 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 24 czerwiec 2019 - 08:43

W nirwegi Żywiec jest zakazany

Wiem, podałem jako przykład. Ale 2 lata temu gdy miałem jakiegoś małego czarniaka na kiju to zanim wyjechał do góry to go łyknął halibut. 

W tym roku takich przygód nie było ale i tak do bólu rąk. 



#224 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 25 czerwiec 2019 - 05:45

Do hejtu jeszcze bardzo daleko kolego sympatyczny. Od 2011 roku zważylem i zmierzyłem około 10 000 dorszy w trakcie rejsów wędkarskich. Średnia masa kształtuje się na poziomie 0,4 - 0,7 kg. Na te 10k ryb przypadły dwa dorsze powyżej 4 kg.

Dzięki za sprostowanie. Już trzeci rok jak nie byłem na "dorszowaniu", więc mogło się dużo zmienić. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.


  • Adam K. i pawelHERP lubią to

#225 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 25 czerwiec 2019 - 06:13

A jednak nie było pozytywnego zaskoczenia. Już parę lat wstecz jak jeździłem dorsz 1 kg był już "okazem"

#226 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 25 czerwiec 2019 - 12:13

Dla mnie wyjazd na dorsza jest odskocznią, taką troche innością w ''codziennym'' wędkowaniu a przy tym nigdzie indziej wyobraźnia nie daje tyle nadzieji na spotkanie z kilku kilowym "klocem" tak czy inaczej jest to przygoda po którą gnam ponad 650km

#227 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 25 czerwiec 2019 - 13:11

...

Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) zaleciła znaczną redukcję połowów dorszy i śledzi w Bałtyku. Zalecenia te nie są wprawdzie wiążące, ale stanowią podstawę naukową określenia kwot połowowych przez Radę Europejską, co ma nastąpić w październiku.

Na rok 2020 ICES rekomenduje m.in. wstrzymanie połowów dorszy na obszarze na wschód od Bornholmu i zmniejszenie o połowę kwoty połowowej tych ryb w zachodniej części Bałtyku.

Eksperci ICES zalecają też wstrzymanie w przyszłym roku połowów śledzi w zachodniej części Bałtyku.

Agencja dpa odnotowuje, że sytuacja dorszy w Bałtyku od lat budzi niepokój. Organizacje obrońców środowiska już wcześniej domagały się całkowitego zaprzestania połowów tych ryb we wschodniej części Morza Bałtyckiego, a teraz rekomenduje to także ICES.

Organizacja WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) uznała zalecenia ICES za dowód na to, że przełowienie osiągnęło w Bałtyku "dramatyczne rozmiary"...



#228 OFFLINE   Roseth

Roseth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaDolina Mierzawy
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 czerwiec 2019 - 14:07

https://wiadomosci.w...93278070421121a

 

Może trzeba się będzie z karpiami przeprosić ;) albo z "pangą łososiową". 

 

Pisałem o tym w wątku o Oslo, w Oslofjord został wprowadzony zakaz połowu dorszy od 15 czerwca, chyba na rok na razie. Oczywiście trzeba brać pod uwagę mikro skalę tego akwenu w porównaniu do całego M.Północnego, ale taki problem się pojawił.Jest to tłumaczone ,częsciowo, specyfiką tego fjordu, czyli gęstością zaludnienia i presją wędkarską. Coś w tym jest. Wczoraj po pracy wyskoczyłem na godzinkę na makrele koło twierdzy w Oslo. Wędkarz obok łowił na popularne tu zestawy spławikowe z martwą rybką, miał po 2 przypony na każdym kiju. Złowił kilka makreli, ale i malutkie rdzawce, które też trafiły do siaty. Ja łowiłem na blachę ( po ostatniej przygodzie z tripletem makrel na kiju, który nie wytrzymał, odstawiłem przywieszki na razie) miałem 3 brania, żadnego nie wciąłem.

Kiedyś wiosną, kilka lat temu trafiłem na mega żarcie  dorszy, pojawiły się nocą na płyciźnie w pogoni za małymi rybami. Połowiłem do bólu, zabrałem 5 ryb. Niedaleko łowił rodak, w momencie kiedy się zbierałem, zadzwonił po kogoś z (przyczepą chyba), bo miał już utłuczone z 30 ryb i wcale nie miał zamiaru przestać. To tak całkowicie poza tematem.

 

 Z kutra w Bałtyku nigdy nie łowiłem, a po tym co czytam, raczej się nie wybiorę. Kiedyś na dorsze używałem starego zielonego jaxona, chyba eternum do 40g, super kij, główka 35g i guma dawały radę, łowiłem też trocie na niego. Tu w Norwegii jest duży wybór lekkich pilkerów 18-40 g, też bardzo dobrze się sprawdzały, ale to wszystko z brzegu.Jednak, tak jak ktoś pisał, największa frajda "z gumą" :) Plecionka coś koło 0,15, ale raczej ze względu na zaczepy. 


  • Alexspin lubi to

#229 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 26 czerwiec 2019 - 05:21

(…) tak jak ktoś pisał, największa frajda "z gumą" :) (…). 

Ja tam wolę bez... ;)  :D

 

(…) Plecionka coś koło 0,15, ale raczej ze względu na zaczepy. 

Dokładnie tak! Używanie grubszych plecionek jest bezsensowne. :good:

 

https://www.onet.pl/...e554807&utm_v=2


Użytkownik Alexspin edytował ten post 26 czerwiec 2019 - 05:25

  • sacha i russian80 lubią to

#230 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 27 czerwiec 2019 - 13:59

Stosuję plecionki pi razy drzwi 0.16-0.18.
Na głębokie łowiska, np Władysławowo, schodzę czasem do 0.12 a na płytkich typu Ustka, zostaję przy 0.18 a nawet myślę o 0.20.
Problemem nie jest wytarganie dorsza na powierzchnię a podanie mu przynęty. Gdy łowię płytko i trzeba rzucać daleko, wolę grubszą linkę - minimalizuje straty gdy wyżyłowany w planach rzut jednak nie wyjdzie i choć w minimalnym stopniu spowalnia opad, co czasem się przydaje.
Gdy łowię głęboko, nie rzucam daleko a na nawietrznej burcie zgoła wcale. Tu im cieńsza plecionka tym zdecydowanie lepiej. Chyba że ktoś ma "szczęście" i trafi łośka w toni, wówczas marne szanse na fajny finał 😉

Plecionka musi choć trochę pasować do reszty zestawu, kij do 120g, pilker 100 i pletka o wytrzymałości 3kg to słaby zespół ;)

Użytkownik morrum edytował ten post 27 czerwiec 2019 - 14:01


#231 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 27 czerwiec 2019 - 14:40

Witam!

Czy miał ktoś styczność z wędką Dragon Boat Master Champion 3.15m 50-160g?

Testowałem ją w sklepie na sucho . Straszna dźwignia się robi. Opisana do 160g a przy pilkerze 150 strasznie pływa, moim zdaniem nie da się tym łowić. Kij do 100g max 110g....

Jestem ciekaw waszych opini . W sklepie opisują ją jako wykonaną z najwyższej jakości włókien węglowych toray, współtworzona z członkami kadry narodowej...



#232 OFFLINE   Mdah

Mdah

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 27 czerwiec 2019 - 16:14

Jakby marketingowy bełkot łowił ryby, w naszych wodach zostałaby tylko dafnia i cierniki...gdzieniegdzie.
Jak dla mnie łowienie, szczególnie na dużych głębokościach długimi kijami, z łodzi, to nieporozumienie.
  • Alexspin lubi to

#233 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 27 czerwiec 2019 - 18:48

Akurat lowie na kutrach. Miałeś ten kij w ręce ?

#234 OFFLINE   rapa68

rapa68

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjadolnyślask

Napisano 02 lipiec 2019 - 21:20

Koledzy , używał może ktoś Mikado UV Pilk 2,4  150g.



#235 OFFLINE   russian80

russian80

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 905 postów
  • Lokalizacjadarłowo
  • Imię:Radek

Napisano 03 lipiec 2019 - 06:27

Ja kiedys miałem okazje polowic tym mikado,i nawet myślałem wtedy o kupnie..ale to bylo z 10lat temu,i nie wiem czy zmieniło sie cos w nich...fajne kijki,lekkie.

#236 OFFLINE   rapa68

rapa68

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjadolnyślask

Napisano 03 lipiec 2019 - 16:21

A jesteś może w stanie powiedzieć coś o czułości tego kija i o gramaturze pilkerów jakimi można nim łowić żeby czuć pracę pilkera.



#237 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 03 lipiec 2019 - 17:30

Polecam kij DAM BoatQuiver 330 cw. do 250g.

#238 OFFLINE   russian80

russian80

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 905 postów
  • Lokalizacjadarłowo
  • Imię:Radek

Napisano 03 lipiec 2019 - 18:20

A jesteś może w stanie powiedzieć coś o czułości tego kija i o gramaturze pilkerów jakimi można nim łowić żeby czuć pracę pilkera.


Wlasnie bardzo.czuly byl ten kijek,pilkery max 150gr, wtedy rzucalem 120gr.

#239 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 04 lipiec 2019 - 09:09

Koledzy , używał może ktoś Mikado UV Pilk 2,4  150g.

Ja łowię, ostatnio miesiąc temu w Norwegii. I tak nim łowię sobie w tej Norwegii od lat. Kiedyś jak nad Bałtyk jeździłem to też. 

Ale takimi rzeczami jak cw. zupełnie się nie przejmuję, wieszam też 250g bo nie wiem w czym ma to przeszkadzać. Faktem jest że mam kiję zapasowe bo czasami kij ryby nie wytrzyma co mi się zdarzyło w 2011 dzień po dniu i właśnie wtedy do końca pobytu używałem rezerwy którą wtedy był UV. Sporo przeszedł ale działa. 



#240 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 04 lipiec 2019 - 10:44

Łowi ktoś dorsze kijami st croix ? Szukam dorszowki 3m i ciut więcej . Niestety nie ma ich w Polsce w sklepie aby obejrzeć pomachać .
Aktualnie łowie Avidem 2.6 m ale to sandaczowka . Szukam kija o pełnym wyrzucie to 150 g myśle.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych