Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij na szwedzkiego szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
135 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 09:27

Panowie potrzebuje pomocy w wyborze kija na szwedzkie szczupaki. Łowię z łódki, a więc nie chcę nic dłuższego niż 200cm, natomiast w kwestii przynęt są to najczęściej gumy 10-15cm na główkach 10-18g ale również wahadłówki do 28g.

Pierwszy mój pomysł to STC: Z uwagi na ugięcie i charakter blanku biorę pod uwagę głównie serię Premier, która na szczupaka będzie chyba najbardziej odpowiednia, nie wiem tylko który dokładnie model: PS66MF/MF2 do 18g, czy PS66MHF/MHF2 do 21/28g? Bardzo dużo czyta się na o zapasie mocy blanków St. Croix ale czy w przypadku MF/MF2 będzie to aż taki zapas żeby spokojnie poradzić sobie z 12,5cm gumą o głębokiej pracy na 16g gramowej główce? Potrzebuję kija, który poradzi sobie z komfortowym obsłużeniem przynęt o górnej, łącznej gramaturze ok. 30g.

Co innego ewentualnie polecacie, a moze w kwotach rzedu ok 700pln lepiej zbudować kij pod zębatego? Jezeli tak, to na jakim blanku i jakich komponentach?

#2 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 24 lipiec 2016 - 09:53

Jeśli może być jednoskład to z Fenwicka poleciłbym starą serię HMG-GS66MH-F (mocniejszy 8-20 lb) albo z nowej - HMG66MH-FS (trochę słabszy 10-17 lb).

 

Edit: Na olxie wisi Aetos, co prawda Medium, ale to x-fast 1,9m opisany do 17lb, więc imho da radę w tych gramaturach, które podałeś, a przy okazji spokojnie obskoczysz nim też sandacze. Cena okazyjna, jeżeli wszystko się zgadza w opisie: http://olx.pl/oferta...html#b5dbd19db6


Użytkownik raven edytował ten post 24 lipiec 2016 - 09:58


#3 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 11:34

raven dzieki za propozycje, powaznie rozważę tego aetosa, chociaz mam juz jednego Fenwicka i tym razem chciałem spróbować STC. Kwestia charakterystyki blanku bo potrzebuje kij typowo na szczupaka, na sandacza mam MHXa p844-2, a wiec szybka sandaczowa szpada odpada.

#4 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 13:39

(...)  Bardzo dużo czyta się na o zapasie mocy blanków St. Croix ale czy w przypadku MF/MF2 będzie to aż taki zapas żeby spokojnie poradzić sobie z 12,5cm gumą o głębokiej pracy na 16g gramowej główce? Potrzebuję kija, który poradzi sobie z komfortowym obsłużeniem przynęt o górnej, łącznej gramaturze ok. 30g.

Co innego ewentualnie polecacie, a moze w kwotach rzedu ok 700pln lepiej zbudować kij pod zębatego? Jezeli tak, to na jakim blanku i jakich komponentach?

z tego co piszesz szukaj czegoś co obsłuży 1-2 oz jako cw. Z seryjnych wdzięczne są Shimano BeastMaster, ale ta mają długość 210cm. Za 700 zł w budowaniu cudów nie będzie same komponenty bez blanku mogą Ci tyle wynieść. StC Premier to większość Fast, pytanie czy to Ci wystarczy czy nie poszukać Moderate



#5 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 13:43

wuran nie przesadziłeś z tym górnym cw 1-2oz? Okolice 30g to przeciez nawet nie 1oz i jezeli blanki maja zapas, to taki z górnym cw na poziomie 3/4oz powinien spokojnie dac radę ale gdzie do 1-2oz?

P.S.
Do 15cm gum nie zapinam z reguły cięższych główek niż te 12-15g

Użytkownik PatLove edytował ten post 24 lipiec 2016 - 13:45


#6 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 lipiec 2016 - 13:43

Batson CB70H.


  • Fatso lubi to

#7 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 13:52

chceszi mieć komfortowe cw czy górne? piszesz o gumie 12,5 cm te ważą po 20-30 gramów do tego główka 16 gramów, mi wychodzi razem 46  gramów, jak by nie patrzeć 2oz (Bandit Pro Dragona 12,5 cm waży 32g)


Użytkownik wuran edytował ten post 24 lipiec 2016 - 13:53

  • trout master lubi to

#8 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 24 lipiec 2016 - 14:02

Z budżetowych kijków polecam tak jak wuran Beastmastera. Sam do gum 15 cm na główkach 10-25 gr (waga całości 35-55 gr) używam DX 210HP opisany do 120gr, realnie imho 20-60 gr. Fajny patyk, bo szybki w szczycie, ale pod dużą rybą ładnie się ugina.



#9 OFFLINE   grzegorz197503

grzegorz197503

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 517 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 24 lipiec 2016 - 14:12

Premier do 28gr nie da rady takim gumą z takimi główkami  a tym bardziej te delikatniejsze tak jak napisał wcześniej wuran tej wielkości gumy to cos koło 20-a nawet 30 gr  do tego głowka 16 gr szukaj czegos znacznie mocniejszego niż 1 oz tego premiera mam takiego premiera i 28gr to już jest dużo dla niego poza tym żeby podbić gume z głowka o takim ciężarze z kilku metrów musisz mieć cos zdecydowanie mocniejszego



#10 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 14:24

raven ten aetos to na pewno fajny kij ale poczytałem troche i wszędzie A63MHXFS opisywany jest własnie jako typowy, szybki i cięty kij pod sandacza wiec odpada bo pod szczupaka chciałbym własnie cos moderte-fast albo nawet moderate.

wuran w sumie to masz racje, nigdy nie ważyłem samych gum ale tak własnie to wychodzi bo pobawiłem sie teraz troche i te 20g to takie min przy 12,5cm gumie...

Shimano nie chce, jezeli chodzi o gotowce to w grę wchodzi jedynie Fenwick albo STC

#11 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 24 lipiec 2016 - 14:32

Aetosy są szybkie, ale ugięcie mają moim zdaniem głębokie, przynajmniej fasty, dlatego uważam, że to bardziej szczupakowe niż sandaczowe kije. X-fastem nie łowiłem, więc nie wiem, możliwe, że są znacznie sztywniejsze i szczupaki mogą spadać. Trzeba by pomacać. A jak nie to sprawdź te HMG co podałem, to powinny być idealne kije pod Twoje potrzeby. Jak nie możesz zmacać na miejscu to zawsze możesz kupić przez neta i odesłać jak nie przypasi - tracisz tylko koszty wysyłki. Z STC nic nie polecę bo nie łowiłem. Edit: Moim zdaniem ciężko będzie Ci znaleźć krótkiego moderate-fasta, którym dasz radę w miarę sprawnie (względnie szybkie i sprawne podbicie) poprowadzić przynętę o wadze 30-50 gr. Celowałbym raczej w fasta o głębokim ugięciu.


Użytkownik raven edytował ten post 24 lipiec 2016 - 14:35


#12 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 16:23

grzegorz197503 szczerze mowiac jestem troche w szoku, ze premiery nie maja praktycznie żadnego zapasu mocy ale skoro tak, to definitywnie odpadaja w przypadku tego zastosowania.

raven namierzylem obydwa Fenwicki, o których pisałeś na poczatku i nawet ten nowy odrobine taniej ale nie ma to znaczenia. Pytanie, ktory bedzie lepszym wyborem?

Użytkownik PatLove edytował ten post 24 lipiec 2016 - 17:14


#13 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 lipiec 2016 - 16:39

Szczupak bierze raczej agresywnie + relatywnie nie ma twardego pyska. Czyli sztywne kije bym Ci odradzał, bo od przynęt luźno zawieszonych w toni takich jak gumy w opadzie czy wahadła, pajki mogą Ci się odbijać.

Szukałbym kijka 20lb do ww. zastosowań.
Mi od paru lat sprawdza się Talon VI+ 74MXF2.
Kolega bardzo sobie chwali Phenixa CB X12.
Z Crankbaitów Batsona raczej wziąłbym MH niż H - ja na H mam "ciepłego" casta do max. Sliderów 10.

Takim 20lb ciepłym kijkiem połowisz w Szwecji od gumy 5" + główka 10g do gumy 6" + główka 15g. Jak również na 4" za okoniem. Zarówno z ręki jak i na dorożkę. Ten kij obsłuży Ci też wahadła i wirówki od 10 do 30g. Moim zdaniem lekkośredni uniwersał na pajki.
  • Friko, Fatso i Dano. lubią to

#14 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 lipiec 2016 - 16:57

Szczupak bierze raczej agresywnie + relatywnie nie ma twardego pyska. Czyli sztywne kije bym Ci odradzał, bo od przynęt luźno zawieszonych w toni takich jak gumy w opadzie czy wahadła, pajki mogą Ci się odbijać.

Szukałbym kijka 20lb do ww. zastosowań.
Mi od paru lat sprawdza się Talon VI+ 74MXF2.
Kolega bardzo sobie chwali Phenixa CB X12.
Z Crankbaitów Batsona raczej wziąłbym MH niż H - ja na H mam "ciepłego" casta do max. Sliderów 10.

Takim 20lb ciepłym kijkiem połowisz w Szwecji od gumy 5" + główka 10g do gumy 6" + główka 15g. Jak również na 4" za okoniem. Zarówno z ręki jak i na dorożkę. Ten kij obsłuży Ci też wahadła i wirówki od 10 do 30g. Moim zdaniem lekkośredni uniwersał na pajki.

Miałem Batsona MH i zamieniłem na H. Na MH max. komfort to 28-30 gramów.


  • Friko i Fatso lubią to

#15 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 17:13

marcinesz dzieki za sugestie, musze teraz przemyśleć czy gotowy Fenwick, czy kręcenie kija na zamowienie, z tym ze w przypadku serii HMG jednak gotowiec bedzie znacząca tańszy wiec kręcenie na zamowienie mozna byłoby rozważać dopiero w przypadku Elite Tech lub Aetos

raven obydwa Fenwicki, ktore poleciłeś sa opisane jako do 28g, dadzą wiec radę ok 40g?

Użytkownik PatLove edytował ten post 24 lipiec 2016 - 17:29


#16 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 24 lipiec 2016 - 17:32

Ja bym brał tego z nowszej serii. Machałem oczko słabszym czyli medium 8-14 lb w długości 213 cm w dwóch kawałkach i komfortowo obsługiwał 30 gr, więc 66MH w jednoskładzie powinien dać radę 40, może nawet 45 gr. Do tego jakaś daiwa 3000 albo shimano 4000, pletka 15 lb i można działać :)

 

Edit: Jak masz Fenwicka to pewnie wiesz, ale w razie czego napiszę: Fenwicki mają generalnie dość krótkie dolniki, także looknij sobie gdzieś na ebayu czy google grafice etc. bo są tam czasem zdjęcia z miarką ile to jest mniej więcej od stopki, żebyś się nie zawiódł. Mi np. nie przeszkadzają krótkie dolniki bo trzymam trzy palce, a czasem nawet całą rękę na foregripie, ale wiem, że dla wielu krótki dolnik dyskwalifikuje Fenwicka. Tutaj wizualizacja ze strony Fenwicka -> http://www.fenwickfi...84.html#start=5


Użytkownik raven edytował ten post 24 lipiec 2016 - 17:39


#17 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 18:15

Mi krotki dolnik rowniez nie przeszkadza, wprost przeciwnie-bardziej przeszkadza mi długi.

Niestety pomyliłem sie bo rzeczywiście namierzylem tego nowego ale MH jest niedostępny, dostępny jest jedynie M do 21g, a to bedzie dla mnie za mało.

Użytkownik PatLove edytował ten post 24 lipiec 2016 - 18:16


#18 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 24 lipiec 2016 - 21:54

jesli ma byc to st.croix,to spokojnie bral bym Heavy,przy MH i 6cali guma max komfort to 10gram ,pewnie ze mozna wiecej ale jesli chcesz miec pelna kontrole nad przyneta to tak jak wczesniej,luknij na castingowe blanki z serii legend tournament,ja mam ten 4C74HF super gra w gramaturach 15-70gram :good:



#19 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 24 lipiec 2016 - 22:43

Akurat przy 6cio calowych gumach nie zakładam wiecej niż 8-12g wiec teoretycznie MH byłby ok ale wcześniej grzegorz197503 pisał, ze Premiery nie maja praktycznie w ogole zapasu wiec jak to w koncu jest?

Remik z c-f do moich zastosowań polecił PS70MHF, ktory podobno własnie dobrze radzi sobie z gramatura 40-45g ale nie chciałbym przekraczać tych 2m wiec pozostaje teraz pytanie, czy krótszy PS66MHF albo dwusklad PS66MHF2, ktory podany jest jako nieco mocniejszy od monoblanku tez sobie poradzi?

Użytkownik PatLove edytował ten post 24 lipiec 2016 - 23:33


#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 lipiec 2016 - 23:24

Panowie potrzebuje pomocy w wyborze kija na szwedzkie szczupaki. Łowię z łódki, a więc nie chcę nic dłuższego niż 200cm, natomiast w kwestii przynęt są to najczęściej gumy 10-15cm na główkach 10-18g ale również wahadłówki do 28g.
 

 

@PatLove  - jak na szwedzkie szczupaki to dosyć małe przynęty, chyba że interesuje Cię łowienie mniejszych ryb ale w większej ilości lub łowisz na jakiejś specyficznej wodzie. Jeśli chcesz łowić szczupaki w Szwecji na gumę to na Twoim miejscu poszedłbym w wiekszy kaliber jednak - czyli gumy od 15 cm w górę - przy takim rozmiarze gramatura główek będzie się zaczynała w okolicach 15 gr. Czyli obsługującego w dobrym komforcie przynęty o wadze 40-50-60 gr a może więcej.

 

Myslę że w okolicach 700 zł bez problemu zlecisz budowę takiego kija  - na jakimś MHX, Batsonie Revelation czy Pacific Bayu. Przy rękojeści w piance EVA i zbrojeniu w przelotki Alconite powinieneś się zmieścić w tym budżecie. Ewentualnie możesz kupić coś na giełdzie (dział 'sprzedam') jerkbait.pl z używanych wędek - trafiają się naprawdę niezłe okazje i można trafić prawdziwą perełkę.


  • platynowłosy i urasenty lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych