Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij na szwedzkiego szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
135 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 15 lipiec 2017 - 10:16

Od dwóch lat mieszkam w Norwegii. Obserwuje jak oni łowią, na co łowią i czym łowią. Mam pod nosem największy sklep wędkarski w Norwegii - skittfiske.no
Co zauważyłem... Oni łowią tak jak ktoś im powie że mają łowić. Brak myślenia i brak umiejętności kombinowania. Oczywiście generalizuję bo jak w każdym środowisku znajdą się specjaliści jak i niedzielni "fachowcy". Nasze forum jest bardzo specyficzne i w dużej mierze skupia ludzi, którzy faktycznie wiedzą jak łapać ryby.
W Norwegii idziesz do sklepu i typowy dialog wygląda mniej więcej tak
-Dzień dobry, poproszę wędkę na szczupaka.
-Proszę
-Dziękuję
-Do widzenia
-Do widzenia
Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że jak masz dostęp do jeziora w którym są szczupaki to bardzo musisz nie chcieć żeby jakiegoś nie złowić. W ogóle łowienie szczupaków w Norwegii jest bardzo mało popularne. Dla nich liczy się łosoś i pstrąg i troć. A reszta to ryby o których mniej lub więcej, a raczej mniej wiedzą, że w ogóle istnieją.
Nad rzeką łososiowa widziałem ludzi, którzy łowili z normalnym kołowrotkiem w wersji na lewą rękę trzymając go do góry nogami i kręcąc w tył prawą ręką...

Dlaczego? Bo widział, że się trzyma wędkę w lewej, a jak się zarzuca to w prawej a później się do lewej przekłada. Dlaczego nie kupi normalnego multiplikatora w wersji na lewą rękę? Dlatego, że trzeba wiedzieć o jego istnieniu. Jak był w sklepie to kupił taki sam jak miał jego ojciec czy tam dziadek i tyle. Dlaczego łososie łowią takimi długimi wędkami? Bo łowią na glizdę albo krewetkę i ten zestaw trzeba przemieszczać po dnie i robi się to łatwiej unosząc długie wędzisko. Dlaczego spiningują takimi samymi wędkami? Bo to wędka na łososia i nie mają pojęcia, że można sobie wziąć jakieś Salmon&Steeelhead w długości 2,9 m i się nie męczyć. Jak zapytałem w sklepie o materiały do rodbuildingu to się na mnie popatrzyli jak na jakiegoś przybysza z innej planety. 

Wracając do szczupaków, ostatnio poznałem Niemca, który mieszka tutaj 10 lat i powiedział mi, że jestem pierwszą osobą, którą spotkał, która łowi szczupaki. 

 

PatLove, napisałeś, że wędka na szczupaki z łódki to dla Ciebie max 2,13m, a powiedz mi proszę czy łowiłeś szczupaki z dużej łódki, w której się stoi zdecydowanie powyżej lustra wody? mi się też wydawało, że króciak jest najlepszy do momentu, kiedy własnie tak połowiłem. Teraz nie boję się używać kija, który ma 8 stóp 6 cali. Nawet wygodniej się łowi niż krótkimi, z tym, że na stojąco. 

 

Ostatnio zacząłem trollingować  dużymi woblerami i one też wymagają sprzętu adekwatnego do wielkości przynęty. Jeśli myślę o kolejnym kiju na szczupaki to coraz częściej zastanawiam się nad konstrukcjami sklepowymi, a nie robionymi (pomimo tego, że sam buduję wędki). Dlaczego? Bo tutaj to nie ma znaczenia, najważniejsze, żeby przynęta była w wodzie, a ryba ją znajdzie. Jeżeli jest dużo brań to nie skupiasz się na tym czym łowisz, a co łowisz. Jak mieszkałem w Polsce i bardzo mało łowiłem to chuchałem na każdy element zestawu, żeby był "fajny", teraz skupiam się na łowieniu, a nie sprzęcie choć nie zaprzeczę, że mam w czym wybierać. 

Jeżeli nie troluję to mam ze sobą jerkówkę zrobioną na batsonie (~2m) i spining MHX 213 (ten taki najbardziej popularny, MB coś tam) z delfinem i w zupełności i to pasuje. Z brzegu mam elitę do 2,9m do 56g, z tym, że tak mało się łowi bo nie ma zbyt dostępnych jezior.


Użytkownik Jack__Daniels edytował ten post 15 lipiec 2017 - 10:36

  • Robert Crocker lubi to

#122 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 15 lipiec 2017 - 10:21

Podobnie jest w Szwecji, ogólnie ryby słodkowodne nie są popularne, a już szczupak to najgorszy "śmieć". Są oczywiście wyjątki od tej reguły ale wtedy Ci ludzie uznają jedynie okonia i sandacza, a szczupak nadal pozostaje "śmieciem" zajadającym inne ryby...

W kwestii metod łowienia trochę zaczyna się to zmieniać ale rzeczywiście ryby jest tyle, ze nie trzeba zbytnio kombinować żeby ja złowić. Mam na myśli oczywiście głównie szcupaka, okonia i sandacza.

Użytkownik PatLove edytował ten post 15 lipiec 2017 - 10:38


#123 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 15 lipiec 2017 - 11:41

Okoni trochę mam ale sandaczy to na lekarstwo. Nawet niewielu Norwegów wie co to za ryba. Właśnie pakuje się na ryby i umknęło mi. Wątek dotyczy wędek na szwedzkie szczupaki. W zasadzie one są takie same jak i w Polsce z tym, że jest ich zdecydowanie więcej. Pakując manele zabrałem jeszcze jedna wędkę na jakimś testowym blanki od Zielińskiego. Wędka ta ma cw do jakichś 150g i długość 2,5m i pomimo, że sam nie wierzyłem to da się taka jerkowac ;) . Podsumowując na lodce mam cztery wędki.
Okoniowka, która nie będzie się bała przylowu . U mnie te role pełni Seeker 703
Wędka do przynęt różnych - do 30g
Jerkowka do szarpania
I ta na blanku od Zielińskiego
Wystarczy ;)
  • platynowłosy lubi to

#124 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 15 lipiec 2017 - 13:09

Przetestowałem już kilka wędek pod katem szwedzkich szczupaków i generalnie tu łowi się jednak większymi przynetami, dużo bardziej selektywnymi ze względu na ilość tego gatunku. Oczywiście można łowić, jak u nas w PL ale po co wyciągać ryby 60-70cm, skoro stosując bardziej selektywne przynęty można łowić 80-100cm, a wiec i kij musi byc do takich przynęt przystosowany.
Z reszta nawet łowiąc okonie na 3, czy 4 calowe smukłe gumy trzeba być przygotowanym na atak zębatego 70+, czego doświadczyłem niejednokrotnie...

Ja tez zawsze zabieram min 3 wędki ale u mnie jest to kij na blanku Batsona CB70H z przeznaczeniem głównie na szczupaka, aczkolwiek ostatnio często wieszają się duże okonie, a nawet jaz, do tego Fenwick HMG66L-MFS-2 jako typowa okoniowka i kijek na blanku MHXa P844-2 z przeznaczeniem na sandacza. U mnie metnookich trochę jest ale z racji na bardzo zaczepów łowisko dość trudno je wydłubać. W zeszłym roku np wyjechały tylko 3szt.

Użytkownik PatLove edytował ten post 15 lipiec 2017 - 13:16


#125 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 16 lipiec 2017 - 09:55

PatLove, a próbowałeś verticala na te sandacze? Może to rozwiązanie będzie dobre na zaczepowe łowisko.

Wczoraj popłynąłem w miejscówkę w której wiem, że jest masa okoni i chciałem sprawdzić czy dalej tam siedza. Chciałem żeby żona sobie polowila na spining bo jak na razie bata opanowała . Wziąłem w rękę Seekera czyli szklaka do 14g, do tego śmierdzącego Keitecha 3 całe i żałowałem, że to nie ona zarzuciła bo uwięził mi się taki szczupak 80+. Zabawa przednia ;) po chwili był w podbieraku, a później znowu w wodzie.
Tak się zastanawiam co miałbym powiedzieć komuś kto zapytałby mnie o tylko jedna wędkę, która ma zabrać na szczupakowe łowisko, na którym będzie łowił z łódki. Odpowiedzialbym, że potrzebuję wędki długości ok 2 - 2,25m i cw do 50g czy też 1,5oz. Będzie mógł łowić wahadlami, dużymi obrotowkami i dużymi gumami. Każda z tych przynęt pozwala na złowienie dużego szczupaka i każda z tych przynęt pozwala na złowienie dużej ilości szczupaków w mniejszych rozmiarach, których łowienie i tak sprawia frajdę.
Na drugim miejscu byłaby jerkowka. Dopiero na drugim bo na głębszych jeziorach jerkami się nie polowi. W sumie można, ale trzeba szukać konkretnych miejscówek, co może być problematyczne jeśli nie zna się jeziora.
Jeżeli ktoś chce zabrać trzecia i więcej wędek znaczy, że się zna i wie co chce zabrać i nie potrzebuję mojej rady bo ma już jakiś plan i doświadczenie ;)

#126 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 11 wrzesień 2020 - 19:29

Temat powraca...
Moim podstawowy kijem na szwedzkie zębate pozostaje świetny CB70H ale potrzebuje teraz wędki, która ogarnie mi komfortowo przynęty od 50-60g do 120-130g. Cast w długości 220-230cm, głównie gumy 20cm+ i jerki ale też żelastwo.
Czy jest szansa na kupno czegoś fajnego (sensownego?) z gotowców w kwocie ok 300-400pln (oczywiście jeżeli da się taniej, to super)

#127 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 12 wrzesień 2020 - 19:16

Mpp2 jakies .ale krotsze sa palowate .
Lub svartzonker ale ma 260cm ale bardzo dlugi dolnik do jerkowania z kija slabo sie nadaje .

#128 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 12 wrzesień 2020 - 20:29

Myślałem właśnie o Svartzonkerze ale o modelu X, on ma 240cm i cw 30-100g ale górą podobno do 120g daje radę.

#129 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 12 wrzesień 2020 - 21:16

Ja lubie mocniejsze kije aby w razie potrzeby moc dalej silowo rzucic .
240 pod jerki tez troche dlugi .
Ja lowie 220 do 70g i stricte pod jerka jeszcze lepszy bylby krotszy .
Moze napisz co oczekujesz od wedki .
Mpp jest fajnym rozwiazaniem ale krotsze kije nie maja tak fajnego ugiecia .
Cieakawi mnie jesscze black savage 250 do 100g ale nie mialem w rece wiec nie moge polecic mam do 70g i fajny kij dajacy frajde z mniejszych ryb .
Dam yagi tez ciekawe kijki o szybkich blankach .
Moze jakis westin w3 .

Użytkownik jacob1993 edytował ten post 12 wrzesień 2020 - 21:29


#130 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 13 wrzesień 2020 - 17:21

No właśnie teraz pytanie czy jerki i swimbait da się pogodzić?
Di jerkowania im ktorszy kij, tym lepszy, a do dużych gum optymalna długość to właśnie chyba 240-250cm, zgadza się?
Na wodach, na których łowię głębokość to 2,5-5m wiec jest raczej płytko, co dodatkowo przemawia za dłuższym patykiem...

Westina nie brałem pod uwagę, natomiast DAM’a owszem ale IMPULSE i wszystko byłoby fajnie poza długością bo ma 255cm, co już wydaje mi się za dużo jeżeli chodzi o jerkowanie.

Użytkownik PatLove edytował ten post 13 wrzesień 2020 - 17:55


#131 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 13 wrzesień 2020 - 17:55

Takim 220 jeszcze da sie jerkowac .
Albo kupic dluzszy i jerkami robic ruchy z kolowrotka .
Takie mpp2 221/130 dalo by rade jesli nie zalezy ci na fajnym ugieciu .

#132 OFFLINE   truq

truq

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 02 październik 2020 - 20:51

`1-



#133 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 20 listopad 2020 - 11:52

Panowie suzuki RXF-20lb czy Batson CB70H??? pod szczupaka do 50 gr (opad i jednostajne) głównie gumy ew. żelastwo...wytypowałem te 2, nie mam okazji pomacać więc muszę w ciemno strzelać



#134 OFFLINE   Pawele

Pawele

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 310 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Kamionka
  • Imię:Paweł

Napisano 20 listopad 2020 - 12:06

Szanowni koledzy,

szukam wędki (spinn) pod szczupaki. Z tego względu mam pytanie odnoście akcji dwów Talonów:

70MHF2 MagBass, 70MHF2, który z nich ma cieplejszą akcję i jaki zakres przynęt obsługują, dół i góra?

 

pozdrawiam


Użytkownik Pawele edytował ten post 20 listopad 2020 - 12:06


#135 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 20 listopad 2020 - 20:15

No właśnie teraz pytanie czy jerki i swimbait da się pogodzić?
Di jerkowania im ktorszy kij, tym lepszy, a do dużych gum optymalna długość to właśnie chyba 240-250cm, zgadza się?
Na wodach, na których łowię głębokość to 2,5-5m wiec jest raczej płytko, co dodatkowo przemawia za dłuższym patykiem...

Westina nie brałem pod uwagę, natomiast DAM’a owszem ale IMPULSE i wszystko byłoby fajnie poza długością bo ma 255cm, co już wydaje mi się za dużo jeżeli chodzi o jerkowanie.

https://www.sklep-mi...7009844406.html

 

Wiem, że późno odpowiadam i może Twoje pytanie jest już nieaktualne. Kij droższy znacznie niż zakładałeś, ale daje radę z jerkami i sporymi gumami. Można go trochę przeciążyć, Jednak więcej niż 120 gramów nie rzucałem.



#136 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 21 listopad 2020 - 01:07

Kurczę, du.a ze mnie. Nie dość, że późno odpowiadam, to jeszcze nie dopatrzyłem, że to w dziale spinning zadane zostało pytanie. A edytować nie mogę wcześniejszego postu... Ech starość.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych