Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Boleń - na co, kiedy, gdzie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
207 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Wedkarz 1987

Wedkarz 1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów

Napisano 07 czerwiec 2018 - 10:05

U mnie mors 3 robi robote a na boleniowe nie chcą. Mówię o bolkach jeziorowych.

#122 ONLINE   karpiu08

karpiu08

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaKłodzko
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 czerwiec 2018 - 12:02

Jak sieczka to aglia 0,00 ; główka jigowa lub krótki hak z czeburaszką i nabite dwa twistery paproszki (kolor dobrany do wody). Poza tym mały woblerek taki 2-4cm praca cos w stylu rapala original.
  • grey lubi to

#123 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 23 październik 2018 - 18:44

Producenta nie znam, żadnej kasy nie dostałem... niemniej proszę wypróbować. 

 

http://www.spinmad.p...mpulse_20g.html


  • Guzu lubi to

#124 OFFLINE   trout60

trout60

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów

Napisano 23 październik 2018 - 19:00

Adas ale sam wypróbowałeś i dlatego polecasz czy mówisz żebyśmy my wypróbowali dali Ci znać czy to działa?😉
  • AdasCzeski lubi to

#125 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 23 październik 2018 - 19:14

Adas ale sam wypróbowałeś i dlatego polecasz czy mówisz żebyśmy my wypróbowali dali Ci znać czy to działa?

 

Czy wypróbowałem... w sumie nie, bo kupiłem to to, przy okazji zakupu nowej plecionki, do nowego kołowrotka na ostatni w tym roku wypad na bolenie. 

 

Założyłem z ciekawości... pracuje jak cykada. Po czym w trzech rzutach zaliczyłem trzy bolenie. Acz by nie było tak piknie to były jedyne trzy bolenie tego dnia. 

 

Czy polecam i oczekuję wypróbowania przez kolegów... w sumie tak. :) 


  • Guzu lubi to

#126 OFFLINE   trout60

trout60

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów

Napisano 23 październik 2018 - 19:24

Zakupie dwie sztuki, zobaczymy, pracuje jak cykada czy drobniej?

#127 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3201 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 23 październik 2018 - 20:55

Zakładałem i jak dla mnie nic szczególnego :) Ot przynęta jak wiele innych tyle, że mega plastikowa...

Producenta nie znam, żadnej kasy nie dostałem... niemniej proszę wypróbować. 

 

http://www.spinmad.p...mpulse_20g.html


Użytkownik Qcyk edytował ten post 23 październik 2018 - 20:56

  • guciolucky i Alexspin lubią to

#128 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5784 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 24 październik 2018 - 07:15

Zakładałem i jak dla mnie nic szczególnego :) Ot przynęta jak wiele innych tyle, że mega plastikowa...

Łowiłem, ale nie nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Porzucałem, zdjąłem kotwice i przepiąłem na coś innego.Może za wcześnie, pewnie wiosną dam jeszcze szanse.



#129 OFFLINE   olo86

olo86

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • Lokalizacjabrzegi mazowieckich rzek..
  • Imię:Olaf

Napisano 24 październik 2018 - 07:32

Zakładałem i jak dla mnie nic szczególnego :) Ot przynęta jak wiele innych tyle, że mega plastikowa...

Zgadzam się, że Ameryki impulsem nie odkryto :)

Ale kilkanaście boleni mi dał tej jesieni - niewątpliwą zaletą jest możliwość regulowania częstotliwości drgań wyborem oczka... Co w cykadach jest standardem, ale w boleniówkach tego typu się nie zdarza.


  • Sawiola lubi to

#130 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 24 październik 2018 - 07:38

Dyskusja o impulsie jest dla mnie interesująca. Według mnie przynęty, które obierają w wodzie pozycję jak impuls są zdecydowanie mało atrakcyjne dla boleni w odróżnieniu od tych, które pozycjonują się w wodzie odwrotnie a więc głową w górę, nawet kosztem mniej atrakcyjnego ruchu. Nie chcę się w tym miejscu zapędzać zbyt daleko ale zastanawia mnie czy nie jestem odosobniony w ocenie.



#131 OFFLINE   pikehero

pikehero

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 październik 2018 - 08:47

Impuls jest bardzo skuteczny na szczupaka, to jest sprawdzone. Zresztą jak wszystkie przynęty Spinmada. Na bolenia nie testowałem, ale wygląda na to, że warto w przyszłym sezonie to zrobić.

Lowie często w wodzie stojącej i wolnej, myślę, że będzie to działało :)



#132 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 24 październik 2018 - 13:42

Ja w 90% przypadków łowię w jeziorach gdzie reakcja boleni na przynęty wibrujące, wirujące, lipless itp. jest zerowa.
  • analityk, siwypike i trout60 lubią to

#133 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3201 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 24 październik 2018 - 15:08

Kuba w punkt Dokładnie to miałem między innymi na myśli. Czyli że przyjmuje pozycję głową w dół Mam w pudełku 2 przynęty tego typu które przyjmują inną pozycję Ale nie będę tutaj reklamował.

Dyskusja o impulsie jest dla mnie interesująca. Według mnie przynęty, które obierają w wodzie pozycję jak impuls są zdecydowanie mało atrakcyjne dla boleni w odróżnieniu od tych, które pozycjonują się w wodzie odwrotnie a więc głową w górę, nawet kosztem mniej atrakcyjnego ruchu. Nie chcę się w tym miejscu zapędzać zbyt daleko ale zastanawia mnie czy nie jestem odosobniony w ocenie.

Wysłane z mojego ASUS_X00DD przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Qcyk edytował ten post 24 październik 2018 - 15:13

  • guciolucky lubi to

#134 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 24 październik 2018 - 17:15

Dyskusja o impulsie jest dla mnie interesująca. Według mnie przynęty, które obierają w wodzie pozycję jak impuls są zdecydowanie mało atrakcyjne dla boleni w odróżnieniu od tych, które pozycjonują się w wodzie odwrotnie a więc głową w górę, nawet kosztem mniej atrakcyjnego ruchu. Nie chcę się w tym miejscu zapędzać zbyt daleko ale zastanawia mnie czy nie jestem odosobniony w ocenie.

 

Hmm to dodam może, z jakiej główki ryby złowiłem, bo nie była "standardowa" 

 

Bardzo, ale bardzo szybki nurt... na napływie, trudno tam zaparkować z uwagi na boję toru wodnego...za główką woda wali po jakiś pewnie kamieniach, bo przemiały aż miło. I co mnie zaskoczyło najbardziej to, że bolenie brały na w tych nurtach. Pierwszy chyba brał na 3 razy, bo myślałem, że w kamienie walę. Po czym ku mojemu zdziwieniu ryba. Szczerze. Drugi już strzelił normalnie dokładnie z tego samego miejsca i trzeci tak samo. Trzeci miał już 70 i by foto było... ale taki silny był, że zastosował w moich łapkach sam CiR i poleciał do wody. 



#135 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 24 październik 2018 - 17:45

Miejsce jakie opisujesz jest jak najbardziej typowym żerowiskiem boleni a im mocniejszy przemiał tym podatność boleni na złowienie wzrasta a wrażliwość na jakość wabika maleje. Reasumując, teraz nie dziwi mnie dlaczego impuls okazał się "skuteczny".

#136 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 24 październik 2018 - 18:01

Kuba, nie sądzę. Dlaczego... bo wcześniej poleciało w to miejsce kilka innych przynęt. To była główka dla tej przynęty. :) 

 

Ponadto z całym szacunkiem dla Ciebie, ale... jak dno rzeki układa się tak, że są na nim piaskowe muldy, to przynęta idąca głową w dół nie jest zła. Tylko trzeba ją odbić od muldy w górę... ciąganie po dnie faktycznie.... g... daje. 



#137 OFFLINE   Radek_Z

Radek_Z

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 259 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 24 październik 2018 - 22:27

Ciekawy temat z tym ustawieniem woblera głową w dół. Znacie woblery tego typu typu, powiedzmy umownie wertykalne, które pracują inaczej niż głową w dół, ewentualnie utrzymując pozycję poziomą? Sporo jest tego typu przynęt, czy to ten impuls, czy fantom, fanatic, gumy RH i cała grupa rękodzieła. Sam sobie dłubie takie wobki ale ciężko wyobrazić sobie w tego typu konstrukcjach, żeby w trakcie pracy ustawiały się głową ku górze. Pytam z ciekawości, bo nie spotkałem się z czymś takim.

#138 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3201 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 24 październik 2018 - 22:32

Znam takie które idą w poziomie... 

Ciekawy temat z tym ustawieniem woblera głową w dół. Znacie woblery tego typu typu, powiedzmy umownie wertykalne, które pracują inaczej niż głową w dół, ewentualnie utrzymując pozycję poziomą? Sporo jest tego typu przynęt, czy to ten impuls, czy fantom, fanatic, gumy RH i cała grupa rękodzieła. Sam sobie dłubie takie wobki ale ciężko wyobrazić sobie w tego typu konstrukcjach, żeby w trakcie pracy ustawiały się głową ku górze. Pytam z ciekawości, bo nie spotkałem się z czymś takim.



#139 OFFLINE   Radek_Z

Radek_Z

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 259 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 24 październik 2018 - 22:39

No właśnie tak mi się wydawało, że można niwelować ten kąt natarcia przez umiejscowienie obciążenia i mocowania linki. Ale to niwelowanie to maksymalnie do uzyskania pracy w poziomie a już łeb unieść do góry to chyba nie bardzo.
  • Alexspin lubi to

#140 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 25 październik 2018 - 06:32

Można unieść łebek do góry, co zajęło Piotrkowi raptem jedno przedpołudnie. Wystarczy zwyczajnie odwrócić schemat "kołami do góry" 

 

 

 

 

Niemniej okazuje się, że pozycja oscylująca zbyt blisko pionu też nie jest najlepsza dla potrzeb łowienia boleni. Tak jak wspomniałem wyżej, są miejsca i sytuacje gdzie boleń uderzy w niespecjalnie wybitną przynętę a nawet w cokolwiek chlapiącego się na (lub w) wodzie. Każdy kto łowi bolenie dokładnie wie o powyższym.

 

Wpływ na "łatwe" brania boleni ma wiele czynników, począwszy od charakterystyki miejsca przez liczbę żerujących na danym obszarze osobników po mechanizmy, których jeszcze do dziś nie potrafimy jednoznacznie nazwać a często określamy mianem: dopalenia, uruchomienia, szału, aktywności... Czasem bolenie intensywnie polują ścigając ofiarę aby po chwili interesować się tylko "okazją" czyli osobnikami, które będzie im łatwo złowić...

 

Interesującym dla mnie było i w sumie nadal jest, czy istnieje korelacja pomiędzy częstotliwością drgań przynęty a jej kształtem, która powoduje, że bolenie reagują agresją kiedy jest ona w ich zasięgu/bliskości. Dlaczego skłaniam się ku analizie?, ano dlatego, że wśród wielu przynęt a często konkretnego modelu przynęty, trafiamy na egzemplarze "wyjątkowe" więc czym mogą różnić się między sobą jak nie precyzyjnie określonym zakresem emitowanych fal? Myślę, że kiedyś uda się "uderzyć w ton" co nie znaczy, że taka przynęta będzie żyć wiecznie i wszędzie bo jak wiadomo czas/okres "życia" przynęty boleniowej nie jest nieskończony a nawet dość krótki...tym krótszy im więcej jest dyrygentów w orkiestrze. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych