Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie na szkierach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Haauki

Haauki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz/Koronowo/Gdańsk
  • Imię:Piotr

Napisano 09 sierpień 2016 - 11:25

Witam,

Wybieram się do Szwecji na szkiery St Askö pomiędzy Västervik a Gryt na początku września...

To mój pierwszy raz na szkierach i czy ktoś mógłby sie podzielić wiedzą i małymi wskazówkami gdzie i jak zlokalizować ryby, bo z tego co wiem to to sprawia największy problem.

Z góry dzięki za pomoc,
Pozdrawiam :)

#2 OFFLINE   Filip14

Filip14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 400 postów
  • LokalizacjaMałopolskie
  • Imię:Filip

Napisano 09 sierpień 2016 - 11:45

Tu masz garść informacji: www.crazyfishermen.pl/artykuly,strona,pokazwpis,porady_i_testy,45 


Użytkownik Filip14 edytował ten post 09 sierpień 2016 - 11:46


#3 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 09 sierpień 2016 - 16:17

Cześć, powiedz proszę jaką łodzią dysponujesz, jakiego sprzętu zamierzasz używać, czy sprawdzałeś już barymetrię swojego łowiska, o jakiej porze roku się wybierasz.


  • piterek lubi to

#4 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 09 sierpień 2016 - 16:34

Napisz też jakie ryby Cię interesują - łatwiej będzie ludziom podpowiedzieć.

Znajdź na FB Roberta Taszarka (łowiłem z nim i polecam) - kiedyś był rezydentem Eventur Fishing w Valdemarsvik a teraz w Gryt.

Trochę info masz na stronie Eventur:

http://www.wyprawynaryby.pl/gryt.html

http://wyprawynaryby...-2016-gryt.html

Przed wyjazdem wejdź też na stronę ambasady Szwecji by sprawdzić przepisy celne  czyli co możesz wwieźć do Szwecji i w jakiej ilośći oraz czego nie możesz wywieźć.



#5 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 09 sierpień 2016 - 19:15

Tutaj masz filmik (ostatni wstawiony w wątku) o Św Annie

http://jerkbait.pl/t...40#entry1952023



#6 OFFLINE   Haauki

Haauki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz/Koronowo/Gdańsk
  • Imię:Piotr

Napisano 09 sierpień 2016 - 21:39

Cześć, powiedz proszę jaką łodzią dysponujesz, jakiego sprzętu zamierzasz używać, czy sprawdzałeś już barymetrię swojego łowiska, o jakiej porze roku się wybierasz.



Łódź to najwieksza niewiadoma wyjazdu, ale wiem tylko tyle, ze to krypa miedzy 4,5 a 5 m z silnikiem 15 KM. Będziemy mieli dobrą echo z gps. Wybieram sie na pierwsze 10 dni września. Głownie chodzi o szczupaki oraz okonie, ale sandacze podobno tez sie wtedy zaczynają pojawiać...

Batymetrie sprawdzałem i przystań znajduje sie w dość wąskiej odnodze, gdzie głębokość nie przekracza 3 metrów. Blisko jest natomiast do otwartej wody, gdzie sa miejsca po 25 m głębokości, mnóstwo wysepek, zdaje sie typowo szkierowy krajobraz.

Przepisy celne znam, bo już wiele razy jeździłem do Skandynawii na ryby, tylko pierwszy raz będę na szkierach...

Chodzi mi głównie o jakies podpowiedzi, typu czy o tej porze roku na szkierach szukać szczupaków w płytkich zatoczkach, łąkach, czy tez na większych głębokościach, spadach i górkach.

#7 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 09 sierpień 2016 - 21:49

Powinny być  zarówno na "łąkowej" wodzie 2 - 4 m jak i na głębszych spadach. Przyłowem będą spore okonie. 



#8 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2016 - 00:05

Łódź to najwieksza niewiadoma wyjazdu, ale wiem tylko tyle, ze to krypa miedzy 4,5 a 5 m z silnikiem 15 KM. Będziemy mieli dobrą echo z gps. Wybieram sie na pierwsze 10 dni września. Głownie chodzi o szczupaki oraz okonie, ale sandacze podobno tez sie wtedy zaczynają pojawiać...

Batymetrie sprawdzałem i przystań znajduje sie w dość wąskiej odnodze, gdzie głębokość nie przekracza 3 metrów. Blisko jest natomiast do otwartej wody, gdzie sa miejsca po 25 m głębokości, mnóstwo wysepek, zdaje sie typowo szkierowy krajobraz.

Przepisy celne znam, bo już wiele razy jeździłem do Skandynawii na ryby, tylko pierwszy raz będę na szkierach...

Chodzi mi głównie o jakies podpowiedzi, typu czy o tej porze roku na szkierach szukać szczupaków w płytkich zatoczkach, łąkach, czy tez na większych głębokościach, spadach i górkach.

15 KM może wystarczyć na ślizg 30 km/h a może też pozwolić się na poruszanie 15-17 km/h na godzine. Bardzo wiele zależy od łódki. Przetestowane.

A to dużo zmienia.



#9 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 10 sierpień 2016 - 09:19

Biorąc pod uwagę uśredniony szwedzki standard, da się na 15 KM spokojnie tydzień przepływać - tyle że w mniejszym lub większym komforcie.

 

Co do specyfiki wrześniowej, to nie pomogę. zawsze byłem w maju.

 

To co jest charakterystyczne i (chyba) niezależne od pory roku to fakt, że na szkierach dużo się pływa: napłynięcie, kilkanaście rzutów i jak nic się nie dzieje, to zmiana miejscówki (co nie oznacza, że parę godzin lub dzień później to "puste"  miejsce nie obdarzy). Dużo łowi się w dryfie, zwłaszcza w spokojnych zatokach kotwica jest raczej wyjątkiem.

 

Ja po 3 wyjazdach majowych zauważyłem, że na wiosnę ciężko uśrednić miejscówki - łowiliśmy w zatokach o głębokości 0,5 m, na 2-4 metrowych blatach, w pobliżu kamiennych wysepek bezpośrednio sąsiadujących z tonią, czyli pełen przekrój.

 

tu jest fajna relacja z wrześniowego łowienia na szkierach: http://jerkbait.pl/p...-szczupaki-r354



#10 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2016 - 09:31

Dryfkotwa przy większym wietrze wskazana.


  • croock i BOB lubią to

#11 OFFLINE   Muskie

Muskie

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 249 postów
  • Lokalizacjaokolice W-wy

Napisano 31 sierpień 2016 - 20:56

We wrześniu drobne szczupaki (takie do 60 cm) znajdziesz przy wysepkach i na płytszych miejscach.

Konkrety (90 +) raczej tylko na otwartej wodzie przy górkach podwodnych. Jeśli masz głębokość do 25 m, to szukaj górek i obławiaj stoki górek, ok 4-6 m.

Proponuję duże rippery 5", 6", 8" z dozbrojeniem

Dużo zależy od temperatury wody. Jeśli w lecie było upalnie, to we wrześniu duże ryby będą na granicy cieplejszej i chłodniejszej wody.

Grubszy okoń gdzieś na 4-5 metrach. Rippery 2,5", 3" .Fajnie pracują miękkie Mannsy, żerujące okonie bezproblemowo mają takie przynęty w gardle.


  • Flame i platynowłosy lubią to

#12 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2016 - 23:31

Uważaj na skały !!! Mapa typu Navionics lub BlueChart wskazana. Niejeden już walnął.


  • Flame lubi to

#13 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 01 wrzesień 2016 - 07:05

weź także pod uwagę, że szkiery to słona woda, cały sprzęt jak wędki, kołowrotki oraz przynęty mogą to odczuć, dobrze jest ostatniego dnia po zakończeniu łowienia przetrzeć wędkę "słodką" wodą, to samo z kołowrotkiem i przynętami,

chroń także ręce, słona woda potrafi narobić szkód

jeśli nie masz map na echo to w dziale batymetria mozesz sobie pooglądać teren łowów, tak samo navionics ma darmową (na 7 dni) aplikację na telefon/tablet, tylko uruchom ja na miejscu aby ten tydzień mieć na wodzie http://www.navionics...n/mobile-pc-app


Użytkownik wuran edytował ten post 01 wrzesień 2016 - 07:05


#14 OFFLINE   Flame

Flame

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Tarchomin
  • Imię:Patryk

Napisano 06 wrzesień 2016 - 06:56

Uważaj na skały !!! Mapa typu Navionics lub BlueChart wskazana. Niejeden już walnął.

 

Jeżeli będziecie mieli mapę z zaznaczonymi głazami to i tak warto aby ktoś z dziobu obserwował w polaroidach wodę przy manewrach pomiędzy zaznaczonymi miejscami. Pół biedy jeżeli jest słońce i stosunkowo miały wiatr, ale jak wieje i niebo jest zachmurzone to łatwo o kontakt z twardym. Pływałem już trzy razy po szkierach i za trzecim razem "udało się" kosztownie przywalić.

 

Na podstawie swoich doświadczeń jeszcze dodam, że warto mieć rękawice do podbierania i "operowania" szczupakami podczas odhaczania. Otarcia i skaleczenia są nieuniknione co przy kontakcie ze słoną wodą zaczyna z czasem przeszkadzać.


  • homax, Sebalos i kaczor lubią to

#15 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 wrzesień 2016 - 10:49

Witam,

Wybieram się do Szwecji na szkiery St Askö pomiędzy Västervik a Gryt na początku września...

To mój pierwszy raz na szkierach i czy ktoś mógłby sie podzielić wiedzą i małymi wskazówkami gdzie i jak zlokalizować ryby, bo z tego co wiem to to sprawia największy problem.

Z góry dzięki za pomoc,
Pozdrawiam :)

Temat rzeka :) I fajnie że skupiasz się na szukaniu ryb, a nie na co w szwecji szczupaki biorą ;)

Generalnie standardowe miejsca na łowienie z ręki to:
- tak jak Muskie napisał - górki
- trzciny z wodą ok. 2-5m obok (rzut między trzciny lub w przerwy między trzciny i ściąganie w kierunku skosem od trzcin)
- blaty do ok. 5m, optymalnie z roślinnością na dnie
- spadki

- cyple, a zwłaszcza ich przedłużenia które są pod wodą 
- dobrze gdy koło tych miejsc jest głęboka woda (duża ryba chowa się w głębokiej wodzie) 

- zatoki (ale to głównie wiosna)

Gdzie jak szukać:
- przed wyjazdem dobrze mieć mapę, aby wytypować te potencjalnie najciekawsze miejsca
- jak wieje dłuższy czas z jednego kierunku - to celować głównie w strony nawietrzne

- pływać cały dzień i określić godziny gdy szczupaki są najaktywniejsze
- pływać, pływać i jeszcze raz pływać - tzn. dryfowanie wzdłuż interesującej struktury lub interesująca miejscówka i ok. 15 rzutów i dalej

To w wielkim skrócie (bo jest jeszcze wiele innych czynników, które mogą warunkować występowanie szczupaków, jak temperatura i nasłonecznienie, siła wiatru, zachowanie innych ryb - potencjalnych ofiar szczupaków - w danym akwenie) wg mojego skromnego zdania
Ale jak zawsze w wędkarstwie, ryby tego nie wiedzą, więc mogą być miłe niespodzianki ;)

I tak jak Andrzej napisał - pamiętaj o bezpieczeństwie na wodzie (skały, gps, kamizelka, ciepłe ubranie, zapas paliwa, telefon z naładowaną baterią itd.)



#16 OFFLINE   Haauki

Haauki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz/Koronowo/Gdańsk
  • Imię:Piotr

Napisano 10 wrzesień 2016 - 11:43

Wróciłem 2 dni temu...

Pogoda była upalna przez całe 10 dni co utrudniło łowienie, w szczególności tych większych sztuk.

Przez cały pobyt jednak padło 104, 97 i 90 cm i jeszcze jeden bardzo duży spadł przy łódce.
Oprócz tego sporo 80-tek, od cholery takich 55-70 cm i duże okonie, niestety brak było tych najbardziej wypasionych.
Jeszcze kilka sandałków też sie pokazało.

Ogólnie oceniam łowisko jako trudne, inne zwyczaje, niż na szwedzkich czy nawet polskich jeziorach. Nałowilismy sie jednak przez tą specyfikę nie wiem czy jeszcze tam zawitam.
  • platynowłosy i Filip14 lubią to

#17 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 10 wrzesień 2016 - 12:54

Temat rzeka :) I fajnie że skupiasz się na szukaniu ryb, a nie na co w szwecji szczupaki biorą ;)

Generalnie standardowe miejsca na łowienie z ręki to:
- tak jak Muskie napisał - górki
- trzciny z wodą ok. 2-5m obok (rzut między trzciny lub w przerwy między trzciny i ściąganie w kierunku skosem od trzcin)
- blaty do ok. 5m, optymalnie z roślinnością na dnie
- spadki

- cyple, a zwłaszcza ich przedłużenia które są pod wodą 
- dobrze gdy koło tych miejsc jest głęboka woda (duża ryba chowa się w głębokiej wodzie) 

- zatoki (ale to głównie wiosna)

Gdzie jak szukać:
- przed wyjazdem dobrze mieć mapę, aby wytypować te potencjalnie najciekawsze miejsca
- jak wieje dłuższy czas z jednego kierunku - to celować głównie w strony nawietrzne

- pływać cały dzień i określić godziny gdy szczupaki są najaktywniejsze
- pływać, pływać i jeszcze raz pływać - tzn. dryfowanie wzdłuż interesującej struktury lub interesująca miejscówka i ok. 15 rzutów i dalej

To w wielkim skrócie (bo jest jeszcze wiele innych czynników, które mogą warunkować występowanie szczupaków, jak temperatura i nasłonecznienie, siła wiatru, zachowanie innych ryb - potencjalnych ofiar szczupaków - w danym akwenie) wg mojego skromnego zdania
Ale jak zawsze w wędkarstwie, ryby tego nie wiedzą, więc mogą być miłe niespodzianki ;)

I tak jak Andrzej napisał - pamiętaj o bezpieczeństwie na wodzie (skały, gps, kamizelka, ciepłe ubranie, zapas paliwa, telefon z naładowaną baterią itd.)

Dzięki. Człowiek wie swoje ale każda informacja może się przydać ... ruszam 7-go października  ;)  :)



#18 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1372 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 10 wrzesień 2016 - 18:44

BOB do zobaczenia na promie,chyba ten sam kierunek :)


  • BOB lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych