Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Z wizytą u dawno niewidzianych przyjaciół... Rodmas

pracownia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
808 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 10 maj 2007 - 21:49

Witam

Miałem okazje wczoraj odwiedzić pracownię RODMAS i przez ładnych kilka godzin oglądac blanki firmy ATC/Shikari. Pracownię prowadzą łukasz Masiak i Grzegorz Politowski. Widzialem wiele wędzisk i gołych blanków. Widzialem zarówno castingowe króciaki jak i rasowe spinningi budowane na blankach typu steelhead.
Z racji osobistych zainteresowań castingiem zwracałem głównie uwage na blanki na których mozna zbudować dobra wedkę pod multiplikator. Dla miłosników lekkiego castingu w ofercie shikari/ATC mozna znaleść kilka perełek. M.in blanki z serii SH III o oznaczeniach:

ISJ601 10lbs c/w do 9g akckja fast, jednocześciowy
Bardzo lekki i dynamiczny blank w eleganckim brązowym kolorze.
Idealny pod mała gumkę, albo niewielki woblerek. W sam raz lowienie okonii w jeziorach.
blank typu spinn jig.

IS702 8lbs c/w 3,5-10,5g akcja fast, dwuczesciowy
To blank na ktorym można zbudować również finezyjny spinning. Wyjątkowo lekki.
blank z typu fresh water.

IC602 15lbs c/w 7-18g, akcja fast, jednoczęściowy. Typowy blank o castingowym ugięciu. Względnie wszechstronny . Równiez bardzo lekki, choć ścianka blanku nie jest cienka. Jak ktoś szuka blanku do scorpiona 1001 i średnie lowienie to właśnie znalazł
blank typu casting bass.

PSJ601 10lbs c/w do 9g, akcja fast, jednoczęściowy. Wysokomodułowy blank z serii SHX. Ultra lekki, ale duzym zapasie mocy. Miałem okazje porzucać chwile bardzo lekki wabik (>4g) wędka zbudowaną na tym blanku. Kij był uzbrojony spiralnie i zaskoczyło mnie to, ze praktycznie bez wkładania siły tak lekki wabik leciał na relatywnie sporą odległość. Perfekcyjne narzędzie dla łowców pstrągów.

CB603 17 lbs c/w do 21g, akcja fast, jednoczęściowy. Coś dla miłośników łowienia szczupaków na średniej wielkości woblery. Blank kompozytowy. Sztywny dolnik zrobiony z węgla połaczony z elastyczną szczytówka z wlókna szklanego. Kij świetnie się ładuje podczas rzutu (szklana szytówka) i ma sporą moc podczas forsownego holu (sztywny mocny dolnik).

Warto zwrócic uwagę też na dwa blanki jerkowe C604 20 lbs i C605 25 lbs.
poniżej kilka zdjęć wedzisk z pracowni Rodmas.



Spiralnie uzbrojony casting

Wszystkie blanki ATC/shikari są produkowane w Stanach Zjednoczonych.

Wszelkich szczegułów dotyczacych zarówno blanków jak i montażu można sie dowiedzić ze strony http://www.rodmas.pl

pozd JW biggrin.png

Załączone pliki

  • Załączony plik  rod 5.jpg   25,61 KB   3839 Ilość pobrań
  • Załączony plik  rod 4.jpg   31,83 KB   3849 Ilość pobrań
  • Załączony plik  rod 00.jpg   31,61 KB   3886 Ilość pobrań


#2 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 10 maj 2007 - 22:05

Przy takiej wycieczce można się sporo dowiedzieć i wybrać coś dla siebie B) .Ciekawe co to będzie.Ten spiralnie uzbrojony kij wygląda bardzo dziwnie.Co skłania do takiego montażu przelotek, jakie są tego wady i zalety.Przy jakich mocach kija się to stosuje?

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 maj 2007 - 22:19

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&&th=160 2&goto=26116#msg_26116

#4 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 10 maj 2007 - 22:48

Przy takiej wycieczce można się sporo dowiedzieć i wybrać coś dla siebie B) .Ciekawe co to będzie.Ten spiralnie uzbrojony kij wygląda bardzo dziwnie.Co skłania do takiego montażu przelotek, jakie są tego wady i zalety.Przy jakich mocach kija się to stosuje?


Daniel, wszystko zależy do czego. Nie każdy blank warto tak zbroić. W lekkim cascie można stosować tę technikę z dwóch generalnych powodów.
Pierwszy to, że w spiralnym zbrojeniu jest zazwyczaj mniej przelotek niz np. w popularnym Fuji concept. Powoduje to, że zbrojenie jest lżejsze. Przy kijach o mocy 8 czy 10 lbs ma to znaczenie. Lekko uzbrojony kij ma lepsze właściwości rzutowe przy swoim dolnym zakresie c/w. Ponadto takie zbrojenie powoduje, że blank nie jest narażony na skręcanie. Spiralnie niema sensu zbroić np. kijow jerkowych.
To tyle z punktu widzenie wędkarza a nie fachowca od zbrojenia wedek ;)
JW :D

#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 maj 2007 - 23:01

Ciekawe tezy. Piszesz Jurku o lepszych właściwościach rzutowych kija zbrojonego spiralnie w stosunku do kija zbrojonego klasycznie. Rozumiem że miałeś możliwośc rzucania kijem wykonanym na takim samym blanku, zbrojonym w dwóch układach. Ja często bawię się w ten sposób przy prototypach wędek - może wymienimy się spostrzeżeniami?

#6 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 10 maj 2007 - 23:05

Ciekawe tezy. Piszesz Jurku o lepszych właściwościach rzutowych kija zbrojonego spiralnie w stosunku do kija zbrojonego klasycznie. Rozumiem że miałeś możliwośc rzucania kijem wykonanym na takim samym blanku, zbrojonym w dwóch układach. Ja często bawię się w ten sposób przy prototypach wędek - może wymienimy się spostrzeżeniami?

Paweł powiem tak. Kijem na blanku 10 lb uzbrojonym klasycznie rzucalem komfortowo nieco cięzsze wabiki niż tym samym blankiem zrobionym spiralnie. Być moze to tylko kwestia cieżaru uzbrojenia. Niemniej faktem jest, ze przy spirali jest mniej przelotek niż przy concepcie fuji. Generalnie jako człek otwarty nie neguję tego sposobu chociażby dlatego, że mozna tak komfortowo łowić. Insza inszość czy to ładnie wyglada czy nie.
JW :D

#7 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 10 maj 2007 - 23:17

Czyli spiralne uzbrojenie stosujemy przy ciężkich zestawach morskich z wyciągarką zamiast multiplikatora lub ultralekkich zestawach aby obniżyć wagę uzbrojenia.Jako zwolennik symetri nie miałbym tyle odwagi aby zaopatrzyć się w taki kij :D .W moim przypadku wygrywają względy wizualno-estetyczne i zostanę przy zbrojeniu liniowym.Wygląda to dziwnie,może walory użytkowe to rekompensują.Na pewno budzi to zaciekawienie.

#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 maj 2007 - 23:31

Rozumiem Jurku.

Z moich skromnych obserwacji wykonanych przy rzucaniu z prototypów (próby polowe przy testach spacingu, przelotki prowizorycznie mocowane taśmą) wynika że rozmieszczenie nie ma specjalnego wpływu na odległość rzutu. Rzuca mi się mniej więcej tak samo, czyli w jakiś statystycznym rozrzucie odległości wszystko się mieści. Być może przy zbrojeniu spiralnym rzucam metr czy dwa blizej, wydaje mi się to widoczne zwłaszcza przy simple spiral z przelotką zderzakową, ale to może być autosugestia więc daleki jestem od formułowania dalej idących wniosków na tej podstawie. Zwłaszcza że prototyp to prototyp, nawet solidnie przymocowane taśma przelotki jednak bardziej chodzą tak jak i cała reszta.
Powyższe oznaczałoby, że jakiś czynnik niweluje korzyści rzutowe zastosowania mniejszej ilości przelotek. Skłonny jestem przypuszczać że jest to zwiększone tarcie linki między przelotkami.

Druga sprawa jest taka, że mniejsza ilośc przelotek zależy od specyfiki blanku. Może byc to np. tylko 1 przelotka mniej. Ostatnio zbroilem blank spinningowy 6'6 - wyszlo mi konceptowo 9 przelotek - dopiero przy tej ilosci byłem zadowolony ze sposobu w jaki linka układała się w stosunku do blanku przy wygięciu pod różnymi kątami. Trzeba pamiętać że to jest jeden z podstawowych elementów tak zwanego new concept - żeby poprzez zwiększoną liczbę przelotek wzmocnić blank, rozkłądając w większym stopniu siły działające na blank poprzez linkę. tego nie da się oszukać, to trzeba badać dla każdego blanku, czy to w zbrojeniu spinningowym, czy castingowym, czy spiralnym.

Mój jeśli mogę tak powiedzieć brak entuzjazmu dla zbrojenia spiralnego jest też zresztą związany z powyższym zagadnieniem. Nie jest dla mnie przy zbrojeniu spiralnym czytelny rozkład sił w układzie linka-przelotka-blank. Zwłaszcza przy tzw. simple spiral czytalem na rodbuilding.org o wyrywaniu przelotki zderzakowej pod dużymi obciązeniami.
Nie tak dawno ktoś zamieścił ciekawe zdjęcie poglądowe obrazujące tą kwestię i wywiązała się zażarta dyskusja.

Obiektywnie trzeba jednak przyznać iż panuje pewna za oceanem moda na zbrojenie spiralne, zwłaszcza w najcięższych kijach morskich. Tam kwestia stabilności kija po prostu wymusza w pewnien sposób zbrojenie spiralne, zwlaszcza biorac pod uwagę rozmiar multiplikatorów który też na stabilność kija korzystnie nie wpływa.
Ponieważ ja nie mam problemów ze stabilnością zestawu castingowego w łowieniu śródlądowym, a przy testach prototypów nie zaobserwowałem jakiś ewidentnych korzyści w odległościach rzutowych przy zbrojeniu spiralnym, osobiście wybieram zbrojenie klasyczne dla swoich kijków. Być może brak takiej potrzeby wynika również stąd że zawsze mam pod ręką zestaw spinningowy, więc jak wybieram kij castingowy to oczekuję że będzie on wyglądał jak kij castingowy a nie hybryda pomiędzy castingiem a spinningiem - ale zdają sobie sprawę że to już wyłącznie mój estetyczny konserwatyzm. De gustibus, jak to mowią.

Pozdrawiam


#9 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 11 maj 2007 - 07:50

Friko, w zasadzie przyparłeś mnie do muru. Jam zwykły wędkarz! Rodbuildingiem interesuję sie w zasadzie tyle, zeby wiedzieć jak zbudować dobry kij pod swoje wymagania. Trudno mi też jakoś szczególnie porównywać kije zbrojone normalnie z tymi spiralnymi, jednak faktem jest, ze z spiralnie zbrojonego szybkiego blanku rzucało mi sie świetnie stosunkowo lekką przynetą. Ten sam blank uzbrojony klasycznie tez był doskonaly ale potrzebowałem minimalnie cięzszego wabika. To oczywiście były różnice 1-2g. Jesli przyjdzie mi ochota na zbudowanie jeszcze jednego lekkiego casta to uzbroje go w spiralę i zobacze jakie wnioski bedą płynąć z łowienia takim wedziskiem. Generalnie w chwili obecnej oboje bardziej poruszamy sie po obszarach teorii, z tą różnica, ze ty profesionalnie a ja nie. :D
pozd JW

#10 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 maj 2007 - 08:19

Spirala jest też próbą przeniesienia momentu skręcającego w mocniejszą strefę blanku . Rzutowo bez wątpienia jest mniej sprawna , ale pięknie pachnie świeżością i oryginalnością .
Bez wątpienia niesztampowe posunięcie..

#11 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 11 maj 2007 - 15:02

witam!
sam posiadam kijek castingowy wykonany na blanku ISJ601 10lbs
uzbrojony klasycznie przez RODMAS.
bardzo fajna wedka ktora uzywam do UL. castingu w polaczeniu z conquestem 51. sietna na pstragi i okonie!
polecam wyroby RODMAS!
pozdrawiam!

#12 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 maj 2007 - 16:35

Sure że tak ..
Wszystko co przybliża nas do normalności , możliwości wyboru , perfekcji , pożądane jest..
Zawsze to mniej miejsca dla tandety i chłamu , który liderem sprzedaży się mieni.
Legalizowany przez guru ..
Za dychę..



#13 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 31 maj 2007 - 12:05

Oferta firmy RODMAS jest bardzo ciekawa. Łukasz jest gościem który zna się na swojej robocie B). Miałem możliwość obejżenia kilkudziesięciu blanków i gotowych produktów, zrobiły na mnie naprawde dobre wrażenie. Jestem pewien że coś z oferty się znajdzie u mnie :mellow: .



Pozdrowienia dla Łukasza i Tarlosa którego również spotkałem w tejże pracowni.

#14 ONLINE   adis

adis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 274 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 31 maj 2007 - 14:59

Ja również mam jedno wędzisko wykonane przez p.Grzegorza Politowskiego który obecnie zbroi dla firmiy Rodmans. Mogę powiedzie tylko tyle że to co jest napisane na stronie Rodmansa o umiejętnosciach p.Grzegorza to nie są pustę słowa. Wszystko wykonane perfekcyjnie, cały design kija to praktycznie jego pomysł a rezultat przeszedł moje oczekiwania.

#15 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 04 czerwiec 2007 - 08:45

Trzeba pamiętać że to jest jeden z podstawowych elementów tak zwanego new concept - żeby poprzez zwiększoną liczbę przelotek wzmocnić blank, rozkłądając w większym stopniu siły działające na blank poprzez linkę.



Firko,

Trochę przewrotnie to sformułowałeś. Celem New Concept jest w zasadzie zmniejszenie masy przelotek i poprawienia dystrybucji przeciążenia na blanku - zwiększenie ich ilości jest de facto reperkusją tego podejścia. Ilość nie jest i nigdy nie była celem samym w sobie.

Liczba przelotek powinna być zminimalizowana do takiej, która zapewnia poprawną pracę blanku pod obciążeniem. Gdyby w twoim kiju wyszło że uzbroisz go, zachowując powyższe zasady, pięcioma przelotkami, to też jest dobrze i też zgodnie z ideą New Concept

Pozdrawiam

Paweł

#16 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 04 czerwiec 2007 - 09:29

Witam
I to jest stwierdzenie praktyka - podpisuję się pod tą teorią obiema rękoma.
Trzymając się sztywno rozkładów concept-owych lub z zeszytu nie uzbroimy dobrze blanków, które pomimo bardzo podobnych lub wręcz takich samych opisów różnią się znacząco akcją, szybkością, zbieżnością etc. etc. Idywidualne podejście do każdego blanku jest moim zdaniem świadectwem doświadczenia Rodbuildera i gwarancją, że dany blank jest uzbrojony zgodnie z przeznaczeniem a nie zgodnie z wytycznymi producentów ( najczęściej przelotek). Przekonałem się o tym na własnej skórze a właściwie na własnej wędce którą najpierw uzbroiłem wg zeszytu a potem przezbroiłem pod okiem praktyka. Finalny produkt zmienił się nie do poznania (nie trzeba chyba wspominać, że na lepsze).
Pzdr.
Tarłoś

#17 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 19 marzec 2008 - 21:07

Dzisiaj dostałem zamówiony kijek c606 z pracowni o której jest temat :mellow: Dobra opinia którą ma Łukasz Masiak jest w pełni zasłużona,bo kij jest wykonany perfekcyjnie w najdrobniejszych szczegółach.100% zgodność z opisem obsługi przynęt 18-65g od przykładowego slidera 7f do 12s.Dopiero na tym kiju zobaczyłem co znaczy korek dobrej klasy.Mam kij z innej pracowni ale jakość korka przypomina standard sklepowy :( .Po prostu w każdym parametrze i detalu widać że zrobiła to osoba,która wie o co w tym wszystkim chodzi :mellow:

Załączone pliki



#18 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 październik 2008 - 14:19

W końcu doczekałem się zestawu na szczupaki od Rodmasa
Jerkówka 6 stóp, na 40lb blanku i gumówka 7 stóp na 25lb blanku.

Jerkówka bardzo lekka, spirala nie przeszkadza :mellow: , wreszcie łowi się wygodnie bo 7 stopową ciągle plumkałem o wodę. Jerki do 120g, bulldawgi ok 140 nie robią na niej większego wrażenia. Pierwszy raz nad wodą i od razu udany chrzest - 94cm szczupak.

Gumówka - jeszcze lżejsza. Bardzo czuła mimo braku rezonansu (choć chciałbym kiedyś tą wędkę z tubą mieć). Bez problemu podrywa z dna gumy w okolicy maksymalnego wyrzutu (40-50g). Myslę ze jako drugie zastosowanie bedzie niezła do ciężkiego łowienia sandaczy na rzekach. Z Metanium Mg nic nie waży, aż zaskakuje moc wędki, bo waga raczej pstrągowa, i to z tych lżejszych.

Wielkie dzięki za tak udane wędki!!

#19 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 19 październik 2008 - 17:22

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 16:52


#20 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 październik 2008 - 18:02

tak, dokładnie to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pracownia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych