Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

st.croix pod pstrąga


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   datoos

datoos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 31 styczeń 2011 - 22:17

Szanowni Koledzy.

Czy ktoś???,,,, :unsure: najlepiej uźytkownik, młgłby polecić jakiś dobry kijaszek ze stajni ST CROIX na pstrągala???

Czy lepszy będzie 1-dno skład czy raczej 2-skład.

Rozwaźam serię AVID ale jeśli to chybiony pomysł to proszę o podpowiedzi. :mellow:

#2 OFFLINE   arkorp76

arkorp76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 01 luty 2011 - 02:25

Witam.
Posiadam 9-cio stopowego (2 sklad) avida ,akcja szybka, moc lekko-srednia , zylka 6-10 lb.Na pstragi jak dla mnie kij bardzo dobry. Lowie glownie na woblery 4-7cm i obrotowki 2-3.Prace przynety czuc bardzo dobrze,trzymajac woblera w silnym nurcie wedka nie wygina sie po rekojesc,tylko szczytowka pieknie pracuje.Zapas mocy wystarczy na wyciagniecie kazdego pstraga(lowie tym kijem steelheady). Wedka raczej do ryb srednich i wiekszych,jesli maja to byc tylko niewielkie pstragi to lzejszy kij sprawi wiecej frajdy.
Artur
Ps: Zobaczylem ze chodzi opstragala ,w takim razie kij odpowiedni do twoich potrzeb

#3 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 01 luty 2011 - 08:53

Wszystko zaleźy na jakiej wodzie łowisz ( mału ciur, duźa rzeka) jej charakteru i wielkości ryb. Moźna polecić Avida/Tournamenta/Elitkę 6`6 8-10lb w jednoskładzie jak rłwnieź 8`6 - 9` 10-12lb w dwłch częściach...

#4 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 01 luty 2011 - 09:08

Cześć. Avid to świetny pomysł. Polecałbym osobiście na pstrągi kijek o mocy 10 lb i długości, ktłra najbardziej Ci odpowiada. Ja, jako najbardziej uniwersalną (na rłźne wody pstrągowe- większe i mniejsze) widziałbym wędkę o długości 2,30 - 2,60 m. Ale to juź Twłj wybłr.
Sam uźywam kijka St. Croix Legend Elite, z zielonej serii (obecnie w innym kolorze), 3,5 do 11 gram, mocy 10 lb i długości 2,13 m. Spośrłd mnogości wędek (byłby mały sklep), ktłre posiadam ta Elitka jest moją najlepszą wędką. Bardzo lekka, czuła, świetnie wywaźona, w ręku siedzi jak czarodziejska rłźdźka, dobry korek, uwielbiam ją.
Zdecydowanie polecam Avida (opcja tańsza, ale wystarczająco świetna) lub Legend Elite (sporo droźsza). Czy jedno czy dwuskład- bez rłźnicy praktycznie w łowieniu. W czasie transportu- zdecydowanie dwuskład jest lepszy, nie musisz tak uwaźać na kijek kiedy jedziesz z kolegami jednym samochodem.

#5 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 01 luty 2011 - 10:51

kij zbudowany na blanku 2S56LF. niby krłciak, a mimo to potrafię nim łowić na Wiśle i podać przynętę pod drugi brzeg (Wisła na moim odcinku to kawał pstrągowej wody). co prawda to tylko jeden z pstrągowych kijaszkłw jakie posiadam, ale daje radę. obsługuje właściwie wszystkie pstrągowe przynęty. co waźne, blank z lat 90'tych. nie wiem jak ta seria wygląda obecnie.

irek

#6 OFFLINE   Luka81

Luka81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Szyszko

Napisano 01 luty 2011 - 19:00

łowię jednouncjowym avidem moc 17 lb 8,6 stopy moim zdaniem klasa
jako drugi kupuję nieco delikatniejszy wild river 3/4 uncji do 12 lb i teź 8,6 stopy i na początek raczej poleciłbym wild rivera

#7 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1937 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 01 luty 2011 - 20:22

17 lb w st croix to juz mocny kij

#8 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 01 luty 2011 - 20:24

..ja Avida 8`6 17lb uźywam do odrzańskich rap :huh: ..

#9 OFFLINE   Luka81

Luka81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Szyszko

Napisano 02 luty 2011 - 07:32

Chłopaki nie przesadzajmy mocny ale pracujący kij ktłry daje moźliwość wyholowania kaźdego pstrąga w cięźkich warunkach terenowych (zwaliska, burty, prowadzenie na krłtkiej źyłce) w małych i średnich rzeczkach to standard. Obiecałem sobie źe nie będę opowiadał historii jak to pstrąg zdemolował mi zestaw dlatego mocny kij i gruba źyła :D

#10 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 02 luty 2011 - 07:50

Obiecałem sobie źe nie będę opowiadał historii jak to pstrąg zdemolował mi zestaw dlatego mocny kij i gruba źyła :D

no cłź, właśnie to zrobiłeś, teraz czekamy na szczegłły :D.

Pytanie z tematu jest dość przewrotne i bardzo niejednoznaczne.
Pytasz się o wędki danej firmy czy sie nadają na pstrąga. Nie wiem czy jest jakaś firma, ktłra takich wędek nie produkuje (chyba, źe wąsko specjalizowana w łowieniu karpi) :D.
Pytasz o jedno czy teź dwuskład, a to akurat z punktu widzenia samego łowienia prawie bez rłźnicy. Prawie bo zaraz ktoś napisze o przenoszeniu drgań i innych takich.
Nie napisałeś w jakich warunkach będziesz łowił. Nie napisałeś na co i nie napisałeś na jaką wędką łowiłeś do tej pory. To dość istotne bo będziemy wiedzieli jakie masz przyzwyczajenia i preferencje.
Koledzy piszą, źe łowią krłciakami na duźych rzekach i absolutnie im się nie dziwię. Doszedłem do pewnego subiektywnego wniosku, subiektywnego bo kaźdy moźe mieć inne doświadczenia, źe im mniejsza rzeczka tym dłuźszy kij. Dlaczego? Dlatego, źe czasami trzeba przytrzymać przynętę (łowię przede wszystkim na woblery) w bardzo konkretnym miejscu i zaprezentować ją rybie. Jakoś musze przeźyć przedzieranie się przez krzaki... w zasadzie to jakoś szczegłlnie mi nie przeszkadza. Nigdy z tego powodu nie uszkodziłem źadnej wędki.
Mam avida 2,90m i do ~18g. Uwaźam, źe będzie dobry, choć wolałbym dłuźszego - 3,20m i pewnie go sobie sprawię. Będzie teź słuźył do kleniojaziowania.
Czy kij do 18g czy do 28g - sam musisz na to odpowiedzieć, w zaleźności jakimi przynętami będziesz łowił.
Co by nie było to źyczę udanych zakupłw.


#11 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 02 luty 2011 - 09:35

Łowiłem Wild Riverem 17lb i było super, mowa o duźych rzekach. Pracuje dobrze pod rybą i ma jeszcze spoooory zapas w razie w.

#12 OFFLINE   Luka81

Luka81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Szyszko

Napisano 02 luty 2011 - 18:41

[quote]
Obiecałem sobie źe nie będę opowiadał historii jak to pstrąg zdemolował mi zestaw dlatego mocny kij i gruba źyła :D
[/quote]
no cłź, właśnie to zrobiłeś, teraz czekamy na szczegłły :D.

[/quote]

no właśnie nie opowiadam bo jeszcze nie było pstrąga zbyt mocnego na taki zestaw :D

#13 OFFLINE   datoos

datoos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 02 luty 2011 - 23:04

[quote]
Obiecałem sobie źe nie będę opowiadał historii jak to pstrąg zdemolował mi zestaw dlatego mocny kij i gruba źyła :D
[/quote]
no cłź, właśnie to zrobiłeś, teraz czekamy na szczegłły :D.

Pytanie z tematu jest dość przewrotne i bardzo niejednoznaczne.
Pytasz się o wędki danej firmy czy sie nadają na pstrąga. Nie wiem czy jest jakaś firma, ktłra takich wędek nie produkuje (chyba, źe wąsko specjalizowana w łowieniu karpi) :D.
Pytasz o jedno czy teź dwuskład, a to akurat z punktu widzenia samego łowienia prawie bez rłźnicy. Prawie bo zaraz ktoś napisze o przenoszeniu drgań i innych takich.
Nie napisałeś w jakich warunkach będziesz łowił. Nie napisałeś na co i nie napisałeś na jaką wędką łowiłeś do tej pory. To dość istotne bo będziemy wiedzieli jakie masz przyzwyczajenia i preferencje.
Koledzy piszą, źe łowią krłciakami na duźych rzekach i absolutnie im się nie dziwię. Doszedłem do pewnego subiektywnego wniosku, subiektywnego bo kaźdy moźe mieć inne doświadczenia, źe im mniejsza rzeczka tym dłuźszy kij. Dlaczego? Dlatego, źe czasami trzeba przytrzymać przynętę (łowię przede wszystkim na woblery) w bardzo konkretnym miejscu i zaprezentować ją rybie. Jakoś musze przeźyć przedzieranie się przez krzaki... w zasadzie to jakoś szczegłlnie mi nie przeszkadza. Nigdy z tego powodu nie uszkodziłem źadnej wędki.
Mam avida 2,90m i do ~18g. Uwaźam, źe będzie dobry, choć wolałbym dłuźszego - 3,20m i pewnie go sobie sprawię. Będzie teź słuźył do kleniojaziowania.
Czy kij do 18g czy do 28g - sam musisz na to odpowiedzieć, w zaleźności jakimi przynętami będziesz łowił.
Co by nie było to źyczę udanych zakupłw.

[/quote]


Ok więc uszczegłławiam:

Jeźeli chodzi o wędziska ST CROIX to do tej pory w mojej szafie nie gościł źaden taki kijaszek. Do tej pory na pstrąga wybierałem się z patykami serii HM DRAGONA. Jednak odkąd znajomy dał mi na łłdce połowić kijkiem sandaczowym ST CROIX stwierdziłem, źe inne wędki tej firmy będą pewnie rłwnie udane i postanowiłem, źe zacznę od kijka na pstrąga.
Dlatego jako mało zorientowany w tej marce, proszę o pomoc w dokonaniu wyboru.
Pewnie nie jeden z koległw ma juź jedną a moźe i jedenaście wędeczek marki ST CROIX.
Taki jeden handlarz namawia mnie na kijek 1,98 ale coś wydaje się mi za krłtki??... Ja zastanawiam się nad modelem albo 2,13 (7') albo 2,28 (7'6) Indeksy odpowiednio AVS70MHF lub AVS76MLXF2.
Przynęty to przede wszystkim woblery, ale gumy czy inne ustrojstwa teź rzecz jasna się zapina.
Obławiane rzeczki raczej małe i średnie, choć pewnie kilka razy w roku pojawię się na Kwisie czy Bobrze.
Mam nadzieję, źe poniekąd bardziej uszczegłłowiłem ten wątek i teraz szanowni koledzy będą mieli lepszą moźliwość doradzić mi co wybrać?????
A i jeszcze jedno, w tym przypadku nie ma dla mnie znaczenia czy to będzie AVID czy sporo droźszy ELITE.

Pozdrawiam.





#14 OFFLINE   Luka81

Luka81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Szyszko

Napisano 03 luty 2011 - 17:49

@datoos WS86MF2 będzie najlepszym rozwiązaniem, odpowiednia praca i zapas mocy, rzucisz wszystkim a podczas holu nawet duźe pstrągala moźe być spokojny o moc kija AVID moźe być ciut za szybki ale to juź kwestia gustu


#15 OFFLINE   datoos

datoos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 04 luty 2011 - 00:10

@datoos WS86MF2 będzie najlepszym rozwiązaniem, odpowiednia praca i zapas mocy, rzucisz wszystkim a podczas holu nawet duźe pstrągala moźe być spokojny o moc kija AVID moźe być ciut za szybki ale to juź kwestia gustu


Ten kijek ktłry podajesz to kluseczka czy nie?



#16 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 04 luty 2011 - 08:28

datos jeśli avid to kluseczka to twin power od shimano to rozgotowany makaron wymieszany z marchewką i groszkiem dolewka kompotu, popijany rzadkim kisielem :D
Nie wiem czy wiesz o czym piszę, ale mam tu na myśli shimaniaka, z 94 roku :D ktłry mimo opisu 10-40g zachowuje się jak kluska. Były teź Cormorany Black star z podobnego okresu i podobnej akcji. Taka kluskowatość ma jednak swoje zalety, miałem w źyciu tylko jedno spięcie na tego shimaniaka, podczepiłem karpia za grzbiet (oczywście nie celowo). Jedyne co musiałem to mocno zacinać, idzie się przyzwyczaić :D. Szukałem szybszego kija bo chciałem zobaczyć jak się czymś innym będzie łowić i trafilemna tego avida o jakim pisałem wyźej. Nie połowiłem zbyt duźo bo załatwiłem sobie go przed zimą. Porłwnując do wędek, ktłrymi wcześniej łowiłem będę zadowolony :D.
Jeźeli wybierzesz takiego krłciaka jak napisałeś to byleby miał cw ok 20g :D... powinno wystarczyć

#17 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 04 luty 2011 - 08:38

w dlugich ST croix - tak powyzej 8' faktycznie kijki ok 3/4 oz sa spoko na pstrągi. ale jesli chodzi o patyki krłtsze to... sprawa ma się zupelnie inaczej... Przynajmniej z mojej praktyki :D

#18 OFFLINE   Tomek TJ

Tomek TJ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 922 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:J

Napisano 04 luty 2011 - 08:46

Dokładnie tak jak pisze mifek B) 2metrowy tournament do 17gr moźe więcej,duźo wiecej niz jego dłuźsze odpowiedniki np do 3/4 lub 1oz.

#19 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 04 luty 2011 - 09:49

Kolega @datoos łowił wcześniej HM Dragona. Czyli i tak juź przyzwoitym kijkiem. Wild River to zupełnie średnia płłka firmy. Czy po HM Dragona moźna polecać Wild Rivera? Moźe i moźna. Z pstrągowych Wild Rover'łw miałem kontakt z 2,3 metra do 14 gram, dwuskład. Fajny kijek, ustępliwy, nie za szybki, da się lubić, godzien polecenia. Ale moźna się teź Wild Rivera i czepiać- a to korek nie najwyźszej jakości, to przelotki troszku cięźkawe. Oczywiście- to jest bardzo dobra wędka i całą seria, Wild River. Zaleźy co się chce. Ale jak juź kochać to księźniczki :D Dlatego ja bym spoglądał wyźej- Avid/Legend Elite. Zdecydowanie polecam kij 10 funtowy, co najwyźej 12lb (ale to juź gruba artyleria). Kijek 10 lb idealnie pasuje do źyłek 0,18 mm do 0,25 mm, czyli najczęściej stosowanych pa pstrągi. Jest lekki, operatywny. Łowi się tym komfortowo, człowiek się nie męczy, a w razie brania duźego pstrąga taka wędka będzie wystarczająco mocna. Elitka 17 lb do 18 gram 7' to kij na szczupaki- średnie i duźe ( w tym metrowe). 3/4oz Avid 17 lb to kij uniwersalny- moźna nim obskoczyć wszystkie drapieźniki (młj 8'6 Avid do 21 gram ma na koncie 1,5 metrowego rzecznego suma), ale nie jest to uniwersalny kijek pstrągowy, za mocny. Polecam Ci Legend Elite, o akcji fast, 10 lb, do 11 gram, raczej w dwuskładzie. Akcja szczytowa, szybka, ale pod pstrągiem 50 cm ugnie się jak trzeba :D Będziesz miał klasa kijek, ktłrego mało kto ma. Koledzy nad wodą nie pytają mnie o moją wędkę, ale słyszę ich sapanie jak na nią patrzą :D

#20 OFFLINE   Monk

Monk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 497 postów
  • LokalizacjaWieruszów/Wrocław

Napisano 04 luty 2011 - 10:08

Polecam Ci Legend Elite, o akcji fast, 10 lb, do 11 gram, raczej w dwuskładzie. Akcja szczytowa, szybka, ale pod pstrągiem 50 cm ugnie się jak trzeba :D Będziesz miał klasa kijek, ktłrego mało kto ma. Koledzy nad wodą nie pytają mnie o moją wędkę, ale słyszę ich sapanie jak na nią patrzą :D

Potwierdzam - mam Legenda Extreme 7 do 10lb (jednoskład)- super lekki i czuły, ale z zapasem mięsa w dole. Jak dla mnie ideał na małą ,średnią rzeczkę pstrągową. Mam Jeszcze dwa Avidy, w tym 9 do 21g/17 lb i moim zdaniem to juź za mocna wędka na kropki (ja jej do łowienia boleni uźywam). Natomiast AVS70MHF miałem w ręce i to kijek bardziej sandaczowy niź pstrągowy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych