Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Długość rękojeści

tech-rb rękojeść dolnik

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 31 sierpień 2016 - 13:33

Przedmiotem moich dociekań jest długość rękojeści ze względu na moc blanku oraz jego długość. Budując wędki spinningowe już kilka lat zauważyłem pewną zależność , a mianowicie im moc kija jest większa potrzebujemy dłuższej rękojeści także przy blankach o tej samej mocy a różnej długości w dłuższym blanku będzie dłuższa rękojeść . logiczne prawda . Zastanawiałem się jak to ma się matematycznie przełożyć i na moje potrzeby obliczyłem faktor matematyczny który możemy sobie zastosować bez obaw o błąd w obliczeniu długości odległości od końca wędki (butt) do środka stopki . Dzielimy długość wędki przez faktor i mamy gotowy wynik. Zaznaczam że jest to moja metoda która ma zastosowanie do standardowych wędek i niekoniecznie musi się sprawdzić przy budowie wędek dla osób które trzymają wędkę np . za foregrip lub osób które preferują inne długości (krótkie lub długie rękojeści ) oraz sposób trzymania wymusza zastosowanie czegoś niestandardowego .

To tyle ,teraz podam wartość faktora w zależności od mocy blanku.

UL - do 4 lb -9

L  -  do 6 lb -8

M - do MH od10lb do 17 lb -7

H - od 20 lb -6

Stosując tą metodę możemy wyznaczyć przykładowo  np. odległość stopki do końca blanku w wędce 260 o mocy 17 lb jako 260 / 7 = 37, 14 a więc w przybliżeniu 37 cm. W kiju UL o długości 183 cm ta długość wyniesie 20,33 cm ponieważ 183 / 9 = 20,33 cm 

Przyjemnej zabawy i ciekaw jestem waszych metod wyznaczania długości rękojeści

Zależność długości blanku do długości rękojeści w blankach 5 ft,6 ft,7 ft oraz 8 i 9 ft

a4079e4698ec10f8.jpg

 

Te cyferki naniesione na rękojeśći to długości korka bo kapsel ma 30 mm ,więc jak ktoś chce skorzystać to proszę doliczyć 30 mm 


Użytkownik Del Toro edytował ten post 14 październik 2022 - 11:55

  • blackabyss i TomekSudety lubią to

#2 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 31 sierpień 2016 - 13:36

Nie, żebym się czepiał, ale 37,14 to wprzybliżeniu nie 27, a raczej 37 ... ;) :rolleyes:   :lol:



#3 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 31 sierpień 2016 - 13:42

Nie, żebym się czepiał, ale 37,14 to wprzybliżeniu nie 27, a raczej 37 ... ;) :rolleyes:   :lol:

Myślisz że dla kija 17 lb i 260 cm powinna być rękojeść od końca do środka stopki 27 cm , ? Można i tak ale kij będzie bardzo leciał na pysk ,no chyba że go obciążysz na końcu .Mnie się sprawdza 35-36 cm :) oczywiście nie ten klawisz trafiłem ,chodzi o 37 cm a nie 27  :) dzięki za spostrzegawczość. :) Poprawiłem i po sprawie :)


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 31 sierpień 2016 - 13:47


#4 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 31 sierpień 2016 - 13:51

Różne są zboczenia w kwestii długości rękojeści, ale nawet Cię nie podejrzewałem o 27. Wiedziałem, że to palec się omsknął :)

 

Dodam, że ja tak matematycznie do długości rękojeści nie podchodzę. Kijów juz trochę przerobiłem i wiem, co przy jakich się sprawdza. Poza tym mam przecież już zrobione, które za wzorce robią :rolleyes:  :D , więc każdorazowo przymierzam do istniejących już kijów, sprawdzam ewentualnie co Batsony przewidziały dla czegoś podobnego (mają najbardziej szczegółowo opisane "recepty" na brak kija ;) ) i wreszcie dobieram długość idealną B)  ;)  dla danego blanku :lol:



#5 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 31 sierpień 2016 - 14:10

Hmmm... ciekawy temat. Rzeczywiście istnieje jakaś zależność pomiędzy mocą blanku i długością rękojeści.

Z tym że taki "faktor" jest konkretny dla danej osoby.

Przymierze się w wolnym czasie do wykonania pomiarów swoich wędek :) Tak z ciekawości.... bo w sumie i tak każdorazowo oceniam to "na oko" i przymierzam rękojeść do przedramienia....  ciekawe !



#6 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 31 sierpień 2016 - 14:21

dodatkowo chyba trzeba by uwzględnić ciężar materiału z jakiego jest robiona rękojeść - przy tej samej długości wędki i odległości stopki od końca przy zastosowaniu różnych materiałów balans też wyjdzie inny.... nie wspominając już o tym co przedstawiałeś odnośnie ciężaru przelotek przy "identycznie" ubranych kijach :)

faktor.....na pewno pomocny przy projektowaniu :)



#7 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 31 sierpień 2016 - 14:31

To tylko orientacyjne sprawy aby troszkę posegregować temat , blanki są różne i różnie zbalansowane , jedne bardziej przyjazne drugie z kolei lecą na pysk . Także metoda wędkowania często wymusza długość rękojeści , ale temat bardzo ciekawy i dlatego go umieściłem ,bo zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć  ( w odwrotną stronę też to funkcjonuje :) )



#8 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 31 sierpień 2016 - 14:41

@mrWhite7 - w jaki sposób obliczyłeś ten faktor dla poszczególnych przedziałów mocy?

Tzn. co wziąłeś pod uwagę żeby go obliczyć?



#9 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 31 sierpień 2016 - 14:54

@mrWhite7 - w jaki sposób obliczyłeś ten faktor dla poszczególnych przedziałów mocy?

Tzn. co wziąłeś pod uwagę żeby go obliczyć?

 

Przepraszam że się wtrącę ale odpowiem:

jego wartość jest przyjęta (umownie) w zależności od mocy blanku



#10 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 31 sierpień 2016 - 15:02

Dokładnie. To umowna sprawa wynikajaca z doświadczeń. Zastrzegam że mnie się sprawdza ale niekoniecznie musi u ciebie funkcjonować.

#11 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 31 sierpień 2016 - 15:09

Myślę, że to głównie metoda wędkowania uzależnia długość rękojeści. Nie wyobrażam sobie przy kiju 260cm, którym łowię bolenie, sandacze, czy szczupaki z brzegu, żebym miał dolnik (od stopki kołowrotka do końca) dłuższy niż 36cm. To jest długość, która przy moim sposobie chwytu wędki (stopka kołowrotka między 2, a 3 palcem) nie wysuwa dolnika poza obrys łokcia. Przez to nie zahaczam dolnikiem o kamizelkę, torbę na ramieniu itp i łatwo mi się operuje brodząc w spodniobutach po pas w wodzie.

 

Nie wyobrażam sobie również niepotrzebnego wydłużania dolnika aby "ratować" blank, który leci na pysk. Co mi po w miarę poprawnie wyważonym kiju, skoro dolnik będzie mega wystawał poza łokieć i będę nim o wszystko ciągle haczył, przez co rzuty i prowadzenie będzie utrudnione. Jedynie hol będzie na plus, bo pozwoli stworzyć dobra dźwignię i oprzeć dolnik stabilnie na łokciu.

 

Wyjściowy wzór jest bardzo ciekawy i w sumie zbliżony do realiów, jednakże przecież customowe wędki buduje się po to, żeby móc indywidualnie dobrać różne parametry pod użytkownika. Dlatego zawsze warto dokładnie pomierzyć sobie jakiś swój używany już kij, sprawdzić co i ile wynosi i wtedy kolejne kije budować na bazie własnych pomiarów.



#12 OFFLINE   ciosekm.80

ciosekm.80

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 31 sierpień 2016 - 15:16

Czy w wypadku odnoszenia się do mocy nie powinieneś poszerzyć swoich pomiarów do położenia stopki kołowrotka i pierwszej przelotki?

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

#13 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 31 sierpień 2016 - 15:34

Spacing to już całkiem inna bajka

#14 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 31 sierpień 2016 - 18:13

może i inna ale czytając pierwszy post to jakby z automatu nasuwa się pytanie o odległość do przelotki startowej.



#15 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 01 wrzesień 2016 - 08:34

Czy w wypadku odnoszenia się do mocy nie powinieneś poszerzyć swoich pomiarów do położenia stopki kołowrotka i pierwszej przelotki?

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

 

może i inna ale czytając pierwszy post to jakby z automatu nasuwa się pytanie o odległość do przelotki startowej.

Nie znam się na rodbuildingu i nie robię sam wędek ale wydaje mi się, że to przelotkę startową ustawia się względem zamocowanego uchwytu kołowrotka, a nie na odwrót? Stąd zależność między odległością od uchwytu do przelotki startowej, a długością dolnika jest chyba zerowa? Uchwyt mocujemy "na stałe" i względem niego dobieramy miejsce na przelotkę startową. A uchwyt mocujemy wg wytyczonej odległości od końca kija.

 

Stąd wg mnie kolejność jest następująca:

1. wytyczenie odległości środka stopki kołowrotka (uchwytu) od końca kija

2. montaż uchwytu (umowny, bo jest oczywiście kwestia stworzenia całego dolnika)

3. wytyczenie miejsca na przelotkę startową względem uchwytu kołowrotka.

 

Wciąż uważam, że w customowym kiju nie należy się tylko kierować kolorem omotki, czy rodzajem korka, ale przede wszystkim właściwymi "wymiarami". Jedni mają dłuższe ręcę, inni krótsze. Jedni mają dużą dłoń, inni małą, jedni mają taki chwyt kija, a inni inaczej go trzymają. Stąd pod te parametry tworzy się gotowy kij, i dla jednego długość dolnika 35cm będzie idealna, a drugi będzie potrzebował już 37-38cm, bo trzyma inaczej kij i ma dłuższe przedramię. Nie wspominając już o grubości uchwytu i średnicy dolnika (korka), gdzie przy dużych dłoniach czasami sam uchwyt UL ginie i chwyt jest bardzo kiepski...


Użytkownik Żbiku edytował ten post 01 wrzesień 2016 - 08:38


#16 OFFLINE   Maciej 77

Maciej 77

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Drewnicki

Napisano 01 wrzesień 2016 - 09:35

Witajcie

 

myślę  że to  bardzo  indywidualne   sprawy   ja np.  przy  2,60m / 17 lbs / 15 lbs  mam  od  stopki  ca 32,5 cm  trzymam  na foregripie aby uzyskać   balans  proszę     o  korkogumę  na  długości  ca 7-10 cm     i jest ok .

 

Tym samym  zyskuję  na  długości  tkz. . roboczą  ...Kiedyś  spotkałem   Niemca nad wodą  i miał spina  ca 2,60 m  ale  od stopki do końca   ca min 50 cm  balans ok  ale  ciężar  już duży  i długość  robocza  jak przy kiju 2,30 m.

 

Drapał się  mocno po głowie  jak  dostał do ręki mój  kij  ................do końca  nie wiem  czy to dobrze  że go " uświadomiłem "  ...

 

pozdrawiam

 

Maciej



#17 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 01 wrzesień 2016 - 10:18

Zachodnie, to potrafią podobne rękojeści dać do kija nawet 2,40 i to wcale nie do łososiowej pały, ale do badyla mocy najwyżej M. Lubią sobie życie utrudniać ...



#18 OFFLINE   tykrysek1

tykrysek1

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 102 postów

Napisano 14 październik 2022 - 10:58

Witam kolegów z forum.

Obecnie skompletowałem komponenty do budowy wędki okoniowej.

Kijek powstanie na dobrze znanym budżetowym blanku MHX S842 cw. 2-9 gr dł. 2,13 m.

Set przelotek od 16H do 4,0 - fuji torzite.
Planuję zbudować dość krótki dolnik ale nie chciałbym przedobrzyć z długością.
Celuję z długością od stopki kołowrotka do końca dolnika między 22 a 26 cm na pewno nie więcej.
Proszę o podpowiedź zacnych rodbuilderów z tą długością tak aby dolnik nie przeszkadzał przy animacji gumki ale aby też nie był za krótki.
Proszę o podpowiedź.



#19 OFFLINE   tykrysek1

tykrysek1

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 102 postów

Napisano 14 październik 2022 - 12:01

Dziękuje Krzysiek Rogalski  za odpowiedź, sprawdzałem informacje na ten temat na forum i za wiele ich nie ma.

Napisałem że chodzi o przedział długości dolnika od 22-26 cm i prosiłem o opinie.

Z tego linka co podałeś wynika że do mocy tego blanku wychodzi 26 cm. Ale chodzi mi czy nie krócej.

Nie mam w tej dziedzinie doświadczenia więc szukam pomocy ludzi którzy używają krótszych dolników.

Krótszy dolnik to lepsza wygoda w animacji przynęty, dolnik na haczy o ubranie po prostu nie przeszkadza.

Tylko pytanie jak to się ma do długości rzutu? Czy tylko rzuty z nadgarstka?

I tu jest pytanie o konsensus w długości dolnika między 22 a 26 cm?



#20 OFFLINE   WSW

WSW

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów
  • LokalizacjaTrzebnica
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Sobota

Napisano 14 październik 2022 - 19:19

Może zamontuj uchwyt prowizorycznie i sprawdź, która długość dolnika najlepiej Ci odpowiada.


  • Friko i popper lubią to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, rękojeść, dolnik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych