Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędki St. Croix


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4890 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 15 lipiec 2015 - 15:27

Nie zajmuję się chinolami, ani ich właściwościami.. Nadal niezrozumiałe dla mnie jest, skąd się wzięła tendencja do tak radykalnego przekraczana, tak wyraźnie sugerowanej przez firmę granicy bezpieczeństwa . Powiem jeszcze - bo to wiem, że łamiemy procentowo więcej jak nasi ruscy bracia ..

I nie bądź tu wkurzony :)    


  • robert2844, Marioo i murinek7777777 lubią to

#42 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 15 lipiec 2015 - 15:39

Przerzuciłem 5 wędek St.Croix , od Triumpha po LegendElite i wg. mnie tylko blank 5SC86MF2-G Elite jest opisany jak należy.Zresztą mocno mnie to zdziwiło bo z początku myślałem, że będzie jak z pozostałymi.Elitka 260 do 21 g na serio w miare dobrze jest opisana, przynajmniej ja nie zakładam do niej więcej jak 15-17 g + gumka, oczywiście lobami idzie rzucać ciężej , ale takie łowienie traci już na komforcie mocno.Triumphem, WildRiverami , nie mówiąc już o Avidach można spokojnie łowić ciężej.Avid 260 do 28 g to kij, który powinien być opisany minimum do 35 g , także raczej jest coś na rzeczy.

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 15 lipiec 2015 - 16:02

  • Jozi i Wiktor lubią to

#43 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9482 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 15 lipiec 2015 - 16:34

Kiedyś już było coś tam było o maximum, minimum i optimum ;).

 

 


  • jerzy, Tomasz eS i giniu666 lubią to

#44 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 15 lipiec 2015 - 16:42

Kiedyś już było coś tam było o maximum, minimum i optimum ;).

Tylko to już  wymysł nas wszystkich - myślicieli znad Wisły :) , oficjalnie St.Croix chyba tego nigdzie nie opisał ?


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 15 lipiec 2015 - 16:42

  • popper lubi to

#45 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9482 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 15 lipiec 2015 - 16:50

Celna uwaga :)



#46 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3529 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 15 lipiec 2015 - 17:47

Stanisław Lem - świętej pamięci , tak się niegdyś wyraził - Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów. Cytuję, bo jest tu coś na rzeczy..

Nie mam bladego pojęcia, skąd wzięło się to jak widzę, dość szeroko wyznawane ale i głupawe moim zdaniem przekonanie, jakoby StC były tradycyjnie niedoszacowane . Nie wiem skąd ta wiecznie żywa brednia wzięła swój rodowód . Może jest to pochodna z przeszłości - wrażenie po pierwszym , szerszym kontakcie z markowym sprzętem w Polsce , może dramatyczny brak rozeznania, może podatność na łatwe, lekkostrawne historyjki ..

W pewien sposób potwierdzałby moje przypuszczenia, brak podobnych ocen wobec innych, dużo mniej popularnych w Polsce wielkich producentów - Loomisa czy Lamiglasa .

Śmiało , kto będzie pierwszy ?

Selector jest nieprawdziwy, opisy fałszywe , w Park Falls pytani - nic ale to kompletnie nic nie rozumieją - o co nam chodzi  - jesteśmy znów straszliwie najlepsi i niepokonani :clappinghands:  

I Ty mario też ? :)

 

A tym razem o co chodzi??? :)

Chcesz dać kolejny popis erudycji czy wnieść do dyskusji rzeczowe argumenty poparte praktyką? Osobiście preferowałbym to drugie.

 

Ten blank jest opisany na max 10,5g i jest to masa przynęty, przy której komfort i przyjemność łowienia są największe wg mnie (a to przecież maksymalne cw), co nie oznacza, że jest to granica komfortu łowienia w ogóle. Ale tego nie wiem, bo do łowienia przynętami powyżej 10g mam inne kije.

 

Ze swojej praktyki mogę podać kij na blanku Legend Inshore 17lb (1sza seria) opisany 10-21g gdzie ten max 21g to coś, hmmm, dyskusyjnego :)


  • patu, Lars i Maciej1979 lubią to

#47 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 lipiec 2015 - 18:09

A tym razem o co chodzi??? :)

jak zawsze tylko o jedno...


Użytkownik Jano edytował ten post 15 lipiec 2015 - 18:42


#48 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 15 lipiec 2015 - 18:27

mario .. Wszystko jest bardziej wartościowe, od ustalania przez laików kolejnych wersji prawdy w internetowym plebiscycie :) Dzięki czemu jest tu miejsce dla zabawnego paradoksu , z którego wynika jakoby jeden z rynkowych tuzów produkujący doskonałe, wyrafinowane blanki, nie wiedział co robi, ani jak to się je ..

Więc dzieci ojca uczą, a Park Falls z sieci się dowie .. że nic nie wie .. Śmieję się, i jak zwykle jestem przeciw banialukom :) 


  • guciolucky, Mariusz Gulbiński i Michał Rymacki lubią to

#49 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3529 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 15 lipiec 2015 - 18:46

W tym przypadku to nie jest, moim zdaniem, internetowy plebiscyt, jak piszesz, tylko - subiektywne, fakt - odczucia użytkowników.

Może błądzą, ale uznawanie projektantów z Park Falls za nieomylnych też jest skrajnością wg mnie.


  • Jozi lubi to

#50 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 15 lipiec 2015 - 18:56

Ja sobie wypraszam zarowno laikow jak idiotow. Nie bede z Toba polemizowal bo sciagniesz mnie do swojego poziomu i pokonasz doswiadczeniem. Ale mam cos co pomoglo mi i wielu,wielu ludziom. Taka mala terapia.Napisz na kartce tysiac razy "nie jestem najmadrzejszy na swiecie" . Jak to do Ciebie dotrze.....bedzie Ci latwiej. Powodzenia!



#51 OFFLINE   Michał Rymacki

Michał Rymacki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Rymacki

Napisano 15 lipiec 2015 - 19:01

W tym przypadku to nie jest, moim zdaniem, internetowy plebiscyt, jak piszesz, tylko - subiektywne, fakt - odczucia użytkowników.

Może błądzą, ale uznawanie projektantów z Park Falls za nieomylnych też jest skrajnością wg mnie.

Ponieważ używam te kije muszę dołożyć swoję opinię. Dlaczego, my Polacy zawsze jesteśmy mądrzejsi od zaleceń producentów? zawsze wiemy lepiej? zawsze czytamy instrukcję czegokolwiek, dopiero jak coś się stanie? To właśnie teraz widać w tej dyskusji, podważane są zalecenia producenta, który wychodzi na to, że jest głupi i nie wie co pisze na temat własnego produktu. Używając LES90LM2 uważam, że górne 11g to jest wystarczające, mogę rzucać nawet 20g, tylko po co mam przeciążać kij i zapomnieć o komforcie łowienia? Jak potrzebuję obławiać cięższymi przynętami to mam do tego LES86HF2 z zakresem 14-56g, po co mam męczyć kij do lekkiego łowienia, jak mam inny do cięższych przynęt. Chyba, że to wszystko opiera się o pieniądze, niezbyt zamożny Polak uważa jak zwykle to bywa, po co mam wydawać pieniądze na dwa kije, jak z jednego wycisnę dwa zakresy, a producent niech spada, zawsze później można napisać, że kij się złamał bo fabryka niedotrzymała standardów jakościowych


Użytkownik Michał Rymacki edytował ten post 15 lipiec 2015 - 19:04

  • jerzy lubi to

#52 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Napisano 15 lipiec 2015 - 19:25

Ja sie rowniez ze Slawkiem zgadzam. Rozmawiamy o producencie blankow, ktorych wytwarzanie jest wyliczane w sekundach. Jesli dochodzimy do takiej perfekcji gdzie caly proces robienia blanku/wedki jest mierzony co do sekundy, to jakie sa szanse, ze cw ma pomylone?

 

A czy mozna dolozyc kijowi wiecej? Oczywiscie, ze mozna. Do malucha tez zmiescimy osiem osob, ale to nie znaczy, ze jest to mini-bus. 

Mozemy przeciazac wedke i wytrzyma. Sa to najlepsze blanki na swiecie wiec duzo zniosa, ale zalecenia wagowe maja na blanku wypisane i takich sie nalezy trzymac.


Użytkownik Kwinto edytował ten post 15 lipiec 2015 - 19:47


#53 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 15 lipiec 2015 - 19:45

Ależ Wiktor - mylisz się , raczej wspieram Twój przyszły potencjał . Otwieram mu drogę ..pozwalam wiedzą zabłysnąć :) Ale z StC jestem od dwóch dekad , i zwyczajnie wiem lepiej ..

 

Panowie /wrogowie/koledzy - każda chyba wędka i każdy blank jest fizyczną formą złotego środka, gdzie schodzą się w maksymalnie doskonały sposób trzy zasadnicze założenia : możliwości rzutowe , siła zacięcia i moc niezbędna do holu . Każda poważna fima podaje te parametry. Pasjonat zauważy także bardzo ważne konstrukcyjne parametry - zbieżność, ugięcie, przekroje .. Plus drobiazgi takie jak : czułość, trzymanie ryby , poręczność, trwałość, wyważenie  etcitp ..

Diametralnie inne właściwości będzie mieć seria krótkich LegendXstreme od wersji s/s , czy hurtem do serii Legend Surf Spinning . Te pierwsze - szybkie i sztywne - nie są tak bardzo zdolne do ekstremalnych przeciążeń jak te drugie, a wszystkie razem do internetowych imaginacji.. tego jakże pospolitego - wydaje mi się :)

Mało jest tu składowych nieplanowanych , doświadczalnie niezweryfikowanych , przypadkowych - bo to sie zwyczajnie nie opłaca . Regułą u renomowanych dostawców jest też niewielki - ale zawsze - zakład na umiejętności i przedziwne zdolności przyszłych użytkowników, nawet ekstremalnie bezmyślnych ..

IM700 do półtorej uncji rzuciłem niechcący blisko półkilogramem . Nie złamał się . Zbyt się jednak szanuję, aby dorobić do tego jakąś zajebistą teorię,  albo to lansować ..

Stawiam na wiedzę .. i śmiech zdrowy :)



#54 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 lipiec 2015 - 20:16

<...> IM700 do półtorej uncji rzuciłem niechcący blisko półkilogramem <...>

skłonny byłbym jednakowoż pomyśleć, że wypowiedziom niektórym bliżej do... 500 ccm


Użytkownik Jano edytował ten post 15 lipiec 2015 - 20:19


#55 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 15 lipiec 2015 - 20:22

Szanując potencjał i doświadczenie firmy słusznym jest twierdzenie, że projektant wie lepiej. Szanująca się firma daje cw tak, aby kij spełniał w 100% walory użytkowe w danej gramaturze plus lekki zapas, aby serwis nie miał zbyt dużo darmowej roboty a logo firmy wybrzmiewało nieskazitelnym blaskiem niezniszczalnych konstrukcji.

 

Jednak to zbytnie uproszczenie moim skromnym zdaniem i trzeba wziąć na poprawkę to, że StC robi kije na rynek amerykański a nad Wisłą i Bóg wie gdzie indziej są adoptowane do specyficznych wymagań i zmienia to w lwiej części charakterystykę wymagań oraz do myślenia zmusza ponowne predefiniowanie.

 

Prosty przykład jeśli biorę mojego LTBC68MXF i używam go do shake flick'a co jest jego dedykowaną metodą to cw się zgadza z fabrycznym, jak nadwiślańsko opadinguję szczególnie na głębszej wodzie to miłym blankowi i użytkownikowi jest przekroczenie maksymalnego cw o jakieś 20%, nie wymieniając innych metod do, których kije są wykorzystywane nieraz i zbyt uniwersalnie co poszerza ilość zmiennych a niekoniecznie musi świadczyć o ułomności tylko zwykłej praktyczności dla, której nie trzeba na łódkę zabierać 10 uzbrojonych kijów a i fundusze na twarz u nas nie takie nie mówiąc o samych łódkach, aby ten sprzęt pomieścić.

 

Stosując 66MHF do jig n worm'a śmiało uncjowe predyspozycje są trafione jednak jeśli robimy z tego jerkówkę, gdzie przeciążenie wpływa, aby kij trochę zwolnił a rzucać dobrze rzuca do 55gr, to pianie, że jest się ograniczonym dlatego, że się nie słucha producenta jest zwykłym puszczaniem pary w czajnik. Tyle ode mnie :)


  • Wiktor i la-bazooka lubią to

#56 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3529 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 15 lipiec 2015 - 20:28

Regułą u renomowanych dostawców jest też niewielki - ale zawsze - zakład na umiejętności i przedziwne zdolności przyszłych użytkowników, nawet ekstremalnie bezmyślnych ..

 

Może tu jest właśnie pies pogrzebany i o ten margines dyskusja się toczy?
Cenię, Sławku, Twoją - wywodzącą się z praktyki i doświadczeń - wiedzę nt. blanków StC, dlatego ten argument mnie przekonuje.
Nie piszemy przecież o 2krotnym przekraczaniu górnego cw, a np. o kwestiach 2-3g w odniesieniu do 11g...


  • jerzy, Sławek Oppeln Bronikowski, Wiktor i 1 inna osoba lubią to

#57 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 15 lipiec 2015 - 20:39

Droczymy się tu wszyscy oczywiście ku chwale j.pl - najlepszego, najbardziej kompetentnego miejsca w wędkarskiej sieci , dbając żeby przedwcześnie nie wygasło - jakem nadtroll  :D 



#58 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 15 lipiec 2015 - 22:14

Ja proponuje w celu rozjasnienia sytuacji wziac do reki LXS76MF2 zalozyc dedykowana 12-o funtowa plecionke/zylke do tego przynete 5,5 grama i podac na jakas sensowna odleglosc. Ja tam sie na wedkach nie znam...ja na nie lowie i uwazam ze w tej konfiguracji cos nie gra....takie moje zdanie ktorym nikt przejmowac sie nie musi  ;) 

Pozdrawiam  :D



#59 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 15 lipiec 2015 - 22:49

Wiktor - akurat tego kijka nie miałem w ręku , ale dość konstrukcyjnie podobną , tyle że nieco lżejszą i castingową wersją XMG50 o podobnych parametrach, pod Scorpionem 1001, rzucam spokojnie dwucalowym Mannsem z pięciogramowym łebkiem te 25-35 metrów. Zyłką 0.22 ..Ze stałoszpulowca jeszcze dalej bym śmignął :) Ale casting wolę ..

 

Tomek - cztery dobrze dobrane, kompetentne zestawy na łódkę nad wyraz skutecznie oszczedzają nasz drogocenny czas i nerwy, pozwalają efektywniej wykorzystać łowisko, oraz gwarantują przyjemność z łowienia. Wiem, zauważyć jest dość łatwo, że spora część tych tutaj kontrowersji ma dość proste podłoże. Kombinujemy na granicy "szkocenia" z ewidentną stratą dla kultury łowienia :)


  • Mariusz Gulbiński i Michał Rymacki lubią to

#60 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 15 lipiec 2015 - 23:06

Ja proponuje w celu rozjasnienia sytuacji wziac do reki LXS76MF2 zalozyc dedykowana 12-o funtowa plecionke/zylke do tego przynete 5,5 grama i podac na jakas sensowna odleglosc. Ja tam sie na wedkach nie znam...ja na nie lowie i uwazam ze w tej konfiguracji cos nie gra....takie moje zdanie ktorym nikt przejmowac sie nie musi  ;) 

Pozdrawiam

                                                                                                 

A wystarczyłoby  użyć również linki dedykowanej z dolnego zakresu wedki .Zapewne odległość rzutu się poprawi :)


  • kotwitz lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych