Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Blank / wedka podlodowa

blank podlodówka ice

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
160 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Kaszub Bait

Kaszub Bait

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • LokalizacjaBytów
  • Imię:Radek

Napisano 25 listopad 2015 - 14:03

Witam,
Mam zamiar zbudować podlodówke z Shimano Nexave Super Sensitive BX 270 m 5-20g. Użyje do tego tylko górnego elementu długości 135 cm. Moze go przytne do 125 max.
Ma byc to kij do błystek oraz balanówek, czasem jakis woblerek.
Teraz pytanie jak to ubrać w przelotki ?? Ile ? Od jakiej zaczac ??
Ważny czynnik by jak najmniej marzły przelotki, wiem że wyelminować się tego nie da :)
Najlepiej chciałbym PacBay minima, zalezy mi na malej wadze. Do tego uchwyt fuji KSKSS 16.


Użytkownik radekc1991 edytował ten post 25 listopad 2015 - 14:04

  • Del Toro lubi to

#62 ONLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 25 listopad 2015 - 17:26

A po co Ci taka długa wędka, 60 to max, przynajmniej dla mnie.
A wobler to jaki do 20 centymetrowego otwotu, jak go prowadzić w przeręblu?

#63 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 25 listopad 2015 - 17:30

Z tego co pamietam, Iras lowil wlasnie taka podlodowka o dlugosci ponad 1m 

I lowil piekne garby :) Watki o okoniach 2014 i 2015


  • Kaszub Bait lubi to

#64 OFFLINE   Fred A

Fred A

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaDom na wiślanym brzegu...

Napisano 25 listopad 2015 - 18:03

Łowiący na sporych głębokościach czyli10+m wiedzą dlaczego dłuższa niż 60cm....Łatwiej zaciąć.A minimy mym skromnym zdaniem się do łowienia na dużym mrozie nie nadają.Ja osobiście bym szukał przelotek o jak najmniejszej wadze z ringiem porcelanowym.Minusowa temperatura ma to do siebie że jak masz ring metalowy to łatwo łapie niską tempi zamarza momentalnie.Owszem mały punkt natarcia na przelotce ale ja takie wnioski wysnuwam z własnych doświadczeń z budową podlodówek.Wolę porcelanki choć cięższe! Ba powiem że nawet przesadnie spore zakładam zmienia to pracę owej podlodówki lecz tu właśnie schodzenie z minimalizacją przelotek mija się z celem.Takie mam odczucia i przemyślenia.Nowy sezon nowe pomysły przetestuję w boju jak lód będzie :) .



#65 ONLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 25 listopad 2015 - 18:26

Łowiący na sporych głębokościach czyli10+m wiedzą dlaczego dłuższa niż 60cm... .

 30 cm bałałajką na 10 metrach doskonale zacinam i nie widzę związku,

Chyba że metrowa wędką łatwiej zaciąć okonia np. za kapotę....


  • granvorka lubi to

#66 OFFLINE   Kaszub Bait

Kaszub Bait

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • LokalizacjaBytów
  • Imię:Radek

Napisano 25 listopad 2015 - 18:53

Tak jak pisze Del Toro , chcialem zmajstrowac cos podobnego jak ma Iras , chyba ma cos okolo 130 cm z jaxona przerobione. Hol jest duzo pewniejszy takim kijem :-)

Co do woblerkow chodzi o to by prowadzic jak balansowke, odpowiednie mocowanie oczka i pracuje w pionie fajnie ;-)

Nikt z tylu uzytkownikow nie podpowie jak to uzbroic ??

#67 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 25 listopad 2015 - 19:44

Dłuższa wędka ma swoje uzasadnienie właśnie przy blaszce, kiedy sporo chodzimy po lodzie i szybko obławiamy dziury. Długi kij pozwala wygodnie łowić na stojąco, bez potrzeby kucania/klękania przy dziurze, nawet podczas silnego wiatru.
  • ziuta lubi to

#68 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2530 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 listopad 2015 - 19:49

Całe życie łowiłem na Wigrach na 20 metrach i więcej wędką około 50 cm na stojąco i nie przypominam sobie, żebym miał jakiekolwiek problemy z zacięciem. Nie wyobrażam sobie łowienia wędką 1,2 m. Jedyny argument to lepsza amortyzacja, ale na okonie do 40 cm wystarczyło mi zazwyczaj te 50 cm pomarańczowego szklanego Mikado za 20 PLN.


  • granvorka lubi to

#69 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 25 listopad 2015 - 19:56

Ja nie miałem na myśli amortyzacji, czy zacięcia, ale chociażby balonu z linki, jaki robi silny wiatr. Opuszczony do dziury długi kij pozwala wyeliminować to zjawisko.

#70 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2530 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 listopad 2015 - 20:02

Ja nie miałem na myśli amortyzacji, czy zacięcia, ale chociażby balonu z linki, jaki robi silny wiatr. Opuszczony do dziury długi kij pozwala wyeliminować to zjawisko.

Fakt, to chyba jedyny plus w moim odczuciu.

 

Co do samej budowy wędki ze szczytówki z wklejki - myślę, że to średni pomysł. Łowiłem kiedyś na błystkę podlodową wędką zrobioną bodajże ze szczytówki Mikado Feeling. Owszem, brania były fajnie wyczuwalne ale miałem problem z wbiciem haczyka rybie na głębokości 5 metrów, nie mówiąc o głębszej wodzie. Czułem się trochę tak, jak bym zacinał takim trochę sztywniejszym kiwokiem.


Użytkownik Pumba edytował ten post 25 listopad 2015 - 20:02


#71 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 25 listopad 2015 - 20:07

Ciekawe, jak wygląda kwestia właśnie takiego bardzo długiego, prawie 1,5m , kijaszka. Od zeszlego sezonu mam 90cm Premier Ice'a od StC i pierwsze próby były obiecujące, ale zima krótka- może w tym roku będzie lepiej ;)

#72 OFFLINE   brown

brown

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • Lokalizacjadziki wschód / dziki zachód

Napisano 26 listopad 2015 - 12:16

Ok panowie skoro pełna szczytówka do zrobienia podlodówki to zły pomysł to z czego taką wedkę zrobić?

Osobiścire nie łowię z pod lodu ale chciałem złożyć taką zapałkę kumplowi, który zimowe łowy wręcz uwielbia...



#73 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 listopad 2015 - 21:46

W BRC masz wybór węglowych blanków MHX, różne moce od 2lb do 15. Znajdziesz coś bez problemu. Jeżeli robisz wędkę do łowienia "na chodzonego", czyli długą, to pewnie 4 przelotki plus szczyt będziesz musiał dać. Ja idę trochę inną drogą, łowię bez kołowrotka, wędka ok. 80cm, bardzo sztywna. Żyłka fluorocarbon i to gruby- co najmmiej 0,25. Istnieje mocno udokumentowana teza, że gruba żyłka pozwala na znacznie lepszą i bardziej zróżnicowaną prezentację przynęt szerokiej gamy błytek, balansówek, woblerów podlodowych. Grubość pozwala na szybki hol ryby w rękach. Czułość wędek bez kołowrotka jest zdecydowanie lepsza, możesz łowić bez kiwoka, czyli zatniesz szybciej "na czuja" niż po obserwacji kiwoka.



#74 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 26 listopad 2015 - 22:04

MHX tez sprzedaje blanki do podlodowek, ale nie wiem czy dostepne w Polsce.



#75 OFFLINE   Kaszub Bait

Kaszub Bait

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • LokalizacjaBytów
  • Imię:Radek

Napisano 26 listopad 2015 - 22:10

Brc ma dostepne te podlodowki :-)
Ale kupiłem tą góre od shimano za grosze wiec nie bede kupował nic innego. Zamowilem przelotki na wyzszej stopce duzy ring , zobacze jak wyjdzie

#76 OFFLINE   brown

brown

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • Lokalizacjadziki wschód / dziki zachód

Napisano 26 listopad 2015 - 22:34

Radek jak zmotasz to pokaż jak Ci to wyszło.



#77 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 256 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 27 listopad 2015 - 07:56

Robienie "podlodówki" z tak długiego blanku to raczej ślepy zaułek. Kiepskie panowanie nad przynętą, słabe czucie brań, spóźnione zacięcia i na przykład brak możliwości obserwacji dodatkowego wskaźnika brań. Przy krótszych wędziskach komfort i jakość łowienia jest zdecydowanie większa.



#78 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 27 listopad 2015 - 09:27

nie rozumiem dlaczego dłuższa wędka to brak możliwości obserwowania dodatkowego wskaźnika brań..... to akurat zależy tylko od tego jaki będzie ten wskaźnik plus wzrok łowiącego...

na lodzie łowię od pierwszego do ostatniego lodu i żeby mieć komfort dostosowania się do warunków panujących na lodzie i pod nim mam 8 wędek - zwykle 4 uzbrojone plus 4 w kojberku... wędki zarówno krótkie jak i dłuższe, składane i nie składane... każda jest przystosowana do kiwoka i tu jest pewne ale.... ostatnio brakowało mi wędki zakończonej zwykłą szczytową przelotką... na lodzie widziałem wiele razy łowiących długimi wędkami (100 - 120 cm i więcej) i najczęściej byli to "miejscowi" więc długie wędki czasami są przydatne...


  • Del Toro lubi to

#79 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 256 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 27 listopad 2015 - 12:20

Ja niestety nie widzę milimetrowego drgnięcia kiwoka z odległości 2 metrów. Przy kilku wędkach zabieranych na łowisko i te powyżej 120 cm znajdą zastosowanie.



#80 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 27 listopad 2015 - 16:20

Ja niestety nie widzę milimetrowego drgnięcia kiwoka z odległości 2 metrów. Przy kilku wędkach zabieranych na łowisko i te powyżej 120 cm znajdą zastosowanie.

 

Ale takie wedki nie sa do kiwokow i mikro przynet :) 

Wedkowanie pod lodem nie konczy sie na malutkich mormyszkach :) Zreszta Radek napisal ze chce ja zrobic pod blaszki, balansowki itd.


  • Kaszub Bait lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, blank, podlodówka, ice

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych