Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Strugi i potoki w obwodach rybackich i nie tylko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 OFFLINE   Nasze Strony

Nasze Strony

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaInowrocław
  • Imię:Adam

Napisano 02 październik 2016 - 21:09

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów.

 

Poszukuję informacji na temat wszelkich akwenów, zwłaszcza rzek, rzeczek - strug i potoków oraz jezior, które Państwo odwiedzacie.

 

Informacje służą kompleksowej digitalizacji wód i do pisania artykułów poświęconym m.in. rzekom i żegludze - zwłaszcza śródlądowej, naturze i ochronie przyrody, np. starodrzewów lub podejmowania akcji wobec wysychania jezior. Bardzo zależy mi na czystości kanałów, rzek i jezior oraz morza. Skupiam się przede wszystkim na nabrzeżach, które w wielu miejscach są zaśmiecone lub są dzikimi wysypiskami śmieci. 

 

Cele prowadzonych działań są następujące:

- wskazywanie miejsc czystych lub zaśmieconych m.in. śmieciami, czyli coś co podmiot administrujący realnie może uporządkować.

Opracowuję mapę rzeczek i rzek, kanałów i strumyków na terenie Polski, ale i zagranicy, z kilkom skalami czystości / zabrudzenia.

Gminy lub podmioty administrujące akwenem lub ciekiem wodnym otrzymają informację zwrotną. Będę egzekwował od tych podmiotów uporządkowanie zwłaszcza nabrzeży, przyrzeczy lub jeśli to będzie możliwe odpadów, np. beczek z dna cieków wodnych stanowiących zagrożenie dla pływających  lub utrudnienie dla żeglujących.

 

W cyklicznym raporcie będzie widać, która gmina czy podmiot administrujący posiada czyste czy zaśmiecone rzeki, strumienie, strugi czy kanały oraz jeziora, stawy, oczka wodne lub nabrzeża morza.

 

Nikt inny jak Wy Forumowicze widzicie śmieci, wymagające uprzątnięcia lub czyste miejsca, które można lub warto pochwalić.

 

Mapa, ze względu na rozmiar, pojawiać się będzie systematycznie i będzie podzielona na obszary i zamieszczana na moim portalu podanym w stopce w dziale Przyroda Czarodziejka i poddziale Rzeki i strumienie, względnie jeżeli będzie to wskazane w poddziale Akcje ratowania przyrody.

 

Na wskutek aktywności firm wydobywających surowce kopalniane lub budowy dróg, ekosystemy ulegają zmianie na wskutek przerywania warstw wodonośnych. Ponadto na wskutek osuszania lub naturalnego obniżania się wód gruntowych wysychają, także okresowo lub zupełnie zanikają cieki wodne, wysychają też lasy.

 

Celem drugim działania jest zatem digitalizacja akwenów, strumieni i rzek.

One powodowały, że ludzie osiedlali się na terenach i budowali wsie i miasta, zarówno dla dostępu do wody pitnej, ryb jako pożywienia jak i transportu, gdyż w poprzednich wiekach, np. w Średniowieczu, zanim rozpoczęto powszechną meliorację wiele terenów było zabagnionych, podmokłych i strumień lub rzeka była najdogodniejszą lub nawet jedyną drogą transportu ludzi i towarów.

 

Polskie rzeki były też przedmiotem kultu społeczeństw epok metali - brązu lub żelaza, m.in. w nawiązaniu do reinkarnacji - obmywaniem wodami rzeki, jako wodami płodowymi, ale także i w Średniowieczu, kultywując demony lub bóstwa wodne np. Rusałki i Wiły.

 

Kolejnym celem jest ratowanie od zapomnienia starych nazw rzek, strumieni i jezior, bo dzisiejsze kanały, nierzadko o uregulowanym biegu, dawniej często były naturalnie powstałymi potokami lub strugami. Ponadto z każdym ciekiem wodnym wiązały tez się historia, zwyczaje lub prowadzona żegluga. Podtrzymywanie wiedzy na ten temat wzmacnia poczucie tożsamości regionalnej i jest wartością dla okolicznych mieszkańców. Stanowi też hołd dla ludzi, którzy ongiś tworzyli różnorodną kulturę dzięki rzekom, strugom i jeziorom oraz także morzu.

 

To trzy najważniejsze cele gromadzenia wiedzy o wodach i ich brzegach, które Państwo cenicie. Zadbajmy razem o porządek wokół nich.

 

Aby móc realizować to zadanie, proszę o przesyłanie zdjęć lub informacji z podaniem lokalizacji lub odcinka wód, do którego się odnoszą, np. informacja dotyczy stanu przyrzeczy lub brzegów od miejscowości A do miejscowości B, nazwy jeziora A do jeziora B, lub na danym kilometrze rzeki lub brzegu, stawu oddalonego o daną ilość kilometrów od danej nazwy wsi, itp.

Proszę podać rodzaj śmieci: opony, tworzywa sztuczne, puszki, telewizory, wiadra z farbami.

na jakim odcinku np. 10 - 200 metrów lub np. 10 metrów długości na szerokości 2 metrów.

Ogólny stan cieku wodnego lub/i brzegu - do wyboru: czysty, gdzie nie gdzie zaśmiecony, w licznych miejscach zaśmiecony, bardzo mocno zaśmiecony, dzikie wysypisko śmieci.

W przypadku nie znanej nazwy - proszę napisać np. strumień wpadający do jeziora w miejscowości A, lub np. staw w miejscowości B.

 

Informacje uprzejmie proszę przesyłać w formie odpowiedzi - na forum lub też bezpośrednio na e-mail: powod@tunaszestrony.pl - skrzynka Programu Ochrony Wód. Z góry dziękuję.


Użytkownik milupa edytował ten post 03 październik 2016 - 06:56

  • Roseth lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych