Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Muchowanie na dwie ręce (DH) - wątek od podstaw


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 06 październik 2016 - 09:34

Witam.

Jest sporo wiadomości na forum o sprzęcie i technikach DH. Ale czytając je odnoszę wrażenie że są pisane przez tych i dla tych, co mają już sporą wiedzę w temacie.

A nie ma takiego wątku (przynajmniej ja nie znalazłem), który by wyjaśniał od samiutkich podstaw muchowanie na dwe ręce zupełnemu laikowi, który dopiero chce spróbować jak się to robii czym.

Poproszę o zwięzłe i treściwe wypowiedzi.

Na początek dwa podstawowe pytania:

1. Po co w ogóle zawracać sobie gitarę muchowaniem na dwie ręce ? Czemu to służy w swojej idei i dlaczego (czy w ogóle) warto tego spróbować ?

2. Zauważyłem że stosowany jest pewien umowny podział muchówek w tym względzie, na takie nazwijmy to lekkiej klasy(switch) i cięższe ... Czy można go traktować jako dwie całkiem różne technicznie metody dwuręcznego muchowania ?

Do pozostałych tematów dojdziemy z biegiem wątku ... mam nadzieję  :)

Pozdrawiam.

PS. Wiem że to będzie prawie niemożliwe, ale proszę o jak namniejszą ilość obcojęzycznych słów ...


  • Maciek Rożniata, lukaszryba, Sleepy Jeezy i 3 innych osób lubią to

#2 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 06 październik 2016 - 11:53

Też nie wiele wiem w "temacie", jest trochę materiału filmowego w sieci, poniżej film z Adamem Sikorą;

 


  • salmon1977, FoamFly i Forest-Natura lubią to

#3 OFFLINE   lukaszryba

lukaszryba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 259 postów
  • Lokalizacjatarnow

Napisano 06 październik 2016 - 12:43

Bardzo fajny temat, będę śledził na bieżąco bo chętnie sie dowiem coś na ten temat i może kiedyś coś też spróbować:) 


  • Maciek Rożniata lubi to

#4 ONLINE   Maciek Rożniata

Maciek Rożniata

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaZgierz

Napisano 06 październik 2016 - 16:42

Forest fajnie że ruszyłeś ten temat. Gratuluję ☺

#5 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 październik 2016 - 17:11

To i ja dołożę pytanie:
DH kojarzy mi się z cieżkim łowieniu łososi, czy coś stoi na przeszkodzie używać długiej w miare lekkiej (powiedzmy #7) wędki do łowienia na suchą, gdy trzeba daleko posłać muchę?



#6 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 październik 2016 - 17:20

Nic nie stoi na przeszkodzie, wszystkie rzuty speyowe można wykonywać wędką jednoręczną, przy czym celem jest zazwyczaj nie wydłużenie zasięgu rzutu lecz oddanie efektywnego rzutu w warunkach ograniczonej przestrzeni za rzucającym.
  • Maciek Rożniata lubi to

#7 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 październik 2016 - 17:25

Ok, to idąc za ciosem jeszcze głupsze pytanie, czy DH stosuje się normalne klasyczne rzuty z SH? Nie pytam o to czy się DA(na upartego pewnie i teleskopową gruntówką sie da), tylko czy tak się też z powodzeniem łowi.



#8 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 październik 2016 - 17:36

Nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.
Tak wędką dh można z powodzeniem wykonywać rzuty znad głowy (bez kotwiczenia) i osiągać znaczne odległości. Z tego powodu często stosuje się te techniki przy łowieniu z plaży - taki muchowy surfcasting.
Trzeba jednak pamiętać że należy zastosować lżejsza głowicę niż do łowienia klasycznymi rzutami z kotwicą, gdyż masa linki nie "podpartej" może przeciążyć kij i uszkodzić go.
  • Paweł Bugajski, Maciek Rożniata i Przemek79 lubią to

#9 OFFLINE   lukaszryba

lukaszryba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 259 postów
  • Lokalizacjatarnow

Napisano 06 październik 2016 - 17:51

Wszystko ok ale co mozna na to lowic, chodzi mi o gatunki ? Na jakie metody, sucha,strymer?

#10 OFFLINE   Zack

Zack

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaTorun

Napisano 06 październik 2016 - 18:09

Hej, np szczupaki,łowiłem w tym roku dwuręczną z pontonu,kilka ryb złowiłem,dla mnie operuje się łatwiej niż jednoręczną.

 

Załączony plik  13231080_1293169157379459_1971685383_n.jpg   37,55 KB   18 Ilość pobrań

Załączone pliki


Użytkownik Zack edytował ten post 06 październik 2016 - 18:32


#11 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 06 październik 2016 - 19:44

Wszystko ok ale co mozna na to lowic, chodzi mi o gatunki ? Na jakie metody, sucha,strymer?

wędką dwureczną można uprawiać każdy rodzaj muchowania. sucha, morkra, nimfa, streamer.

krótsze wedki dwureczne typu switch w niższych klasach swietnie działają  w technikach jednoręcznych, a mnogość obecych na rynku sznurów, głowic ect. pozwalają łowić obiema techikami bez konieczności zmieniania linki.

jednakże moim zadniem właśnie technika rzutów dwurecznych daje nawieksza frajde. 

obecnie wybór kiji jest tak wielki że można dostoswać zestaw w zasadzie do kazdego gatunku ryby. moża kupić kije typu switch w 3ciej klaasie i z powodzeniem łowić niewielki pstrągi, lipienie ect.

 obecnie jedynym ograniczeniem tej techniki jest wyobraźnia wędkarza. kazdy  producent ma w swojej ofercie cały komplet kiji, szurów akcesorii ect.

na rynku można zaobserwowac prawdziwy boom .

sugeruję popróbować bo łowienie dh daje wielką frajde. 

pozdrówka

 

ps.

 dla zainteresowanych DH link do angielskojezycznego   forum o tej metodzie.

http://www.speypages.com/speyclave/


Użytkownik peresada edytował ten post 06 październik 2016 - 19:49


#12 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 październik 2016 - 19:52

Cały czas jest to dla mnie niezrozumiałe, spróbuje zadać pytanie od innej strony:
Do czego lepsza będzie DH a do czego SH, w sensie na jakich cechach powinno mi zależeć, jeśli decydowałbym się na DH? Długość rzutu, ciężar linki, wielkoś ryb?

Powoli zaczynam mieć wrażenie, że jest o różnica jak między spinningiem a castingiem, łowić można tym i tym ale jednak do niektórych metod, wygodniejszy jest multik, do innych stała szpula.



#13 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 06 październik 2016 - 20:04

napiszę tak:

jezeli łowimy w niewelkej rzece delikatnymi suchymi  muchami z cdc czy też w rzece gdzie łowimy idąc brzegiem  nie ma chyba sensu ładować sie z długim kijem i DH nawet w niskiej klasie

jedkże w kazdej innej sytuacji moim zdaniem DH sprawdza sie doskonale. po opanowaniu techniki rzuca się łatwiej, dalej, dłuższy kij daje nam wiekszą kontrolę nad prowadziem linki tudzież mucha jak i samą rybą. 

ogólnie pierwotnie dh to były duże ryby , muchy, rzeki , odległości. wedkarze ją pokochali stąd adaptowanie tejże do innych zastosowań.

pozdrówka


  • Maciek Rożniata lubi to

#14 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 październik 2016 - 20:31

Rzuty pętlą D to fun w czystej postaci. Rzucać dobrze technicznie to jest wyzwanie, zawsze jest miejsce na samodoskonalenie, zawsze można coś zrobić lepiej, decydują drobne, minimalne wręcz niuanse. Jak ktoś znajduje zadowolenie w dążeniu do perfekcji zakocha się w DH. Nic dziwnego że nastąpił boom DH, po prostu speyowi jedi chcą łowić dwuręcznymi kijami częściej niż raz wroku podczas wyprawy na łososie.

Dla mnie zawsze najzabawniejsze było jak zestaw dh za każdym razem udowadnia, że techniki nie da się w najmniejszym stopniu zastąpić tutaj siłą. Im mocniej machniesz, tym bliżej poleci

Użytkownik mack edytował ten post 06 październik 2016 - 21:06


#15 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 październik 2016 - 20:50

Nic nie stoi na przeszkodzie, wszystkie rzuty speyowe można wykonywać wędką jednoręczną.


Na przykład tak:

https://vimeo.com/91515500

#16 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 06 październik 2016 - 21:00

Wybór wędki jednoręcznej lub dwuręcznej determinują po pierwsze umiejętności,po drugie możliwości,po trzecie warunki terenowe(wysoka skarpa,zalesiony brzeg czy trzcinowisko itp).

Łowić można dowolne ryby,a technikę podania dobiera się zależnie od wolnej przestrzeni za plecami.

Jednoręczne wędki znakomicie obsługują dynamiczne rzuty kotwiczone po dobraniu optymalnej linki!?!

także nie tylko 'Przejściówki'='Switch'e' czy kije dwuręczne.



#17 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 październik 2016 - 21:15

Z tego co napisałeś wynika, że cała różnica polega na technice rzutu, sama wędka dwu czy jednoręczna, ma marginalne znaczenie. Jednak nic nie rozumiem :D Chyba nie ma sensu żebym teraz próbował to ogarnąć, połowie to zrozumiem o co chodzi :)



#18 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 październik 2016 - 21:27

Z tego co napisałeś wynika, że cała różnica polega na technice rzutu, sama wędka dwu czy jednoręczna, ma marginalne znaczenie. Jednak nic nie rozumiem :D Chyba nie ma sensu żebym teraz próbował to ogarnąć, połowie to zrozumiem o co chodzi :)


Jeśli twoje pytanie sprowadzało się do tego czy zastosowanie kija DH da mi przewagę I pozwoli złowić więcej ryb, to moja odpowiedź brzmi: na krajowych łowiskach raczej nie - i odsyłam do wątku o metodzie żyłkowej.

Jeśli pytanie brzmi czy nauczenie się technik rzucania pętlą D da mi przewagę i pozwoli złowić więcej ryb, moja odpowiedź brzmi: prawdopodobnie tak, gdyż będziesz w stanie lepiej niż inni radzić sobie na trudnych technicznie łowiskach.
  • Maciek Rożniata lubi to

#19 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 październik 2016 - 21:30

Bardziej chciałem zrozumieć o co w tym chodzi i czym to się różni ale w miare uplywu czasu dojde i do tego ;)



#20 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 06 październik 2016 - 21:41

Podany film ukazuje skuteczność jednoręcznej przy dopasowanej głowicy (mniemam typu 'scandi' w proporcji 1:3 t.zn. 1=dł. wędki:3=dł.głowicy).

Eksperymentowałem z proporcjami nawet do 1:7 z brzegu  :huh:

kijkami jednoręcznymi do 9'-11'8".

W moim przypadku dociągnięcie linki często jest wydajniejsze niż t.zw. 'underhand' z dolnika dwuręcznej.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych