Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Muchowanie na dwie ręce (DH) - wątek od podstaw


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 16 styczeń 2019 - 09:05

Nie koniecznie pewnie wszystko zależy od kija.Dużymi [20-25cm] przestrzennymi i lekkimi muchami zdecydowanie najlepiej rzuca mi się klejonką w #8 klasie,myśląc podobnie jak Ty nabyłem Vision Big Daddy Glass #9 wędka bardzo przyzwoita ale nie lepsza od klejonki.Kupiłem Vision Big Daddy # 10 plus linka Big Daddy 10/11

i to okazało się porażką, kompletnie nic lepiej ale szybko bolą ręce i rzucanie tą klasą na pewno nie dla mnie szczególnie,że nie wnosi żadnej wartości dodanej.

Możliwe że zastosowanie innej wędki w #10 klasie coś zmieni,ale tego nie wiem.



#202 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 16 styczeń 2019 - 10:04

Linka Big Daddy ma zwartą głowicę i mocno kopie. Jak dla mnie to nie jest linka którą da się daleko rzucać. Druga sprawa że 25cm szczupakowej muchy to już jest kawałek "mięsa". Nie wiem jaki dystans rzutów Ciebie by zadowalał, ale mi się udaje takimi muchami (łamane flashtail-e na bazie SR) rzucam komfortowo i powtarzalnie na ok 15-20m kijem Sage Zaxis #9 + Guideline Pike S1/S3 #9.



#203 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 styczeń 2019 - 12:20

Wydaje mi sie, że problemem przejścia z klejonki na wedki szklane puste i węglowe jest inna zasada ładowania wedki i oddawania energii. Klejonka jest materiałem cięższym i bardziej bezwładnym. Gdy ją ugniemy masą ciagnie linkę. Nowe wędki robią to dynamiką. Takie są moje odczucia osobiste. Klejonką rzuca się przyjemnie ale ma swoją masę niestety.
  • trout master lubi to

#204 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 16 styczeń 2019 - 17:04

Rzucam wszystkimi wędkami ok.15 metrów i nie na odległości mi zależy, a z racji wieku na komforcie,żebym był w stanie te 3-4 godz porzucać i jednak rzucanie klejonką najmniej mnie męczy.Byc może jak kolega zauważył trzeba by popracować nad techniką,lubię wędki umownie mówiąc wolne ale Big daddy to nie kij od szczotki raczej ma akcję midium.



#205 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 16 styczeń 2019 - 20:26

(...) Byc może jak kolega zauważył trzeba by popracować nad techniką,lubię wędki umownie mówiąc wolne ale Big daddy to nie kij od szczotki raczej ma akcję midium.


No ja mam odwrotnie. Szybszymi wędkami rzuca mi się lżej.
  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#206 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 28 luty 2020 - 21:04

Mieliście kiedyś do czynienia z głowicą spey scandi od Barrio? Za niewielkie pieniądze taką głowicę można dostać ze zintegrowanym runningiem, co niesie ze sobą kilka plusów.

Może ma ktoś porównanie do Loop GDC, Salmologic bądź Rio scandi versitip ?

https://www.flylines...tegory=10329716



#207 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 04 marzec 2020 - 21:48

Mieliście kiedyś do czynienia z głowicą spey scandi od Barrio? Za niewielkie pieniądze taką głowicę można dostać ze zintegrowanym runningiem, co niesie ze sobą kilka plusów.

Może ma ktoś porównanie do Loop GDC, Salmologic bądź Rio scandi versitip ?

https://www.flylines...tegory=10329716

Nie znam akurat tej,ale mam itermedium z Barrio do stramera i jest to naprawdę świetna linka. Generalnie to też myślałem o tej lince,bo w DH najbardziej frustruje mnie ciągnięcie łączeń przez przelotki... ale na razie nie miałbym za bardzo gdzie łowić na DH, jeżeli pojadę latem na łososie to na pewno tak...



#208 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 20 luty 2022 - 15:41

Witam.
Potrzebuje wszelkich opinii na temat kija vision nite catapult 8/9 12'2 lub 12'8 właściciel nie jest pewien. Będę wdzięczny za wszystkie informacje, jakie głowice obsługuje czy miały jakieś mankamenty i ogólnie o użytkowaniu. Mogę kupić taki kij w dość niskich pieniądzach a w sieci nie wiele jest informacji na jego temat.

#209 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 24 luty 2022 - 02:26

sorry za offtopa, ale jezeli w sieci jest niewiele o jakims kiju to chyba ludzi nie maja o czym pisac - moze nie ma o czym??? :-)

pozdrowka


  • sucks_one lubi to

#210 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 27 luty 2022 - 23:46

Do takiego wniosku właśnie doszedłem i już się robi #8/9 14' na blanku bloke

Użytkownik albercik2 edytował ten post 27 luty 2022 - 23:48


#211 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 19 sierpień 2022 - 07:59

Hej,

 

O co chodzi z linkami do trout spey. Szukam linki do Beulah G2 Platinum Trout Spey 4wt 12 ft

Scandi 275/300gr

Skagit 325/350gr

 

Niby scandi sa z dluzsza glowica niz skagit i tak:

 

Scandi:

SA Spey Lite Scandi - dla 240gr 22ft  -dla 270gr 23ft

RIO InTouch Trout Spey - 22ft

RIO Scandi Short VersiTip - 23ft

Elixir V2 -dla 250gr i 275gr 25ft

 

Skagit : 

RIO Skagit Max Short - 20ft

Sa Spey SKAGIT - dla 240gr 13ft   -dla 270gr 14ft

 

Tu jest jasne ale Rage Compact co niby jest pomiędzy scandi i skagit ma 30ft. O co chodzi?

 

Jaka linka nadaje się najlepiej na duże rzeki? Głębokość 2-3 metry i dalekie rzuty - do 30 metrów?

Inna historia to Airflo 10ft Salmon Polyleaders do wykorzystania. Problemem jest waga, od 30-50gr dla pływających / wolno tonących do prawie 75-120 bardzo szybko tonących. 

Wychodzi że potrzeba dwie linki pod wszystkie Airflo polyleader'y tj taki scandi (cel to grain window kija) to 240gr + poly 30-50 to ok, ale 75-120 wypada daleko za oknem.

Niby jest Airflo 10ft Trout Poly ale problem dalej jest z extra super fast sinking.

Z drugiej strony SA Sonar Leaders albo Rio Versitip maja te sama wage niezależnie od tonięcia, ale to kolejne linki do kupienia.


Użytkownik kemaz edytował ten post 19 sierpień 2022 - 08:11


#212 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 20 sierpień 2022 - 21:05

Nie bardzo rozumiem o czym piszesz. Napisz jak chcesz łowić. Jeżeli skagitem to ten kij pociągnie Ci bez problemu 10 stop sink tipa t-10
Kup kup sobie Airflo Skagit scout i przerzucisz rzekę.
Ps.
To co napisałeś na początku to nie jest grain window kija a rekomendacja głowic. Jeżeli używamy rzutów kotwicznych w wodzie waga tipa się nie wlicza.
Pozdrowka

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Użytkownik peresada edytował ten post 20 sierpień 2022 - 21:25


#213 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 21 sierpień 2022 - 08:09

Hej,

 

To moze tak

 

Trout Spey

12'0" 3 weight Beulah G2 Platinum Trout Spey is a true trout spey rod. The 12' length give anglers the joy of casting while the light feel of a three weight makes swinging lighter trout flies and catching fish a blast. Scandi 225/250: Try to keep these in the 27'-31' range + a rod and a half length leader. Skagit 250/275...These are based on 22' Skagit lines. Can go lighter for super short under 20' Skagit lines.

12'0" 4 weight Beulah G2 Platinum Trout Spey will handle mid-sized streamers and traditional trout swinging patterns with ease. Scandi 275/300, Skagit 325/350...can go lighter w/ super short Skagit, Mid Belly N/A

 

Mam #4 ale założyłem że to dotyczy serii ogólnie. To jest opis ze strony sklepu, a nie producenta.

 

Chodzi o stosowanie zasady 2.5-3 długości wędki dla scandi i 2x skagit(nie wiem czy z leaderem i tippem bo różnie ludzie piszą na forach i w artykułach).

Kolega tu - http://jerkbait.pl/t...h/#entry2566471 liczył uwzględniając leader. (co prawda był to switch 11' ale roznicy chyba nie ma?).

Tu przeciwnie :  https://meiserflyrod...line-marriages/

A na forach obcojęzycznych to raz tak raz tak.

Tu jest mowa o samej głowicy. Głowice podane w poście wyżej są za krótkie, jeśli stosować je do 10-13' switch/trout spey/spey, a na forach i artykułach polecają głównie te linki.

 

Rio Rage Compact, która ma 30' i pasuje to tej wędki(jako scandi)? Zależy od sposobu liczenia.

 

Tak samo z waga. Raz się polyleader wlicza do wagi raz nie - fora/artykuły. Mając tu okno dla scandi szukam linki + polyleader (ok 30-60 grain) = 275-300. Czyli względniam wagę polyleaderow, ale teraz nie wiem czy dobrze. Do tego wszystkiego myślałem, że to co pisze producent/sklep dla wędki (nie tylko ten z tego wątku, ale generalnie wszyscy) odnośnie grain'ow to grain window, a nie rekomendacja linki. I tu wchodzisz Ty mówiąc inaczej. Wychodzi ze kazdy liczy jak chce, a standard jeśli jest nie jest powszechnie znany i stosowany przez wędkarzy na świecie. Albo te linki to krok w ewolucji lamiacy zasade 2.5x ? 


Użytkownik kemaz edytował ten post 21 sierpień 2022 - 08:44


#214 ONLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 21 sierpień 2022 - 12:45

Nie bardzo rozumiem o czym piszesz. Napisz jak chcesz łowić. Jeżeli skagitem to ten kij pociągnie Ci bez problemu 10 stop sink tipa t-10
Kup kup sobie Airflo Skagit scout i przerzucisz rzekę.
Ps.
To co napisałeś na początku to nie jest grain window kija a rekomendacja głowic. Jeżeli używamy rzutów kotwicznych w wodzie waga tipa się nie wlicza.
Pozdrowka

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Witam.

Peresada ... używasz Scout'ów ? Jeżeli tak, to napisz proszę coś więcej - z chęcią poczytam (-y).

Byłem swego czasu bardzo zainteresowany nimi, jak zacząłem używać OPST Commando Head, bo mają prawie identycznie parametry, a OPST było słabo dostępne u nas w kraju.

Będą się jakoś rożnić od siebie ?

Może któraś z tej dwójki jest w jakiś sposób lepsza ? Bardziej miękkie, wytrzymalsze ?

Pozdrawiam.



#215 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 21 sierpień 2022 - 15:37

Tak, używam scouta w moim trout speyu
( G Loomis 3111)
Z dwóch przyczyn. Jest chyba najdłuższą z krótkich głowic skagitowych no i to Airflo.
Te głowice są nie do zniszczenia. Dużo mocniejsze od konkurencji.
Zdecydowanie polecame

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

#216 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 21 sierpień 2022 - 15:52

Kemaz!
Wskazales tutaj Meisera i jest to w zasadzie jedyny producent który opisuje swoje kije prawdziwym grain window ( Bob Meiser jest wynalazca tej koncepcji) wędka w 4 klasie ma grain window 300-450
Inni producenci opisują kije rekomendowana waga głowicy. Więc sugeruje Ci zakupić skagita w rekomendowanej przez producenta wadze. Odradzam super krótkie. Polecam scouta bo sam takiego używam w kiju podobnej długości. Super krótkie skagity w rękach niedoświadczonego wędkarza przy kiju tej długości mogą powodować
efekt wyrwania kotwicy i trudności z odpowiednim ładowaniem/rzutem.
Zacznij od skagit. Do tego tonące tipy do t8 wlacznie ( 10 stopowe) i gwarantuje że będzie Ci to działać ideealnie Potem skandi.
Wskazales tutaj rage. Posiadam ta głowice w moim zestawie pstragowym. To już jest trudniejsza do opanowania linka ze względu na długość. Ja sam używam jej bez tipa, wyłącznie z przyponem I touch and go.

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Użytkownik peresada edytował ten post 21 sierpień 2022 - 16:01


#217 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 21 sierpień 2022 - 17:34

Hej,

Dzieki za wyjasnienie z oknami.

 

Wiec tak Rage Compact mam na Chromer 13'6 #7. Dlatego odziedziczyłem po nim cały portfel Airflo Poly Salmon 10ft i kombinuje jak je wykorzystać. Pierwotnie chciałem kupić Rage 270gr i tak sie zaczelo sprawdzanie długości i wag. Dla Chromer długości head + poly/tylko head wpadała w okna w 2.5-3x. Przy krótszym kiju 12' zaczely sie schody i dociekanie....

 

A mam jeszcze 5WF RIO single hand spey (200gr) z #5 SH. head 34ft. https://mistpool.com...-hand-spey.html

Wymieniając #4 na #3 Beulah (dopiero zamówione) wpadam w Scandi 225/250: Try to keep these in the 27'-31' range + a rod and a half length leader. Skagit 250/275..  

3x12ft = 36 - jakby liczyc bez polyleadera to mam ratio 3. Z poly 3.3. Wliczając poly waga 200+60(poly) i tez jest ok. Bez wliczania poly to samo 200gr.

Uważasz że ta linka w ogóle podejdzie z takim kombinowaniem?

 

Dlaczego tak kombinuje zamiast brać twojego skagita -  nie rzucam dużymi muchami ani streamerami. Głównie mokra i nimfy. I tak kombinuje jak wykorzystać maksymalnie to co mam. Ale sie zgubilem jak to wszystko liczyć. A lubię łowić z poly. Nie mam sznurów tonących. Ale tego scouta zapamiętam jak do niczego nie dojdę.


Użytkownik kemaz edytował ten post 21 sierpień 2022 - 17:36


#218 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 21 sierpień 2022 - 18:52

Jeżeli celujesz w nimfy i softhacke to ja bym wogole dał sobie spokój z głowicami. Szukał bym odpowiedniej linki typu switch zintegrowanej
Ja łowię głównie streamerami. Jakiegoś softhackle zakładam od czasu do czasu, ale tu nie używam żadnych topów tylko długi przypon I touch and go.

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

#219 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 21 sierpień 2022 - 20:11

Ok. A tak z ciekawości - jak duże streamy używasz dla #3 ? Rzucasz więcej niż jednym? Czy faktycznie #3 DH to takie #5/6 SH bo po AFTM wychodzi #8/9 ? 



#220 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 21 sierpień 2022 - 21:19

Zerknij na wątek switch na pstrągi
Tam mam wklejone kilka wzorów jakimi łowię.
Łowię ryby średnio 60cm. Spey #3 to dla mnie takie optimum. Super duzych much nie obsłuży, ale daje radę. Mam duzo frajdy z łowienia

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Użytkownik peresada edytował ten post 21 sierpień 2022 - 21:22





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych