Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Muchowanie na dwie ręce (DH) - wątek od podstaw


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 31 sierpień 2018 - 07:48

Jak napislam wcześniej ta z fotki to raczej nie Wielka, ale duży Intruder z lead eyes?

Myślę że muchy łososiowe na początek sezonu ciężarem przewyższają muchy steelheadowe. Takie francesy czy snealdy często na wolframowych tubach potrafią ważyć po kilka gram, a jednak bez problemu podaje się je zestawami scandi, oczywiście odpowiednio cięższymi.

https://youtu.be/gyHNRVLl6OM


Btw na bulkley lowi sie dosyć łatwo, dobrze dostępna to rzeka w dużej części

To prawda, byliśmy na Andersson's Flats, tam jest szeroko, zależało mi żeby dalej rzucać, dlatego przeszedłem na scandi.

Ps, skandi short Rio tego co pamiętam to taki trochę skagit. Polecają nawet mow do niej

Nie trochę tylko całkiem skagit☺. Body z versitipa + tip T14 to nic innego jak zestaw skagit. Myślę że trzeba rozgraniczyć co nazywamy scandi, skagitem czy speyem: technikę rzutu, czy używany zestaw. Na początku swojej prezentacji Frimor dzieli rzuty kotwiczone wg techniki: skagit - rzuty waterborn, spey rzuty airborn z kotwiczeniem odcinka głowicy, scandi - rzuty airborn z kotwiczeniem jedynie przyponu.
Ja tez tak to pojmuję, dlatego napisałem ze wtedy na Bulkley łowiem techniką scandi, mimo że zestaw był w istocie skagitowy. Oczywiście rzucając w ten sposób przeciążałem kij bo waga ciężkiego tipa dodawała się do masy pętli ładującej wędkę, ale nie miałem wtedy wyboru. Miałem do podania duże i ciężke przynęty, a cięższy kij poległ kilka dni wcześniej w nierównym starciu z drzwiami ciężarówki...


Użytkownik mack edytował ten post 31 sierpień 2018 - 08:05


#122 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 03 wrzesień 2018 - 16:00

Z całym szacunkiem dla b. wysokich umiejętności Janusza, chyba jednak stawianie go w jednym rzędzie z Frimorem nie jest obiektywne. Zwłaszcza, że sam Janusz styl rzucania takich ludzi jak Granbo, ANdersson czy Frimor wymienia jako swoją inspirację.

 

Z całym szacunkiem ale Janusza mamy na miejscu w PL, jakość prowadzonych lekcji i zaangażowanie Janusza jest na najwyższym poziomie (czasami jako uczeń miałem już po 6-j godzinie nauki dość a on dalej mnie "piłował" ;-)

To, że Janusz inspirował się Goranem (BTW Frimor jest jego uczniem) to wg mnie wielki plus gdyż w mojej skromnej ocenie styl Gorana jest jednym z najbardziej efektywnych jakie widziałem.

Uważam, że nie ma żadnych podstaw aby w zakresie umiejętności praktycznych postawić Janusza niżej z wyżej wspomnianymi. Różnica polega na tym, że wyżej wymienieni eksperci od speycastingu z tego żyją (więc muszą dbać o medialność aby był biznes) a Janusz nie.

 

Co do E. Granbo - to doskonały caster - rzuca z niesamowitą lekkością. Jednak jeśli miałbym się czegoś czepić to  jego styl obarczony jest kilkoma nieoptymalnościami - analizowałem jak ściąga shooting line - niestety obiektywnie patrząc nie robi tego zbyt efektywnie - wędka sporo uniesiona nad poziom wody i pompowanie szczytówką co oznacza, że pojawia się slack line co to zawsze utrudnia lift  (od 10 sekundy filmu: https://www.youtube....h?v=Z5pWfn0lJYg ). Wbrew pozorom takie detale są istotne dla poprawnego rzucania zwłaszcza dla osób początkujących - Janusz bardzo zwraca uwagę na takie szczegóły - Goran zresztą też - "zaczynaj nisko i wolno... start low, close to the surface and slow .  Stary ale doskonały filmik: https://www.youtube....h?v=xnc40QQKiVo . 1min 17sek filmu i dalej.

 

Pozdrawiam serdecznie

Tomek


  • Białek, venom_666 i Grilse lubią to

#123 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 03 wrzesień 2018 - 19:01

Tomek, nie miałem okazji szkolić się po okiem Janusza ani żadnego z wymienionych dżentelmenów, więc moja opinia wynika z tego co mogę znaleźć o nich w internecie. I między innymi wyczytałem ze GA stworzył to co obecnie nazywamy underhandem czy skandynawskim stylem rzucania, zaś KF (jego uczeń, podobnie jak Henrik Mortensen, kolejny "guru" i legenda underhandu), jest uznawany przez wielu za najlepszego fly castera na świecie. To dzięki nim i bazując na ich wiedzy mnóstwo ludzi na całym świecie podniosło swój poziom umiejętności rzutowych.

Co do umiejętności przekazywania wiedzy nie mam porównania, znalazłem wiele materiałów szkoleniowych autorstwa Gorana i Klausa ogólnie dostępnych POMIMO,że obaj żyją ze speycastingu, ale żadnego filmu instruktażowego przygotowanego przez Janusza. Filmiki pokazujące biegłość w posługiwaniu się DH,to nie to samo co instruktaż wideo, zwłaszcza ze cześć z nich , jak np. zalinkowany parę postów wyżej single spey ze zmianą kierunku o 180 stopni jest w praktyce mało przydatna lub zastępowana łatwiejszym rzutem.

#124 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 03 wrzesień 2018 - 21:49

Wszystko prawda - sam jestem fanem stylu Gorana a moje ulubione głowice to Salmologic zaprojektowane przez Mortensena!
Od dłuższego czasu namawiam Janusza aby nagrał choćby teaser ze swoich szkoleń ale to mega zabiegany człowiek :-)
Co do rzutów single spey 180C to akurat znam genezę - Janusz nagrał go aby pokazać wbrew twierdzeniom wielu „specjalistów” ze single spey służy do zmiany kierunku o ok 45* a większe kąty są możliwe przy snap-t czy innych.
Swoją drogą wykonanie tego rzutu jest możliwe wyłącznie przy doskonałej kontroli fazy sweep i mega rotacji tułowia - nie znam innej osoby oprócz Janusza, (a kilku niezłych miotaczy znam) która powtarzalnie wykona tę technikę (w tym na lewą rękę)
Co do praktycznej przydatności tego rzutu - jest bliska zeru ale jak napisałem powyżej to tylko przykład doskonałego opanowania techniki rzutowej.

Wczoraj wróciłem z Suldal i Bjerkreim - miałem okazję obserwować dziesiątki łowiących i twierdzę, że 90% z nich kaleczyła podstawy techniki rzutowej - i dotyczyło to każdej nacji - Duńczycy, Niemcy, Szwedzi czy lokalesi. Bez dobrych podstaw rzutowych nie pomoże kij za 1000usd czy kolejna kupiona głowica (bo poprzednia „nie lata”).

W każdym razie każdego namawiam na zainwestowanie w naukę rzutów - to najlepiej wydane pieniądze na DH. I prawda jest taka, że z filmów na YT nie nauczymy się poprawnie rzucać - co najwyżej osiągniemy poziom „jakoś tam leci” i utrwalimy błędy, które później ciężko usunąć jak np. prostowanie górnej ręki podczas rzutu (mój przypadek ;-)
  • Białek i Richi55 lubią to

#125 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 06 styczeń 2019 - 14:40

Oglądałem odcinek z Maćkiem Drosdem i temat mnie bardzo zaciekawił. Rzuty są dalekie i nie potrzeba praktycznie miejsca za plecami. Maciek rzucał bardzo sprawnie nie wchodząc nawet do wody. W filmie celem były trocie ale ciekaw jestem czy muchówka DH sprawdzi się na Bugu? Ryby jakie bym łowił to bolenie, klenie, sandacze i szczupaki. 


  • kleniarz lubi to

#126 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 06 styczeń 2019 - 18:24

Witam.

We wątku dla świeżaków jest aktualna dyskusja w tym temacie.

Pozdrawiam.

PS. A dlaczego miała by się nie sprawdzić ?  :)



#127 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 06 styczeń 2019 - 22:21

Oglądałem odcinek z Maćkiem Drosdem i temat mnie bardzo zaciekawił. Rzuty są dalekie i nie potrzeba praktycznie miejsca za plecami. Maciek rzucał bardzo sprawnie nie wchodząc nawet do wody. W filmie celem były trocie ale ciekaw jestem czy muchówka DH sprawdzi się na Bugu? Ryby jakie bym łowił to bolenie, klenie, sandacze i szczupaki. 

 

sugerowalbym tylko jakis zintegrowany system. na przyklad spey litle SA czy niesmiertelnego wulffa amusha.

bo przy "stippingu" sprawdza sie lepiej

pozdrowka



#128 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 07 styczeń 2019 - 14:29

Poprostu ta met

 

Witam.

We wątku dla świeżaków jest aktualna dyskusja w tym temacie.

Pozdrawiam.

PS. A dlaczego miała by się nie sprawdzić ?  :)

 

Bo ta metoda raczej kojarzy mi się z łososiami i trociami.

O ile streamera boleniowego jestem w stanie sobie wyobrazić ,to nigdy nie widziałem żeby ktoś podawał wielkiego piankowca DH :)



#129 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 07 styczeń 2019 - 15:50

Mam kolegę który łowi kapitalne klenie na Switch'a. Na mokrą muchę i z powierzchni na piankowce. Switche są teraz nawet w klasie 2 AFTM (miej więcej odpowiadają klasie 4-5 w wędkach jednoręcznych) więc nawet lipienie można na nie łowić z przyjemnością, jeśli by ktoś chciał i widział sens.


  • Richi55 lubi to

#130 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 07 styczeń 2019 - 17:51

Mam kolegę który łowi kapitalne klenie na Switch'a. Na mokrą muchę i z powierzchni na piankowce. Switche są teraz nawet w klasie 2 AFTM (miej więcej odpowiadają klasie 4-5 w wędkach jednoręcznych) więc nawet lipienie można na nie łowić z przyjemnością, jeśli by ktoś chciał i widział sens.

Nie tylko switche. Wielu producentów obecnie oferuje prawdziwe kije speyowe (switch od speya różni się zasadniczo akcja) w niskich klasach do łowienia pstrągów, basów ect.

#131 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 styczeń 2019 - 18:02

a bo switch stał się modny i raz że zaczęto tak mówić na wszystkie krótsze DH, a dwa jaka róznica w akcji ??

Czyba że jako speyową przyjmiemy ciepłą, miękką "angielską" akcję, ale wtedy wszystkie szybkie szpady okreslimy jako Scandi?? i co ze skagitem ?? jaka będzie skagitowa akcja i kij ?? ;)

 

Jakos tak sie już utarło że wszelkie lekkie DH nazywamy switchami ;)



#132 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 07 styczeń 2019 - 18:26

nie bede sie wymadrzal. niech Tom Larimier wyjasni :

 


Użytkownik peresada edytował ten post 07 styczeń 2019 - 18:27

  • lukomat i mack lubią to

#133 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 styczeń 2019 - 18:57

Generalnie zgadzam się z tym, co Tom prawi na temat różnic w ugięciu dobrych wędek DH i SH, natomiast mam wrażenie, że producenci kijów o tym nie wiedzą. Mam switche, których akcja ewidentnie powiela receptę Toma na dobry kij DH (loop cross switch 5 skład, guideline exceed switch) i łowiłem kijami DH o wybitnie, szczytowo-progresywnej akcji np. Vision Siks.
  • venom_666 lubi to

#134 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 07 styczeń 2019 - 19:04

...


Użytkownik peresada edytował ten post 07 styczeń 2019 - 19:14


#135 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 07 styczeń 2019 - 19:34

Chciałbym zobaczyc kogoś łowiącego speyem na suchą muchę klenie. Skutecznie.

#136 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 07 styczeń 2019 - 19:37

Chciałbym zobaczyc kogoś łowiącego speyem na suchą muchę klenie. Skutecznie.


Tylko po co?

#137 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 07 styczeń 2019 - 19:39

jezeli mozna lowic pstragi to dlaczego nie klenie?

 

ps.

odnosze wrazenie ze wielu kolegow nigdy nie mialo okazji polowic lekkim DH...


Użytkownik peresada edytował ten post 07 styczeń 2019 - 19:51


#138 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 07 styczeń 2019 - 19:46

Bezsensu... ;)

#139 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 07 styczeń 2019 - 19:48

ok. niech Ci bedzie. ja pare lat temu mialem okazje polowic pstragi DH na sucha.

bardzo mi sie podobalo. licze ze za niedlugo znow bede mial okazje.

pozdrowka


Użytkownik peresada edytował ten post 07 styczeń 2019 - 19:52


#140 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 07 styczeń 2019 - 19:56

Ja akurat mam lekki kij speyowy. #5. Nabyłem naiwnie sądząc że nada się do much głowacicowych. Moje kije speyowe #10 uznałem za potężne na te słabo walczące ryby.
No i ten kijek czasami służy mi do połowu na Myczkowcach z brzegu. Trochę dalej nim rzucam niż SH rolką i tyle.

Na rzekach nizinnych nie łowię. Nie mam kiedy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych