Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ciezar przelotek Fuji a akcja wędziska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 06 lipiec 2006 - 18:13

Chyba się źle zrozumieliśmy.

#22 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 lipiec 2006 - 19:46

@Irku,

zrozumieć się zrozumieliśmy (chyba), tylko być może się nie zgodziliśmy. Postaram się jutro wpaść do pracowni, to wezmiemy jakis blank, pare przelotek - i wtedy pewnie wszystko stanie się prostsze :D

Pozdrawiam

#23 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 06 lipiec 2006 - 21:10

Friko@
Na wstępie napiszę, że zgadzam się z Irkiem Matuszewskim. On ma rację. To jest już upierdliwe.
W zasadzie powinienem się wypowiadać tylko w sprawie castingu, ale może mały wyjątek. To o co pytasz czyli różnica pomiędzy przelotkami V i Y dotyczy głównie spiningu. O różnicy już pisaliśmy poprzednio. chodzi tutaj o inną koncepcję. Przykładowy zestaw przelotek LVSG ma 6 przelotek i waży łącznie coś około 10,03grama. Natomiast zestaw YSG do tej samej wędki ma 7 przelotek i waży łącznie 7,47 grama. Różnica mas wynika z innej troszeczkę konstrukcji przelotek, innych średnic pierścieni dla niektórych przelotek, kształtu pierścieni w przekroju, ich sposobu klejenia do ramki i miejsca klejenia (chodzi o odprowadzanie ciepła). Sama ramka w przekroju stopki też ma inną powierzchnię. Uzyskano to dzięki inżynierii materiałowej. Łącznie jak już ci tłumaczono dopiero składa się na New Guides Concept.
Pawle proszę, zakończmy już tą dyskusję bo niedługo napiszemy doktorat, a i tak na Wielki Zlot nad Odrą zjadą się prawie same kije spiningowe, a my mamy wspierać CASTING. O tym należy pamiętać. Może kiedyś przy dobrym piwie, które postawisz rozłożę ci to zbrojenie na przelotki pierwsze.

przesyłam pozdrowienia dla uczestników wyskusji w tym wątku i dla ciebie.

#24 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 06 lipiec 2006 - 22:00

@Thymallus
Niechcę wstawiać nowego wątku,więc zapytam tu jak ma się faktycznie sprawa którą wspomnialeś w odpowiedzi @Friko.Mianowicie chodzi o doprowadzanie ciepla od przelotek.Swego czasu jedna z firm wędkarskich w swoich materialach reklamowych pisala iż do niektorych wędzisk mocuje przelotki klasy SIC firmy Pacific Bay a nie Fuji gdyż te mają większy wspolczynnik odprowadzania ciepla przy tarciu.No wlasnie czy to też jest pewien belkot reklamowy czy w rzeczywistości tak jest i te rożnice są tak dotkliwe w klasie SIC,że uzasadnione jest zastosowanie wyżej wymienionych przelotek Pacyfic Bay. :D

#25 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 lipiec 2006 - 04:27

@Andrzeju
a widzisz, to bardzo Ciekawe, dziękuję że odpowiedziałeś na moje pytanie. Reasumując, są róznice pomiędzy przelotkami typu Y i V które trudno stwierdzić na pierwszy rzut oka. Wymieniasz kilka:
1)inne średnice pierścieni dla niektórych przelotek
2)inny kształt pierścieni w przekroju
3)inne miejsce klejenia do ramki (odprowadzanie ciepła)
4)inny przekrój stopki
5) podajesz róznicę w wadze pomiędzy zestawem LVSG a YSG

To są dla mnie nowe rzeczy przyznaję, wiem że ta dyskusja zaczyna już trochę przypominać dzielenie włosa na czworo, ale z drugiej strony doszlismy już tak daleko że aż szkoda w tym momencie zawracać :(
Ponieważ zrobiło się bardzo ciekawie, przynajmniej dla mnie, mam serdeczną prośbę jeszcze o chwilkę cierpliwości :mellow: a dobre piwo chętnie Tobie i Irkowi postawię w podziękowaniu za dzielenie się wiedzą z użytkownikami tego forum, macie to jak w banku !

Zatem, wracając do wymienionych przez Ciebie różnic:

ad 1) zadam pytanie precyzujące - jak mierzymy średnicę pierścenia? tj. czy podając np. średnicę pierścienia 6 mówimy o średnicy ramki czy też o wewnętrznej średnicy światła pierścienia?

ad 2, 3, 4 ) - Ok, i co z tego wynika? [ to też trochę moje nawiązanie do dygresji @Trouta ]. Precyzując. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego że uzbrojenie wędki w jednorodny zestaw przelotek (efekt jednego procesu projektowania, jednej koncepcji inżynieryjnej - jak piszecie z Irkiem) jest pewnie bardziej bezpieczne z tej chociażby, przyczyny iż z założenia firma jak projektuje przelotki, czy też pewną koncepcję uzbrojenia, zakłada że pewne elementy będą występowały łącznie z innymi. Ja oczywiście zadaję sobie z tego sprawę. Myślę że zwłaszcza w cięższych kijach może mieć to istotne znaczenie.
Z drugej jednak strony, walka o najmniejszą wagę przelotek rozgrywa się głównie w obszarze kijów najlżejszych, a tu nie występują z reguły duże obciążenia wędek. Pytanie zatem, czy takie parametry jak wymienione, mają aż takie znaczenie?

ad 5) nie wiem jakie numery przelotek wchodziły w skład przykładowych zestawów. Nie wiem czy ramki były wykonane z tego samego materiału.
Podałeś zestawienie wagowe dla przelotek SIC w ramkach V i Y. Wynika z niego na pierwszy rzut oka, że ramka V jest cięższa od ramki Y. Mam z tym pewien problem bowiem ramka V jest jednak ciutkę mniejsza niż Y zatem wykonana z tego samego materiału powinna być lżejsza. Albo też mamy do czynienia z róznicą w przekrojach, inną masą stopu użytego do budowy ramki?

Zestawienie przytoczone przez @Gumo w wypowiedzi rozpoczynającej niniejszy wątek wskazuje z kolei na odwrotną zależność, z tym że tu mamy do czynienia z przelotkami Hardloy i Alconite. Musiałoby to prowadzić do wniosku, że pierścienie Alconite są o wiele cięższe od pierścieni Hardloy, jeśliby przyjąć że ramka V jest cięższa od ramki Y - jak jest ?


Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za kaganek oświaty, pomimo upału - mam nadzieję że nie zagasnie :mellow:




#26 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 07 lipiec 2006 - 07:16

Trout@
W twoim poście powołujesz się na pewne hasła reklamowe i szuasz różnic pomiędzy różnymi produktami. O co chodzi.
Klasyczna przelotka wykonana jest t pier.cienia i ramki. Te dwa elementy są klejone.Pierścienie wykoywane są jako spieki różnych proszków i posiadają jakąś przedodność cieplną. Ramka też jest wykonywana z różnych materiałów jak stal, stopy tytanu i inne. One też posiadają rónną przewodność cieplną. Dla przykładu czy<sty tytan posiada x4 mniejszą przewadność cieplną niż stal. Ale w sumie chodzi o to, żeby te przewodko.ci były jeżeli nie równe to przynajmniej przybliżone. Jest to niezmiernie trudny problem bo jest niezmiernie trudno inderować w przewodność cieplą materiału. Ona jest dla danego produktu taka i już. Dlatego kombinują z powierzchnią styku starając się zmniejszyć tą powierzchnię przy jednocześnie relatywnie dużej powierzchni samego pierścienia. Istotnym elementem tego procesu jest samo spoiwo pier.cienia z ramką. Tutaj jest większa możliwość ingerencji w inżynierię materiałową i dąży się do wytwarzenia spoima, kleju o pośredniej rozszerzalności cieplnej.
Dalej pytasz o zasadność użycie tych lub tamtych przelotek. Nie czuję się na siłach rozstrzybać takich dylematów. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia czołowych firm budujących wędki castingowe i zobacz jakie przelotki oni stosują w podobnych konstrukcjach w swoich wyrobach.
stosowne rysunki przesyłam na adres prywatny.

pozdrawiam

#27 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 07 lipiec 2006 - 07:36

Friko@
Już w poprzednim poście napisałem, że jestem zmęczony tematem i, że może rozbiorę ci komplet na czynniki pierwsze po dobrym piwie. Chciałbym, żebyś nie zmieniał kolejności. Ja piwem na odległość, czy obietnicą nie zaspokoję prognienia..... Poza tym dostałeś zaproszenie na zlot do którego nie raczyłeś się odnieść, a dobre wychowanie nakazuje ............. i tak dalej.
jednak, że jestem dobrze wychowany a na skierowany post należy odpowiedzieć przesyłam ci na adres prywatrny kilka rysunków omawianych przelotek jak również rozwiązań castingowych bo to powinno nas TYLKO interesować i one ci uzupełnią ciekawość. Klasyczny spining ma się na forum bardzo, bardzo dobrze i nie widzę powodu dla którego miałbym się tym tematem zajmować.
Jest jeszcze kilka istotnych tematów w tym obszarze jak wspomniane odprowadzanie ciepła, rozmieszczenie przelotek, kąt wejścia i zejścia linki na pierścień przelotki i zwiątek ze skręcaniem żyłki, powstawanie różnych pętelek na przelotkach podczas rzutu i.t.d. Jednak tak jak napisał Irek Matuszewski mamy kanikułę, ładne słoneczko na dworze i zajmijmy się lepiej moczeniem błystki lub woblerka w wodzie zamiast rozważać te wszystkie problemy.

pozdrawiam serdecznie

#28 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 lipiec 2006 - 08:12

mnie to tez intersuje, czy moze te obrazki sa takie tajne, ze publikacja grozi linczem? :unsure:

#29 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 lipiec 2006 - 08:43

@Andrzeju

o jakim piszesz zaproszeniu na zlot do którego nie raczyłem się odnieść - nic nie dostałem.... Czy chodzi Ci może o II ogólnopolski zlot jerkbait.pl ?

Szkoda że nie chcesz odpowiedzieć na konkretne pytania, ale jesli jak piszesz nie czujesz sie na siłach zeby rozstrzasac podobne dylematy, to to oczywiscie uszanuję

Z rysunkami chętnie się zapoznam,
Pozdrawiam :D

#30 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 07 lipiec 2006 - 09:16

@Thymallus
Dzięki za odpowiedz,nie szukam różnic pomiędzy przelotkami różnych firm.Nigdy zabardzo mnie nieinteresowal temat wagi czy wyglądu przelotki.Mi wędka musi leżeć w ręce i glównie natym się skupiam.Post który przytoczylem to z czystej ciekawości,ponieważ coraz bardziej jesteśmy zasypywani reklamą i starany sie wyciągnąc same pozytywy i prawde.Chodzilo glównie oto czy w czasie wędkowania występują takie sily i tarcia by potrzebne byly przelotki które lepiej odprowadzają cieplo,ot tylko tyle. :D

#31 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 lipiec 2006 - 09:32

@pitt

większośc znajdziesz tutaj:

http://www.fujitackle.com

otwieraj te pliki PDF Adobe Acrobat na stronie - kolejne strony katalogu Fuji :D tam są takie rzewne rysuneczki czarno-białe, więc nawet jak się nie zna japońskiego to coś można wykombinować :D

Pozdrawiam

#32 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 lipiec 2006 - 12:09

Postaram się jutro wpaść do pracowni, to wezmiemy jakis blank, pare przelotek - i wtedy pewnie wszystko stanie się prostsze..

Pawel, wez tego Talona 3m, 15LBS, do 21g, tego ktory zachowuje sie jak bat i na nim poanalizujcie koncepcje doboru i rozmieszczania przelotek... <_<
Gumo

#33 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 lipiec 2006 - 14:23

Byłem dzisiaj Pawel, mam do zwazenia dwa zestawy spinningowe: Batson (Alps) Hard Alu-Oxy w ramce typu V oraz Fuji SIC w ramce typu V. W drugiej turze wezme przlotki castingowe.

Trochę rzeczy mi dzisiaj Irek uświadomił muszę powiedzieć. Przede wszystkim chyba zapomnieliśmy o tym iż wg Fuji New Concept uzbrojenie nie kończy się na przlotce typu Y tylko tak naprawde na malych przlotkach tzw, muchowych wiec caly set zwlaszcza na szczytowce powinien wazyc mniej niz kij tradycyjnie zbrojony w perzlotki typu V do samego topu. To po pierwsze. Po drugie, tu pojawia sie pytanie, czy na przelotki typu tzw. muchowego mozna przejsc również z typu V (a nie tylko z typu Y) - i to wymaga juz eksperymentu, bowiem roznica w wysokosci przelotek V i Y jest znaczaca. Inne sa tez przelotkis zcyztowe ktore pasuja do jednego i drugiegio zestawu, zwlaszcza te lekkie.
Byc moze bedzie okazja połamac sobie nad tym wszystkim glowe przy okazji przezbrajania mojego talona, ktorego zreszta byles laskaw wspomniej :mellow:
Zreszta w sprawie Talona i tak musimy sie pilnie spotkac!

Pozdrawiam



#34 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 lipiec 2006 - 17:57

A pewnie, ze zwaze choc to podobno bez sensu... <_<

Ja wiem, czy pominelismy? Jesli chodzi o mnie to sie nie mialem jeszcze czasu nad tym rozwodzic.
Jasne, ze najprosciej postepowac wedlug tzw. sztancy, to znaczy stosowac kilka wzorow w zaleznosci od mocy i dlugosci wedek.
Po to jednak interesuje sie roznymi typami i firmami produkujacymi przelotki, zeby osiagnac jak najlepszy efekt, ktory mnie bedzie odpowiadal...
Wracajac do Twojego Talona to nie wiem, wg. jakiej koncepcji byl zbrojony, fuji czy innej..pewne jest, ze takie uzbrojenie grozi zawiazaniem szczytowki w supel podczas rzutu.
Dlatego jezeli dojdzie do samodzielnego uzbrojenia prze ze mnie wedki to na 1 m-cu bede stawial koncepcje zdroworozsadkowa poparta probami na sucho (nie rezygnujac rowniez z New Fuji concept) a do tego potrzebne jest poznanie w miare duzej ilosci komponentow uzywanych do zbrojenia.
Czyli wszystko idzie we wlasciwa strone..zwlaszcza ze i $ zaczal spadac... :mellow:
Gumo

#35 OFFLINE   wig20

wig20

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 luty 2008 - 21:39

Mówicie 5,6739gr.....5,8947gr.....a może 5,2879gr !!!
A ja dzisiaj zamówiłem w FC wędeczkę na sumy na blanku Batsona SWB70H na przelotkach ALPS i nie bardzo mnie rusza waga owych przelotek......bo blank jest typu No Mercy Mader Faker !!!! :lol: :lol: :lol:

Na poważnie.....temat bardzo istotny, jeśli chodzi o obciążenie blanku. Kilka gramów więcej i charakterystyka blanku może zostać zabita !

Jeśli o blanki chodzi to czekam na nowe wyniki badań ośrodka CERN w Genewie.....nano-tubes !!!.....to będzie przełom w technologii produkcji struktur cylindrycznych wszelakiego typu.....jeszcze rok, maksimum dwa i na rynku pojawi się nowa generacja blanków.....super-blanków !!!!

#36 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 08 luty 2008 - 21:50

Jeśli o blanki chodzi to czekam na nowe wyniki badań ośrodka CERN w Genewie.....nano-tubes !!!.....to będzie przełom w technologii produkcji struktur cylindrycznych wszelakiego typu.....jeszcze rok, maksimum dwa i na rynku pojawi się nowa generacja blanków.....super-blanków !!!!

\

To brzmi jak euforystyczno-onanistyczny tekst z katalogu Dragona !! :mellow:

albo lepiej z TV Marketu !! :o



super nano-tubo cylindryczna struktura technologiczna !! B)

kup teraz !! jedyne 99 zł :o :o



#37 OFFLINE   wig20

wig20

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 luty 2008 - 21:59

jerzy
Jak zwykle archeologiczne poczucie humoru !!!
Najpierw poczytaj o badaniach, pożniej zabieraj głos.... :unsure: :unsure: :unsure:


#38 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 08 luty 2008 - 22:09

wig20 ja nie komentowałem badań tylko twoją emocjonalną wypowiedź. B)

Mnie się skojarzyła z totalną megalomanią jaką można wyczytać w katalogu Dragona.

Wcale bym się nie żdziwił, jak disajn fiszing będzie pierwszym wciskającym nano/cudo blanki na nano/ :o tubach... cena będzie po staremu .... jak z Genewy
B)


#39 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 08 luty 2008 - 22:17

Hmmm...koledzy...a dlaczego japończycy w swoich kijach montują właściwie same tytanowe sic? Z alconite to tam żadnej wędki nie widziałem...czym to jest powodowane?

#40 OFFLINE   wig20

wig20

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 luty 2008 - 23:00

wig20 ja nie komentowałem badań tylko twoją emocjonalną wypowiedź. B) Mnie się skojarzyła z totalną megalomanią jaką można wyczytać w katalogu Dragona.Wcale bym się nie żdziwił, jak disajn fiszing będzie pierwszym wciskającym nano/cudo blanki na nano/ :o tubach... cena będzie po staremu .... jak z Genewy8)

Twoje komentarze na mój temat niewiele mnie obchodzą.
Ale jedno widać, że jesteś kompletnym ignorantem, jeśli o technologię produkcji i materiałoznawstwo chodzi.....badania nad nano-structures, a w szczególności nad nano-tubes prowadzone są od wielu lat i dopiero teraz nadszedł czas nad wdrożeniem tych osiągnięć do produkcji.
Mniej zjadliwości w twoich postach wyjdzie wszystkim na dobre!!!






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych