Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wiślany spływ Rognisa i Guma.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 00:12

W niedzielę, ja i Gumo mieliśmy okazję spłynąć Wisłą na odcinku Warszawskim. Ten spływ był pod znakiem bolenia i brzany. Rapa była celem głównym, ale koniecznie chciałem pokazać Gumowi gdzie i jak można skusić brzanę na spinning.
Spływ rozpoczęliśmy o 6 rano, a skończyliśmy w godzinach zmierzchowych.
Przepłynęliśmy bardzo długi odcinek, od Saskiej Kempy do pierwszych wysp w Jabłonnnej. :D Ten kto zna Wisłę na tym odcinku, wie jaki to jest kawał rzeki. Jednak cały dzień dał nam możliwość przepłynięcia tak długiego odcina i jednocześnie obłowienia od strony wody wielu moich ulubionych miejsc.
Łowiliśmy zarówno w centrum Warszawy, jak i przy Żeraniu, na Białołęce, Tarchominie, a także na Jabłonnej.
Głównie zaliczyliśmy wiele ciekawych przelewów, raf, rynien i miejsc gdzie były kamienie. :D
Pogoda była niestety niesprzyjająca ze względu na spory wiatr i zmianę ciśnienia.
Jak się później okazało na całym wspomnianym odcinku nie złowiliśmy żadnej rapy, a powiem dosadniej, nawet nie widzieliśmy żadnych oznak dobrego żerowania. Na skraju najlepszych miejsc bardzo rzadko pokazywały się pojedyńcze bolenie. Głównie w miejscach, w których i tak były nie do złapania.

Natomiast nasz drugi cel, którym była brzana, został osiągnięty, ku naszemu zadowoleniu. :mellow:
Na spływie złowiliśmy po jednej ślicznej brzanie. :D

Muszę wspomnieć, że na kiju miałem jeszcze 4 brzany, które po emocjonującej walce spinały się lub prostowały kotwice.
Pierwszą brzanę, którą zaciąłem tego dnia potraktowałem jako zaczep. Po dłuższej chwili i po kilku desperackich pociągnięciach plecionki zacząłem popuszczać ją z nadzieją na wyhaczenie woblera przez silny nurt. Zwijając plecionkę okazało się, że linka jest 5 metrów od miejsca, w którym miałem zaczep. Głupia mina i nagle kij mocno się wygina i ryba zaczyna iść wzdłuż przelewu. Niestety trwało to chwilę i wobler z rozprostowaną kotwicą wrócił do moich rąk.
Pamiętam też ostatnią z zaciętych brzan, która po braniu mocno odjechała w bok i po kilku sekundach zrobiła SALTO nad przelewem wyhaczając się.
Nie wyholowałem kilku ryb ale nie żałuję bo zabawa i emocje były wielkie.
To jednak tylko wstęp, ponieważ Gumo zaciął w pewnym momencie brznę GIGANTA. Brzana wzięła na samym przemiale i odjechała lekko w dół. Po ugiętym kiju widać było że to nie przelewki. Brzana nie robiąc sobie nic z tego, że Gumo trzyma ją na granicy mocy zestawu, podpłynęła dwa metry w górę rzeki i stanęła przed głazem w wymytym dołku. W tym momencie była już nie do ruszenia, bo co Gumo podciągnął ją o kilka centymetrów to ona płynęła o metr w lewo lub w prawo i wracała z powrotem do dołka. Nie mogliśmy nic zrobić ponieważ podpłynięcie do przelewu mogło zakończyć się bardzo źle, szczególnie że pływaliśmy na małej pychówce. Po którejś z rzędu prób wyciągnięcia brzany z dołka, ryba spięła się. :(
Złowiłem w życiu kilka ładnych brzan, widziałem także piękne hole, ale muszę przyznać, że czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziałem. Brzana musiała być gigantem, myślę, że Gumo sam wam powie co to była za ryba, a ja pokażę wam na zlocie krótki film z holu. :mellow:
Oceniam brzanę na dobre 90 cm.

Spływ uważam za bardzo udany. Świetnie rozpoczęliśmy sezon brzanowy i mam nadzieję, że jeszcze nie raz w tym roku spotkamy się z barweną na kiju. :mellow:
Także dzięki spływowi namierzyliśmy bardzo dobrze rokujące miejsca na letniego sumka.

Od razu chciałbym podziękować Maćkowi Jagiełło za użyczenie nam swojego okrętu, a Gumowi za świetne towarzystwo.


#2 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 00:15

W takich miejscach łowiliśmy.



Załączone pliki



#3 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 00:18

Takich turystów spotkaliśmy.



Załączone pliki



#4 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 00:20

I takie brzany połowiliśmy.

Moja 65 cm.




Załączone pliki



#5 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 00:23

A o C&R wspominać nie muszę. :mellow:



Załączone pliki



#6 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5789 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 04 lipiec 2006 - 05:56

Widać że brzanki żerują, gratuluję. Ja spróbuję dzisiaj ale niestety z brzegu.
Pozdrawiam W

#7 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 04 lipiec 2006 - 06:40

Moje gratulacje.... Piekne zdjęcia, fajne rybki..

A ja jeszcze tak naprawde na Wisełce nie połowiłem, nie popływałem.. Może sie uda w ten weekend, choć duza woda wali z gór..

#8 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 04 lipiec 2006 - 08:00

Gumo, Rognis gratuluję świetnej przygody. Fajne zdjęcia! Baaaaardzo mi się podoba :D

Gumo! Gratulacje życiówki. Ja jeszcze brzany w swoim życiu nie złowiłem ... może w następnym roku ??? :mellow:

Pozdrawiam
Remek

#9 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 09:31

@Rognis
@Gumo

super sprawa, bardzo fajne zdjecia, zwlaszcza to zdjecie @Gumo z wygiety kijem jest bardzo charakterystyczne i budzi we mnie miłe wspomnienia :mellow: :mellow:

Pozdrawiam

#10 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 09:46

@Rognis i Gumo,

Dołączam się do GRATULACJI - brzana piękna ryba - widać na zdjęciach, że to torpedy (szczególnie w brzanie i kleniu podoba mi się właśnie ich pociskowaty kształt ciała i duża płetwa ogonowa).

Sebek, coraz bardziej mi robisz smaka na wejście w jakąś pychówkę na Wisłę...

#11 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 04 lipiec 2006 - 10:19

@ Rognis,
W zasadzie to całkiem niezły artykuł na pierwsza strone.
@Gumo Gratuluje Brzany. W Wielkopolsce takich ryb chyba niema.
pozd jerzy

#12 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 10:24

W zasadzie to całkiem niezły artykuł na pierwsza strone.


Dokładnie, zgadzam się z jerzym, też miałem o tym napisać - zdjęcia (a w szczególności brzan) piękne, tylko tekstu trochę więcej i byłaby super relacja!!!


#13 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 04 lipiec 2006 - 10:33

[quote]
W zasadzie to całkiem niezły artykuł na pierwsza strone.
[/quote]

Dokładnie, zgadzam się z jerzym, też miałem o tym napisać - zdjęcia (a w szczególności brzan) piękne, tylko tekstu trochę więcej i byłaby super relacja!!!

[/quote]

Jestem za... I troche technikaliów na temat łowienia na przelewach - szczególnie na samym szczycie - ustawienie łodzi, prowadzenie przynety, ich rodzaj itp. itd.. W sieci niewiele artykułów o łowieniu z łodzi na rzece, szczególnie dużej.. Z brzegu jest wszystko ładnie rozrysowane - główki, burty, przelewy, przykosy.. A z łodzi??

#14 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 04 lipiec 2006 - 10:42

Piękne ryby. Wogóla brzana to piękna ryba i niezwykle waleczna. MOja jedyna przygoda z nimi miała miejsce w Hiszpanii. W Polsce nie miałem tej przyjemności...

Mam kilka teoretycznie-potencjalnych miejsc na Odrze, ale jakoś nigdy czasu nie starcza. Trzeba się zabrać za te przerośnięte kiełbie.

Gratuluję chłopaki.

#15 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 04 lipiec 2006 - 12:59

Gratulacje, ta większa to był sum? A tak z ciekawości - po co Wam rękawiczka na prawej dłoni? :huh:

#16 OFFLINE   Singor_ths

Singor_ths

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 13:32

no to sie szykuje teraz spływik Narwia :D

#17 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 13:54

@All,

dzięki za miłe słowa. :mellow:
Wiem, że relacja mogłaby ukazać się na stronie głównej ale niestety nie starczyło mi czasu i nie mogłem napisać więcej (a mam jeszcze zaległe dwie relacje).
Poza tym ta część forum służy właśnie do zamieszczania takich krótkich relacji oraz do umieszczania świeżych informacji znad wody.
Jeżeli będzie duże zaintersowanie, to obiecuję napisać w przyszłości serię artykułów dotyczących łowienia z wody na dużych rzekach nizinnych. Głównie oprę się na doświadczeniach znad Narwi i Wisły.
W ten weekend planuję wraz z bratem spływ Narwią, bo na Wiśle idzie wysoka woda. Spływ będzie prawdopodobnie dwu dniowy. :D


@Mgor,

ta duża ryba to na 100% była potężna brzana.
Zauważ, że biorąc stosunek masy i siły do długości ciała, to brzana jest bezapelacyjną Królową polskich rzek nizinnych.
Rękawica służyła do podebrania brzany. Ja podbieram je chwytem łososiowym za ogon. :D


#18 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 04 lipiec 2006 - 14:58

@rognis
Co zostało wyczyszczone na zdjęciu spływ5.jpg ?? Na zdjciu spływ3.jpg ładnie to wygląda, jakby otoczenie miało nie rozpraszać uwagi oglądającego rybę która została w ten sposób wyeksponowana. Ale ten efekt wg mnie nie wypalił w pierwszym omawianym przeze mnie zdjęciu.

Pozdr.
Salmo

#19 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2006 - 15:05

@Salar,

na zdjęciach zostało usunięte tło z przyczyn prywatnych.
Powoli trzeba przyzwyczajać się także do takich zdjęć. Np. na zagranicznych portalach jest to powszechnie stosowane. Myślę, że prędzej czy później u nas też będzie to coraz częstszy widok. :wacko:


#20 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 04 lipiec 2006 - 15:31

@Salar,

na zdjęciach zostało usunięte tło z przyczyn prywatnych.
Powoli trzeba przyzwyczajać się także do takich zdjęć. Np. na zagranicznych portalach jest to powszechnie stosowane. Myślę, że prędzej czy później u nas też będzie to coraz częstszy widok. :wacko:


chodzi o miejsce?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych