Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

PADUS Woblery i patenty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
123 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   padus

padus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 18 listopad 2016 - 21:07

O ile szczelina i ster nie stanowi problemu, o tyle sposób malowania spędza mi sen z powiek. Jak widzę cacka na tym forum to mi szczęka opada. No ale nie poddaje się i próbuję dalej.

 

WOBO

Gdzieś - nie pamiętam już gdzie widziałem Sposób na ujednolicenie strumienia - powietrza - myślę,że dla cieczy byłoby podobnie.

Mianowicie - nie otwory jak w tym przypadku,lecz płaskie listewki...

Możesz coś jaśniej.


Użytkownik padus edytował ten post 18 listopad 2016 - 21:12


#102 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 19 listopad 2016 - 00:32

Coś jak żaluzje -  otwarte żaluzje....

 

 

Znalazłem taki filmik...To nie jest to co widziałem, lecz owe żaluzje w postaci kratki ...



#103 OFFLINE   padus

padus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 22 listopad 2016 - 10:22

Te żaluzje są na wyjściu i na wejściu. Myślisz, że tak będzie lepiej?


Użytkownik padus edytował ten post 22 listopad 2016 - 10:40


#104 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 22 listopad 2016 - 12:11

Hydrodynamika to nie moja działka.

Na wejściu wystarczy - na wyjściu to po co?

Żeby nie komplikować - wstaw jakiś pakiet - 5 - 8 listewek i zobaczysz czy to co da pozytywnego.



#105 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 22 listopad 2016 - 12:51

Na wstępie - jak pisałem kiedyś na sąsiednim (aktualnie martwym) forum podziwiam Cię za nakład pracy, pomysłowość, wytrwałość i warsztat!
 
Co do tego hydrotunelu to uważam że problem generuje gwałtowne przejście między mniejszym (rura) a szerszym (akwarium) przekrojem. Przejście w obie strony jest gwałtowne i powoduje duże turbulencje przepływu. Przepływ wody można zbadać wpuszczając w strumień wody barwnik :) Być może żaluzje (kratka) zmniejszyły by ten efekt ale wydaje mi się że powinny być dość długie żeby ustabilizować przepływ. Zastanawiam się czy to będzie w ogóle możliwe w tym dość krótkim zbiorniku. Proponuję zasięgnąć opinii kolegi Sławka @Banjo który jest fachowcem w tym temacie :D


#106 OFFLINE   padus

padus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 22 listopad 2016 - 15:56

 

Na wstępie - jak pisałem kiedyś na sąsiednim (aktualnie martwym) forum podziwiam Cię za nakład pracy, pomysłowość, wytrwałość i warsztat!

...Przejście w obie strony jest gwałtowne i powoduje duże turbulencje przepływu....

 

Normalnie się zaczerwieniłem, dzięki.

 

Jak już pisałem jest jeszcze trochę do roboty przy tym akwarium. Doprowadzenie i odprowadzenie zupełnie zmienię, mam już chytry pomysł na to. Co do wielkości zbiornika też nad tym myślę, delikatnie go powiększę. Pompa pozostanie ta sama.


  • peekol lubi to

#107 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 listopad 2016 - 13:15

Te żaluzje są na wyjściu i na wejściu. Myślisz, że tak będzie lepiej?

Między zbiornikiem a rurą wejściową przydałoby się wstawić dyfuzor, czyli rurę o kształcie stożka. Ten stożek powinien rozszerzać się od rury wejściowej w kierunku zbiornika. Na początku i na końcu tego stożka przydałoby się wstawić krateczki, siatkę. Długość stożka oraz oczka krateczek dobrać eksperymentalnie.

Nie wiem czy w układzie masz dławik, którym mógłbyś regulować prędkość przepływu. Trochę będzie woda grzać się, ale nie aż tak bardzo.

Mając dyfuzor oraz dławik można dobrać prędkość przepływu do istniejących oczek krateczek.


  • peekol lubi to

#108 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 listopad 2016 - 22:50

..... Po za tym największym problemem jest wymyślić sposób prowadzenia woblera na krótkim odcinku żyłki tak aby przedstawić jego prace. W rzece od końca wędki do przynęty jest do kilkunastu metrów, tutaj dwadzieścia parę centymetrów. ....

 

 

 

Nie trzeba ciągać woblera, aby pokazać jego pracę. Stacjonarnie wystarczy. Trzeba szczytówkę w pewnej odległości zamocować, przywiązać żyłkę z agrafką, zamocować wobler i puścić wodę. Ruch wody wymusi zanurkowanie woblera oraz jego pracę. Ciągniecie woblera pozwoliłby na pokazanie toru poruszania się woblera, ale w zbiorniku (akwarium) nie jest to możliwe. Za krótki jest zbiornik.


Użytkownik Banjo edytował ten post 23 listopad 2016 - 22:53


#109 OFFLINE   padus

padus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 24 listopad 2016 - 22:04

 

 

Nie wiem czy w układzie masz dławik, którym mógłbyś regulować prędkość przepływu.

To może ja wstawię parę zdjęć, będzie wiadomo trochę więcej nt. projektu. 

 

Załączony plik  1.jpg   151,86 KB   9 Ilość pobrań

 

Załączony plik  2.jpg   25,68 KB   9 Ilość pobrań

 

Załączony plik  3.jpg   231,59 KB   9 Ilość pobrań

 

Załączony plik  4.jpg   42,04 KB   9 Ilość pobrań

 

Załączony plik  5.jpg   326,2 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  6.jpg   400,26 KB   7 Ilość pobrań

 

Załączony plik  8.jpg   230,99 KB   7 Ilość pobrań

 

Załączony plik  9.jpg   202,56 KB   7 Ilość pobrań

 

Załączony plik  10.jpg   309,91 KB   7 Ilość pobrań



#110 OFFLINE   padus

padus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 24 listopad 2016 - 22:06

Załączony plik  11.jpg   26,97 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  12.png   384,2 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  12a.jpg   267,42 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  13.jpg   307,88 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  14.jpg   310,45 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  15.jpg   287,45 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  16.jpg   330,18 KB   8 Ilość pobrań



#111 OFFLINE   padus

padus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 24 listopad 2016 - 22:09

Załączony plik  17.jpg   63,82 KB   11 Ilość pobrań

 

Załączony plik  18.jpg   318,07 KB   10 Ilość pobrań

 

Załączony plik  19.jpg   349,98 KB   10 Ilość pobrań

 

Załączony plik  20.jpg   373,08 KB   10 Ilość pobrań

 

Załączony plik  22.jpg   287,72 KB   10 Ilość pobrań

 

Załączony plik  23.jpg   317,83 KB   10 Ilość pobrań

 

Załączony plik  24.jpg   271,39 KB   9 Ilość pobrań

 

Oczywiście tak na spokojnie sam widzę ile jest rzeczy do zmiany.

Pokazałem zdjęcia ale ze względu na ogrom różnych zajęć odkładam pracę nad nim na później...


Użytkownik padus edytował ten post 24 listopad 2016 - 22:12


#112 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 25 listopad 2016 - 03:55

Problemem jest chyba to sitko... działa jak perlator przy wylewce.

Włóż na początek siatkę jak sugeruje Banjo



#113 OFFLINE   padus

padus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 25 listopad 2016 - 09:09

Najważniejsze to przerobić dojście i wyjście. Turbulencje się pojawiają przy zmianie przekrojów. Po za tym nie mogę mieć kolanka na wejściu (wyjście też pasowało by inne).

 

Zastanawiam się tylko czy jeżeli wrócę do projektu i poprawie wszystko do końca czy osiągnę zamierzone cele? Chciałem móc robić zdjęcie z pracą pod wodą. Z moich obserwacji wynika, że wobler inaczej pracuje jak się go ciągnie po stojącej wodzie a inaczej jak stoi a woda go opływa (oczywiście z tą samą prędkością).


Użytkownik padus edytował ten post 25 listopad 2016 - 09:10


#114 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 listopad 2016 - 09:26

Najważniejsze to przerobić dojście i wyjście. Turbulencje się pojawiają przy zmianie przekrojów. Po za tym nie mogę mieć kolanka na wejściu (wyjście też pasowało by inne).

 

Zastanawiam się tylko czy jeżeli wrócę do projektu i poprawie wszystko do końca czy osiągnę zamierzone cele? Chciałem móc robić zdjęcie z pracą pod wodą. Z moich obserwacji wynika, że wobler inaczej pracuje jak się go ciągnie po stojącej wodzie a inaczej jak stoi a woda go opływa (oczywiście z tą samą prędkością).

Każda zmiana przekroju rury będzie wpływać na przepływ. Dyfuzor będzie miał za zadanie rozproszenie strumienia wody, podobnie będzie działać sitko. Tak samo zaworem możesz dławić przepływ. Wszystko zależy jak mocną masz turbulencję, niemniej przepływ musi mieć określoną prędkość, przy której występuje turbulencja. Zbyt mała prędkość nie zmusi woblera do zanurzenia.

Z każdym woblerem tak jest, że inne parametry pracy ma w wodzie stojącej a inne w płynącej. W przypadku wody płynącej są one potęgowane, tak więc więcej zobaczysz w swoim akwarium.

Zdjęcia to jedno a nakręcenie filmu to drugie. Bardziej skłaniałbym się do kręcenia filmów. Można wtedy przy zmniejszonej prędkości analizować zachowanie się woblera.

Wpuszczenie barwnika, aby zobaczyć jak opływa wobler woda raczej nie uda się, prędzej barwnik rozmyje się w wodzie. Wstawienie dyszy z barwnikiem tuż przed woblerem z kolei zaburzy przepływ i wyniki mogą być nieprawdziwe. Można spróbować, mogę przecież mylić się ;) .



#115 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 25 listopad 2016 - 09:33

"że wobler inaczej pracuje jak się go ciągnie po stojącej wodzie a inaczej jak stoi a woda go opływa (oczywiście z tą samą prędkością)."

 

Złudzenie.

Gdyby tak faktycznie było to nie miały by sensu wszystkie te tunele aerodynamiczne w których testuje się prototypy samochodów czy samolotów.Czy uczy skoczków "latać"

 

Czytałem niedawno artykuł o megainwestycjach.Np igrzyska olimpijskie...Kopie się w ziemi tak wielką dziurę, żeby jej zasypanie było niemożliwe...tzn żeby wykonywać, kolejne etapy bez względu na koszty.Żeby nikomu nie przyszło do głowy, że można ją przerwać.

Budowa tego tunelu trochę mi z tym artykułem się skojarzyła.

Po to by sprawdzić 100 woblerków musisz mieć tunel z bieżącą wodą???? A zwykła wanna nie wystarczy?

Toć nawet w zakładach Rapalla  posługują się zwykłym basenem.

3;30


  • Qcyk lubi to

#116 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 listopad 2016 - 11:20

Myślisz Romku, że wszystko tam pokazali ? ;)



#117 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 25 listopad 2016 - 16:27

Oczywiście,że wszystkiego nie pokazali.Film musiał by trwać kilka godzin...

Ale nie w tym sprawa.

 

Dla mnie temat budowy tunelu hydrodynamicznego aby sprawdzić kilkadziesiąt - a niech będzie, że kilkaset woblerów zawiera się w powiedzeniu - jak chcę się piwa napić to nie kupuje browaru.

 

Bo okazuje się,że to nie takie proste. Baaa...nie ma skąd zaczerpnąć jakiegoś podobnego rozwiązania,koszty - ponoć całkiem spore...Warunki budowy amatorskie.Więc duża strata czasu i nerwów.

Po byle element trzeba gonić do marketu.itd itp...

Nawet jak się uda zbudować to tak okazyjnie używany będzie zarastał glonami..więc -jakiś filtr by się jeszcze przydał...Miejsce zajmuje...

 

To jest tylko moje zdanie.Proszę się nie sugerować nim a robić swoje....

 

Podam tylko jeszcze jedną informację.Gdy zaczynałem z woblerami - wymyśliłem zrobić kopiarkę,żeby korpusy robić z drewna. Był jakiś tam plan,było sporo zgromadzonych elementów, mam kolegę który dorabiał jakieś nietypowe.Ale...jednak pianka.Odpada naprawdę dużo zbędnej pracy którą trzeba wykonać przy drewniakach..

Niedokończona kopiarka wylądowała na złomie...


  • Night_Walker lubi to

#118 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 listopad 2016 - 16:56

....

 

Dla mnie temat budowy tunelu hydrodynamicznego aby sprawdzić kilkadziesiąt - a niech będzie, że kilkaset woblerów zawiera się w powiedzeniu - jak chcę się piwa napić to nie kupuje browaru.

 

...

 

Tunele buduje się nie po to, aby sprawdzać produkowane już konstrukcje woblerów. Do tego służą zwykłe kanały jak na filmie rapali czy też salmo. W nich sprawdza się, czy wobler pracuje. Natomiast tunele buduje się do badania nowych konstrukcji. Podobnie jak do badania  np. samochodów z tą różnicą, że odbiorcą jest ryba, która i tak po swojemu weryfikuje wobler. Zanim wobler pójdzie do klientów mimo, że w tunelach i symulacjach sprawdza się świetnie to jeszcze testerzy je testują już nad wodą. Niestety w przypadku ryb nie da się jednoznacznie powiedzieć, że wobler o takiej pracy będzie dobry. Zbyt dużo jest zmiennych czynników.



#119 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 25 listopad 2016 - 17:34

No nieeee....kolega który go buduje robi to z myślą,żeby je w tunelu testować( znaczy sprawdzać czy poprawnie pracują) Czy może mnie coś ominęło????

 

Wygoglowałem opis takiego tunelu zbudowanego na WAT...

No to faktycznie jest tam cały blok pomiarowy.Ale to już chyba inna bajka...



#120 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 listopad 2016 - 18:19

Bardzo chciałbym taki tunel mieć oraz masę wolnego czasu  ;)  :lol: . Myślę Romku, że wiesz do czego by mi przydał się. Ci co czytali moją książkę też domyślają się.

Mam do dyspozycji kamerę szybkostrzelną oraz tor pomiarowy częstotliwości. Oj poszalałby  ;)  :lol:  :lol:  :lol: .






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych