Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Regularne odstrzeliwanie przynęt ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
162 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 17 wrzesień 2017 - 21:34

To pewnie czytałeś i mój wpis o tegorocznych doświadczeniach z plecionką 4X i 8X.?

Po wymianie: sprzęt pozostał ten sam, ustawienia hamulca i docisku...nawet nie dotykałem, przynęty te same, technika rzutu z dnia na dzień nie uległa jakimkolwiek zmianom nawet woda i okonie te same ... a problemy z odstrzałami się skończyły ;)  :)

Więc nie do końca zgadzam się z tym co napisałeś :)

BOB1 ale moc linkek 4x i 8x  była ta sama? Widocznie hamulec był źle ustawiony pod linkę 8x :) a tak na poważnie nie będę się mądrzył bo za cienki jestem w lekkim castingu. Swoje doświadczenie opieram na średnio-ciężkim i ciężkim łowieniu. 



#142 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1781 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 17 wrzesień 2017 - 22:13

Ja w tym roku uczyłem sie castingu. W Polsce po kilka odstrzałów związanych z podwijaniem się plecionki x8 i nieprawidłową techniką rzutu dziennie. W trakcie podróży promem do Szwecji chłopaki podpiwiedzieli mi abym zmienił na pletkę 4x. Efektem był jeden odstrzał w trakcie tygodniowego łowienia na miejscu. Jak ręką odjął

#143 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 18 wrzesień 2017 - 19:23

Napewno jakość plecionki ma.coś wspólnego z brodami,miałem taki przypadek że po powrocie z Żarnowca zostalo mi ok 50m sg silencer na cardiffie.Przewinałęm na tatule jako podkład i nawinąłem białą 4-splotową plecionkę z ali niestety co chwile mi się plątała,po jej odwinięciu na silencerze nie miałem już żadnej brody.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

#144 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 19 wrzesień 2017 - 08:12

Co do odstrzałów to też znaczenie ma ilość oliwki w łożyskach.

Raz kiedyś najwidoczniej poniosło mnie po przeglądzie multika z ilością dodanej oliwki w łożyska szpuli, dostała się ona do bloczków hamulca rzutowego (okuma helios air)  w szpulce skutecznie je zaklejając i przy plecionce 15 kg odstrzeliwały nawet 10g przynęty.



#145 OFFLINE   Jamjest

Jamjest

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 07 listopad 2017 - 13:12

Zakupiłem multipilkator abu pro max plus wędkę savage gear MPP 10 -30g . Akurat nie miałem nic na szczupaka, to stwierdziłem, że spróbuję czegoś nowego. Tym bardziej, że mutiplikator widziałem wcześniej jedynie na obrazku w książce Andrzejczyka. Z nowo zakupionym sprzętem, po obejrzeniu kilku teoretycznych filmów na youtube (jakiś gość z Rapali bardzo przejrzyście to przedstawił), bardzo ostrożnie wykonałem pierwszy rzut (po ustawieniu wszystkiego "by the book"). Pierwszy dziewiczy rzut - pierwsza broda :). Piętnaście minut później, jak już to rozplątałem, spróbowałem jeszcze raz . Teraz już poszło lepiej, Po kilku godzinach rzucania, poczułem się pewniej (ani jednej brody) i coraz dalsze rzuty. No to stwierdziłem eeee Ci to na tym jerkbait to przesadzają, co w tym trudnego?No więc poluzowałem hamulec magnetyczny do zera, ustawiłem się pod wiatr i machnąłem. Guma faktycznie poleciała bardzo daleko z tym, że na multi powstała pół metrowa broda a guma poleciała sama;) Rozgięła się agrafka od przyponu. Czyli jak rozumiem po lekturze tego tematu klasyczny odstrzał i kara za kozaczenie. Nie chwaliłbym się tym moim niebywałym osiągnięciem gdyby nie Wasze porady w tym temacie dotyczące "ładowania" kija. Ja zwykłym spiningiem zawsze rzucałem "byle jak, byle leciało" i jakoś nie miałem z tym problemów. Ale skoro już wchodzę w nowe, to pomyślałem, że może warto by zacząć szlifować jakąś poprawną technikę lub jej namiastkę. Czy możecie polecić jakieś filmy np na youtube, które przejrzyście i prawidłowo pokazują co i jak?W sensie techniki "ładowania" kija, takim językiem wiecie...jak krowie na rowie:) 



#146 ONLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 13:22

Poszukaj w tym temacie, z tego co pamiętam, wcześniej na pewno znajdziesz jakiś filmik :)



#147 OFFLINE   Jamjest

Jamjest

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 07 listopad 2017 - 13:36

Poszukaj w tym temacie, z tego co pamiętam, wcześniej na pewno znajdziesz jakiś filmik :)

Mojego posta pisałem po przeczytaniu całego tego tematu, jedyny filmik jaki widzę to ten autora tematu i mu piszecie, że źle to robi. No chyba, że już ze starości niedowidzę;) 



#148 ONLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 13:42

Ciut wysiłku i wujek Google wszystko pokaże https://www.bing.com...owa&FORM=HDRSC3  ;)

 

Jeśli chodzi o "odstrzały", to nie przejmuj się, ja castingu używam dopiero od niespełna trzech miesięcy i zacząłem też o odstrzału w drugim swoim rzucie. Od tego czasu nie utraciłem już żadnej przynęty. Brody, to też normalka, na początku miewałem po trzy, cztery w ciągu godziny, teraz miewam jedną na trzy cztery godziny. Rozplątanie ich jest śmiesznie łatwe i zajmuje mi to co najwyżej 1-2 minuty.

Nie zniechęcaj się, trenuj, żaden filmik nie nauczy Cię tego, czego sam nie doświadczysz.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 07 listopad 2017 - 13:49


#149 OFFLINE   Jamjest

Jamjest

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 07 listopad 2017 - 13:50

Ok dziękuję, gwoli jasności nie chodzi o to, żebym się kimś wyręczał w wyszukiwarce. Chodzi mi o to, że znaleźć można dużo, a mi chodzi o filmiki, na których Waszym zdaniem  jest pokazana faktycznie prawidłowa technika. Bo film na youtube może wrzucić każdy łącznie ze mną:) Czyli, że znacie gościa i wiecie, że robi to dobrze/ widzieliście filmik i wiecie, że robi to dobrze. Niemniej dziękuję za poświęcony czas i zakładam, że wrzuciłeś coś faktycznie prawidłowego.



#150 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 701 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 07 listopad 2017 - 15:31

Najlepiej spotkaj się z Kimś ,kto ma doświadczenie. To zupełnie inna bajka . Mam kompana wędkarskich wypraw ,który też chciał sam wszystko praktykować . Miał chyba Abu Black Max ,czy któryś z Maxów . Jakoś nie szło . Pojechaliśmy nad wodę i mi pokazuje ,że ten sprzęt jest do kitu . Wziąłem zestaw (choć nie jaestem jakimś mistrzem ) ,ustawiłem hamulce i latało, jak należy . Polecam spotkanie z Kimś ,kto zna temat . Pozdro .

#151 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 07 listopad 2017 - 15:45

Ok dziękuję, gwoli jasności nie chodzi o to, żebym się kimś wyręczał w wyszukiwarce. Chodzi mi o to, że znaleźć można dużo, a mi chodzi o filmiki, na których Waszym zdaniem  jest pokazana faktycznie prawidłowa technika. Bo film na youtube może wrzucić każdy łącznie ze mną :) Czyli, że znacie gościa i wiecie, że robi to dobrze/ widzieliście filmik i wiecie, że robi to dobrze. Niemniej dziękuję za poświęcony czas i zakładam, że wrzuciłeś coś faktycznie prawidłowego.

 

nick adekwatny do wypowiedzi ... a temacie: poszukaj na jutubie Japończyka ...


  • Alexspin lubi to

#152 OFFLINE   bartuch5473

bartuch5473

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 317 postów
  • LokalizacjaZamość
  • Imię:Bartłomiej

Napisano 07 listopad 2017 - 16:34

Slawek. Jak chodzi o tego japonczyka co mysle to sie chlopak zalamie😀

#153 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 07 listopad 2017 - 16:49

Slawek. Jak chodzi o tego japonczyka co mysle to sie chlopak zalamie

 

Nie sądzę, a dlaczego to napisałem powyżej :) Cóż jak on sam pisze: jak się uczyć to od najlepszych :D



#154 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 07 listopad 2017 - 16:59

Z filmów nie dowiesz się zbyt wiele. Wystarczy poświęcić te 5 do 10 lat i będzie gitara ;) A tak poważnie to rzecz jest do wytrenowania bez filmów. Kilka rzeczy które być może będą przydatne.

 

Zapnij jakiś pocisk, np, gumka 7cm z główka 15-20g.

 

1. Skręć hamulec rzutowy na max, docisk szpuli ustaw tak aby swobodnie się obracała z delikatnym bardzo minimalnym luzem na boki.

2. Rzucaj znad głowy! Postaraj się puszczać szpulkę w momencie kiedy kij znajdzie się w pionie (prostopadle do podłoża)

3. Kiedy przynęta leci nie zmieniaj położenia wędki podczas lotu przynęty i kilku pierwszych rzutów.

4. W ostatniej fazie lotu zahamuj szpulę kciukiem, to dobry nawyk i niezbędny później.

5. Odkręcaj delikatnie hamulec rzutowy i rzucaj, pod wiatr z wiatrem i obserwuj. Szpulkę puszczaj wtedy kiedy wędka jest w pionie.

6. Rzucaj w różnych warunkach z różną dynamiką i obserwuj co się dzieje.

7. Odkręcaj hamulec i wykonuj kolejne rzuty, jeśli podczas rzutów czujesz że linka wariuje kontroluj szpulkę kładąc na niej kciuk ale bez specjalnego nacisku.

8. Przesuwaj delikatnie moment puszczania szpli w kierunku lotu tj. kilka-kilkanaście stopni od pionu w kierunku rzutu. Ale nie przesadzaj, kiedy linka z multika będzie prawie równolegle do kierunku lotu będzie trzask i pocisk odleci. Unikaj tego.

9. Rzucaj w różnych warunkach i różną dynamiką.

10. Zmniejszaj ciężar przynęty nieznacznie - bez zmiany ustawień multika i rzucaj

11. Wiesz już jaka dynamika jest optymalna i przy jakiej dynamice tej wędki rzuty są najlepsze.

12. Zchodzisz z wagą przynę do tego momentu aż rzuty stają się mocno problematyczne.

13. Wiesz już też jaki zakres przynęt obsługujesz bez problemu.

 

Kim jesteś?

jesteś zwycięzcą

 

powodzenia :)


Użytkownik Sławek.Sobolewski edytował ten post 07 listopad 2017 - 17:04


#155 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 07 listopad 2017 - 17:29

Ale było by super, gdyby te 13 przykazań w wersji dźwiękowej czytał ...Kaszpirowski :rolleyes:  ;)  :)

(wprowadził bym tylko nieznaczną korektę pkt.1 ;) )


Użytkownik BOB1 edytował ten post 07 listopad 2017 - 17:31

  • Alexspin lubi to

#156 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 07 listopad 2017 - 17:32

Ale było by super, gdyby te 13 przykazań w wersji dźwiękowej czytał ...Kaszpirowski :rolleyes:  ;)  :)

(wprowadził bym tylko nieznaczną korektę pkt.1 ;) )

 

No nie wiem ... wtedy rzucaliby o przepraszam miotali siłą umysłu Twoją wędką ;)


Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 07 listopad 2017 - 17:32


#157 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 07 listopad 2017 - 17:39

...albo by zasypiali podczas rzutu :P  :D



#158 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 07 listopad 2017 - 18:11

Skądże znowu.Wtedy to nawet ja z casta bym nie zrezygnował:)



#159 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 listopad 2017 - 19:13

Z filmów nie dowiesz się zbyt wiele. Wystarczy poświęcić te 5 do 10 lat i będzie gitara ;) A tak poważnie to rzecz jest do wytrenowania bez filmów. Kilka rzeczy które być może będą przydatne.

 

Zapnij jakiś pocisk, np, gumka 7cm z główka 15-20g.

 

1. Skręć hamulec rzutowy na max, docisk szpuli ustaw tak aby swobodnie się obracała z delikatnym bardzo minimalnym luzem na boki.

2. Rzucaj znad głowy! Postaraj się puszczać szpulkę w momencie kiedy kij znajdzie się w pionie (prostopadle do podłoża)

3. Kiedy przynęta leci nie zmieniaj położenia wędki podczas lotu przynęty i kilku pierwszych rzutów.

4. W ostatniej fazie lotu zahamuj szpulę kciukiem, to dobry nawyk i niezbędny później.

5. Odkręcaj delikatnie hamulec rzutowy i rzucaj, pod wiatr z wiatrem i obserwuj. Szpulkę puszczaj wtedy kiedy wędka jest w pionie.

6. Rzucaj w różnych warunkach z różną dynamiką i obserwuj co się dzieje.

7. Odkręcaj hamulec i wykonuj kolejne rzuty, jeśli podczas rzutów czujesz że linka wariuje kontroluj szpulkę kładąc na niej kciuk ale bez specjalnego nacisku.

8. Przesuwaj delikatnie moment puszczania szpli w kierunku lotu tj. kilka-kilkanaście stopni od pionu w kierunku rzutu. Ale nie przesadzaj, kiedy linka z multika będzie prawie równolegle do kierunku lotu będzie trzask i pocisk odleci. Unikaj tego.

9. Rzucaj w różnych warunkach i różną dynamiką.

10. Zmniejszaj ciężar przynęty nieznacznie - bez zmiany ustawień multika i rzucaj

11. Wiesz już jaka dynamika jest optymalna i przy jakiej dynamice tej wędki rzuty są najlepsze.

12. Zchodzisz z wagą przynę do tego momentu aż rzuty stają się mocno problematyczne.

13. Wiesz już też jaki zakres przynęt obsługujesz bez problemu.

 

Kim jesteś?

jesteś zwycięzcą

 

powodzenia :)

Można łatwiej. Wypożyczyć Ciebie albo Boba na kilka godzin.


  • BOB lubi to

#160 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 07 listopad 2017 - 19:18

...a ja bym chętnie Ciebie wynajął :)  :)  :)  :good:  


  • godski lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych