Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
step-by-step

Granite Goddard JP #9



  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 17 październik 2016 - 20:10

Granite Goddard JP step-by-step


tekst i wykonanie muchy: Joanna Pieślak
zdjęcia: Wojciech Kudłacz


Goddardy to moje ulubione suche muchy. Łowię na nie, bo dobrze pływają nawet na sfalowanej, szybszej wodzie oraz są łatwe do obserwowania. Lista gatunków które można na nią złowić jest długa i interesująca. Oprócz pstrągów i lipieni, stanowią one doskonałą przynętę na klenie, jazie, a czasem także na bolenie! Z kolorystyką Goddardów eksperymentuję od wielu lat. Najpierw łowiłam na klasyczne szare, z naturalnej sierści. Potem przyszła kolej na białe – lepiej widoczne, oraz rude, które bardzo podobają się rybom. Z czasem zaczęłam łączyć kolory tworząc dwu i trzy kolorowe chruściki, które łączyły elementy skutecznego ubarwienia z dobrą widocznością kontrastowych i jasnych lub jaskrawych elementów. Tak podwstała seria much którą nazwałam DT Goddard (od Double Tone – podwójny sygnał). Z czasem eksperymenty poszły jeszcze dalej. Z racji tego, że lubię wiązać muchy z sierści (zarówno muddlery jak i suche) zaczęłam miksować sierść łącząc kilka kolorów i mieszając ją przed przywiązaniem. Goddardy zaczęły ubarwieniem przypominać naturalnie nakrapiane chruściki. Przyjęły piękny granitowy deseń miksowanych kolorów i tak powstała moja kolejna wariacja. Co ciekawe, na świecie sporadycznie spotyka się w katalogach i pudełkach muszkarzy kolorowe chruściki. Czasem spotkamy czarne Goddardy, bywa, że rude lub oliwkowe. A przecież sierść to taki wdzięczny materiał! Spróbujcie czy Wasze ryby biorą na kolorowe chrusty!

Potrzebne materiały
  • haczyk: lekki do suchych much, rozmiar 6-16,
  • nić wiodąca: Uni Thread 8/0, czarna lub brązowa,
  • tułów: spodem UNI Yarn, Antron lub inna przędza, grubość włókien dobieramy do rozmiaru muchy, im mucha większa tym pasmo dajemy grubsze. Kolor najczęściej brązowy. Górą sierść sarny – naturalna i barwiona. Kolory wg naszej fantazji. Najczęściej stosuję rudy, ciemny brąz, oliwkę, naturalny.
  • jeżynka: brązowe pióro koguta
  • czułki: dwa promienie pióra kaczora krzyżówki, Mallard Flank lub ciemniejsze Bronze Mallard, w zależności od tonacji muchy.

MATERIALY2.jpg


Step-by-step

1. Montujemy haczyk w imadle. Przywiązujemy nić wiodącą i nawijając ją zwój przy zwoju pokrywamy całą prostą część trzonka haczyka tworząc podkład.



1.jpg


2. Z tyłu haczyka, od dolnej strony przywiązujemy nić na tułów, jej grubość dobieramy do rozmiaru muchy, im mucha większa tym pasmo dajemy grubsze.
 

2.jpg


3. Wycinamy po jednym pęczku sierści z każdego koloru który chcemy zastosować i miksujemy je w Hair Stakerze. Zmiksowany pęk dzielimy na trzy równe części.
 

3.jpg


4. Z tyłu trzonka haczyka przywiązujemy pierwszy pęczek sierści. Odpychamy palcami sierść do tyłu.
 

4.jpg


5. Przechodzimy nicią wiodącą na środek trzonka haczyka i przywiązujemy drugi pęczek.
 

5.jpg


6. Odchylamy sierść do tyłu, przechodzimy nicią w stronę oczka i przywiązujemy ostatni pęczek sierści. Odpychamy go do tyłu tak, aby zostało nam jeszcze miejsce na trzonku haka na główkę i jeżynkę.
 

6.jpg


7. Pasmo przędzy na tułów przekładamy pod spodem haczyka do przodu muchy i przywiązujemy. Obcinamy wystającą końcówkę.
 

7.jpg


8. Wstępnie strzyżemy muchę, formując kształt zbliżony do sylwetki chruścika.
 

8.jpg


9. Przywiązujemy czułki z dwóch promieni pióra Mallard Flank kaczora krzyżówki, choć ten element nie jest konieczny i możecie go pominąć. Rozdzielamy promienie nicią wiodącą tak, aby delikatnie rozchodziły się na boki.
 

9.jpg


10. Przywiązujemy pióro na jeżynkę. Nawijamy jeżynkę do siebie, zostawiając nić wiodącą od strony tułowia, a następnie przewijamy jeżynkę nicią wiodącą aby dodatkowo ją wzmocnić i przywiązujemy końcówkę pióra przy oczku haczyka.
 

10.jpg


11. Formujemy główkę, zakańczamy muchę finisherem, nanosimy kroplę lakieru. Po wyjęciu z imadła ostatecznie dopieszczamy kształt tułowia formując go nożyczkami. Uważamy, aby nie przyciąć promieni jeżynki. Mucha gotowa
 

11.jpg


Na co warto zwrócić uwagę
  • Jeśli damy za mało sierści, będzie sporo wolnego miejsca między włosami, mucha będzie wyglądać ubogo.
  • Jeśli damy jej za dużo, będzie bardzo „nabita” po przystrzyżeniu, tj. włosy będą ściśnięte jeden przy drugim, taka mucha więcej waży i gorzej pływa.
  • Właściwą ilość dobierzecie po zawiązaniu kilku much w tym typie.
  • Jeśli opanujecie wiązanie sierści, z łatwością wykonacie również główki w muchach typu Muddler Minnow.
  • Uwaga na ścinki ! – muchy z sierści warto strzyc nad białą kartką papieru lub białym talerzem, kontury muchy są wtedy dobrze widoczne a bez problemu usuniemy z nich drobne ścinki nie narażając się na uwagi ze strony domowników.
Ciekawostki
  • Zróbcie muchę w innych wariantach kolorystycznych – czarny, oliwka, seledyn, szary, pomarańczowy. Jednokolorowe szare to wersja klasyczna, ale warto łączyć kolory wiążąc połowę tułowia w innym kolorze, lub tak jak w stepie, miksując różne kolory sierści przed przywiązaniem.
  • Goddardy świetnie nadają się do łowienia w zestawie z niewielką nimfką. Pełnią wtedy podwójną rolę – przynęty, oraz wskaźnika brań na nimfę.
  • Zobaczcie klasyczny wzór Goddarda poniżej, schemat wykonania taki sam, pomijamy tylko miksowanie różnych kolorów sierści!
  • Muchę Elk Hair Caddis zawiążecie jeszcze szybciej niż Goddarda. Ale tu już zostawiam pole dla Waszej inwencji.

ZBIOROWE.jpg


Podobne muchy

#2 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 18 październik 2016 - 12:01

Mój pierwszy :) ,ale mam nadzieję że nie jest ostatni :(  . Taki trochę chruścik po sterydach :D .

Załączone pliki



#3 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 18 październik 2016 - 12:14

Dobry, dobry. Zawsze można go podgolić i zostawić więcej na dupce. Mi sprawdzają się żółte chrusty.


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#4 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów

Napisano 18 październik 2016 - 12:56

Mój pierwszy :) ,ale mam nadzieję że nie jest ostatni :(  . Taki trochę chruścik po sterydach :D .

 

Piotr,bardzo dobra mucha na szybszą, głębszą i sfalowaną wodę. W pierwotnej wersji miał jeszcze pasemko przędzy pod skrzydełkami. Wizerunkowo najlepiej wygląda z ciasno ubitą sarną (potrzebna mocna nitka") i jeżynką prawie na 1/3 długości trzonka haczyka.


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#5 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 18 październik 2016 - 13:10

Piotr,bardzo dobra mucha na szybszą, głębszą i sfalowaną wodę. W pierwotnej wersji miał jeszcze pasemko przędzy pod skrzydełkami. Wizerunkowo najlepiej wygląda z ciasno ubitą sarną (potrzebna mocna nitka") i jeżynką prawie na 1/3 długości trzonka haczyka.

Irek , dziękuję za  Twoje jak zawsze cenne uwagi :) .

Brzuszek jest zrobiony.

Załączone pliki


Użytkownik pisarz edytował ten post 18 październik 2016 - 13:35


#6 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów

Napisano 18 październik 2016 - 13:48

A, rzeczywiscie... w stepie też jest- przeoczyłem :)



#7 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 18 październik 2016 - 15:13

Dobry, dobry. Zawsze można go podgolić i zostawić więcej na dupce. Mi sprawdzają się żółte chrusty.

 

Jasne, że dobry - u mnie sprawdzały się żółte i białe, ale to chyba dlatego, że łowiłem głównie wieczorami. W ciągu dnia "chodziły" rude i w naturalnym kolorze.



#8 OFFLINE   daniel.

daniel.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaPrzedgórze sudeckie

Napisano 18 październik 2016 - 17:44

Jeszcze dużo do poprawy ale na naukę nigdy za późno...:

 

6qww7esa4zfz.jpg

 

6xxj94spud4u.jpg


  • maqu77, Pisarz.......ewski Piotr, przemek1976 i 2 innych osób lubią to

#9 OFFLINE   bartkano

bartkano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaZabrze
  • Imię:Bartek

Napisano 18 październik 2016 - 18:59

No w końcu przepraszam jak kogoś uraziłem
Chyba mam trochę tematu do nadrobienia

#10 OFFLINE   przemek1976

przemek1976

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Przemek

Napisano 18 październik 2016 - 22:19

Goddards #10:

 

#1 - granite (sierści: szara, żółta, ruda):

Załączony plik  goddard_granite_1.jpg   39,57 KB   19 Ilość pobrań

 

#2 - rudy:

Załączony plik  goddard_2.jpg   37,18 KB   19 Ilość pobrań

 

#3 - szarak:

Załączony plik  goddard_3.jpg   41,02 KB   19 Ilość pobrań


  • maqu77, Pisarz.......ewski Piotr, michaaaal i 1 inna osoba lubią to

#11 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 21 październik 2016 - 14:22

pisarz - pierwszy, całkiem niezły. Grubszego Goddarda zawsze można dostrzyc, czasem nawet już nad wodą.



#12 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 21 październik 2016 - 14:25

daniel. - daj ciut dłuższą jeżynkę. Jej promienie powinny wystawać poza szerokość łuku kolankowego haczyka. Mucha ma wtedy lepsze proporcje i lepiej pływa. Uważaj na promienie przy oczku. Postaraj się odsunąć je nicią do tyłu przez zawiązaniem główki. Promienie tuż przy oczku mogą utrudnić przywiązanie muchy do przyponu nad wodą.



#13 OFFLINE   Piotr123

Piotr123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Piotr

Napisano 21 październik 2016 - 19:54

Haczyk nr 14 to masakra😂
609fb74130118d44gen.jpg
  • Pisarz.......ewski Piotr, przemek1976 i michaaaal lubią to

#14 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 21 październik 2016 - 20:46

Piotr123 - spróbuj na początek na nr 10. To chyba najlepszy rozmiar Goddarda na początek, do nauki wiązania tego wzoru.

Zobaczysz, że z czasem nr 14 a nawet 16 nie będzie straszny.



#15 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 21 październik 2016 - 20:49

przemek1976 - ładne muchy.

 

W wersji granite najlepiej dać choć jeden kolor sierści mocno kontrastowy (czarny, pomarańczowy itp.) Wtedy mucha zyskuje ładny, kropkowany deseń.


  • przemek1976 lubi to

#16 OFFLINE   przemek1976

przemek1976

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Przemek

Napisano 21 październik 2016 - 22:47

Dobry wieczór!

Trochę nie na temat :-) bo to nie chruścik, ale też z sierści - coś takiego mi dzisiaj wpadło w oko - Morrish Mouse

 

 

Załączony plik  mouse_1.jpg   75,63 KB   17 Ilość pobrań       Załączony plik  mouse_2.jpg   31,67 KB   17 Ilość pobrań


  • Pisarz.......ewski Piotr, daniel. i michaaaal lubią to

#17 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 23 październik 2016 - 17:51

Moje drugie podejście do tematu , ale na pewno nie ostatnie -_- . Sam widzę że jest jeszcze dużo do poprawienia.Trzeba walczyć dalejwall.gif.

Załączone pliki



#18 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów

Napisano 23 październik 2016 - 23:03

Piotr, przy takich skromnych jeżynkach tułowik mozna zrobić z dłuższego włosia umieszczonego i skręconego w pętli.


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#19 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 25 październik 2016 - 11:22

pisarz - wyraźnie idziesz do przodu. Kolory i kształt przycięcia bardzo dobre. Trzeba jeszcze uporządkować trochę przy główce (to co grube chowamy pod jeżynką) i nad samą jeżynką trzeba popracować  - muchy nr 1 i 2 ok, ale ta trzecia i główka i jeżynka do poprawy (zagięty promień pióra, kąt promieni jeżynki nierówny, główka za gruba, mało estetyczna).


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#20 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 25 październik 2016 - 11:24

przemek1976 - sierść poza tym, że jest dużo odpadu i śmieci, jest bardzo wdzięcznym materiałem na różne wzory much. Zarówno myszy jak i łososiowe bombery, czy żaby na basy są tego najlepszym przykładem.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: step-by-step

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych