Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Impregnacja odzieży


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2646 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 09 marzec 2017 - 15:36

panowie a używał ktoś z was wynalazku pod tytułem TARRAGO NANO PROTECTOR ?

http://allegro.pl/ta...6564581708.html



#22 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 06 maj 2017 - 14:47

panowie a używał ktoś z was wynalazku pod tytułem TARRAGO NANO PROTECTOR ?

http://allegro.pl/ta...6564581708.html

No właśnie... jakieś nowości... ? 

 

Dwie kurtki mam do zrobienia i spodnie... dawałem Grangersa... ale się skończył. 



#23 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 06 maj 2017 - 19:26

Może coś z wojennego ekwipunku http://armyworld.pl/...iorace-518.html  ?



#24 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 08 maj 2017 - 16:54

Z uwagi na fakt, że żona wyciągnęła mnie wczoraj do Ikei... :) a obok jest Decathlon nabyłem to: 

 

http://istoresportpe...le-p-13572.html

 

bez przekonania... poczytałem w necie... niby do oddychających membran się nadaje, ale... jakieś to dziwne takie. 

 

Moje zoony Geoffa już trochę widziały. Wyprałem je ostatnio - dwa razy w swym 3 letnim u mnie życiu były prane :) - jak pan producent przypisał... gówno, zero efektu kaczki. 

To spryskałem je tym, tym. Śmierdzi to straszliwie, jak lakier do paznokci mojej żony razy 100. Nie polecam używać tego w żadnym zamkniętym pomieszczeniu. Tylko na zewnątrz. 

 

12 h trzeba rzekomo suszyć. Efekt dziś...zadziwiający. Woda nie wnika... wstawiłem na kilka chwil po strumień z kranu zero wnikania. Płynie jak po kaczce. Co z oddychaniem się stało nie wiem... nie wiem jak to sprawdzić. 


Użytkownik AdasCzeski edytował ten post 08 maj 2017 - 16:55


#25 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 08 maj 2017 - 17:05

Sweter wełniany, "czy polary " i biegaj biegaj biegaj , a zapewniam że oddychalność sprawdzisz ;)


  • kostom63 i AdasCzeski lubią to

#26 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 08 maj 2017 - 18:48

Dziękuję... ciekawa i prosta sugestia... autopsja ma się rozumieć. :)



#27 OFFLINE   Alek.

Alek.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 278 postów
  • Lokalizacjaraz tu, raz tam

Napisano 08 maj 2017 - 20:46

A ja się dziwie niektórym kolegom, że próbują "jakiś" nowości i pod wpływem chwilowego "zauroczenia" kupują nieznane środki.

Przecież są sprawdzone na całym świecie impregnaty, które rekomendują porządni producenci odzieżowi. Czy dla tych dosłownie kilku złotych warto ryzykować i sprawdzać, czy  przypadkiem się udało! Nie będę wymieniał firm, bo każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie w  temacie naprawdę oddychającej odzieży o nich wie.


Użytkownik Alek. edytował ten post 08 maj 2017 - 20:48


#28 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4544 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 08 maj 2017 - 20:49

Mi się wydawało, że pojęcie mam, alle okazało się, że nikłe ... faktem jest też, iż nie testowałem wszystkiego co na rynku dostępne ... także oświeć mnie please.



#29 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 maj 2017 - 21:32

Z uwagi na fakt, że żona wyciągnęła mnie wczoraj do Ikei... :) a obok jest Decathlon nabyłem to: 

 

http://istoresportpe...le-p-13572.html

 

bez przekonania... poczytałem w necie... niby do oddychających membran się nadaje, ale... jakieś to dziwne takie. 

 

Moje zoony Geoffa już trochę widziały. Wyprałem je ostatnio - dwa razy w swym 3 letnim u mnie życiu były prane :) - jak pan producent przypisał... gówno, zero efektu kaczki. 

To spryskałem je tym, tym. Śmierdzi to straszliwie, jak lakier do paznokci mojej żony razy 100. Nie polecam używać tego w żadnym zamkniętym pomieszczeniu. Tylko na zewnątrz. 

 

12 h trzeba rzekomo suszyć. Efekt dziś...zadziwiający. Woda nie wnika... wstawiłem na kilka chwil po strumień z kranu zero wnikania. Płynie jak po kaczce. Co z oddychaniem się stało nie wiem... nie wiem jak to sprawdzić. 

 

Po prostu zatkałeś pory membrany, masz nieprzemakalny "kondom". Złe wieści są takie, że nie da się tego cofnąć, oddychanie szlag trafił. Dobre wieści są takie, że nie będzie przemakało, przynajmniej do pierwszego prania.



#30 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 08 maj 2017 - 21:57

Bartek... :)

 

może przybliż proszę dlaczego.... mam "kondom".

 

To że środki sprawdzone są, to ja moi mili wiem. Tylko czasem te rzekomo nie sprawdzone trzeba sprawdzić. :)


Użytkownik AdasCzeski edytował ten post 08 maj 2017 - 21:58


#31 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 maj 2017 - 05:13

Lajfstajlowych dewotów i bigotów główny problem - czy to to jeszcze oddycha/oddychało/oddychać będzie.. :D Za Gomułki hitem ludu pracującego i przodującej w postępie nomenklatury był ortalion - to dokładnie samo co kultowe oddychacze minus magiczna flizelina.

Musiał koniecznie szeleścić - nieszeleszczący w ogóle się nie liczył..  :D 



#32 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 maj 2017 - 09:58

Ależ Adamie, napisałem, zamknąłeś pory membrany, które zapewne były już nieco powiększone na skutek użytkowania. Powiększone, czyli miały większą średnicę niż cząsteczka wody i dlatego tkanina zaczęła przemakać. Użyty przez Ciebie środek niestety nie zapewnia oddychalności, tzn nie doprowadza porów membrany do pierwotnego kształtu "lejka", a jedynie uszczelnia je. Jeśli coś ma służyć do impregnacji namiotu, czy plecaka, to nie nadaje się do impregnacji odzieży oddychającej.

Jak sprawdzić oddychanie tkaniny? Wystarczy założyć na siebie, pobiegać i sprawdzić czy tkanina jest mokra od wewnątrz. Dobrze oddychające tkaniny, np Goretex, zamkną wilgoć w środku i nie wypuszczą jej dopóki masz kurtkę, czy buty, na sobie. Po ustaniu różnicy temperatur mogą zrosić się po wewnętrznej stronie. 

 

To z moich doświadczeń, tyle sprawdziłem organoleptycznie.  ;)



#33 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 09 maj 2017 - 11:03

Ależ Bartku drogi... w każdym z czytanych przeze mnie opisie tegoż specyfiku jest info, że zachowuje to to właściwości oddychające.

 

Myślałem, że może wiesz coś przykładowo o składzie chemicznym tegoż wynalazku, który to skład prowadzi do jakże obrazowo opisanego przez Ciebie efektu gumki. :)  



#34 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 09 maj 2017 - 11:13

Wydaje mi się że membrana nie powinna byc od środka mokra... Wszak ma odprowadzić parę na zewnątrz, a nie wpuścic wody do środka...

Tak przynajmniej działa moja.



#35 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 maj 2017 - 21:51

Adaś, jak napisałem, sprawdziłem organoleptycznie.  :)

 

Marian, zgadza się, to miałem na myśli, ale przy intensywnym wysiłku nawet dobra membrana nie jest w stanie odprowadzić całości pary wodnej. Dlatego wilgoć pozostaje wewnątrz tkaniny do czasu wyrównania temperatur po obu jej stronach. Po prostu cząstek pary wodnej jest więcej niż porów odprowadzających. Jeśli materiał ma być nieprzemakalny, oddychający i dość trwały, to ma ograniczenia technologiczne. Toray i goretex rozwijają się bardzo szybko, ich membrany zmieniają się każdego roku, na lepsze oczywiście. Wiele innych firm osiadło na laurach i sprzedaje technologię kilkuletnią. Niestety najnowsze produkty nie trafiają do producentów odzieży wędkarskiej, może poza Simms'em, który kupuje na bieżąco nowe pomysły. Nowych membran trzeba szukać w produktach dla wyczynowców, np dla wspinaczy wysokogórskich.



#36 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 10 maj 2017 - 05:56

To nie magiczna flizelina przestaje "oddychać', tylko fabrycznie naniesiona powłoka hydrofobowa przestaje istnieć  - co w końcu zdecydowanie podnosi kultową oddychalność. Impregnując powtórnie pomniejszamy cud. 

Membrany świetnie działają w laboratorium.. ale jeszcze konkretniej w marketingu. :) 

Nie należy się turbować takimi drobnymi mankamentami, po prostu należy  kupować następne. Wszystko, bez przerwy, z nieskończoną wiarą oraz ufnością. Tylu ludzi naraz nie może się mylić.. :)

 

Wyglądamy co prawda niczym seryjni motocykliści w kurtałkach z frędzlami na niklowanych motocyklach, może nawet identico jak lud chiński za przewodniczącego Mao. Globalizacja jest obowiązkowa..



#37 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 10 maj 2017 - 20:19

:clappinghands:  :clappinghands:  :clappinghands:



#38 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 12 maj 2017 - 05:31

Dziękuję Bartek :)

Prawo do oddychalności jest czymś więcej aniżeli  tylko podstawowym prawem ludzkim, impregnacja otwiera na rewolucyjny szał breathable także ciemne komórki i zatęchłe poddasza, drewno, kapcie, telefony, a nawet kamień. Universum.. :)  


  • Friko lubi to

#39 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 12 maj 2017 - 22:23

Brawo Sławku - tradycyjnie ubarwileś nieci monotonną dyskusję o ".....texach" i piszę to bez odrobiny ironii.
Wracając jednak do tematu. Powszechne niemal mniemanie o membranach Gore- tex jako panaceum na wszelkie niedogodności niewątpliwie w znacznym stopniu jest wytworem nachalnego marketingu. Tu też Sławek ma wiele racji. Tymczasem membrany nie są panaceum na wszystko....W butach coraz częściej wraca się do źródeł czyli skóry bez membran, które kompletnie się nie sprawdzają w wysokich temperaturach. W kurtkach chyba nadal nic lepszego nie wymyślono...., chyba, bo proponuję zwrócić uwagę przykładowo na produkty szwedzkiej firmy Fjallraven. Nie ma tam żadnych membran. Ich ciuchy outdoorowe opierają się na materiale G1000 - 35%bawelny i 65% poliestyrenu czyli plastiku (teź w tym trochę marketingu, ale gdzie go nie ma?). Impregnacja tego materiału opiera się na prostej zasadzie - wcieranie wosku i wgrzewanie go na gorąco żealazkiem. Wierzcie lub nie, ale to działa. Mam dwie pary ich spodni i na dziś to dla mnie wędkarskie, trekingowe, górskie i na codzień - optimmum. Są lekkie i przewiewne. Producent nie wciska kitu, że nigdy nie przemokną, ale w istocie bardzo wiele wytrzymują - sprawdziłem. Mają też wadę - są drogie, ale nie tak jak "membranowce" z Gore-texem. To alternatywa godna uwagi. W sklepach wędkarskich nie występują - tylko w tych o profilu "górsko-wędrówkowo-wspinaczkowym". Nikogo nie namawiam, sam nadal używam ciuchów membranowych, ale te Fjalraveny bardzo polubiłem, zwłaszcza, że bez obciachu można w nich wyskoczyć "na miasto"..... w Simmsach nie za bardzo....
Co do impregnacji ciuchów membranowych to u mnie zasada jest prosta - pranie w specjalnym preparacie Nikvaxa, płukanie z dodatkiem impregnatu tej samej firmy, które w czasie suszenia można poprawić "śprajem" .... Nikvaxa czy Simmsa i..... jazda ma ryby. Z cukru nie jesteśmy ...., nawet jak w końcu "texy" czy woski puszczą jakoś to przetrwamy. Nieprzemakalna jest tylko guma, a także, jak Sławek pisał, ortalion, ale raczej nie polecam.
  • Alek., kostom63 i malinabar lubią to

#40 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2646 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 01 czerwiec 2017 - 01:03

I Fjallraven ma swoją membranę. Hydratic się nazywa https://www.fjallrav...ateria/hydratic
Czy w spodniach stosują nie wiem ale w kurtkach na pewno




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych