Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Koszmar w krainie pstrąga i lipienia. Kolejna rzeka zniszczona.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_DAWIDspinn_*

Guest_DAWIDspinn_*
  • Guests

Napisano 30 październik 2016 - 17:46

Tak obecnie wygląda rz. Urzędówka. Woda okręgu PZW Lublin. Rzeczka "krainy pstrąga i lipienia". Cała rzeka podlega pod system „złów i wypuść”. Prace zostały wykonane w trakcie tarła pstrąga potokowego. Została całkowicie, bestialsko zniszczona przez meliorantów. Nie zliczę 50siątaków które złowiłem jak i widziałem na tarle podczas tych wszystkich lat kiedy odwiedzałem tą piękną małą rzeczke. Stawiałem tutaj pierwsze kroki ze spinningiem pstrągowym. Wystarczył moment, aby rzeka Urzędowka umarła. Nie moge się doczekać oficalnego stanowiska ZO PZW w Lublinie. Szok i koszmar, totalnie brak mi słów.

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata i sajdol1 lubią to

#2 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisano 30 październik 2016 - 18:08

Cóż, teraz to można z oburzeniem słać w świat wyrazy głębokiego zaniepokojenia, co zresztą zapewne chłopaki z PZW Lublin uczynią :wacko: Ale sprawa chyba nie pojawiła się na tapecie razem z buldożerami?



#3 Guest_DAWIDspinn_*

Guest_DAWIDspinn_*
  • Guests

Napisano 30 październik 2016 - 18:20

Z tego co się dowiedziałem ZO PZW Lublin o wszystkich pracach wiedział, dlatego tak mocno jestem ciekawy ich oświadczenia.



#4 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 30 październik 2016 - 18:29

Because fish dosen't matter, MONEY does!!!!


  • suhhar i Skorio lubią to

#5 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 październik 2016 - 18:33

Tutaj nie chodzi tylko o ryby tylko o robienie z rzek kanałow. Gdzie jest sens ??


  • jerzy6 lubi to

#6 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 30 październik 2016 - 18:51

To proste :rzeka->kanał->rzeka->kanał i tak bez końca,a kasa płynie...z naszej kieszeni do?

no właśnie,kto się bawi naszym kosztem?!


  • jerzy6 lubi to

#7 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisano 30 październik 2016 - 18:52

Siedziałem sobie kilka lat temu u fryzjera, oczywista na stoliku i goła baba, i szybkie auta, i dla takich jak ja wędkarska prasa. Być może był to artykulik opublikowany w nielubianym na forum miesięczniku (z wiadomym rednaczem na czele), ale sama treść oraz dołączone na potwierdzenie słownych wniosków zdjęcia robiły wrażenie. Dwie rzeczki. Obie meliorowane w mniej więcej tej samej czasoprzestrzeni. Jedna od drugiej nie dalej jak kilkadziesiąt kilometrów. Pierwsza wyglądała chyba gorzej niż Urzędówka, druga sprawiała wrażenie dzikiej, niedostępnej, rybnej, była piękna i urokliwa. Rozwiązanie zagadki niestety bardzo przykre...rzeczką pierwszą zajmowali się nasi melioranci, drugą słowaccy.

 

Jaki sens? W oddali widać jakieś zabudowania. Może szuka się kolejnych działek pod zabudowę jednorodzinną? Albo może po prostu były pieniądze z Unii i trzeba było je wydać? Zapłacić drogo za wielki projekt, godzący słuszne prawa dzikiej przyrody z oczekiwaniami współczesnego Polaka...pstrągi? Po cholerę komu pstrągi, tera to można nawet karpia tam wpuścić, to będzie magnes na turystę!

 

Przykro się patrzy. W mojej okolicy poprawiano kiedyś wały, ciągnące się kilometrami wzdłuż całkiem przyjemnej rzeki Supraśl. Ktoś uznał, że trzeba na materiale zaoszczędzić, nawieziono tony ziemi, najprawdopodobniej z jakiegoś wysypiska - wszędzie pełno potłuczonego szkła, szmat, plastiku różnego pochodzenia. Przestałem na ten odcinek jeździć, obrzydzenie brało. Zapewne dziś porosło to już wszystko roślinnością, ale niechęć wciąż jest silna :angry:

 

Współczuję :wacko:


Użytkownik cristovo edytował ten post 30 październik 2016 - 18:53


#8 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 30 październik 2016 - 19:12

To proste :rzeka->kanał->rzeka->kanał i tak bez końca,a kasa płynie...z naszej kieszeni do?

no właśnie,kto się bawi naszym kosztem?!

Politycy bez względu na opcje, samorządowcy, wszystkie rury , które rozdzielają " cudowne " fundusze unijne, wszyscy którzy czerpią z tego dziadostwa korzyści, degradując takimi działaniami ten kraj! Za takie coś powinien być kryminał!!!!



#9 OFFLINE   Michał.

Michał.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1596 postów
  • LokalizacjaSan Escobar

Napisano 30 październik 2016 - 19:58

smutne wieści :(


  • jerzy6 lubi to

#10 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 30 październik 2016 - 20:16

witam W całym naszym województwie Lubelskim system melioracji i czyszczenia rzek i kanałów bo KANAŁ WIEPRZ -KRZNA jest bulwersujący .Wycinka drzew przy rzekach i prostowanie rzek jest bezzasadne .Kolega już wcześniej pisał że są pieniądze to trzeba wydać .Nie wydają ich tam gdzie trzeba np naprawa wałów na zbiornikach retencyjnych co bobry zrobiły dziurę na dziurze.To jest absurd jak w październiku przyjeżdża kosiarka wycina suche krzewy.Po co?bo jest kasa trzeba ja wydać w bieżącym roku.


  • jerzy6 lubi to

#11 OFFLINE   border river

border river

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 30 październik 2016 - 20:51

Smutny widok. :angry: czasem nie o to chodzi?

http://www.przetargi...nik_2016_2.html


Użytkownik border river edytował ten post 30 październik 2016 - 21:18


#12 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 październik 2016 - 21:21

Może są tutaj melioranci i wyjaśnią nam sens robienia kanałów wśród pól i łąk. Może po prostu nie widzimy tego zaślepieni rybami i przyrodą?

Chociaż jeden mądry argument.

Bo jeśli takich nie ma to co to za problem sądzić się z takimi? 


Użytkownik godski edytował ten post 30 październik 2016 - 21:56

  • jerzy6 lubi to

#13 OFFLINE   Kmicic

Kmicic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Sebastian

Napisano 30 październik 2016 - 21:31

U nas w Wielkopolsce można lać pestycydy do rzeki, zapewniam bez konsekwencji...
Także ,,kanalizacja rzeki`` to też ogólnie przyjęta dobra praktyka.
Dziki kraj i tyle! Jestesmy 100 lat za..no wlasnie za kim...
  • jerzy6 lubi to

#14 OFFLINE   tommik

tommik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomek

Napisano 30 październik 2016 - 21:41

Godski, w najbardziej rozwiniętych krajach ok 10% inwestycji trafia do kieszeni "decydentów". Cholera wie ile % jest u nas.

Mechanizm fajnie został ukazany w filmie Miś. 

Ty wiesz jaka żałoba była wśród krakowskich urzędników miejskich gdy w referendum odrzucono pomysł olimpiady? 

No przecież nie płakali za emocjami sportowymi  :D

Wracając do tematu, zamiana rzeki w kanał sporo kosztuje a w perspektywie masz jeszcze za parę lat rekultywację, czyli zmianę kanału w rzekę (bo takie będą dotacje).

Czysty zysk. Poważna kasa a wy dupę rybami zawracacie...



#15 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 30 październik 2016 - 22:00

Jest taki "kolega" na forum co napisze, że to naturalny rozwój cywilizacji, dążącej do tego aby natura poddała się człowiekowi! Kto wie gdzie szukać to znajdzie.

 

To kolejna rzeka/rzeczka zmasakrowana przez ciężki sprzęt. Było o tym już pisane, że idzie głównie o kasę którą dają z zewnątrz na wszelkiego rodzaju prace jak udrażnianie, obwałowanie, umacnianie, betonowanie, pogłębianie, wycinanie roślinności brzegowej etc. W Polsce co roku takie małe ciurki lub rzeczki są niszczone za publiczne pieniądze w imię walki z powodzią i nie tylko. Czasami ot tak ktoś wpadnie na pomysł, że rzeka x ma płynąć prosto a nie w lewo. O wnioski na takie prace występują głównie gminy. Masakrowane są w dużej mierze odcinki gdzie rzeka nikomu nie zagraża. Rzeczka mogąc się naturalnie wylać na pole tylko i wyłącznie przyspiesza wtłoczona w kanał powodując realne zagrożenie powodziowe. "Cywylizowany" świat już to dawno odkrył ten mechanizm a my dalej tworzymy proste kanały i co roku pomstujemy na zmianę klimatu.

 

ps: mam nadzieję, że nie dobiorą się do mojego ciurka. Niby chroniony Natura 2000 ale kto wie co jakiemuś palantowi/urzędnikowi strzeli do łba.


Użytkownik luk_80 edytował ten post 30 październik 2016 - 22:01


#16 OFFLINE   Dominik Kubisz

Dominik Kubisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów
  • Imię:Dominik
  • Nazwisko:Kubisz

Napisano 30 październik 2016 - 22:12

Tak się składa, że temat ten jest mi dość bliski, przez zawód, do którego jestem przyuczany i orientuję się mniej więcej, co dzieje się w tym temacie w Polsce i w Europie. To tylko pokazuje jak bardzo Polska jest zacofana w wielu dziedzinach - Niemcy na przykład odeszli od tego typu zabiegów kilkanaście lat temu i pracują nad renaturalizacja rzek i odsuwaniem terenów mieszkalnych od stref zalewowych (gdy jest to tylko możliwe). Cóż wykonawca bierze za to grube pieniądze, a weźmie zapewne jeszcze po raz drugi, gdy za kilka lat ktoś wpadnie na taki pomysł jak nasi zachodni sąsiedzi i pewne rzeczy trzeba będzie usunąć, rozebrać co często kosztuje podobnie, bądź i więcej jak stworzenie tej "infrastruktury". Tak się robi pieniądze drodzy Państwo. 1f621.png1f613.png


  • jerzy6 i tom@ha lubią to

#17 OFFLINE   jerzy6

jerzy6

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów

Napisano 30 październik 2016 - 22:26

Niestety same brzydkie słowa przychodzą na myśl!

Dlaczego PZW  nie działa lub jest nieskuteczne?

Ochrony środowiska w Polsce prawie nie ma!

Kiedy się to zmieni? i czy w ogóle ?


Użytkownik jerzy6 edytował ten post 30 październik 2016 - 22:28


#18 OFFLINE   Lukasz_

Lukasz_

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaKozienice
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 październik 2016 - 22:28

Może są tutaj melioranci i wyjaśnią nam sens robienia kanałów wśród pól i łąk. 

Jest na to chyba jedna odpowiedź: zagrożenie hydrologiczne.

Może podam przykład ze swojego podwórka. Rok temu Elektrownia Kozienice (Enea Wytwarzanie) postanowiła pobudować na własną rękę przegrodę na Wiśle, celem jej spiętrzenia na wysokości elektrowni. Poprzedni rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o niski poziom Wisły, w elektrowni mieli problemy, jeśli chodzi o system chłodzenia w kondensatorach pary wodnej - po prostu pompy zasysały piach a nie wodę, tak niezbędną, do studzenia urządzeń, przez co elektrownia pracowała na pół gwizdka. I co? Kogo to obchodziło, że Dolina Środkowej Wisły, że Natura 2000 itp. Na miejscu skrzyknięto zjazd uczonych, melioranci, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ludzi z Ministerstwa Ochrony Środowiska, przyrodników, ornitologów, ichtiologów itp. Posłano pisma do elektrowni, straszono karami finansowymi, kazano wstrzymać prace do czasu wyjaśnienia sprawy. Sprawa się toczyła a przegroda jest cały czas w budowie. Wygrało bezpieczeństwo energetyczne kraju, nikogo nie obchodził zakłócony szlak migracyjny ichtiofauny. Cóż ... tutaj zagrożenie hydrologiczne idzie w parze z prądem w gniazdkach.

 

Omawiany przedmiot sprawy także ... dotyczy zagrożenia hydrologicznego. Po powodzi w 2010 generalnie jest zielone światło na prace hydrologiczne. 

Nie miałem jeszcze tej przyjemności, by łowić na Urzędówce, nie znam jej, jeżdżę na Bystrzycę. Z tego co się orientuję, jest to niewielka rzeczka. Jej ewentualne wezbranie zapewne nie niesie za sobą wizji powodzi, raczej nie może być katastrofalne w skutkach ze względu na jej wielkość, jak i ukształtowanie terenu. Ale ... no właśnie. Nigdy nie można tego wykluczyć i po powodzi w 2010 jeszcze mocniej w ludzkich (pustych) głowach zakorzeniła się myśl, że meliorowanie jest lekiem na całe zło.

Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW) przekłada pismo, do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) dotyczące przeprowadzenia prac hydrologicznych (np. melioracji) na poprawę przepływu rzeki. w RDOSIU sprawa trafia na biurko specjalisty/st. specjalisty/gł. specjalisty. Urzędnik sprawdza, czy dana inwestycja jest w Naturze 2000, czy w danej rzece znajdują się gatunki chronione np. ryby. Jeśli w przedmiotowej rzece nie pływają np. różanki, słonecznice, piekielnice, wydaje zgodę, która podpisuje naczelnik. Jeśli prace będą trwały w przedziale czasu październik - marzec, wydaje także zezwolenie na wycinkę drzew (to akurat jest związane z zapisem w ustawie o okresie lęgowym ptaków). Czy pstrągi jest jest gatunkiem chronionym? Nie. Czy np lipień jest chroniony prawem? Nie. Tak więc wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Bo mniej pieniędzy wydadzą na bezowocne zarybienia, niż na odszkodowania z powodu powodzi. Tak niestety działa ten mechanizm. 

Przykro mi, bo w nadchodzącym roku bardzo chciałem pojechać z muchą na Urzędówkę. Nigdy nie pojmę ludzkiej głupoty. Nieodżałowana strata.


Użytkownik Lukasz_ edytował ten post 30 październik 2016 - 22:29


#19 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 październik 2016 - 22:28

To cały czas nie argumenty za. Skoro to tylko kasa to pozew za bezsensowne działania jest na 100% wygrany. Bo po co robić kanał i tracic bezsensownie kasę niszcząc przy okazji przyrodę.


  • jerzy6 lubi to

#20 OFFLINE   Lukasz_

Lukasz_

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaKozienice
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 październik 2016 - 23:39

@godski oczywiście, że nie są to argumenty "ZA". Obawiam się, że chyba ich nie znajdziemy. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych