Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Koszmar w krainie pstrąga i lipienia. Kolejna rzeka zniszczona.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 01 listopad 2016 - 08:55

Nie - osobiste korzyści mają z tego co sami w swoim obwodzie łowieckim zrobią.. Nie jakiś prezes, PZŁ, ani jacyś bliżej niezidentyfikowani oni..

Byłem kiedyś krótko myśliwym i zdążyłem poznać te zupełnie proste mechanizmy działania, których my za nic pojąć ani przyjąć do wiadomości nie chcemy.. :)



#42 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5781 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 01 listopad 2016 - 09:43

Ktoś te zasady musi wpierw ustalić. W naszym przypadku nie ma żadnych, lub są irracjonalne nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. To powoduje że ludzie kompletnie nie utożsamiają się z organizacją do której należą.
Poza tym w przypadku myśliwych nie ma drugiej grupy ludzi czerpiących korzyści z odłowu zwierzyny. Wyobraź sobie co by było gdyby oprócz myśliwych zwierzęta były legalnie łapane za pomocą wnyków i sieci. Sytuacja irracjonalna w przypadku myślistwa, ale u nas tak właśnie się dzieje.
Takich paradoksów można przytaczać wiecej. Przykład lisa i kormorana. Jakoś nikt nie protestował że trzeba eksterminować liski które mysliwym wyżerają zające i kuropatwy. Nawet ornitolodzy mają większe przełożenie od nas :). Jesteśmy jak taki kloszard z którym nikt się nie liczy, ale to nie wina członków tylko władz związku które nie chcą tego zmienić. Sam z chęcią dużo bym zrobił dla poprawy naszego rybostan ale na obecną chwilę nie widze w tym żadnego sensu i większość wedkarzy myśli podobnie.

Użytkownik wujek edytował ten post 01 listopad 2016 - 10:27


#43 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 01 listopad 2016 - 10:51

Odławia się siatkami również zwierzynę - zające głównie..

Rybakom również nie dorastamy do pięt, niczego innego prócz jeszcze bardziej wysilonej i masowej eksploatacji nie potrafimy ani właścicielowi wody, ani społeczeństwu zaoferować. Ne jesteśmy póki co w żaden sposób kulturotwórczy - a oni jednak są.. :)

 

Mam też wrażenie, że z czysto dekoracyjnych władz nieustannie robimy dla własnej wygody murzyńskiego chłopca do bicia.

Bo najwyższą władzą wg statutu stowarzyszenia jest walne zgromadzenie członków. A swoją działalność opiera na ich społecznej pracy.  Kto czyta , kto obdarzony zdolnością czytania rozumie ten prosty zbiór zasad ?

To są zupełnie proste, elementarne założenia, ledwie poziom wyżej od kompletnie bezstresowego grzybiarstwa, które zostały wyparte z naszej świadomości i arsenału środków, przez powszechny klientelizm, tumiwisizm.. oraz najdziksze utopie i poronione pomysły serwowane przez nawiedzonych dydaktyków.. :)

Pal sześć PZW - nic innego również nam świetnie nie wychodzi.. :D


  • Guzu i Zielony lubią to

#44 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 01 listopad 2016 - 11:02

To doskonale obrazuje to co miałem na myśli, a kolega Sławek porównuje wędkarzy z myśliwymi. Nie ta liga.

 

Ale kolega Sławek ma rację, w życiu należy równać do lepszych, nie odwrotnie. 



#45 OFFLINE   lordi86

lordi86

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 11:58

Po obejrzeniu zdjęć włosy zjeżyły się na głowie.Dla pstrągów fatalna w skutkach "konserwacja" rzeki.Jakieś rury,przepusty,tymczasowe boczne obejścia,świeżo wylane progi...Znając życie to nawet pod tym przelewem wyleją beton,żeby czasem większa woda nie wypłukała głębszego dołka.Jeśli te półtora kilometra ma wyglądać,tak jak obok tego zabudowania to nie widzę nadziei.Rzeka szeroko rozciągnięta w trapez,gdzie na dnie nawet jednego patyczka.Woda przepłynie bez histori.Na takim odcinku to nawet kiełb się nie odnajdzie.Szkoda,cholernie szkoda,że kolejna rzeczka,z dobrymi warunkami,ma takie problemy.Będzie potrzeba lat,kilku powodzi,żeby cokolwiek się tu zmieniło na plus dla ryb.Najważniejsze,żeby na tym zniszczonym odcinku odbudowała się jakakolwiek roślinność wodna.Niestety można być prawie pewnym,że skoro melioranci już raz położyli łapę na tym odcinku,to co jakiś czas będzie można spodziewać się nowych przetargów,na jak oni to nazywają,konserwację :mellow: 

 

Współczuję,że zamiast odprężenia,relaksu,znowu trzeba było się nad rzeką wqrwić.

 


  • grzesiekp. lubi to

#46 OFFLINE   Cormoran76

Cormoran76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • Lokalizacjaświetokrzyskie

Napisano 01 listopad 2016 - 13:53

A gdzie byli wędkarze z 

lublina i okolic ,przecież o takich pracach wiadomo dużo wczesniej , można było zaprotestowac ,wstrzymac prace itd

a tak na poważnie , to mamy gówno do gadania, jest np 250 tys do wykorzytania z unii , wiec trzeba troszke pobobrowac ,powbijac kołeczki hahhah

nasypac kruszywka ,materiał i koparka całe grosze ,kaska szybka i spora,bedzie nawet na małe prezenty tym co mogliby wstrzymac prace swoim głosem sprzeciwu 

można wylewac żale na forum , i tak nic nie zrobimy ,

To tak jak z PZW , beton rozwalic ,,,,hahhaha modlcie się aby Pzw było wieczne , bo jak przestanie być dzierżawcą większosci wody w Polsce, to kazda sadzawka i kazda rzeczka bedzie prywatna ,i koszt wędkowania na sezon bedzie 1000 % wyższy niż obecnie ,zostanie garstka wędkarzy których stac bedzie na opłaty 3 tys rocznie na kilka jeziorek czy rzeczek 



#47 OFFLINE   Dominik Kubisz

Dominik Kubisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów
  • Imię:Dominik
  • Nazwisko:Kubisz

Napisano 01 listopad 2016 - 15:23

Kolego @Cormoran76, piszesz, że o takich pracach wiadomo dużo wcześniej, to dla osób niedoinformowanych (oczywiście nikomu nie umniejszając, nie wszyscy się tym interesują, co jest zrozumiałe)przedstawmy sprawę w prawdziwym świetle - np. w moim powiecie, tudzież gminie informacja dotycząca meliorowania jednego z odcinków pewnej rzeczki, została wywieszona dzień przed rozpoczęciem prac. W mniejszych gminach władze unikają rozgłosu w sprawach, które mogłyby wzbudzić w społeczeństwie jakieś sprzeciwy, bo tak jest wygodniej - jak ktoś może udowodnić, że np. kartka na tablicy ogłoszeń w urzędzie została wywieszona konkretnego dnia - to raczej trudne do udowodnienia? Jeśli chodzi o informowanie na stronach internetowych urzędów, odbywa się to w taki sposób, by jak najpóźniej taka informacja dotarła do zainteresowanego - skrzętnie schowane między ważniejszymi "niusami" dotyczącymi życia gminy, bądź w podstronach dotyczących uchwał rady itp. Taki mamy chory system i zmienienie czegokolwiek może okazać się syzyfową pracą. Ludzie krzyczą, że czasy, w których można załatwić coś po znajomości, po rodzinie etc. minęły - a gó*** prawda. U mnie stanowiska w gminie obsadzone są osobami, które nie mają bladego pojęcia czym się zajmują, ale cóż, z wioski wójta. ;) Jedyne lekarstwo to dywersja. ;)



#48 OFFLINE   Cormoran76

Cormoran76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • Lokalizacjaświetokrzyskie

Napisano 01 listopad 2016 - 15:31

Kolego Dominiku ,dywersja jeszcze gorsza,,,,bo bedą musieli poprawic , naprawic , i bedzie wiecej kasy potrzeba , więcej betonu,i szerzej , bardziej dewastacyjnie ,powiem ,tak ,będzie duuuuuużo gorzej ,obym się mylił 



#49 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 01 listopad 2016 - 18:53

Porównywanie myśliwych i wędkarzy jest moim zdaniem kompletnie pozbawione sensu.

To dwie zupełnie różne grupy a siła przebicia tej pierwszej jest łatwo wytłumaczalna-pieniądz.

My tutaj,czytając ciągle o stellach,customach,tytanach i innych megabass'ach możemy odnieść mylne wrażenie że wędkarze to jakaś mocna,zamożna grupa społeczna.

Nic bardziej mylnego moim zdaniem.Może 90% z nas,może ciut więcej lub mniej to kij za 100 PLN,równie tani kołowrotek i żyłka.Nic więcej.

Ogromna większość myśliwych to ludzie bardzo zamożni,o wysokim statusie i pozycji społecznej-jakoś mnie nie dziwi że są wpływowi i potrafią dla siebie wiele wywalczyć.

Jakie znaczenie ma masa członków PZW skoro "znakomita" większość tej masy to zwykły(bez żadnego lekceważenia)Franek czy Marek,któremu na dodatek zależy właściwie tylko na tym żeby każdego złowionego leszcza,linka czy okonia za....ć i  władować do lodówy na "zaś"?

Idąc dalej-to że nasza matka PZW równo kopie nas w dupę jest równie oczywiste jak to że w zasadzie na to zasługujemy(patrz zdanie powyżej).

Faktem jest że ogromna większość gówna leżącego w naszym gnieżdzie jest naszej własnej produkcji.Nawaliliśmy już go sami tyle że wyleżć będzie bardzo trudno a z każdą zabitą rybą i każdym wyrybionym przez mięsiarzy(nie tyko rybaków) zbiornikiem gówna przybywa.Wybaczcie malownicze porównania.

Nie jestem zwolennikiem rybactwa śródlądowego,zwłaszcza w kształcie jaki się na naszych wodach często przejawia-wydzierżawić,wy....ć,oddać.

Widzę jednak przykłady zbiorników na których rybaka ni widu ni słychu.Widu i słychu za to(przykład z przedwczoraj,mała zaporówka w Wielkopolsce)-lezie brzegiem kretyn z wędką,przy każdym spotkanym wędkarzu narzeka że gówno bierze a w łapie bezczelnie reklamówka ze szczupakiem 60cm.Jedyne branie i jedyna ryba dziś.

Mógł wziąć-mógł,no i k....a wziął.Wnioski z tego przykładu,których pewnie w całym kraju codziennie multum każdy sam może wyciągnąć.

Co do tematu wątku,bo odbiegłem.Niszczenie rzek w naszym kraju jest faktem,bardzo smutnym.Myślę że wiąże się to nieco z tym co napisałem powyżej-władza ma na nas,poniekąd "beneficjentów" niszczonych wód po prostu w.....ne,a jest tak dlatego że żadnej siły przebicia faktycznie nie mamy,głównie z naszej winy.

Kończąc ten przydługi wywód przepraszam za wulgaryzmy bo nieco mnie poniosło,ale i cieszyć się z czego nie ma za bardzo.

A każdą "dobrą zmianę",że się na ironię wysilę,najlepiej zacząć od siebie.

Pozdrawiam.



#50 OFFLINE   Dominik Kubisz

Dominik Kubisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów
  • Imię:Dominik
  • Nazwisko:Kubisz

Napisano 01 listopad 2016 - 19:39

Osoby, które chcą przyrównywać myśliwych do wędkarzy chyba nie znają realiów, prosty przykład - wpisowe do koła łowieckiego wynosi 10-krotną stawkę rocznej opłaty w PZŁ(320 zł) czyli 3200 zł (bez zniżek studenckich itp.), a do koła PZW 15-20 zł? :lol: ^_^ Poza tym w kołach łowieckich poza wpisowym, zależnie od koła jest coś takiego jak "dobrowolna" darowizna na rzecz koła, od kumpla wiem, że w jednym z takich kół kwota wpisowego i darowizny wyniosła w sumie 20 koła, więc o czym w ogóle gadka.  :P  O porównywaniu naszego sprzętu, z tym którym posługują się myśliwi nie ma co wspominać - u kumpla w kole, jeden z członków zakupił sobie sztukę broni z optyką za 12000 euro.  :ph34r: 


  • Jopek1971 lubi to

#51 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 01 listopad 2016 - 21:53

Sposoby urządzenia obu środowisk są jak najbardziej porównywalne, nic albo bardzo niewiele do rzeczy ma sugerowana pozycja społeczna uczestników. W kole łowieckim które znam, większość ludzi to rolnicy i prowincjusze. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy sami sobie nałożyli podobne rygory..

Tym niemniej rozumiem świetnie wysilone próby wypracowania  jakiejś formy obrończego kompromisu pomiędzy nędzną rzeczywistością w całości naszego autorstwa , głupkowatymi obiegową opinią i skrajnie aspołecznymi horyzontami ludzi z wędką - choć nie uważam, aby czegokolwiek z tego zbioru warto było bronić.. :)


  • Guzu i Janusz Wałaszewski lubią to

#52 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 23:56

Sławku, w jednym się chyba mylisz - przy wszystkich podobieństwach, wśród myśliwych nie znajdziesz kilkuset tysięcy miłośników posiedzenia sobie na ambonie z kilkoma najtańszymi dwururkami, nastawionymi na automatyczny strzał między oczy wszystkiemu, co tylko pojawi się w polu rażenia, przy radyjku, pivku i z determinacją godną Eskimosa i Aborygena w jednym...wszak i opłaty muszą się zwrócić, i piwnice zapełnić, własne, rodziny, sąsiadów :wacko:

 

Wędkarstwo jest zdecydowanie bardziej dostępne, mniej angażujące, niewymagające, tanie. Nawet grzybiarz ma trudniej, musi chodzić. Powszechność wędkarstwa jest jego przekleństwem, ale wszelkie próby ograniczenia powszechności jawią się jako niedemokratyczne.

 

Nie wyobrażam sobie, żeby przykładowo muszkarska elita ciągnęła kulturowo za uszy dziadków z ruskimi teleskopami i glizdą na haku...te światy się nie łączą. Zresztą, w jakim niby kierunku można to sięgające wojny pokolenie ciągnąć? Chyba jednak pozostaje póki co dura lex - na cholerę komu 5 kg białorybu każdego dnia czy setki szczupaków rocznie? A na to pozwala dzisiejszy przepis. Ograniczmy limity, to naprawdę powinno dać jakiś wymierny pozytywny efekt. Walczmy o całkowity zakaz zabierania boleni, wiele z nich ginie tylko dlatego, że regulamin pozwala walić w łeb. Będzie zakaz, będą wypuszczać, dla podłego mięsa nie warto ryzykować. Nie rozumiem, dlaczego zwalczasz (takie przynajmniej odnoszę wrażenie) takie pomysły? Możliwe, że jesteś człowiekiem wyznającym zasadę "wszystko albo nic", ma to swój urok i swoją niezaprzeczalną wartość, uczciwie jednak trzeba przyznać, że łatwiej zrobić mały krok. Mam nadzieję, że przynajmniej po cichu przyklaśniesz, gdy uda się cokolwiek pozytywnego dla naszych wód zdziałać. Nie musisz o tym głośno, jestem zdania, że Twoja skrajność ma walory edukacyjne B)  


Użytkownik cristovo edytował ten post 02 listopad 2016 - 00:33

  • Guzu, coma i pomelo (maciekd) lubią to

#53 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 listopad 2016 - 07:02

Moja trollosoba jest skromnym, marginalnym kontrapunktem dla ciżby modelowo zidiotyzowanego członka. Ten sam agresywny gmin dekadę wcześniej zdominował, rozłożył i unicestwił Rybie Oko - i co zdumiewające, wcale nie pragnie się połączyć sam ze sobą i kultowym trybunem na sztandarowym forum WŚ, w celach jednoznacznie rewolucyjnych.. ale w jakimś instynktownym przebłysku  stawia się tutaj, aby otrzymać przyjacielską blachę w czoło i usłyszeć szczerą prawdę o sobie. To jest najprostsza forma edukacji, starannie dobrana do percepcji nauczanych.. :) 

Najwyższą władzą w tym spsiałym stowarzyszeniu jest walne zgromadzenie. Należy chcieć oraz umieć używać łatwo dostępnych narzędzi.. albo wynająć świetnie opłacanych managerów, którzy niemniej świetnie ciemny gmin urządzą.. :)



#54 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 02 listopad 2016 - 08:44

Jak już zostało wspomniane, nie ma co się porównywać do myśliwych. Nie ten stan materialny przeciętnego członka, nie te wpływy, zdolności organizacyjne, operatywność. Wśród tych drugich mamy sporo sędziów, czy też przedstawicieli poprzedniej nomenklatury.

Ale wracając do tematu, w kontekście jednego z zagorzeń strategicznych, jakim jest niedobór wody na terenach Polski za jakieś 20 lat, melioracja tych wszystkich małych rzeczek to jest przysłowiowy strzał w stopę.
 



#55 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5781 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 02 listopad 2016 - 08:48

No to mamy managerów jakich mamy. Jacy członkowie tacy managerowie i pewnie nic w tym temacie się nie zmieni. Jak pisał Drag 90% członków to ludzie z ograniczoną umysłowością którzy niewiele wymagają od siebie, czasem aż wstyd że się jest wędkarzem. Tacy ludzie potem tworzą nasze władze i widać to co widać, zmeliorowali kolejną rzekę, a co tam. Dziwi mnie tylko że w okręgu lubelskim który jawił mi się jako oaza pstrągowej normalności.

Odbiegając lekko od tematu melioracji przytoczę Ci Sławku pewną historię z tego roku odnośnie wiślanego rybaka. Wiosną łowiłem dość uparcie bolenie na pewnym, malowniczym odcinku Wisły z dużą ilością ciekawych miejscówek. Niestety szału nie było, po długich poszukiwaniach po przepłynięciu iluś tam kilometrów w końcu znalazłem miejsce gdzie coś połowiłem. Nieźle, na kilkanaście km rzeki znalazłem jedno miejsce gdzie coś się działo. Zacżąłem snuć wędkarskie teorie że może ta nasza Wisła umiera, może mimo oczyszczalni coś się dzieje chemicznie w wodą co powoduje że tarło się nie udaje, zamiera ikra itp. Jesienią zmieniłem odcinek i okazało się że jednak z boleniami nie jest tak źle. Jaka była przyczyna że ten pierwszy odcinek świecił pustkami? Okazało się że jest tam operatywny rybak który regularnie dojeżdża bolenie na zimowisku. Pierwszy raz przekonałem się na własnej skórze co może spowodować odławianie odcinka siatą. Na jednym widać bolenie były ostro dojeżdżane na innym nie lub w mniejszym stopniu, może akurat bolenie nie leżały w sferze zainteresowanie innego rybaka.  Z tego tytułu że boleń należy do ryb karpiowatych można go dojeżdżać do bólu. Kolega był świadkiem transakcji gdzie odłowione bolenie były sprzedawane za 7 zł/kg. Ten odcinek ogólnie świeci pustkami, piękna woda i totalnie wyrybiona co nie było tylko moją opinią.. 



#56 OFFLINE   pomelo (maciekd)

pomelo (maciekd)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 264 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 02 listopad 2016 - 08:56



Moja trollosoba jest skromnym, marginalnym kontrapunktem dla ciżby modelowo zidiotyzowanego członka.

Grunt to skromność. Jak dla mnie to wybrałeś najwygodniejszą i najmniej wymagającą postawę szydercy. Można i tak, ale świata na lepsze tak nie zmienisz.

#57 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 02 listopad 2016 - 10:05

Ja tylko słówko w temacie dostępności informacji i zaangażowania PZW w roboty melioracyjne.

W moim okręgu kilka lat trwała walka o to, by okręg był traktowany jak strona w postępowaniach administracyjnych związanych z pracami w korytach rzek i ich bezpośredniej bliskości. Po wielu monitach, protestach, itp. informacja dociera w trybie administracyjnym, projekty robót są opiniowane przez okręg. Niestety rzadko udaje się zatrzymać meliorantów, jedyne co udało się uzyskać na stałe, to nadzór przyrodniczy nad prowadzonymi pracami. Taki "nadzorca" ma prawo wstrzymać roboty, nakazać zmianę sposobu ich prowadzenia itp. 

Podsumowując, okręg ma niewiele możliwości, by wstrzymać, czy zablokować tego typu prace, choćby nie wiem jak był zaangażowany. 

Sorry, taki mamy klimat.  :(


  • tlok i Zielony lubią to

#58 OFFLINE   giganten

giganten

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 02 listopad 2016 - 10:09

Ile jeszcze czasu musi minąć żeby rządzący dostrzegli to co oni wyprawiają ? Osoba decydująca o takich działaniach pewnie nigdy nie bywała w takim miejscu..



#59 OFFLINE   Dominik Kubisz

Dominik Kubisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów
  • Imię:Dominik
  • Nazwisko:Kubisz

Napisano 02 listopad 2016 - 10:27

Ile jeszcze czasu musi minąć żeby rządzący dostrzegli to co oni wyprawiają ? Osoba decydująca o takich działaniach pewnie nigdy nie bywała w takim miejscu..

Powiem Ci więcej, sami projektanci tego szajsu często nie bywają na miejscu, tylko tworzą projekty na podstawie ortofotomapy i mapy hydrograficznej sprzed 10-15 lat. :/


Użytkownik Dominik Kubisz edytował ten post 02 listopad 2016 - 10:40


#60 OFFLINE   hoin

hoin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • Lokalizacjapołudniowy wschód

Napisano 02 listopad 2016 - 18:54

No to mamy managerów jakich mamy. Jacy członkowie tacy managerowie i pewnie nic w tym temacie się nie zmieni. Jak pisał Drag 90% członków to ludzie z ograniczoną umysłowością którzy niewiele wymagają od siebie, czasem aż wstyd że się jest wędkarzem. Tacy ludzie potem tworzą nasze władze i widać to co widać, zmeliorowali kolejną rzekę, a co tam. Dziwi mnie tylko że w okręgu lubelskim który jawił mi się jako oaza pstrągowej normalności.

To, plus wypowiedź kolegi cristovo, mogło by być w zasadzie podsumowaniem całej sytuacji w PZW. Władze związku są takie, jacy są jego członkowie. A większość członków jest niestety roszczeniowa, bezrefleksyjna, chciwa, prymitywna i wręcz porażająca swoim brakiem zrozumienia i pogardą dla naturalnych procesów zachodzących w środowisku wodnym i jego otoczeniu. Można więc śmiało zaryzykować twierdzenie że PZW jest właśnie taki, na jaki my, jako całość środowiska, sobie zasługujemy. Mimo to, nawet w tej uleżałej, skostniałej, broniącej się przed wszystkimi zmianami i (co chyba najgorsze) reprezentującej tak naprawdę interesy większości strukturze, my jako mniejszość mogli byśmy zrobić baaaardzo wiele dobrego dla poprawy sytuacji. Mogli byśmy, ale do tego potrzebne są czas, determinacja i przede wszystkim chęci, a te są towarem niestety bardzo deficytowym. Tu zresztą warto nawiązać do tego co dziwi kolegę wujka, czyli do faktu melioracji rzeki pstrągowej w okręgu lubelskim, który "jawił się jako oaza pstrągowej normalności". Pomijam oczywisty i chyba zrozumiały fakt że ta normalność w skali kraju jest raczej nienormalna, natomiast chciał bym się skupić na tym skąd się to zjawisko bierze i na czym polega. Otóż gospodarka lubelskimi rzeczułkami pstrągowymi (bo naprawdę są to bardzo małe cieki) jest przez wiele osób postrzegana jako wzór, z racji ograniczonego limitu i podwyższonego wymiaru pstrąga, licznych odcinków no-kill, względnego pilnowania wody, budowy licznych tarlisk, oraz paru pomniejszych, choć również bardzo ważnych przepisów i osiągnięć. Mam jednak wrażenie że równie wiele osób nie wie, lub nie chce wiedzieć że to wszystko nie jest dziełem jakiegoś mitycznego PZW, ale tak naprawdę bardzo niewielkiej grupy szeregowych, acz zdeterminowanych i po prostu "chcących" wędkarzy. Taka grupa, jak pokazuje lubelskie doświadczenie, może zrobić naprawdę sporo, niestety pozbawiona często jakiegokolwiek wsparcia ma też swoje liczne ograniczenia. Niejedną ingerencję w koryto rzeki udało się zatrzymać lub chociaż złagodzić, ale nie ma najmniejszych szans by kilkunasto/kilkudziesięcioosobowa grupa zwykłych wędkarzy rozsianych po województwie była w stanie blokować wszystkie, nierzadko milionowe inwestycje przeprowadzane na rzekach z gorącym poparciem lokalnych oraz nadrzędnych im władz, lokalnej społeczności, oraz całkowicie zgodnie z prawem. Dlatego właśnie umarła Urzędówka i dlatego z całą pewnością nie będzie ona ostatnia. Przecież w tą rzeczkę ingerował kto chciał i kiedy chciał. W tamtym roku część została zmeliorowana z tego co pamiętam z inicjatywy gminy. Za bieżącymi robotami stoi Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. W międzyczasie okoliczne chłopstwo tnie nabrzeżne drzewa i gospodaruje rzeką oraz brzegami jak im pasuje, bo mają tam łąki i wykopane stawy (w większości z pewnością bezprawnie), to im przecież wolno. O gorzki śmiech przyprawia mnie fakt że bodaj dwa lata temu uruchomiono na Urzędówce spływy kajakowe, też z tego co pamiętam z inicjatywy lokalnej gminy. Zdaje się że to właśnie w ofierze temu genialnemu pomysłowi zlikwidowano ostatnie ciekawe zwałki. No bo i jak mogły współistnieć? Łowiłem tam raz gdy płynęły kajaki. Stojąc na brzegu mógł bym kopnąć w głowę kajakarza płynącego środkiem rzeki. Jedna wielka patologia. A wędkarze? A kogo obchodzą wędkarze?! Jeszcze ci od pstrągów... Przecież z tego co wiem nawet w lokalnym kole tych zainteresowanych żywą rzeką i pstrągami było może z pięciu (tak optymistycznie, bo sam znam trzech), a reszta głównie złorzeczyła że nie wolno łowić na spławik...

Ergo - jest jak jest. Pewnie było by lepiej gdyby tych którym chce się cokolwiek oprócz łowienia i narzekania było więcej. Ale nie ma. W okręgu lubelskim składki roczne na wody górskie opłaca około 1200 osób. W tym roku, dzięki sponsorom, programom oraz własnym środkom, znowu udało się wsypać do wody pewnie coś pod 200 ton żwiru. Ilość wędkarzy która brała udział w tym przedsięwzięciu nie przekroczyła na moje oko 25 osób. Większość to ci sami którzy sypali rok, dwa, czy 5 lat temu. To zresztą Ci sami którzy pilnują ryb na tarliskach, kontrolują i pilnują kolegów wędkarzy, zbierają śmieci, biorą udział w zarybieniach i zabiegają o kolejne pozytywne zmiany. Ogółem liczbę pstrągowych łowców w jakikolwiek sposób i choćby jednorazowo zaangażowanych w pozytywne zmiany na wodach PiL okręgu lubelskiego na przestrzeni ostatnich 5 lat szacował bym na nie więcej niż 5% uprawnionych do łowienia. Reszta albo się cieszy i spija śmietankę, albo krytykuje że nie tak, nie tam, za słabo, za wolno, nie w tą stronę i w ogóle do dupy. A tymczasem jestem przekonany że gdyby odsetek pstrągarzy gotowych dać coś od siebie w ramach związku do którego dobrowolnie wstąpili i przynależą urósł nam w rocznym ujęciu do jakichś 10%, to Urzędówka ciągle by żyła. Cóż, nigdy się nie dowiemy.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych