Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najgorsze wedzisko muchowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 23 listopad 2016 - 10:04

Chyba nie masz co sie obawiac o lxi. Nie slyszalem zadnych negatywnych opinii o tej serii.



#22 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 24 listopad 2016 - 17:13

Luko, odpowiadając w fajnym wątku  i zastanawiając się wcześniej co mnie naprawdę wkurzyło powiem, że 2 razy w życiu trafiłem na krzywe wędziska muchowe.

One , pomimo, że markowe, a może dlatego właśnie  najbardziej mnie wkurzyły...

No i jeszcze klejonka która miała wciąż luzującą się skuwkę. Na dłuższym wyjeździe osadzałem ją co kilka godzin przy ognichu.Ale to historia...

Reasumując krzywy blank to tragedia, choć rzutowo może bez znaczenia.Ale przecież się wie i sama świadomość boli...

Miałem w garści krzywego Scotta, Daiwę, Orvisa (choć ten nie mój) i bardzo na to uważam, co jest szczególnie trudne przy komisowych transakcjach.

Ale przy zaufaniu obu stron można to zorganizować. ;)


  • lukomat, Pisarz.......ewski Piotr, robert.bednarczyk i 1 inna osoba lubią to

#23 OFFLINE   kocmyrz

kocmyrz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 539 postów
  • Lokalizacjastrumyki, szklaki i susz
  • Imię:Jaś
  • Nazwisko:Zaborowski

Napisano 24 listopad 2016 - 21:29

Mialem kiedys krzywa wedke do streamera, zaden wypas w dodatku cd xls, miotala jak szatan, w ogole mi to nie przeszkadzalo.

#24 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 listopad 2016 - 08:14

Krzywy blank i nie uzbrojony w kręgosłupie potrafi wkurzyć na małej rzeczce i przy rzutach w punkt. Można się przyzwyczaić ale na początku jest konsternacja co robię nie tak ;-)

#25 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 listopad 2016 - 20:32

Mialem kiedys krzywa wedke do streamera, zaden wypas w dodatku cd xls, miotala jak szatan, w ogole mi to nie przeszkadzalo.

"Miałem" ;) :P



#26 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 26 listopad 2016 - 07:53

Długo się zastanawiałem jaki kij, który przeszedł przez moje ręce był tym najgorszym... i nie wiem wciąż. W zasadzie każdy kij, który miałem ceniłem sobie. Nie każdy był uniwersalny, ale każdy z nich był odpowiedni do danej metody. 


  • sierżant lubi to

#27 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 28 listopad 2016 - 21:11

Moja najgorsza muchówka to był osławiony w necie Konger World Champion. Kuszony internetowymi opiniami kupiłem tą wędkę tym bardziej, że rzeczywiście była tania. Przy czym tu zalety się skończyły.
Po pierwsze trudno było wskazać klasę wędki bo nie "chodził"pod żadną linką przynajmniej w porównaniu z innymi wędkami. Złamał się na drugiej wyprawie. dodatkowo był synonimem tandety.Usiłując zdjąć nieco wagi i odchudzić przygrubą rękojeść postanowiłem nieco spiłować korek papierem ściernym. Okazało się, że tego korka było około 5mm a pod spodem papier!Z czystym sumieniem mogę odradzić tą wędkę!!
  • Paweł Bugajski i wojciiech lubią to

#28 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 28 listopad 2016 - 21:53

Ok to po budżetowym patyku, czas na high end ☺. Orvis zero gravity to mój typ. Miałem wątpliwą przyjemność zetknąć się z #6 tip flex. Lubię szybkie kije ale w tym przypadku to była tragedia. Sztywna pała bez duszy ciążyła w ręku niczym nieszczęście. Niska waga fizyczna i dumna nazwa na nic się zdadzą, jeżeli kij leci niemiłosiernie na pysk. Bez wątpienia musiał być baaaaardzo wytrzymały. To jednak też wada, bo ciężko by go było złamać żeby odesłać do orvisa w nadziei że nie naprawią, tylko wymienią na nowszy model... czyli Heliosa, który napisał całkiem nową historię...
  • ark70 i marian-56 lubią to

#29 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 06 grudzień 2016 - 19:38

..... jeżeli kij leci niemiłosiernie na pysk. Bez wątpienia musiał być baaaaardzo wytrzymały. 

 

Jak myślisz? Powód?



#30 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 grudzień 2016 - 20:39

Nie wiem, mogę tylko spekulować....

Na własny użytek dzielę blanki na kończące się i niekończące się. Nie chodzi tu bynajmniej o długość ☺ tylko o zachowanie pod obciążeniem. Blank kończy się gdy pod wpływem masy coraz większej długości zawieszonej w powietrzu linki w pewnym momencie czujemy, że nie oddaje juz więcej energii żeby przyspieszyć ruch linki. Ja mówię na to, że blank więdnie. Wtedy żeby dalej przyspieszać linkę pozostaje już tylko double haul. Blank niekończący się cały czas ma zapas energii, im mocniej obciążysz tym więcej oddaje. Taki blank jest trudniej zbudować, jeśli firma sobie z tym nie radzi to stara się nadrobić mięsistością blanku, zwiększając grubość ścianek. A przy okazji masę całkowitą i jej rozkład na długości blanku. ...

Użytkownik mack edytował ten post 06 grudzień 2016 - 20:40

  • turnik1 lubi to

#31 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 06 grudzień 2016 - 20:52

Może i masz rację. Mało jest takich blanków-perełek. Można by policzyć pewnie na dwóch rękach.

A wiesz że takie kije (mięsiste) się prawie nie łamią? Możesz z nich zrobić kółeczko lub zawinąć. Mają raczej akcję paraboli. Szybkie wysoko modułowe blanki są mocne ale ryby na nich wariują. Na takim "mięsisty" zdychają po chwili, nie wiedząc nawet co się stało.

Sprężystość (wysoki moduł) rzuca zestawem a mięsistość walczy przy holu. Tak ja to widzę.   :)



#32 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 grudzień 2016 - 21:17

A wiesz że takie kije (mięsiste) się prawie nie łamią? Na takim "mięsisty" zdychają po chwili, nie wiedząc nawet co się stało.
Sprężystość (wysoki moduł) rzuca zestawem a mięsistość walczy przy holu. Tak ja to widzę.   :)


Nowe technologie produkcji mat i żywic w dużej mierze ograniczyły problem i nie trzeba już wybierać pomiędzy sprężystością i lekkością a wytrzymałością. Jednak nie do końca. Jako przykład niech świadczy Hardy zenith oparty na słynnym sintrixie, w niskich klasach tak do #5 uwielbiany, od 6 do 7 umiarkowanie oceniany, od 8 w górę oraz seria morska Proaxis nie zbierający najlepszych opinii. Prawdopodobnie producent w wysokich klasach postawił na wytrzymałość i kije straciły to "coś". Swing weight wzrósł i czar prysnął...

A co do holu to się zgodzę ale tylko gdy ryba jest blisko szczytówki. Jak jest dalej, bezwładność, masa I opór w wodzie linki muchowej załatwia temat amortyzacji. Wędka nie wiele już wtedy zmienia.

#33 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 07 grudzień 2016 - 10:29

Najgorsze wędzisko muchowe...Nader trudna ocena. Ten kij, który dzisiaj wydaje się kiepski, przed dwudziestu laty byłby może topowym osiągnięciem technologicznym.

Tak zastanawiałem się, retrospektywnie, jaki kij tak mi dojadł, że mam związane z nim fatalne wspomnienia. Może pierwsza muchówka z klejonki, która z prawdziwą klejonką od Guta nie miała nic wspólnego, ważyła chyba z pół kilo i robiła pęcherze na dłoniach. Szybko ją przekwalifikowałem na spławikówkę.

Następne kije, a już zwłaszcza z włókien, służyły wiernie i skutecznie.

Taka DDR-owska Germina przez kilka lat sprawowała się całkiem dobrze, była lekka, nie wymagała konserwacji i zimowego suszenia, jak sklejka.

A późniejsze grafity, to już super komfort.

Wśród współczesnych muchówek nie ma chyba takiej, którą nie dałoby się wygodnie łowić, mam na myśli siebie, oczywiście.

Ale ja przez 30 lat muszkowania nie zastanawiałem się nigdy, czy pętla jest szeroka, czy wąska, jak się kij ładuje...Po prostu łowiłem ryby, skutecznie, bo było ich sporo.

Jasne jest, że jakiś kijek może mnie się nie podobać, ale to nie znaczy, że dla innego kolegi jest także marny.

Odwiedziłem onegdaj sklep wędkarski z dobrym zaopatrzeniem, pomacałem kilkanaście wędek: wszystkimi łowiłbym z przyjemnością.

Coś mi się wydaje, że za dużo wymagamy od tak prostego narzędzia, jak zbieżna rurka węglowa z osprzętem. Może ma na to wpływ skromna ilość ryb w naszych wodach? Wędkarstwo, którego głównym celem było łowienie ryb, pomału staje się kolekcjonerstwem.

Naturalnie nie poddaję tego krytyce, mnie również to kolekcjonerstwo dotknęło, nic w tym złego, wręcz przeciwnie.

Jednakowoż stoję na stanowisku, że nie ma dzisiaj złych muchówek, może być zły...no kto?


  • Janusz Wałaszewski, Paweł Bugajski, Pluszszcz i 3 innych osób lubią to

#34 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 grudzień 2016 - 10:34

Jednakowoż stoję na stanowisku, że nie ma dzisiaj złych muchówek, może być zły...no kto?

 ... Mikołaj?...


  • sierżant lubi to

#35 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 07 grudzień 2016 - 11:13

 że nie ma dzisiaj złych muchówek, może być zły...no kto?

porucznik? :D


  • trout master i sierżant lubią to

#36 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 07 grudzień 2016 - 11:51

A gdzie porucznik, ten to może być niedouczony, chorobliwie ambitny, ale zły - raczej nie, zły to może być kapral  ;)


  • sierżant lubi to

#37 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 07 grudzień 2016 - 12:32

Dobre, dobre to z tymi szarżami.

Miałem ci ja kiedyś kaprala, jeszcze byłem szeregowym. Facet miał tak tak fatalną dykcję, jak, dajmy na to, dzisiejsze gwiazdy estrady.

Zdania przez niego wymawiane brzmiały jak stękanie małpy.

Jak wydawał komendę, nie można było zupełnie zrozumieć, o co mu chodzi, co doprowadzało go do wściekłości, a pogarszało jeszcze jego wymowność,  i odbijało się niekorzystnie na podwładnych. O, dał mi popalić, do dziś pamiętam. :)

 

Co do wędzisk: jasne jest, że są lepsze i gorsze, jak wszystko. Jedne polubimy, inne nie.

Ale zasada konstrukcyjna jest bardzo zbliżona, zwłaszcza, jeśli odrzucimy marketingowy bełkot producentów i handlowców, których akurat rozumiem.

Materiały bardzo różne, lepsze i gorsze - to fakt.

Natomiast ogólna budowa nieskomplikowana, jak, na przykład, impulsator kinetyczny z napędem trzonkowym, czyli młotek.



#38 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 07 grudzień 2016 - 14:36

Mała dygresja do kaprala :

Pytanie; jaka jest najgrożniejsza mina?

Odp. Mina wkur...go kaprala ;)

Marian.



#39 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 07 grudzień 2016 - 17:39

A gdzie porucznik, ten to może być niedouczony, chorobliwie ambitny, ale zły - raczej nie, zły to może być kapral  ;)

Januszu, ja tak bardziej o tym myślałem... ;)

http://www.filmweb.p...cznik-1992-1062



#40 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 07 grudzień 2016 - 17:43

Harvey Keitel - rewelacja, nie tylko w tym filmie. W sumie ciekawe, nikt jakoś nie pomyślał o policji  ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych