Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowe "Prawo wodne"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
588 odpowiedzi w tym temacie

#581 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 luty 2021 - 12:55

<...>

A co do tematu to masz rację w kwestii, że łodzi do 7,5 m i napędzie mechanicznym do 15 KW nie trzeba rejestrować.

Ale jeżeli chcesz hulać(uprawiać żeglugę) poza RP to już tak. Dalej : nie wiem skąd przyszedł Ci do głowy pomysł, że nowe przepisy wprowadzono po to aby nie przekraczać mocy silnika wskazanej przez producenta :) - czytałeś jakieś uzasadnienie projektu?

I jeżeli zarejestrowałeś łódkę z silnikiem 40 KM to nie możesz dowolnie go sobie zmieniać nie zmieniając wpisu w rejestrze.

I jeszcze nie wiem czy wiesz - każdy silnik(nawet dziobowy pomocniczy), który chcesz wpisać do rejestru - musi posiadać tabliczkę znamionową - certyfikację CE.

jeżeli nie posiada trzeba uzyskać zaświadczenie od Inspektora :)

Myślę, żę warto przejrzeć również wnioski rejestrowe i zadzwonić do urzędnika, który ów proces przeprowadza

I to tyle :)

Pozdrawiam.


Użytkownik Jano edytował ten post 28 luty 2021 - 14:08


#582 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 28 luty 2021 - 13:23

<...>

<...>

Proszę wytłumacz z czego wywodzisz fakt, iż przyczyną powstania przepisu o rejestracji łodzi było wg Ciebie "aby nie było przekraczania max silnika pod wybraną łódkę"? W tej ustawie nie ma nic na ten temat, nie ma też w uzasadnieniu, które jako uzasadnienie przytacza powody powstania i argumenty za powstaniem takiej ustawy. Mogę rejestrować łódkę np na oświadczeniu moim jako producenta lub użytkownika i podać moc 50hp bo skąd mam wiedzieć jaka jest w starej romanie której producent już nie istnieje lub łódź nie ma tabliczki znamionowej.

Rozumiem sens twierdzenia, że nie należy rejestrować jednostki, z silnikiem do niej nie przeznaczonym, jednak Twoje twierdzenie oparłeś na ustawie o rejestracji jachtów, a tam tego nie ma.

 

Jako inny przykład podam łódkę skylla370 w deklaracji CE ma wpisaną moc silnika 30 KM (piszę o łódce z 2020 roku) i jest tam jeszcze jeden parametr taki jak masa silnika. Odpowiedz mi proszę czy zarejestrują mi łódkę Skylla 370 z mocą silnika 30KM który waży między 94 a 102kg (yamaha 30hp). Przy rejestracji będą sprawdzać po modelu ile waży? deklaracji CE od silnika nie muszę dostarczać a więc nie znajdą masy w moich dokumentach, która i tak podawana jest na sucho czyli bez oleju i paliwa. Czy tak samo sprawdzają czy jak mam pawęż typu L a silnik to S to też mi nie zarejestrują? Kolejny przykład to odblokowywanie silników, jak odblokuję Yamahę 50hp na 60hp to mam to zgłosić czy nie, bo w ustawie mowa jest o nominalnej mocy?

 

Podsumowując. Uważam, iż jeśli zarejestruję łódkę z mocą silnika 30KM i zechcę go zmienić na inny czy to 25KM czy 40KM o muszę ten fakt zgłosić w ciągu 30 dni od zmiany, chyba że jest to zmiana czasowa, np na czas naprawy krótszy niż 30 dni to wtedy nie muszę. Jets to moja opinia i można się z nią zgadzać lub nie, można o niej dyskutować, proszę tylko o merytoryczną dyskusję


Użytkownik Jano edytował ten post 28 luty 2021 - 14:10


#583 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 28 luty 2021 - 13:49

Pawlo29, postaram Ci się wytłumaczyć jak to wygląda.
Zarejestrowałeś łódkę z silnikiem 30km, możesz spokojnie do tej łodzi zamontować silnik z przedziału od 0km do 33km!

Nie, różnica nie może być większa niż 10٪ od zadeklarowanej wartości. Masz przedział 90-110% zadeklarowanej mocy. Różnić się = być różnym o wartość/procent. Różnić możesz się in plus jak i in minus. To co mówisz musiało by być zapisane " nie może przekraczać o więcej niż". Nie wymyślaj polszczyzny na nowo.



Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 28 luty 2021 - 14:05


#584 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 luty 2021 - 14:05

@Matteoo

poziom twoich wypowiedzi nie mieści się w ramach szeroko pojętej kultury osobistej, szacunku dla innych i zasad tego forum
zatem tak jak sam tu wspominałeś co mówił twój dziadek... nie zamierzam już więcej wracać do tej kwestii

czuj się upominamy, pierwszy i ostatni raz

 

PS. wyczyszczone, nawet jeżeli w tych wypowiedziach zawierasz coś merytorycznego to nie zamierzam więcej odsiewać ziarna od plew



#585 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 526 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 28 luty 2021 - 20:34

To wytłumaczcie mi jak zarejestrować łódź , której nie trzeba rejestrować. Należę do tej grupy osób , która chce mieć nr.rejestr. Łódź którą zamówiłem ma na tabliczce 4m i 15KM. Silnik kupuję 20kę. Jak to zarejestrować?
1. Zarejestrować łódkę jako własnoróbkę i podać max moc np 25KM???
2. Zarejestrować łódkę o napędzie wiosłowym i co będzie jak " złapią mnie" ze spaliną ?
3. ??? ?
4. Nie rejestrować i mieć wszystko w d... ( no ale chcę rejestr bo może będę ubezpieczał i może pływał za granicą)
Jak to ugryźć?

Użytkownik binio1111 edytował ten post 28 luty 2021 - 20:35


#586 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 28 luty 2021 - 21:06

zakładasz konto na https://rejestracja.reja24.gov.pl wygodnie mieć już epuap wcześniej, mam wiec nie wiem jak to jest bez

wypełniasz wniosek, wnosisz opłatę, dobrze mieć poskanowane dokumenty jednostki, jeśli masz dokument zakupu łódki i silnika

 

tu masz tzw help https://szkolenia.re.../ogolnodostepne

np instrukcję dla użytkownika https://szkolenia.re...t=1609748125881

ale też film jak zarejestrować jednostkę https://szkolenia.re...racja-jednostki

 

ważne aby wybrać miejsce gdzie odbierzesz dokument bo podobno nie wysyłają (tak napisali w materiałach) i wtedy podobno oryginały dokumentów pokazujesz przy odbiorze

 

co do pkt 2 nie musisz rejestrować łódki z silnikiem do 20KM, więc jak Cię złapią to to nie złamiesz ustawy o rejestracji jachtów, chyba że jakieś inne przepisy np brak bosaka

 

Co do tego, ze łódka ma tabliczkę oraz dokumenty wystawione na 15KM, możesz pisemnie zapytać urząd jak to zrobić, czy nie jest to przeszkoda, i to na piśmie aby potem Ci nie odmówili rejestracji. Jak odpiszą, że nie można to masz jasność i wtedy możesz zarejestrować z mniejszym silnikiem i po jakimś czasie spróbować zgłosić zmianę.

Choć wg mnie możesz też iść na wydrę i dać papiery łódki czyli deklarację CE i wpisać prawdziwa moc silnika, który montujesz i zobaczysz czy ktoś lub sam system zwraca na to uwagę. Moim zdaniem nie zwraca, bo w formularzu nie ma miejsca na wpisanie dopuszczalnej mocy silnika dla danej jednostki, wpisuję się dane łódki typu z czego jest zrobiona a nie ma miejsca na wpisanie maksymalne j dopuszczalnej mocy silnika. Wg mnie urzędnik nie sprawdza mocy wpisanej silnika z mocą na deklaracji producenta łódki, a system też tego nie robi bo nie ma takich danych.  Urzędnik robi to za co mu płacą, sprawdza dane z deklaracji z tym co wpisałeś, bo tak jak pisałem wcześniej mógłby sprawdzać również wagę silników, która też jest podawana w deklaracjach łódek.

Oczywiście zdajesz sobie sprawę iż podkładasz się ubezpieczycielowi, który to akurat może sprawdzić przy pierwszej szkodzie gdy będzie szukał powodu do niewypłacenia odszkodowania



#587 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 luty 2021 - 21:26

To wytłumaczcie mi jak zarejestrować łódź , której nie trzeba rejestrować. Należę do tej grupy osób , która chce mieć nr.rejestr. Łódź którą zamówiłem ma na tabliczce 4m i 15KM. Silnik kupuję 20kę. Jak to zarejestrować?
1. Zarejestrować łódkę jako własnoróbkę i podać max moc np 25KM???
2. Zarejestrować łódkę o napędzie wiosłowym i co będzie jak " złapią mnie" ze spaliną ?
3. ??? ?
4. Nie rejestrować i mieć wszystko w d... ( no ale chcę rejestr bo może będę ubezpieczał i może pływał za granicą)
Jak to ugryźć?

Kup silnik 15 KM. Crescent 410 z silnikiem 15 KM osiąga około 30 -34 km/h. 

W przypadku większego silnika niż dopuszczalny w/g  tabliczki - tak jak pisze @wuran.

Ogólnie nie warto przekraczać mocy max albo kg z tabliczki - znam sporo przypadków uszkodzeń łódek z powodu zastosowania silników większej mocy.



#588 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 400 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 28 luty 2021 - 21:29


Ogólnie nie warto przekraczać mocy max albo kg z tabliczki - znam sporo przypadków uszkodzeń łódek z powodu zastosowania silników większej mocy.[/quote]

Skorupie którą kupuje Binio1111 to nie zaszkodzi 😁

#589 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 526 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 28 luty 2021 - 23:01

Co do przekroczenia mocy to biorę tośkę 20. W tym przypadku 10/15/20 ważą praktycznie tyle samo. Producent twierdzi , że 25 można wieszać bez problemu.
Wuran dzięki za linki

Użytkownik binio1111 edytował ten post 28 luty 2021 - 23:02





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych