Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Humminbird 798CI HD SI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
252 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   radosla

radosla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaMława

Napisano 10 maj 2011 - 13:31

Jak w tytule interesuje mnie takie combo - mam okazję kupić to w USA różnica cenowa ogromna. Pytanie do użytkowników proszę o opinie, czy to droga zabawka czy też rzeczywiście fajny sprzęt
Pozdrawiam

#2 OFFLINE   tete

tete

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 10 maj 2011 - 19:54

Cześć,

Badałem temat jakiś czas temu. Echo kupisz ale raczej na pewno bez polskiego menu. Jeżeli urządza cię tylko z angielskim to ok. Ja wersję z językiem polskim znalazłem w Kanadzie (wersja europejska z językiem francuskim) niestety nie chcieli sprzedać. Mimo, że zakup był z USA z wysyłką do USA. Alternatywa czyli Lowrance. Modele Combo z GPS mają wstawiony myk w sofcie. Pierwsze odpalenie GPS, lokalizacja Europa i dziękujemy blokada się włącza. Moja rada - Lowrance HDS bez GPS. Co prawda dwa przetworniki ale coś za coś.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.

Pozdrawiam
Tomek

#3 OFFLINE   radosla

radosla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaMława

Napisano 10 maj 2011 - 20:44

Wgranie nowego softu (tzn starszej wersji tzw. międzynarodówki jest do przejścia fakt kosztuje - masz metryczne oraz polski język) Mam prośbę masz linka do wersji międzynarodowej w Kanadzie tak się składa że mam serwisanta z Kanady teraz u siebie w zakładzie więc bardzo byłbym wdzięczny za szybką odpowiedź

#4 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 maj 2011 - 20:47

Cześć,

Alternatywa czyli Lowrance. Modele Combo z GPS mają wstawiony myk w sofcie. Pierwsze odpalenie GPS, lokalizacja Europa i dziękujemy blokada się włącza. Moja rada - Lowrance HDS bez GPS. Co prawda dwa przetworniki ale coś za coś.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.

Pozdrawiam
Tomek

Dość mocno przerabiałem temat Lowrance z USA. Mam LCX 17 M i LCX 28 C HD. Oprócz braku jęz. polskiego nie stwierdziłem żadnych problemów, o których pisze Tomek. GPS działa jak należy (mapy Nauthic Path), sonda też. Są metry, celsjusze, km/h itp.
W najnowszej wersji softu do LCX 28 C HD jest już jęz. Polski :D


#5 OFFLINE   tete

tete

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 10 maj 2011 - 23:05

Temat w sofcie dotyczy produkcji chyba od początku roku.Na pudełkach są już oznaczenia i odpowiednia informacja. W starszych (data produkcji)problem nie występuje (podobno). Dotyczy to wiem na pewno serii HDS. Z resztą modeli nie wiem. Ma to być ochrona importerów. Sklep Kanada
http://lebaron.ca/pd...m_700series.pdf
W oznaczeniach Kodu szukaj litery M na końcu, z tego co pamiętam oznacza europejską wersję.

Pozdrawiam
T

#6 OFFLINE   radosla

radosla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaMława

Napisano 11 maj 2011 - 10:44

Dziękuję
Wiem teraz jak rozpoznawać wersję dotychczas miałem z tym problem

#7 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 14 czerwiec 2011 - 15:29

Po pierwsze nie ma możliwości wgrania software z system metrycznym, temat wałkowany od kilku lat na różnych forach i w centrali Humminbird'a (zablokowali to sprzętowo po protestach dealerów z Australii i raczej nie mają zamiaru tego zmienić, nikt nie kupował od nich tylko z USA)

99% modeli z USA to tzw. Domestic - z systemem calowym (gł. w stopach, prędkość w milach, ciśnienie w mm słupa rtęci oraz strefą czasową i mapami ograniczone do terytorium USA i Hawajów)

Zakup modelu International (system metryczny i menu PL) jest to zrobienia, piszcie na priv, ja tak kupiłem 798ci SI HD.

Co do technologi to już to wypróbowałem i to poprostu magia.

798ci SI HD to jedna z najlepszych i najbardziej kompaktowych i wszechstronnych echosond, ma wszystko w jednym (w odróżnieniu np do Lowarance'a) : SideScan, DownScan, standardowe skanowanie stożkiem (83 i 200kHz), 24 kanałowy GPS i co ważne możliwość nagrywania na kartę SD tego co widzimy w trakcie pływania, potem za pomocą programu Hummviewer na PC można to sobie obejrzeć, analizować, robić różne pomiary, nanosić Waypoint'y itd. (np. pływamy sobie cały dzień po zbiorniku, potem oglądamy, znajdujemy np karczowisko, głazy, dołki, górki itp. zaznaczamy i na drugi dzień płyniemy prosto w te miejsca z wykorzystaniem GPS, da się nawet określić wymiar większej ryby i na jakiej wysokości nad dnem się znajduje) oraz wszystkie możliwe widoki i ich złożenia na ekranie, np złożenie SideScan i tradycyjnego obrazowania 2D 200/83khz jest bardzo ważne w pierwszym okresie nauki użytkowania i interpretacji.

W odróżnieniu od Lowarance'a nie potrzebujemy dodatkowego modułu (skanowania bocznego) i drugiego przetwornika oraz całej plątaniny kabli, sonda i przetwornik i tyle (wszystko mieści się w standardowym Coverze)

Oddzielny problem to prawidłowa instalacja przetwornika (BARDZO WAŻNE), nie da się go zamontować na pawęży standardowej łódki wędkarskiej czy pontonu, ale jest to do rozwiązania (służę pomocą, zdjęciami i konkretnymi sposobami rozwiązania - to jest boczny sonar i jak powiesimy przetwornik na pawęzy to poprostu kolumna silnika zasłania jedną stronę skanowania, dodatkowo turbulencje od śruby stanowią problem, ale tak jak napisałem można sobie z tym poradzić i ja teraz bez problemu pływam z nią na pontonie i mam obraz I-klasa bez zakłóceń.

Ogólnie boczny sonar to całkowicie inne myślenie o echosondzie i trzeba poświęcić trochę czasu w domu (przed samym pływanie), aby zrozumieć jego działanie i sposób odwzorowania (WAŻNE, ale nie jest trudne), służę linkami, screen'ami itd.

Jak będzie zapotrzebowanie :D to może napiszę na ten temat oddzielny artykuł/post

Jak ktoś jest bardziej ciekawy tematu to pisać na priv, dzwonić to postaram się pomóc

ps. jak ktoś ma więcej kasy to polecam model 998c SI (duży panoramiczny ekran - ważne w SideScanie i dodatkowa częstotliwość 800kHz, ale 455kHz w 798 też daje bardzo dobry obraz, różnica nie jest ogromna, minusem 998 są wymiary (choć na upartego też to można wepchnąć w Cover (sprawdziłem) i jak dla mnie zewnętrzna antena GPS, co prawda bardziej dokładna, ale trzeba ją wyciągać i gdzieś instalować, to też dodatkowy kabel, chyba, że ktoś ma dużą łódź i instaluje echo na stałe, to ten sprzęt jest super - cena około 6000zł + przesyłka, niestety często trafiają na cło i wtedy jeszcze +26%, ale i tak wychodzi 50-60% ceny w Polsce, prosić o wysyłkę Priority nie Express, wtedy jest większa szansa, że celnik przepuści.

Do Humminbirda można dokupić moduł WeatherSence, mierzy w czasie rzeczywistym ciśnienie i pokazuje na ekranie, oraz rysuje oddzielny wykres zmian ciśnienia z ostatnich 12h, ja dokupiłem i sobie to chwalę, jak nie biorą to spoglądam na wykres i zawsze mam na co zwalić swoje kiepskie wyniki :mellow:

no to tyle na początek

  • marcinesz i szczupak1 lubią to

#8 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 czerwiec 2011 - 15:35

Jak będzie zapotrzebowanie :D to może napiszę na ten temat oddzielny artykuł/post



Jest zapotrzebowanie
B)

#9 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 14 czerwiec 2011 - 17:09

Na zachętę kilka screen'ów z zalewu Domaniów - wczoraj

http://www.fotosik.p...ss/album/880149



#10 OFFLINE   Monk

Monk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 497 postów
  • LokalizacjaWieruszów/Wrocław

Napisano 14 czerwiec 2011 - 21:29

[quote]


Jak będzie zapotrzebowanie :D to może napiszę na ten temat oddzielny artykuł/post



[/quote]
Jest zapotrzebowanie
B)
[/quote]
Oj jest, rzekłbym spore B)

#11 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 14 czerwiec 2011 - 22:24

Ok, w tym tygodniu mam sporo roboty i nie bardzo mam czas na spłodzenie czegoś mądrego, postaram się w weekand, ale do tego czasu proszę o jakieś konkretne pytania czy sugestie pomoże mi to pozbierać myśli :D

#12 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:34

Fajnie ze ktos zajmujacy sie zawodowo sprzedaza sprzetu Huminbird pojawil sie na forum i pomoze uzytkownikom jerkbait.

Pozdrawiam



#13 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 czerwiec 2011 - 11:15

nie wiem czy o mnie mowa, ale nie zajmuje się sprzedażą sprzętu, użytkuję echosondy od ponad 10 lat, od najprostszych, przez bardziej profesjonalne, a teraz SideScan. W tym czasie nabrałem trochę doświadczenia i wiedzy i czas sie nią podzielić :D, bo sam wiem, że kosztuje to czasem sporo czasu i nerwów. Jeśli chcesz porozmawiać z zawodowcem to polecam człowieka o nazwisku Greg Walters z Johnsonoutdoors USA (Humminbird) gwalters@johnsonoutdoors.com, ale min. o nim i zaangażowaniu HB w pomoc użytkownikom będzie w obiecanym szerszym poście.

#14 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 czerwiec 2011 - 11:32

Spokojnie, jezeli ma byc edukacyjnie to nic nie stoi na przeszkodzie nawet jak zajmujesz sie zawodowo.

Nakierowujac...mam do sondy wyrobiony stosunek podobny jak do innych gratow wedkarskich - ma mi nie sprawiac klopotow i spelniac swoje zadanie.
Wobec tego zaczalbym od tej funkcji side scan, jako ze mialem kiedys wypasiony model z ta fcja, jak rowniez trojwymiarowoscia.
Ani 1no ani 2 kompletnie nic nie dawalo.
Moze i to poprawiono, chetnie poslucham...
Nastepnie skupilbym sie na stopniu skomplikowania instalacji na lodce...wiadomo, ze ludzie korzystaja z roznych sprzetow, a wiec poczawszy od rodzaju czujnika (mozliwosciach montazu, w tym montazu do przykrecanehgo wysiegnika-pamietam ze byl z tym problem)...poprzez dostepnosc systemu portable-dostepnosci opcjonalnej skrzynki do przechowywania i ustawienia na lodce.

Z tym wiaze sie rowniez info ile urzadzenie wytrzymuje na standardowym akumulatorze zelowym ~7Ah...

Dalej niech pojdzie ten nieszzcesny system metryczny -jezeli urzadzenie go nie posiada to w ogole nie bardzo sie nada dla polskiego wedkarza.

Dalej niech pojda mapy-jezeli ktos kupuje taka zabawke to wszak liczy i na to...jakie jest oblozenie tymi mapami, ile kosztuja/ dostepnosc. Jaka klasa tych map?

Dalej mysle, ze powinno pojsc bo nastepne pytania beda intuicyjne...

Gumo

#15 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 czerwiec 2011 - 12:09

Wielkie dzięki za sugestie/pytania są bardzo pomocne i postaram się na nie i ich okolice odpowiedzieć

Została rozszerzona galeria (czytajcie proszę opisy zdjęć, powinny być pomocne)

Ani 1no ani 2 kompletnie nic nie dawalo dość dziwne, moim zdaniem wystarczy obejrzeć te screeny (real), jeżeli to nic nie daje to ja już nie wiem :D, inna sprawa to np. szukanie ryb w czasie pływania i ślepienie w ekranik (o tym też napiszę), ale samo rozpoznawanie ukształtowania dna i np. zaczepów przy łowieniu sandaczy to wg mnie strzał w 10-kę.

ps. napiszę też o możliwych zastosowaniach zarówno w zbiornikach zamkniętych jak i na dużej rzece (w moim przypadku Wiśle) - czy ma to sens i w jakich przypadkach.

#16 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 czerwiec 2011 - 13:13

Mam niejasne wrażenie, że piszesz o Matrixach 3D i obrazowaniu a'la 3D, kompletnej porażce technicznej i czystym zabiegu marketingowym HB dla leniwych, jeśli tak to zgodzę się w 100% to zupełnie nic nie daje.

#17 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 czerwiec 2011 - 14:09

Bylo kilka jeszcze porazek w tej sondzie, ktora mialem a mozna zaryzykowac twierdzenie, ze to sie w ogole do niczego nie nadawalo.
Stad m.in. jestem ciekaw na ile poprawili. Bo o ile Garmina HD jeszzce chyba nie ma, Lowrance jest raczej ekspensywny, to Humbrd moze byc czyms alternatywnym.
O ile rzecz jasna wszystko tam poprawili od czasow, kiedy to mialem...

Gumo

#18 OFFLINE   HenrykJ

HenrykJ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów

Napisano 11 listopad 2011 - 22:14

Czekam na twój artykuł i nowe zdjęcia oraz ich interpretacje . Interesuje mnie mocowanie sonaru i twoje sugestie odnośnie mocowania.

#19 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 15 listopad 2011 - 17:03

Sam używam 798ci SI (albo 797, nigdy nie pamiętam), nie wgrałem jeszcze softu DI ale pewnie to zrobię. mam wersję z dual beam, choć wolałbym QuadraBeam PLUS.

Mam wersję amerykańską ale przestały mi sprawiać problemy stopy i farenhajty, choć długo głowiłem się jak to przerobić na metry.

Rozwiązanie jest proste, ustawiam sobie stałą głębokość, zwykle jest to 33 stopy lub 66 stóp. Linie pomocnicze dzielą ekran na 4 części. Przy ustawionej stałej głębokości 33 stóp, pierwsza linia to 2,5m kolejna to 5m, kolejna 7,5 oraz 10 m. Przy wyłączonej auto-głebokości łatwiej rozróżniać ryby, ich wielkości itd.

Bocznego obrazowania używam tylko na nowym łowisku i to zwykle oglądam jedną stronę bo wyświetlacz na dwie jest nieco za mały zwłaszcza w słoneczny dzień, a potem w czasie łowienia już tylko 83 i 200hz. To echo świetnie pokazuje twardość dna, krzaczki i podwodne rośliny.

Możliwości ustawień tego echo są bardzo duże, głównie bawię się czułością, na sumy ustawiam mniejszą czułość, w poszukiwaniu drobnicy większą. Najczęściej korzystam z ekranu podzielonego na dwie połowy 83hz (stożek 60 stopni) i 200hz (20 stopni), wtedy wiem co pływa bezpośrednio pod łódką a co nieco dalej. Kształt i twardość echa ryb daje wskazówki co to za ryba. Na razie świetnie rozpoznaję sumy i karpie, z innymi rybami jest różnie, ale wciąż się uczę. Na Solinie łatwo rozpoznaje leszcze dzięki miejscowym mistrzom echosondy.

Jedyne czego mi brakuje to podział 83hz wiązki na prawą i lewą, bo brak mi quadra beam ale zawsze mam boczne obrazowanie.

GPS działa po prostu miodnie i mimo ze nie mam map akwenów (może ktoś ma?) to zaznaczanie waypointów i przebytej drogi działa rewelacyjnie. Napłynięcie na zaznaczoną miejscówkę z dokładnością kilku metrów nie stanowi problemu.

Co do wytrzymałości aku, to na cały dzień od rana do nocy używam 2 akumulatory 12ah i 7ah. Aku nie są pierwszej świeżości, trochę je podniszczyłem szybkim ładowaniem. Zawsze pływam z włączonym GPSem, 83hz, 200hz i bocznym obrazowaniem - czyli odpalam wszystkie przetworniki. Jest opcja dowolnego wyboru przetworników które mają pobierać prąd.

Ja mocuję przetwornik na długim aluminiowym pałąku na pawęży pontonu oraz na prawej burcie łodzi kawałek przed dulkami i nie zauważyłem żadnych problemów z odczytami. Faktem jest że częściej korzystam z 83 i 200hz niż z bocznego obrazowania.

#20 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 09 styczeń 2013 - 13:19

jak jest różnica poza ceną w stosunku do modelu 598ci HD SI Combo?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych