Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Streamer od A do Z


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
400 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 23 listopad 2017 - 12:55

Witam Szanownych Kolegów.

Na wstępie chciałbym szczerze polecić uważne "wsłuchanie" się w to co na temat streamera ma do powiedzenia Pawełek Bugajski. Miałem to szczęście z nim wędkować i trudno mi oprzeć się wrażeniu, że nasz Pablo złowi na streamera rybę tam gdzie wcześniej 15 wędkarzy zmłóci wodę bezproduktywnie. Dwukrotnie byliśmy nad Sanem w marcu - w tym i minionym roku, byliśmy jedynymi wędkarzami, którzy zdecydowali się kupić licencje, bo woda była zielonkawa (pośniegowa) a na wodowskazie w Lesku "licznik" pokazywał ponad 200. Ci którzy znają San wiedzą, że praktycznie to warunki progowe dla łowienia, a zwłaszcza brodzenia. A jednak....., to Paweł pokazał mistrzowska klasę. Łatwo nie było i trzeba było się namachać, ale potrafiliśmy obudzić z letargu całkiem ładne pstrągi. Oczywiście ja je złowiłem dopiero gdy zdołałem w miarę wiernie powtórzyć metodykę prowadzenia streamera w wydaniu Mistrza - Pawełka. 

 

Co do streamerowego wędziska - dla mnie nr 1 to Orvis Helios 2 tip flex 9'. 


Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 23 listopad 2017 - 13:34


#242 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 23 listopad 2017 - 14:06

Spiekłem raka Roberto . Pozdrawiam i wiem, ile jeszcze trzeba się nauczyć...
  • robert.bednarczyk lubi to

#243 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 23 listopad 2017 - 18:39

A i ja lubię strimera, choć nie jest moją ulubioną metodą.

Są jednakowoż warunki wodno - pogodowe (?), kiedy strimer jest w zasadzie jedyną skuteczną metodą. Zresztą, Robert to powyżej zasygnalizował.

Tą metodą zacząłem łowić na w połowie lat osiemdziesiątych. Była to taka terapia na znudzenie suchą muchą. Szczerze mówiąc, nie bardzo wierzyłem

w skuteczność podciąganego wiechcia...i spotkało mnie miłe zaskoczenie.

Raba, odcinek pomiędzy Strużą a Myślenicami, obecnie gospodarzy tam Pan Józef Jeleński.

Woda przybierająca, lekko brudząca się (pewnie w górach "siadła" chmura), linka tonąca, strimer Mudler Minnow i ... niemal za każdym rzutem branie!

Musiałem mieć zdziwioną minę.

Dziś wiem, że taka właśnie woda jest najlepsza pod strimerowanie. Powoli przybierająca, coraz mniej przejrzysta. Pstrągi dostają jakiegoś szału, biorą

sztuki, których by nikt się tam nie spodziewał, wychodzą na płycizny, pewnie trapić drobne rybki.

Przez lata stosowałem wyłącznie wspomnianego wyżej strimera, dzisiaj wiążę na końcu przyponu również inne, choć raczej mało wyszukane.

Łowię zazwyczaj linką tonącą DT Scientific Anglers, krótki przypon i raczej sztywny, twardy kij około 3 m. Czasem stosuję linkę pływającą z tonącą końcówką, ale jednak wolę całą tonącą, sam nie wiem dlaczego...

Kij twardy, dynamiczny, ale jak ktoś nie posiada takiego, nie ma tragedii.

I gruba żyłka, minimum o,25 na końcówce przyponu, bo zdarzają się duże ryby. W tym roku wyciągnąłem kilkanaście grubych sztuk, jakżeby, na Rabie,

na odcinku no-kill poniżej Dobczyc.

Ale do ryb trzeba mieć też szczęście, prawda?


  • Paweł Bugajski, marian-56, robert.bednarczyk i 4 innych osób lubią to

#244 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 23 listopad 2017 - 19:28

Streamer to moja ulubiona metoda. Tuż za nią mokra mucha. Kijami łowię różnymi ale głównie XP #5 . Czasami klejonką. To nie jest sprzeczność bo oba kije umożliwiają mi długie rzuty. Zacinam z ręki bo linke zawsze staram się mieć rownolegle do linki co prawie eliminuje puste brania. Wtedy nie ma znaczenia czy kij szybki czy krowi ogon. Mój ulubiony streamer to poczciwy ślajzur 4-8.

A San 200 m to mój ulubiony stan na OSie.
  • robert.bednarczyk lubi to

#245 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 23 listopad 2017 - 21:14

 Zacinam z ręki bo linke zawsze staram się mieć rownolegle do linki co prawie eliminuje puste brania. Wtedy nie ma znaczenia czy kij szybki czy krowi ogon.

Wędzisko równoległe do linki-bo o tym pewnie myślisz jest oczywiście korzystne przy zacięciu, pociągnięcie lewą ręką i uniesienie wędziska .Swoją drogą pamiętacie Koledzy czasy gdy podobne postępowanie w trakcie zacięcia uchodziło za błąd neofitów :wacko:

Taki pomysł przed epoką streamera był nie do pomyślenia.Tak to pamiętam, być może błędnie, ale kąt ok 90 st. pomiędzy linką a szczytówką w pamięci majaczy... <_<.

Ale dość o tym.

Otóż postulat prostej linki będącej przedłużeniem wędziska jest iluzoryczny, szczególnie w większych rzekach.Po rzucie i w trakcie prowadzenia streamera przez długi czas tak niestety nie jest. Dopiero gdy zestaw kończy już swój bieg, gdy spłynął poniżej brodzącego, o tak, wtedy  linka jest wyprostowana i może być "przedłużeniem wędziska".

Powiem jednak, że fajne brania najczęściej występują wcześniej, że rzut lekkim skosem pod prąd i szybkie wybieranie lekko wygiętej linki daje w moim odczuciu najlepsze efekty. Tu wrócę na chwilę do mojego ulubionego elementu, a mianowicie dość krótkiego rzutu wprost pod prąd. To trochę jak w spinningu - łup za kamień i szybko z prądem.Najwięksi spryciarze tracą czujność :D

Obserwuję często wędkarzy łowiących przy użyciu streamera i kojarzę ten widok z dalekim rzutem skośnie z prądem i mechaniczne, dość bezrefleksyjne wybieranie tonącej linki. Wydaje mi się jednak, że można pobawić się na więcej sposobów - krótkie rzuty pod prąd, potem dalsze, także skośnie pod prąd, klasyczne spławianie aż do  wyprostowania zestawu, ale także merdanie streamerem za kamolem lub zwalonym drzewem długością przyponu krótszą niż wędzisko, smużenie i gwałtowne wyciąganie ku powierzchni pod kontrolą wzroku... nic nie ogranicza naszych pomysłów, a spinningowe doświadczenia mogą być pomocne.

We wszystkich tych sytuacjach, a szczególnie przy dalszych skośnych rzutach pod prąd linką z tonacym tipem szybsze wędzisko potrafi lepiej rozpoznać branie i skuteczniej zaciąć, Tak sądzę, choć chętnie popróbuję zgrabnym slowem gdy ktos z kolegów poczęstuje :)

 

Inaczej rzecz się ma gdy łowimy w jeziorze,  gdy jest flauta oraz dobre kotwice,gdy łódka się nie przemieszcza, nie kręci.

Możemy zaraz po rzucie wyprostować zestaw i cieszyć się ewentualnym holem spolegliwym wędziskiem. Parę razy w zyciu trafiły mi się tak idealne warunki połowu, raptem parę razy... :(



#246 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 23 listopad 2017 - 21:43

Też łowię sink tipem. I w każdym z tych przypadkow da się prowadzić linkę równolegle do wędziska. I nawet moim zdaniem należy. A rzeczywiście kiedyś o tym nie wiedziano. Nawet obecnie przynajmniej połowa wędkarzy tego nie wie albo nie stosuje.

W zasadzie wyjątkiem od tej zasady byłby spływ streamera bez prowadzenia. Notabene bardzo skuteczne . Wtedy jednak zacinałbym z kija. Ale nie tak „jak nie zatnę” tylko przytrzymanie. Moje streamery z reguły nie wymagają mocnego zacięcia. Ryba w zasadzie zacina się sama. Nie należy tylko stosować grubych wielkich haków.
Z tym że ja w rzekach łowię wyłącznie na wodach typu, San, Dunajec, Wisła, Soła. Od kilkunastu lat nie łowię na rzekach Pomorza gdzie zaczynałem wedkować.

#247 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 19 styczeń 2018 - 12:54

Ostatnio ćwiczyłem rzuty i prowadzenie streamera, po dłuższym czasie poobcierałem strasznie palce. Macie na to jakiś patent? Jakieś nakładki? Rękawiczki odpadają.

#248 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 19 styczeń 2018 - 13:28

Rękawiczka lamson, plaster na palec (sa też nakladki na palec), zmoczenie dloni tez troche pomaga

#249 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 19 styczeń 2018 - 13:32

Ostatnio ćwiczyłem rzuty i prowadzenie streamera, po dłuższym czasie poobcierałem strasznie palce. Macie na to jakiś patent? Jakieś nakładki? Rękawiczki odpadają.

A taki patent jak w filmie, ok 0:34

 



#250 OFFLINE   Białek

Białek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaPłońsk
  • Imię:Darek

Napisano 19 styczeń 2018 - 14:04

Plaster, taśma izolacyjna. Można kupić sripping guards albo uszyć samemu.

 

 

Załączony plik  DSC_0730.JPG   76,96 KB   17 Ilość pobrań

 

Zielony kupiony, czarny szyty.



#251 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 19 styczeń 2018 - 14:52

Gdzieś w Polsce jest do kupienia? Szukam i nie mogę znaleźć. W ofercie ma Buff ale nie ma na w polskich sklepach.

#252 OFFLINE   Białek

Białek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaPłońsk
  • Imię:Darek

Napisano 19 styczeń 2018 - 16:04

Ja kiedyś kupowałem w www.salar.pl 

Możesz spytać Mirka, naszego wykładowcy ze szkółki, czy mają dostępne.



#253 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 styczeń 2018 - 16:58

kawałek palca starej rękawiczki, w ceniu dwu nowych par :P

W dzisiejszych czasach ludzie uwielbiają komplikowac sprawy proste do ogarnięcia ;)



#254 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 19 styczeń 2018 - 18:14

Tym bardziej, że rolka dobrego plastra to max 5 zł  :P

 

http://hurtowniamedy...stry-w-rolce/60



#255 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 19 styczeń 2018 - 20:16

Czy ktoś z Was łowiąc słodkowodne ryby, no takie po prostu typowe ;) o jakich tu sobie gawędzimy potrzebuje takiego urządzenia?


  • sierżant lubi to

#256 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 styczeń 2018 - 20:24

A wiesz ze kiedyś przysmażyłem sobie palucha runningiem airflo ;)
Ale generalnie da rade bez .

#257 OFFLINE   Białek

Białek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaPłońsk
  • Imię:Darek

Napisano 19 styczeń 2018 - 20:34

Przy takich typowych i codziennych to w sumie nie używam.

W trakcie wyjazdów za szczupakiem, takich powyżej dwóch pełnych dniówek, to w moim przypadku wyposażenie obowiązkowe.



#258 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 styczeń 2018 - 21:53

A taki patent jak w filmie, ok 0:34

_______
Chyba nie ma innej tak szalonej ryby nie mającej sentymentu do sprzętu jak tarpon. :)

Kolega @ryba7 może łowił Ridge lub Textured. Wtedy nie dziwie się że palca "traci" z każdą minutą. :D :)
________

Użytkownik trout master edytował ten post 19 styczeń 2018 - 21:55


#259 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 20 styczeń 2018 - 10:13

Ja używam tego

Załączone pliki



#260 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 styczeń 2018 - 10:57

Nie wklejaj zrzutów. Pokaz w naturze jak to wyglada na swoim miejscu. :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych