Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Streamer od A do Z


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
400 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 04 luty 2022 - 22:21

Rozkminki początkującego :) Spędzę trochę czasu nad dwoma rzeczkami pstrągowo -trociowymi i chciałbym skonstruować optymalny zestaw a do końca nie wiem jak. Mam za sobą dwa dni nad tymi rzeczkami w wnioski są następujące. Używałem linki pływającej z 8 ft tonącym leaderem. Do tego wiązałem pol metrowy przypon z FC a na końcu mokra muchę. Wędzisko do tego 9 stopowe. Chciałem zawiązać dłuższy przypon ale przeszkadzał mi w rzutach. Drzewa nad glowa, korzenie w wodzie itd. Do tego linka często zjeżdżała mi po przelotkach do kołowrotka. No trudniej było holować ryby. Tak, tak :) Jakieś pstrągi udało mi się jednak oszukać. Jaki zestaw byście zbudowali na rzeczkę taka jak na fotce i mniejsza? Z góry dziękuje.

Załączone pliki


Użytkownik Luckyguliver edytował ten post 04 luty 2022 - 22:27


#362 OFFLINE   nati

nati

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów

Napisano 05 luty 2022 - 09:32

Witaj

Myślałeś kiedyś o rzutach kotwicznych? To według mnie byłaby opcja. Z linek do takich zabaw polecam Rio Single Handed Spey. Jest zarówno pływająca jak i 3D. W tej sytuacji wybrałbym 3D, czyli F/H/I 2 ips. Do tego przypon z FC. Myślę, że ten sposób byłoby ci łatwiej tam łowić.

#363 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 05 luty 2022 - 12:27

Cześć!

Widzę piękną, płytką rzekę z bystrzami oraz nieco wolniejszy odcinek. Na szybkich  odcinkach niezła będzie pływajaca linka klasy 6 do wędziska w tej samej klasie i długości 9 stóp. Przypon z fluoro dwuczęsciowy o długosci ok 1,5-2 metrów. Pierwszy odcinek od linki np 0,28, a drugi 0,22, Cieńszy odcinek o długosci ok, 70 cm. W łączeniu odcinków przymocowany przypon, krotki np 12-15 cm z fluoro o, 24 dla skoczka. Przypon dla skoczka powienien być nieco grubszy niz fluoro do ktorego przymocowana jest przynęta prowadzaca-streamer. Krotki i grubszy przypon skoczka nie owija się wokól nizszej części przyponu do prowadzącej. Na skoczku mokra nieznacznie dociążona mucha na haku 10 lub 8, na prowadzącą streamer z główką o dlugosci ok. 5-6 cm.Streamer wg upodobań, nie wiem co lubia Twoje pstrągi, ale kazdy brązowawy siersciak lub pijawka powinny być ok. Na skoczku klasyczna mucha ze skrzydełkami np. March Brown lub palmerek . Zawsze atrakcyjny bywa Red Tag. Decydujacą jednak rolę odgrywa sposob lowienia. Na lowisku z wystajacymi kamieniam warto lowić powoli wynurzajacym się skoczkiem na koncu podnoszenia zestawu smużącym za kamieniem na powierzchni. Tak więc streamer ok 1-1, 5 metra za kamieniem naciaga zestaw i wabi, a Ty podosisz kij i prezentujesz skoczka tuż za kamieniem, To świetne lowienie, trzeba jednak lekko sie pochylić lub nawet usiąśc na kamieniu powyżej, bo zestaw jest krotki i odleglośc do ryby niewielka.

Kryjmy sie, kocie ruchy... :)

 

Czasem w podobnej rzece lowię zupełnie niedociążonym streamerem z sarny, ktory wręcz plywa lub leciutko tonie. Wtedy rezygnuję ze skoczka, bowiem wykonuję dalsze rzuty w trakcie ktorych skoczek moze sie poplatać . Dlugość przyponu ok 2 metrow, rzuty w poprzek nurtu, czasem ewidentnie pod prąd( to jest dopiero zabawa) lub nieco w dół. Prowadzenie energiczne, zanurzajacy sie stopniowo sarniak jest nieźle widoczny i ataki też.Ta metoda nieco przypomina pstrągowy spinning woblerem -im bardziej tym dla nas lepiej.

Piszę o plywającej lince, bo jest prosta w obsludze, a w lowisku z wystajacymi kamieniami lub kijami ulatwia lowienie bez dennych zaczepów.Gdy z wody wystaje wiele przeszkód lepiej dociążyć przynętę i skrocic przypon oraz pomyslec o dłuższym kiju. Zaczep na fajny bystrzu to często strata nie tylko przynety, ale i przeploszenie ryb. Naddawanie linki, topienie zestawu  przy plywajacych linkach pozwala lowić nieco głębiej-czasem trzeba rzucić lekko pod prąd, by uzyskać kontakt z muszkami i poczuć branie gdy zestaw jest już z prądem.

Co do przynet, np streamerow to warto posiadać podobne wzory o różnym dociążeniu. Paradoksalnie tymi lżejszymi możemy rzucać linkami dociążonymi uzyskując na głębokich płaniach czy bystrzach dobry efekt, a te cięższe streamery  łączyć z plywającą linką .

Oczywiscie absurdalnie dociążona mucha staje się na klasycznym zestawie nieuzyteczną, ale to juz inny temat :)

Aha- na skoczku czasem wiążę suchą, która płynie, smuży, tonie, unosi się ku powierzchni, co tam nam w duszy gra i co podpowiada doświadczenie.  ;) 

To tyle choć temat rzeka... :D



#364 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 06 luty 2022 - 09:48

Paweł wie, o czym pisze. Kilka razy miałem okazję z Pawłem łowić na wiosennym i niegościnnym dla nas Sanie i praktycznie zawsze łowił na streamera bardzo skutecznie a za każdym razem skutecznie.


  • Paweł Bugajski i Xiaou lubią to

#365 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 06 luty 2022 - 12:22

Paweł, rzuć tę robotę i zacznij pisać. Czytam i jakbym widział Pawła plumkającego streamerem-sierściuchem pomiędzy falującymi wodorostami gdzieś poniżej zwalonego na Gwdusi. Poezja. Wiem, wiem, że nie rzucisz. Zdrowia życzę. Miłośnikowi Trabantów  ;) też.


  • Paweł Bugajski i Filip14 lubią to

#366 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 363 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 06 luty 2022 - 18:25

Ja mam z kolei pytanie o dobór odpowiedniej linki na podobne rzeki. Teraz w okresie zimowym będę łowić głównie tonącą linką (6IPS WF#6) lekko dociążonymi streamerami. Mam zamiar obławiać raczej te głębsze fragmenty płani i wszelkiego rodzaju doły. Moja linka ma dość długą głowice (ok. 40 stóp z taperami) i muszę ją mocno rozwinąć, żeby zaczęła dobrze ładować kij. Chciałem, żeby dało się wysunąć niewielką ilość linki (pół głowicy) i za pomocą double haula posłać streamera na zadowalająca mnie odległość. Chciałem w związku z tym przeciążyć kija o jakieś 2 klasy. Czy dobrze kombinuję czy raczej jest to kwestia moich braków technicznych?

P.S. Wiem, że jest Outbound Short. Mam taką w wersji pływającej ale nie chce wydawać tyle kasy na linkę która będę okazjonalnie używał w zimie (tonącą w klasie #8 już mam).

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

#367 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 06 luty 2022 - 23:12

To jak masz to załóż i idź tak połów i zobaczysz jak to lata.
I tyle.

#368 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 363 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 06 luty 2022 - 23:55

Kija nie chciałem uszkodzić. Nie wiem czy dwie klasy nie będzie "troszkę" za dużo. No i ewentualnie czy mój problem nie wynika z braków w technice.
Errata - głowica w lince #6, którą teraz próbuje ma 50 stóp (ta #8 jest identyczna).

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik zeralda edytował ten post 07 luty 2022 - 00:01


#369 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 07 luty 2022 - 10:50

Ja mam z kolei pytanie o dobór odpowiedniej linki na podobne rzeki. Teraz w okresie zimowym będę łowić głównie tonącą linką (6IPS WF#6) lekko dociążonymi streamerami. Mam zamiar obławiać raczej te głębsze fragmenty płani i wszelkiego rodzaju doły. Moja linka ma dość długą głowice (ok. 40 stóp z taperami) i muszę ją mocno rozwinąć, żeby zaczęła dobrze ładować kij. Chciałem, żeby dało się wysunąć niewielką ilość linki (pół głowicy) i za pomocą double haula posłać streamera na zadowalająca mnie odległość. Chciałem w związku z tym przeciążyć kija o jakieś 2 klasy. Czy dobrze kombinuję czy raczej jest to kwestia moich braków technicznych?

P.S. Wiem, że jest Outbound Short. Mam taką w wersji pływającej ale nie chce wydawać tyle kasy na linkę która będę okazjonalnie używał w zimie (tonącą w klasie #8 już mam).

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

Cześć. Ja bym dwie kasy nie przeciążał. Potem na większej rzece będzie nieużyteczna. Spróbuj np. linki  AIRFLO STREAMER MAX SHORT WF-F/S . Całość głowicy to jakieś 26 stóp, do tego jest wyposażona w tonący tip. Ewentualnie pokuś się o jedną klasę w górę. Swego czasu łowiłem tak linką Loopa evotec Vibe 85. Co prawda pływającą, ale zakładałem tonący tip w 3 klasie. Na bardzo wąskich przydomowych rzekach sprawdzało mi się to bdb. Pozdrawiam. 


  • Mysha i zeralda lubią to

#370 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 363 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 07 luty 2022 - 21:31

Dzięki, cena Airflo bardziej zjadliwa. Wezmę o klasę wyżej (#7) akurat będzie miała tyle samo grainów co moja pływająca Rio OBS w klasie #6. Tą Rio miota mi się z krótkiej smyczy bez problemu..


  • Grzegorz G. lubi to

#371 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 08 luty 2022 - 14:27

Wszystko zależy od wielkości łowiska.
5 metrów tonącej głowicy to już na sporą wodę.
Choć zawsze można trochę upitolić.
  • zeralda lubi to

#372 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 363 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 08 luty 2022 - 16:06

Ta linka przyda mi się na teczaki i okonie na wodzie stojącej (do 6 m glebokości). Tam z tyłu też za dużo miejsca nie ma...

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik zeralda edytował ten post 08 luty 2022 - 16:07

  • Grzegorz G. lubi to

#373 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 13 luty 2022 - 18:36

Kładź tę linkę tonącą przed sobą na wodzie i energiczniej podrywaj przed ostatnim podaniem. Przyklejenie jej do wody sprawi że kij dobrze się naładuje gdy gwałtowniej odrzucisz ja do tyłu. Ja praktycznie zawsze tak rzucam streameremi gdy chce rzucać daleko.
Wszystko zależy na jaka odlegość chcesz rzucić skoro nie możesz rozwinąć nad głową te 10-12m głowicy. Jeżeli chcesz "do końca" a masz w pętli jedynie 6-8m linki to nic nie zdziałasz. Albo linka z krótką głowica (typu OB) albo musisz pełną głowicę mieć w powietrzu.

Do linek pływających (nawet z długimi głowicami czy za lekkimi do kija) możesz doczepiać ciężkie tonące tipy i masz sprawę "ładowania" też załatwioną.
  • Przemek_M i zeralda lubią to

#374 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 09 lipiec 2022 - 09:48

Serwus, jaką linkę sink tip polecacie do strimera? Strimery 5-10cm i wędka w klasie #6? Mam Cortlanda Ghost Tipa 15ft intermedium ale słabo ładuje wędkę.. Do tego samego kija używałem GPX WF6 a teraz MPX i to jest to, wiem że te linki są trochę przeciążone ale mojemu szklakowi to pasuje.

Użytkownik ryba7 edytował ten post 09 lipiec 2022 - 09:50


#375 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 09 lipiec 2022 - 21:30

Witam.

Pochwal się proszę jakiego masz szklaka, może być łatwiej z dobraniem linki wink.png 

Pozdrawiam. 



#376 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 09 lipiec 2022 - 21:40

Orvis Superfine Glass 8'6 #6

#377 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 13 lipiec 2022 - 19:59

Serwus, jaką linkę sink tip polecacie do strimera? Strimery 5-10cm i wędka w klasie #6? Mam Cortlanda Ghost Tipa 15ft intermedium ale słabo ładuje wędkę.. Do tego samego kija używałem GPX WF6 a teraz MPX i to jest to, wiem że te linki są trochę przeciążone ale mojemu szklakowi to pasuje.

Cześć, może coś z poniższego tekstu pomoże?

http://jerkbait.pl/b...a-płynący-czas/



#378 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 15 lipiec 2022 - 14:14

Cortlanda mam i chcę zmienić. Widzę że nie ułatwiłem podając model wędki ;) Kupiłem Rio Mainstream Sink Tip, zobaczymy..

#379 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 17 marzec 2023 - 12:24

Panowie a jak wygląda łowienie strimerem wiosennych pstrągów na małych nizinnych rzeczkach . Jakiego kija użyć do takiego łowienia i czy to dobry pomysł .

Użytkownik Endern edytował ten post 17 marzec 2023 - 12:28


#380 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 17 marzec 2023 - 14:30

Czy kijek o szybkiej akcji 9' w 6 klasie będzie ok ?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych