Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Streamer od A do Z


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
400 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 30 listopad 2016 - 21:43

Dzisiaj 80% mojego muszkowania to szczupak na zaporówce. Stosuję streamery średniej wielkości, moda na "potworki" w moim przypadku przeminęła. Łowi się równie skutecznie i z mniejszym siłowym zaangażowaniem. Brodzenie to podstawa, przyszły rok również znad wody.

 

Załączony plik  020.jpg   115,34 KB   48 Ilość pobrań Załączony plik  019.jpg   48,62 KB   47 Ilość pobrań


  • Paweł Bugajski, Maciek Rożniata, Darek P i 1 inna osoba lubią to

#22 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 30 listopad 2016 - 21:48

Michale gdybyś  miał filmiki z łowienia ale do momentu brania czyli rzut, prowadzenie itd to myślę, że nie tylko ja ale i koledzy chętnie by popatrzyli. Jeśli nie masz filmików może opisz prowadzenie, Masz może jakieś ulubione "myki" specyficzne sposoby prowadzenia?



#23 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 22:55

Niestety nie mam filmików, które zawierałyby rzuty czy moment zacięcia.
Streamerem łowię stosunkowo rzadko, bo to akurat nie jest moja ulubiona metoda.
Jeśli już mi się przydarzy, to mój zestaw zazwyczaj składa się z dwóch much zawiązanych na dość długim przyponie w odległości około 1,2 do 1,5m od siebie. (duża rzeka typu San czy Dunajec)
Wyjątkiem jest polowanie na grubego "zwierza", gdzie na końcu przyponu dynda jedna konkretna mucha.
Jeśli chodzi o prowadzenie przynęt, to tutaj niczym wyjątkowym nie zaskoczę. Na dużych rzekach ustawiam się zazwyczaj z nurtem i oddaję maksymalnie długie rzuty gdzieś na godzinę 14.

Swoim muchom pozwalam zatonąć i ściągam je do siebie (kombinując z prędkością i głębokością). Można by tu pisać cały elaborat o streamerowaniu, bo metody tej używa się właściwie w każdych warunkach, w łowieniu jeziorowym , morskim rzecznym i wszędzie tam, metoda ta wymaga indywidualnego podejścia.
Tak jak każdy łowiący tą metodą kombinuję z linkami, ciężarem much i staram się aby wszystkie te składowe wzorowo grały ze sobą na określonym akwenie.

 


  • Maciek Rożniata i ezehiel lubią to

#24 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 30 listopad 2016 - 22:58

Akurat jestem na czasie z tematem.
Kilka zonkerów na muddlerowej główce.
Muchy dosyć spore, zawiązane na haku w rozmiarze 0.
Z założenia mają kusić steelheady, ale myślę, że spokojnie nasze pstrągi czy nawet głowacice nie pogardzą takim kąskiem.

 

A gdzie na steelheady z tymi muchami ruszasz?



#25 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 23:03

A gdzie na steelheady z tymi muchami ruszasz?

Na pocztę, odbiorcą jest takie jeden redneck z PA ;-)



#26 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 30 listopad 2016 - 23:10

Aha. Pytam, bo zupelnie inna kolorystyka mi sie sprawdzala na staloglowych, ale moje doswiadczenie pochodzi z zachodniego wybrzeza.


  • MichałZ lubi to

#27 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 30 listopad 2016 - 23:12

Jak mogę od siebie coś dodać. Pomorskie rzeczki, dopływy Gwdy i sama Gwda to najczęstsze łowiska. Staram się łowić zawsze na tonącą linkę. Generalnie mokra i streamer to linki od Inter do Sink i Sink Tip w różnych klasach zależnych od wody.Najczęściej łowię #5.Na dużych rzekach typu Gwda fajniej łowi mi się długimi kijkami i tu najczęściej sięgam po 10 stóp. Generalnie wolę linkę szybciej tonącą  niż wolniej. Bo na szybko tonącej lince łatwiej jest poprowadzić płycej niż odwrotnie. Przynajmniej mnie. Na pływającą linkę łowię rzadko i głownie na małych ciurkach w sytuacji kiedy często zmieniam metodę. Rzadko używam obciążonych streamerów. Wyjątek to muddler którego obciążam zawsze kilkoma zwojami taśmy wyłącznie pod główką. Chodzi o wypoziomowanie muchy w przeciwnym razie tonie "dupą" do dołu.. .A muddler w różnych kombinacjach to moja ulubiona muszka. Plus pełna klasyka czyli zonkerki, matuka czarna i puchowczyki. 

Prowadzenie - staram się prowadzić tak aby wędka "śledziła" linkę. Obrazowo tak aby wędka i linka układały się w miarę w jednej linii. Co za tym idzie przypon przejmuje na siebie praktycznie pełne obciążenie podczas brania, a to oznacza, że nie może być cienki. Tu min 0,2 mm, a 0,25 wcale nie będzie przesadą. Zasada jest taka - im głębiej, tym krótszy przypon. Na dużej rzece nawet poniżej metra., Łowię na jeden odcinek żyłki i jedną muszkę. Sporadycznie na dwie. Ale to rzadkość... cdn


  • Darek P lubi to

#28 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 23:12

Nie znam zwyczajów ryb łowionych przez jegomościa. Muchy wykonane zostały na indywidualne zamówienie zgodnie z wytycznymi.
 



#29 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 30 listopad 2016 - 23:55

Witam.

A ja mam takie nietypowe pytanie ... w jaki sposób definiować sam streamer i metodę połowu.

Czy streamerowniem możemy też nazwać łowienie na 0,5 - 1 cm mikrojigi muchowe, czy łapią się tu na ten przykład nie duże wcale imitacje pijawki, albo też bardzo duże z kolei mokre muchy lub nimfy dochodzące często przecież do kilku centymetrów, którym, my sami linkę i muchówkę prowadząc, nadajemy życie i ruch odpowiedni ?

Muchowe, "smużaki" w postaci piankowych pasikoni, chrząszczy, ważek ?

Czy po prostu rybka i tylko rybka ?

Ale skoro rybka to czemu nie żabka ... i ... albo ... ?

Pytam bo wychodzi na to że Paweł temat o szerokości sporej rzeki własnie założył ...  :P

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 01 grudzień 2016 - 00:53


#30 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 01 grudzień 2016 - 01:06

Ja myślę, że ciężko jest poprowadzić jakąś sztywną granicę oddzielającą metody. Ba ta granica zaciera się bardzo często. Łowiąc na mokrą z podwieszoną  nimfą łowisz na mokrą czy długą nimfę? Można łowić agresywną mokrą muchą zbliżoną do streamera,   a możesz poprowadzić "puchowca pijawkę" w swobodnym dryfie niemal jak nimfę by za chwilę pociągnąć ją w poprzek agresywnie niczym jiga. Można rozdzielać metody w zależności od tego co dynda na końcu ale to też jest złudne. Bo ja łowiąc na suchą czasami przytapiam.ją celowo i łowię jak mokrą. 


  • sierżant lubi to

#31 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1617 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 01 grudzień 2016 - 01:10

No to jako laik wrzucam pytanie ;)

 

Na spinning skutecznie łowi się pstrągi prowadząc wobler z prądem.

 

Czy da się efektywnie łowić na streamera z prądem, czy prąd zabierający linkę nam to utrudni? Czy da się jakoś animować tak prowadzonego streamera?


Użytkownik wojciiech edytował ten post 01 grudzień 2016 - 01:10


#32 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 01 grudzień 2016 - 06:23

Jako laik odpowiem filmem
https://youtu.be/xVjzHg2mlxs

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
  • Luckyguliver i bezi lubią to

#33 OFFLINE   Sicu

Sicu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaGdańsk/Warszawa
  • Imię:Maciej

Napisano 01 grudzień 2016 - 08:00

Jako laik odpowiem filmem https://youtu.be/xVjzHg2mlxs
Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


No nie...następny sprzęt do zakupienia i następna metoda do nauki;D

Z drugiej strony na małych zarośniętych rzekach chyba trudny temat?

#34 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 01 grudzień 2016 - 08:26

Sicu, czy trzeba łowić wszędzie? Małe zakrzaczone rzeczki zostawmy wydrą... Decydując się na łowienie na muchę,  musisz się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Oczywiści z biegiem czasu i nabierania umiejętności ograniczenia stają się coraz mniejsze, ale czy naprawdę trzeba pchać się wszędzie z wędką?



#35 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 01 grudzień 2016 - 08:31

A żeby nie było...

DSCN8898a_snxeqqq.jpg

 

DSCN9149a_snqnqph.jpg


  • Paweł Bugajski, Andrzej Stanek, wojciiech i 5 innych osób lubią to

#36 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 01 grudzień 2016 - 08:42

No to jako laik wrzucam pytanie ;)

 

Na spinning skutecznie łowi się pstrągi prowadząc wobler z prądem.

 

Czy da się efektywnie łowić na streamera z prądem, czy prąd zabierający linkę nam to utrudni? Czy da się jakoś animować tak prowadzonego streamera?

 

Na dużej wodzie łowi się bardzo często tuż przy brzegu, dosłownie kilka centymetrów od traw, kamieni, brzegowej skarpy. Jedno podanie z nurtem, spłynięcie streamer-a pod brzeg i schodzenie w dół z podciąganiem co chwila, kołysaniem, inne prowokujące ruchy. Coś jak łowienie kleni na skórkę od chleba. Linka "F" lub "I" + długi przypon, grubość mono 0,25-0,35, brania w formie delikatnych puknięć jak i gwałtownych uderzeń, docinamy ręką. Streamery dociążam po całej długości by równo tonęły bez pikowania. Idziemy brzegiem, linka od kilku do nastu metrów. Fajna i skuteczna metoda.

 

PS

Fot. - streamery z jesiennych podchodów za szczupakami. Moje wolą te mniej błyszczące... ;)

Załączone pliki


  • Paweł Bugajski, ezehiel, Zed Zgred i 1 inna osoba lubią to

#37 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 01 grudzień 2016 - 09:27

Michale, świetny ten film z pstrągami, biały zonker w takiej wodzie to najwidoczniej dobry wybor.

Thymalusie- liczę na ciąg dalszy, oczywiscie mieszanie metod to sprawa praktykowana. Jednak  warto poznać wcześniej choćby ogolne załozenia każdej z podstawowych fly-metod.

Hi tower- fajny zimowy pstrąg.

Streamerowanie kojarzy się najczęściej z dość żwawo zaksztalającą przynetą, rzutami, szybkim wybieraniem linki.Przynęta natomiast może imitować wiele stworow-żabę, rybę,mysz i co tam jeszcze i jest z definicji dość duża.

Istotnym jest by lowiący wiedział co chce zaimitować, to implikuje sposób prowadzenia i samą przynętę.

Streamer spływający z prądem  na łowiącego  po rzucie wprost "pod prąd"? Kto zaznał skuteczności takich  łowów woblerkiem lub błystką zawsze spróbuje tego myku. Lekki streamer sprawdza sie dobrze w tej sytuacji no i pływajaca linka. Tak więc Wojciiechu to się da zrobić, szczególnie na wiekszej rzece, gdzie łatwo ponowić rzut.

Ech...faktycznie temat "rzeka" :rolleyes:



#38 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 01 grudzień 2016 - 09:59

Panowie,

spływająca ryba jedno.

Jako, że często człowiek jest leniwy, lubię grać na przelewach (za/przed) przynętą tak aby stała w toni/przy dnie.

Naprawdę jestem laikiem więc zapytam - lepiej wziąć tonącą końcówkę czy intermediate?

Chciałbym pobawić się streamerami typu clouser minnow, buck tail glass minnow, ep minnow tak aby pograć trochę tak jak woblerem.

Zaznaczam, że nie chcę dociążać streamera, według mnie pływający sznur będzie wynosił przynętę do powierzchni dlatego go nie uwzględniłem.

Oczywiście mogę być w błędzie, ale zapewne zaraz zostanę skorygowany ;)

 

ps.

wyprzedzając teraźniejszość, co sądzicie aby w okolicach marca zrobić "warsztaty ze streamerowania"?

może nowy potomek u mnie pozwoli na mały wypad nad jakąś górską wodę....


  • teethar lubi to

#39 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 01 grudzień 2016 - 10:00

Michale, świetny ten film z pstrągami, biały zonker w takiej wodzie to najwidoczniej dobry wybor.

Dziękuję.
Ten biały streamer w tamtym czasie pokazał, że warto czasami eksperymentować i przynęty dobierać łamiąc wcześniej ustalone zasady i kanony.
Zazwyczaj i teraz mogę napisać już, że zazwyczaj, w wodzie o podobnej przejrzystości lepiej widoczne dla ryb są przynęty ciemne.
Dlaczego zatem wszystkie ryby, które tego dnia miałem na haku reagowały na białe przynęty?
Odpowiedź może być tylko jedna. Trafiłem na ten moment, kiedy ryby są na "chodzie" i atakują niemal wszystko co przepłynie obok ich pyska.



#40 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 01 grudzień 2016 - 10:21

Panowie,

spływająca ryba jedno.

Jako, że często człowiek jest leniwy, lubię grać na przelewach (za/przed) przynętą tak aby stała w toni/przy dnie.

Naprawdę jestem laikiem więc zapytam - lepiej wziąć tonącą końcówkę czy intermediate?

Chciałbym pobawić się streamerami typu clouser minnow, buck tail glass minnow, ep minnow tak aby pograć trochę tak jak woblerem.

Zaznaczam, że nie chcę dociążać streamera, według mnie pływający sznur będzie wynosił przynętę do powierzchni dlatego go nie uwzględniłem.

Oczywiście mogę być w błędzie, ale zapewne zaraz zostanę skorygowany ;)

 

ps.

wyprzedzając teraźniejszość, co sądzicie aby w okolicach marca zrobić "warsztaty ze streamerowania"?

może nowy potomek u mnie pozwoli na mały wypad nad jakąś górską wodę....

 

Tonąca linka, końcówka w chwili gdy opada do dna lubi się poowijać wokół kamieni, przeszkód wodnych. Będziesz miał utrudnione zacięcie - brak linii prostej, na pewno pokaleczysz ją przy dnie, wyciąganie poprzez podciąganie notorycznie będzie ją rysować, kalecząc. Inna sytuacja jest kiedy linka I/S idzie po łuku w trakcie spływania. Jak dla mnie opcja pływająca linka, długi przypon i dociążony streamer w takich sytuacjach jest niezastąpiona. Jeśli będą straty to do zaakceptowania (przypon, mucha). Piszę o wodach południa z dużą ilością kamieni, zatopionych gałęzi a obecnie zarastającego ziela...


  • MichałZ lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych