Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Światło UV a przynęty i ryby


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
181 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Frogerset

Frogerset

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Marcin

Napisano 09 grudzień 2016 - 20:27

Dziś wpadła mi w ręce latareczka za kilka złotych emitująca światło UV(podobno to ten rodzaj światła) koloru intensywnie fioletowego. Po skierowaniu tego światła na moje przynęty trochę mnie zamurowało....a więc nie wszystko co seledynowe to się świeci. Przeciwnie zazwyczaj tam gdzie świecenia nie oczekiwałem to właśnie tam było.

Macie może jakieś spostrzeżenia, lub doświadczenia w tym temacie, może jakiś znawca rybiego wzroku się wypowie.

Nie zauważyłem podobnego tematu na forum ani ogólnie w necie, dlatego poruszam.


  • czekan, norbert-10 i count_martin3z lubią to

#2 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 09 grudzień 2016 - 20:35

Chodzi ci o zjawisko świecenia farb czy wpływ świecenia (luminescencji w tym przypadku) przynęt na żerowanie ryb ?



#3 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 09 grudzień 2016 - 21:20

Temat ciekawy, jak każdy związany z widzeniem kolorów przez ryby, aczkolwiek od pewnego czasu podchodzę z dystansem do kolejnych "objawień" w tej dziedzinie.

Ta sama czerwona żyłka , która miała być dla pstrąga niewidzialna, jest chwilę później rewelacją jako element sztucznych much.
Sandacz ponoć nie widzi kolorów, ale jakoś na czerwone przynęty nie bierze.
Klenie uwielbiają wobki złoto - czarne, ale już sztuczna mucha - najlepiej z jaskrawym akcentem. A spróbujcie z różowym woblerem, powodzenia.

Nadal mało wiemy o tym jak ryby widzą, i wszelkie spekulacje, noszące znamiona prawd objawionych, najczęściej służą tylko producentom do wciskania wędkarzom nowych cudów.

#4 OFFLINE   Frogerset

Frogerset

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Marcin

Napisano 09 grudzień 2016 - 21:49

Ja dziś jakoś tak odkryłem ale może to przypadek że gumy na które miałem najwięcej brań, lub ryb, lub są najbardziej pogryzione to te świecące pod światłem UV i to dość mocno mnie zastanowiło. Do końca nawet nie wiem czy to ma sens...bo nie ma pod wodą takiego źródła światła UV . I nie wiem czy to logiki ciut zawiera. Jaki to może mieć wpływ na brania. :D. Taka zagrycha...ale nie ukrywam....jutro zabieram nad wodę wszystko co świeci.



#5 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 09 grudzień 2016 - 23:39

Ja widzę tu sens. Nie w UV. Po prostu te gumy mają inny współczynnik odbicia światła co widać dopiero przy UV. Pod wodą, przy slabszym świetle są lepej widoczne. Bez względu na źródło światła tulko my tego nie widzimy w normalnym oświetleniu.
Niech zgadnę, w czystej wodzie i w jasny dzień te same przynęty już nie mają takiej przewagi?
  • Frogerset lubi to

#6 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaLubartów - Jelenia Góra

Napisano 10 grudzień 2016 - 00:18

Temat ciekawy, jak każdy związany z widzeniem kolorów przez ryby, aczkolwiek od pewnego czasu podchodzę z dystansem do kolejnych "objawień" w tej dziedzinie.

Ta sama czerwona żyłka , która miała być dla pstrąga niewidzialna, jest chwilę później rewelacją jako element sztucznych much.
Sandacz ponoć nie widzi kolorów, ale jakoś na czerwone przynęty nie bierze.
Klenie uwielbiają wobki złoto - czarne, ale już sztuczna mucha - najlepiej z jaskrawym akcentem. A spróbujcie z różowym woblerem, powodzenia.

Nadal mało wiemy o tym jak ryby widzą, i wszelkie spekulacje, noszące znamiona prawd objawionych, najczęściej służą tylko producentom do wciskania wędkarzom nowych cudów.

W zasadzie zgoda, w całej rozciągłości. Może poza sandaczami i czerwonym. Ja osobiście mam zupełnie inne doświadczenia. Bywa, że tylko krwisto- czerwony robi robotę, żaden inny. Takich przykrych doświadczeń kilka miałem. Przykrych dlatego, że czerwony to nie nie jest kolor w który najbardziej wierzę. Jak się ma jedną czerwoną gumę, agresywne pobicia przy prawie każdym przeprowadzeniu, to na długo ona nie wystarcza. A nic innego nie działa. Pozostaje klejenie zwłok rippera zapalniczką i poczucie jak szybko nadciąga nieuniknione.

Oczywiście nie na każdej wodzie, ale jeśli jest czysta i głębokości trochę większe, czerwone sprawdzam ;)



#7 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 10 grudzień 2016 - 18:04

Dobrze wiedzieć, bo zawsze żyłem przekonaniem , że czerwony to nie sandacz. Tak samo jak mimo powszechnej opinii na ten temat, nigdy nie złowiłem pstrąga na przynętę niebieską. Trzeba zwalczać swoje ograniczenie i uprzedzenia.
  • gooral i Frogerset lubią to

#8 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 10 grudzień 2016 - 20:15

 Czerwone (różowoczerwone) kopyto z brokatem (w moim gronie tzw. "majtki Dody"), w niektórych sytuacjach, pozwalało mi osiągnąć bardzo dobre wyniki sandaczowe. Jednak nie potrafiłem znaleźć wspólnego mianownika dla tych dobrych wyników. Parę sztuk tych gum leży w pudle, ale jakoś dawno nie miały wzięcia.

Także niebieskie przynęty na pstrągach, spoczywają w pudełkach na samym dnie. Chyba tylko raz, udało mi się złowić rybę na wobler z niebieskim.

Najważniejsza jest jednak wiara w przynętę i kolor. Obecnie, tzn od paru lat, sandacze łowię na dwa podstawowe kolory, jeden jaskrawy i jeden mało widoczny. O ile z moim serdecznym kolegą wspólnie łowimy na ten "niewidzialny", to na "mój" jaskrawy kolor, kolega nie mógł złowić ryby i odrzucił go ostatecznie. Ma swoje inne oczołomne kolory.


  • eRKa lubi to

#9 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 16 grudzień 2016 - 16:46

Dobrze wiedzieć, bo zawsze żyłem przekonaniem , że czerwony to nie sandacz. Tak samo jak mimo powszechnej opinii na ten temat, nigdy nie złowiłem pstrąga na przynętę niebieską. Trzeba zwalczać swoje ograniczenie i uprzedzenia.

Mi się bardzo dobrze w tym roku sprawdzała guma z czerwonym ogonkiem. Biały klasyk nie był tak skuteczny.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

#10 OFFLINE   zuraw16

zuraw16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 472 postów
  • LokalizacjaKopenhaga

Napisano 19 grudzień 2016 - 13:51

Jeśli chodzi o połów troci na muchy to te które świecą w świetle UV są dużo bardziej skuteczne.Polecam film Seatrout secrets.

#11 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 19 grudzień 2016 - 16:33

SG zrobił "świecacą" metalową przynętę na morskie trocie Seeker ISP.

W otwory w przynęcie wtłoczona jest jakaś pasta/żywica emitująca światło UV. Chyba z ciekawości nawet z jedną sztukę kupię...

Podobno ryby gryzą je aż miło  ;) .



#12 OFFLINE   marcino91

marcino91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaŚlunsko Ziemia
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:B.

Napisano 09 styczeń 2017 - 09:59

Z kolorem czerwonym, podobnie jak z UV, barwa ma znaczenie jedynie do pewnej głębokości, odpowiedniej dla długości fali danego koloru. Woda działa jak filtr i poszczególne barwy zanikają wraz ze wzrostem głębokości. Dopiero sztuczne doświetlenie powoduje "odzyskanie" koloru nawet na znacznej głębokości. To tak w kwestii technicznej kolorów jeżeli faktycznie ryby je odróżniają. Dodatkowo plankton, żyjątka oraz glony i inne badziewie powodują jeszcze większą redukcję koloru. Tak więc dobór koloru przynęty musi byc ściśle uzależniony od głębokości na jakiej zamierzamy łowić, bo czerwona guma na 15m zaporówce będzie jedynie gumą o odcieniu niebieskim na tej głębokości ;)

 

a0187.gif

 

Dla przykładu: zdjęcie na około 20m w Morzu Czerwonym

a0283.jpg

 

oraz to samo zdjęcie z wykorzystaniem sztucznego oświetlenia pod wodą

a0280.jpg

 



#13 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 09 styczeń 2017 - 11:35

Jako ciekawostkę, która może ostudzić UV-manię, to naukowcy od ptaków (ornitolodzy) jako element ochrony awifauny morskiej przed przyłowem w sieciach rybackich proponują stosowanie materiałów widocznych w widmie światła nadfioletowego które jak wiadomo ptaki widza, a ryby ponoć nie...



#14 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 09 styczeń 2017 - 15:48

Niebieski nie na pstrągi?! No to muszę wydrukować i wrzucać wydruki do rzek żeby wiedziały ! ;)

Miałem kilka fajnych woblerków rzemieślniczych z niebieskim grzbietem. Pstrągi brały na nie podobnie jak na te z czarnym, niestety chyba wszystkie zostawiłem na zaczepach.

A najmniej brań miałem na białe i czarne. Jedne i drugie zakładam niezbyt chętnie, więc pewnie dlatego :-]


  • eRKa lubi to

#15 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 09 styczeń 2017 - 16:20

Nie wiem jak w teoriach i badaniach, ani rybą nie jestem, wiem natomiast z autopsji, że używając dodatków UV czy to w postaci dubbingu, czy też pasemek flasha mam więcej brań.
  • Roberto lubi to

#16 OFFLINE   erqgth

erqgth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 333 postów
  • LokalizacjaOLSZTYN
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 styczeń 2017 - 22:23

To dorzucę taki oto artykuł:

http://www.salmo.com...r-ma-znaczenie/

Ciekawie rzecz ma się z obrazem jaki widzi pstrąg. Aż zakupie horneta uv i sprawdzę jak to wygląda w praktyce.

Użytkownik erqgth edytował ten post 09 styczeń 2017 - 22:31


#17 OFFLINE   marcino91

marcino91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaŚlunsko Ziemia
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:B.

Napisano 10 styczeń 2017 - 10:35

To się jeszcze okazuje że każda ryba widzi inaczej :D  i bądź tu mądry z doborem przynęty i jej koloru nad wodą, a właściwie pod :P



#18 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 10 styczeń 2017 - 11:45

Jak u ludzi, jeden dalton drugi nie ;)


  • Frogerset lubi to

#19 OFFLINE   marcino91

marcino91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaŚlunsko Ziemia
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:B.

Napisano 10 styczeń 2017 - 11:54

Teraz już wiem po co są woblery z grzechotką :lol:



#20 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 21 styczeń 2017 - 23:39

Był temat o widzeniu ryb na naszym forum. Odnajdę go albo wstawię trochę informacji ze źródeł - jak tylko znajdę je na dysku.
Co do widzenia w UV to są ryby które widzą w tym paśmie i takie które nie widzą. Pstrąg na przykład świetnie widzi w UV.
  • Roberto i JanuszD lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych