Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Światło UV a przynęty i ryby


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
181 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 26 styczeń 2017 - 22:20

@kostom63 Miło się to czyta. Absolutnie się zgadzam że zbyt polularne przynęty tracą moc - pewnie dlatego po jakimś czasie killerki trzeba zmienić. Czasem tajemnicę warto trzymać sla siebie. Co do kolorków to przecież brak możliwości widzenia barwy np. czerwonej nie powoduje że ona znika tylko nie ma koloru. Sądzę że w wielu przypadkach brak koloru czy też odcienie szarości od białego do czarnego mogą być zaletą. Wyjątkowo lubię białe ale lekko przybrudzone przynęty.

Wstawię jeszcze jeden tekst o UV. Nie będę go tlumaczył ale ogólnie chodzi o to źe świecenie latarką UV ma sens i że w pewnych warunkach widzimy UV. Co ciekawe ludzie z afakią widzą UV na co dzień w normalnych warunkach. Jak wygląda świat w UV można obejrzeć w dziełach jednego impresjonisty - pan Claude Monet po operacji katarakty widział w UV. Moźe jeden z forumowych twórców zainspirowałby się jego dziełami i zrobił serię patrągową "Monet"?

W skrócie moźemy widzieć UV ale widzimy je bardzo bardzo słabo. Poniżej tekst Toma Kaya - paleontologa który zajmuje się ewolucją widzenia w kolorze:

Actually most adults up to age 50 or so can see uv down to at least 310 nm (sometimes down to 302 nm). Most people can see infrared at least up to 1064 nm and probably beyond 1152 nm.

At least that's the result of about a dozen vision experiments involving live human test subjects where they actually looked at light at those wavelengths and saw them.

In the ultraviolet color perception fizzles out between 334 nm and 313 nm, while visual acuity at 310 nm is limited to 4 inches. Between 4 and 6 inches objects become increasingly blurry. Beyond 6 inches it's nearly all just a big blur. (Probably the lens not being able to focus.) At 310 things look twice as large and twice as far away as normal, possibly due to the high index of refraction. Between 310 nm and 302 nm things get a lot worse really fast, possibly due to the opacity of the cornea, This is why 310 nm remains the lower limit for much of the human life-span.

From 420nm to 380nm the opacity of the lens increases by about 3.5 orders of magnitude. The lens is only one of several elements known as "ocular media" (others including the cornea, aqueous humor, vitreous humor, etc). Opacity is only one of several elements that effect "transmittance," i.e, how much light actually gets through.

On top of that, we humans lack (as far as is known) any sensory apparatus for detecting either uv or infrared, except the usual rods and cones by which we see ordinary visible light. Thus, whatever we see at extreme wavelengths is just the tail end of the sensitivity range of normal vision.

About the only time you will see uv or infrared is with an exotic light source, such as a laser, lamp with optical filter, monochromator, etc. Even then, the light needs to be substantially more powerful than normal. For example, a 300mW 808nm infrared laser pointer looks about as bright as 1/20mW 650nm red laser pointer.


W Guardianie pisali:
Just because you cannot see UV does not mean it has no effect on your eyes.

https://www.theguard...cience.research


Mam nadzieję że będziecie wrzucać fotki UV do tego wątku :)

Użytkownik ictus edytował ten post 26 styczeń 2017 - 22:41

  • cristovo lubi to

#62 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 27 styczeń 2017 - 10:19

Zrobiłem przegląd moich much pod kątem zastosowania w nich UV, skłoniło mnie do tego to co napisał @kostom63 i zwracałem uwagę nie tylko na to co świeci ale także to co najmniej odbija UV.

Zauważyłem pewną prawidłowość. Moje najłowniejsze muchy mają albo celowo użyte elementy UV - widać że ktoś brał to pod uwagę, albo jest dokładnie odwrotnie i mucha kompletnie pochłania UV - wręcz jej nie widać na ciemnym tle ( klasyczne nimfy ). Wydaje mi się że element "niewidzialności" (wiadomo że czarny też widać, zwłaszcza na jasnym tle) jest jednak bardzo istotny.

 

Postanowiłem zdobyć zestaw filtrów oświetleniowych i sprawdzić jak moje przynęty będą wyglądać na różnych głębokościach.

 

Dodam jedną ciekawostkę na temat ostrości widzenia w stosunku do pozycji oka ryby. Warto się przyjrzeć jak to działa u ryby - po prawe obraz jaki widzi ryba a po lewej jak my to widzimy. Źródło:

Losing focus: how lens position and viewing angle affect the function of multifocal lenses in fishes
Yakir Luc Gagnon, David Wilby, and Shelby Eric Temple

https://www.osapubli...josaa-33-9-1901

 

Badanie opierały się między innymi na okoniach.

 

ostrosc_zpsweehvjsr.jpg

katwidzenia_zpsuyalypca.jpg

 


Użytkownik ictus edytował ten post 27 styczeń 2017 - 11:18

  • cristovo lubi to

#63 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 27 styczeń 2017 - 16:45

Zrobiłem fotkę w UV całkiem łownych muszek. Nie są to tajne muszki, ani żadne killerki, jednak z powodzeniem łowię na nie lipienie i pstrągi.

 

lowne-bez-uv_zpsng1dnvkv.jpg

 

Poniżej fotka kilku kiełżyków które świecą w UV.

 

lowne-uv_zpsc5epriiw.jpg


Użytkownik ictus edytował ten post 27 styczeń 2017 - 16:46

  • cristovo i coma lubią to

#64 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 27 styczeń 2017 - 21:09

Nie wiem, czy to wszystko ma wielkie przełożenie na wędkarskie sukcesy, ale jest zima, temat bardzo ciekawy i wciągający, więc trochę się pobawiłem przy latarce :D Prawdopodobnie coś jest na rzeczy.....zresztą wobstrugacze dodają nieco widocznych w UV niuansików w niektórych swoich rękodziełach, tak więc także wierzą :rolleyes:

 

Załączony plik  wobki swiatlo.jpg   46,36 KB   7 Ilość pobrań  Załączony plik  wobki uv 1.jpg   19,67 KB   7 Ilość pobrań  Załączony plik  wobki uv 2.jpg   19,06 KB   7 Ilość pobrań

 

Dla równowagi inni nie wierzą, ewentualnie wypuszczają wersje takie i siakie..."Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek" ;)

 

Załączony plik  wobki nieswiecace swiatlo.jpg   53,16 KB   7 Ilość pobrań  Załączony plik  wobki nieswiecace uv.jpg   12,92 KB   7 Ilość pobrań


Użytkownik cristovo edytował ten post 27 styczeń 2017 - 21:11

  • ictus i eRKa lubią to

#65 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 27 styczeń 2017 - 21:20

Oczy w UV wyjątkiwo mi się podobają. Wczoraj myślałem o domalowaniu obwódek UV dokoła oczu w kilku wobkach.

#66 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 styczeń 2017 - 21:35

Kilka przynęt w świetle latarki UV i zwykłej.

Oczy robia wrażenie. Slider mocno niewyraźny.

 

Załączony plik  IMG-20170127-WA0000.jpeg   47,04 KB   7 Ilość pobrań   Załączony plik  IMG-20170127-WA0006.jpeg   54,2 KB   7 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG-20170127-WA0002.jpeg   36,49 KB   7 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG-20170127-WA0004.jpeg   36,17 KB   6 Ilość pobrań   Załączony plik  IMG-20170127-WA0008.jpeg   50,19 KB   6 Ilość pobrań


Użytkownik godski edytował ten post 27 styczeń 2017 - 21:38

  • ictus lubi to

#67 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 27 styczeń 2017 - 21:40

@ictus, dobry pomysł, wszystkie czarne kropki i paski (czarne w UV) dobrze kontrastują z jasnym tłem. Chyba zacznę eksperymentować na prawdziwych rybach, ciekaw jestem, czy w UV będą w ogóle widoczne B)


Użytkownik cristovo edytował ten post 27 styczeń 2017 - 21:41

  • ictus lubi to

#68 OFFLINE   t-a-d-e-k

t-a-d-e-k

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • Imię:tadek

Napisano 27 styczeń 2017 - 22:51

może i ciut poza tematem ale bardzo ,bardzo dawno temu , na grunt testy robiliśmy ze świetlikami( w nocy przy piwku różne pomysły przychodzą do głowy ,szczególnie jak jest kilka głów )

w pyszczku trupka , tak że głowa świeciła , niestety metoda okazała sie całkowicie nie skuteczna ,odjazdy sandaczowe były na normalnych zestawach ,a na tuning nic , tak z ciekawości


  • ictus lubi to

#69 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisano 27 styczeń 2017 - 23:35

Nie wiem, czy było, ale bywają kleje widoczne w UV. I nasze woblery w miejscach wklejania sterów mają uśmiech na "buzi" :)

Prześwietliłem i ja swoje pudełka;)

Noc.

1f8ee50905f2.jpg

 

Dzień.

495140cceff9.jpg


  • ictus lubi to

#70 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 28 styczeń 2017 - 08:10

Często dla zwiększenia wytrzymałości węzła zestawu trolingowwgo stosuję klej UV - malutką kropelkę na końcu przyponu która wzmacnia węzeł i nie pozwala mu się rozwiązać. Dla tych którzy też stosują może przydać się informacja że ten klej świeci w UV mimo że jest przezroczysty dla naszego oka.

20170128_080211_zpsmi5bsyih.jpg

Na łososiach to nie przeszkadza - tam w końcu są też flashery etc. Stosując na pstrągach warto mieć świadomość że to świeci - raczej na plus ale ze świadomościa że fluorocarbonowy przypon w tym miejscu jest widoczny (uciekające przed woblerkiem żyjątko?).

@cristovo zdradzisz które z tych na fotach najłowniejsze? Widły najbardziej mi się podobaja w UV - ja bym zjadł :)

@godski napisałbyś słowo w jakich warunkach które gumy lepiej się sprawdzają?

Użytkownik ictus edytował ten post 28 styczeń 2017 - 08:25


#71 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 28 styczeń 2017 - 08:14

Ictus możesz napisać co to konkretnie za klej?

#72 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 28 styczeń 2017 - 09:31

@coma Prawie na 100% to Loon Outdoor UV Knot
  • coma lubi to

#73 OFFLINE   krzysju

krzysju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 28 styczeń 2017 - 15:21

@ictus . Czy z posta 62 wynika  , że pasek pomarańczowego na czerwonym lub zielonym , w pewnym ustawieniu - może okoniowi przedstawiać się jako green/red tiger ?



#74 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 28 styczeń 2017 - 20:11

A ja sobie właśnie poświeciłem po swoich dubbingach UV i wiecie co??
Żaden nie świeci, znaczy nie odbija światła widzialnego dla człowieka, a jednak działają na ryby, podobnie z włóknami flasha.
Tak wiec ryby jednak widzą pasmo którego my nie.
My widzimy dodatki fluo które się uaktywniają w pigmentach farb.
Tak wiec być może i przynety które wg. nas są tylko szare i byle jakie dla ryb typu pstrąg czy sandacz czy inne drapieżniki które potrafią zlokalizować wzrokiem swój pokarm jednak "świecą" ;)
  • ictus i eRKa lubią to

#75 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 28 styczeń 2017 - 21:02

@cristovo zdradzisz które z tych na fotach najłowniejsze? Widły najbardziej mi się podobaja w UV - ja bym zjadł :)
 

 

O Widłach powiedziano już wiele, a zapewne jeszcze więcej nie powiedziano...dobrze kilka w pudełkach posiadać i tyle :rolleyes: Jako ciekawostkę dodam, bo to potwierdza Twoje @ictusie wcześniejsze doniesienia, że na Bączka z zielonkawym grzbietem złowiłem zeszłej wiosny kilka niewielkich sandaczy (przyłów niezamierzony), a na inne przynęty w tej samej czasoprzestrzeni żadnego. Teraz wiem dlaczego. Był bardzo udany, niestety został na jakimś przybrzeżnym konarze.

 

Pozostałe przynęty to w większości świeży nabytek. Chyba jedynie czarny Salmiak już pływał i skusił (także wiosną 2016) kilka jazi, ale zdecydowanie małych. Mam jednak co do niektórych wobków z fotek duże oczekiwania, zwłaszcza co do Enigmy, tej nie odpuszczę B)

 

Przy okazji pytanko - czym domalowujesz akcenty na swoich przynętach? Jaką barwą świecą w UV?

 

Żeby nie było za bardzo OT, poniżej kolejny pomysł na nowy sezon, Krąpiki @Ubika :)

 

Załączony plik  ubik w swietle.jpg   53,13 KB   7 Ilość pobrań    Załączony plik  ubik w uv.jpg   16,47 KB   7 Ilość pobrań


  • ictus i Hesher lubią to

#76 OFFLINE   yffea

yffea

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 530 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 29 styczeń 2017 - 01:23

Są też gumy nie tylko świecące w UV ale i później długo emitujące mocne światło. Długo znaczy do kilkunastu minut. Na filmie pokazane są gumy zrobione z zastosowaniem materiału LumiNova. Różnica w porównaniu do klasyczny przynęty typu glow jest kolosalna - jeśli chodzi o siłę i długość świecenia. Niestety nie miałem okazji ich jeszcze dobrze sprawdzić. Jakieś sandaczki już złwoiły ale czy są skuteczniejsze niż innego - tego jeszcze nie wiem.

 

https://www.youtube....eature=youtu.be


  • ictus lubi to

#77 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 30 styczeń 2017 - 09:46

@cristovo ajcześciej domalowuję elementy nonamowym lakierem do paznokci czasem mażę to dodatkowo klejem UV. Mają wtedy zwykle bardzo jasny zielony fluorescencyjny kolor. Zwykle kupuję takie lakiery w przydrożnych wiejskich sklepach. Jak nie świecą to wtedy daję odrobinę kleju, ale nie zawsze chcę żeby świeciły. Zazwyczaj mam podobne wobki z UV i bez. Pokrywam też lakier klejem jeśli farba śmierdzi. Staram się wybierać lakiery które nie mają zapachu po wyschnięciu. Śmierdzące lakiery z zasady wyrzucam.

Domalowuję do wobków drobne czerwone ranki nawet jak nie świecą w UV! W wodzie brudnej czy trąconej zaczynam od przynety z UV ale w krysztale jest odwrotnie i wolę zacząć naturalami bez elementow UV a na drugi strzał idą naturale z drobnym akcentem UV a dopiero na końcu mega fluo :)

@krzysji który to jest post 62 ?

Użytkownik ictus edytował ten post 30 styczeń 2017 - 10:01


#78 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 30 styczeń 2017 - 12:49

Nie wiem, czy to wszystko ma wielkie przełożenie na wędkarskie sukcesy, ale jest zima, temat bardzo ciekawy i wciągający, więc trochę się pobawiłem przy latarce :D Prawdopodobnie coś jest na rzeczy.....zresztą wobstrugacze dodają nieco widocznych w UV niuansików w niektórych swoich rękodziełach, tak więc także wierzą :rolleyes:

 

...

 

Dla równowagi inni nie wierzą, ewentualnie wypuszczają wersje takie i siakie..."Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek" ;)

 

...

 

Efekt niekoniecznie wynika z wiary strugaczy - większość farb fluo świeci w UV. Tak samo jak niektóre żywice epoksydowe.

 

Okazało się że niektóre moje wyroby również świecą... całkowicie niezamierzenie :)


  • ictus lubi to

#79 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 30 styczeń 2017 - 12:58

Niezamierzony ale powtarzalny efekt to zwykle miara doświadczenia twórcy. Bo najlepiej mierzy się lownością :) Gdy np. zmiana farb pogarsza łowność to bez głebszej analizy można powrócić do farb poprzednich. Czy powodem będzie świecenie uv czy też zapach - warto poprawiać każdy element. Widza że coś świeci dla ryby, na pewno nie zaszkodzi. Pozostaje pytanie czy dodanie UV spłoszy czy zachęci do brania.

@peekol wstaw fotki swoich przynęt pls!

Użytkownik ictus edytował ten post 30 styczeń 2017 - 12:58


#80 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 30 styczeń 2017 - 14:07

Niezamierzony ale powtarzalny efekt to zwykle miara doświadczenia twórcy. Bo najlepiej mierzy się lownością :) Gdy np. zmiana farb pogarsza łowność to bez głebszej analizy można powrócić do farb poprzednich. Czy powodem będzie świecenie uv czy też zapach - warto poprawiać każdy element. Widza że coś świeci dla ryby, na pewno nie zaszkodzi. Pozostaje pytanie czy dodanie UV spłoszy czy zachęci do brania.

@peekol wstaw fotki swoich przynęt pls!

 

 

Witam

 

Zdefiniuj proszę łowność.

Kiedy przynęta jest "łowna" a kiedy złowiona ryba to przypadek?

 

Są dwie definicje jednostki długości.

Inne wielkości fizycznych też mamy zdefiniowane.

Można sobie porównać ze wzorcem.

 

Ale jak do ciężkiej anielki zdefiniować łowność?????

 

Jak potrafisz to chętnie przeczytam

 

Pozdrawiam - Romek






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych