Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak działa echosonda - obrazowanie SI/ DI/ 2D (wydzielone z wątków 'Echosondy Garmin echoMAP 71/72/91/92 SV' i 'Echosonda Garmin STRIKER™')


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
282 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   Kuba (50cm+Perch Tracker)

Kuba (50cm+Perch Tracker)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • Imię:Kuba

Napisano 14 październik 2017 - 21:40

Ok, trochę dzisiaj popróbowałem i wychodzi na to, że jeśli chcę widzieć (na klasycznym sonarze) obrazowanie niskich częstotliwości to muszę ustawić wybór przetwornika na "HB 83/200 kHz"- wtedy mogę oglądać obrazowanie z 75-95 kHz. Problem polega na tym, że wtedy oczywiście nie mam dostępu do widoku SI oraz DI. Wybierając domyślny przetwornik- "HB 50/200 kHz + 455kHz SI" mam dostęp do wszystkich trybów (sonar, DI, SI) ale w "klasycznym sonarze" najniższa częstotliwość, która cokolwiek pokazuje to 175-225 kHz. Niby mogę wybrać widok z 40-60 kHz ale wtedy nic nie pokazuje, jest po prostu biały ekran. Wygląda na to, że nie ma takiej możliwości, żeby bez przestawiania w "wyborze przetwornika" móc oglądać zarówno obraz fal niższych częstotliwości sonaru, jak i DI/SI. Ale zamieszanie, mam nadzieję, że da się to zrozumieć.



#262 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 15 październik 2017 - 13:10

Nie możesz wybrać 50/200 ponieważ twój przetwornik nie obsługuje takiej częstotliwości.



#263 OFFLINE   Kuba (50cm+Perch Tracker)

Kuba (50cm+Perch Tracker)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • Imię:Kuba

Napisano 15 październik 2017 - 20:19

Wiem, wiem. Standardowy przetwornik- ten, który mam- obsługuje częstotliwości 83/200/455kHz, mam rację? Dlatego dziwi mnie, że domyślnie wybór przetwornika był ustawiony na 50/200kHz +455kHz SI i wygląda na to, że tylko na tym ustawieniu mogę w ogóle oglądać SI i DI. Po prostu brakuje mi opcji "HB 83/200kHz + 455kHz SI". Muszę jeszcze pogrzebać, może to jednak gdzieś tam jest.

@Paprykarz, a mogę Cię jeszcze prosić o parę słów na temat tego DI- czy rzeczywiście ma zasięg tylko do 10m, czy coś mam pochrzanione w ustawieniach?



#264 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 16 październik 2017 - 07:04

Cały czas proszę abyś podał źródło które mówi o 10m. Nie mam do czego się odnieść. Jeżeli faktycznie nic nie widzisz poniżej 10m, to zacznij od przywrócenia ustawień fabrycznych. Jeżeli to nic nie da szukaj przetwornika na podmianę.



#265 OFFLINE   Kuba (50cm+Perch Tracker)

Kuba (50cm+Perch Tracker)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • Imię:Kuba

Napisano 16 październik 2017 - 17:22

Cały czas proszę abyś podał źródło które mówi o 10m. Nie mam do czego się odnieść. Jeżeli faktycznie nic nie widzisz poniżej 10m, to zacznij od przywrócenia ustawień fabrycznych. Jeżeli to nic nie da szukaj przetwornika na podmianę.

To nie ze mną o tym dyskutowałeś :D  Chociaż zbieżność z tymi 10-ma metrami rzeczywiście duża, gadaliście tu:

http://jerkbait.pl/t...y-sonaru/page-2

 

Ja nigdy nie zetknąłem się z taką teorią, że DI ma zasięg do 10-ciu metrów ale moja echosonda właśnie nie pokazuje w trybie DI nic poniżej tej głębokości.

Przyjmuję radę, przy następnym pływaniu przywrócę ustawienia fabryczne, może wtedy znormalnieje. Dzięki.


  • szczupak1 lubi to

#266 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 24 styczeń 2021 - 00:19

Mam prośbę do adminów, możecie usunąć ten wątek, lub chociaż pierwsze kilka stron? Przecież początkujący jak czyta że boczny skaner nie leci w dół pod łódkę to jeszcze w to da wiarę.

#267 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 24 styczeń 2021 - 07:25

Mam prośbę do adminów, możecie usunąć ten wątek, lub chociaż pierwsze kilka stron? Przecież początkujący jak czyta że boczny skaner nie leci w dół pod łódkę to jeszcze w to da wiarę.

Ale ona ma walor poznawczy....Po czasie, sporym nalocie na wodzie z SI śmiem twierdzić, że owszem, ono bije pod łódkę sygnałem, ale żeby zobaczyć rybę pod łodzią, czyli przy krawędzi dna,  nisko nad dnem stojącą - to trzeba znać się na ustawieniu parametrów wyświetlania. Za jasno, ryba znika. W takiej sytuacji dobrze jest dołożyć na ekran echa  obrazowanie z innego trybu, które skanuje bezpośrednio pod łódką. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 24 styczeń 2021 - 07:32

  • delux64 lubi to

#268 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 24 styczeń 2021 - 08:12

Tak, tylko tam są dywagacje, że boczny wyświetla również obraz z DI lub D2 i że to właśnie ten czarny pas na środku ekranu, i jeszcze podpierają się filmikiem którego nie zrozumieli.

#269 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 01 maj 2021 - 16:27

Mam pytanie, czy przy montażu przetwornika na rufie łodzi nie zachodzi sytuacja, że wiązka SI jest odbijana od silnika?



#270 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 maj 2021 - 16:30

Mam pytanie, czy przy montażu przetwornika na rufie łodzi nie zachodzi sytuacja, że wiązka SI jest odbijana od silnika?

Silnik w osi wiązki sonaru bocznego powoduje zaciemnienie jednej ze stron obrazowania- zależnie od umiejscowienia przetwornika względem pędnika/stopy. 



#271 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 01 maj 2021 - 16:45

Dzięki za odpowiedż, mam przetwornik GT 40 do germina strikera plus 7sv. i zastanawiam się jak najefektywniej umieścić przetwornik



#272 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 01 maj 2021 - 16:50

Dodam, że chodzi o umiejscowienie na rufie łodzi solar 360.



#273 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 01 maj 2021 - 17:26

Czy odsunięcie od stopy na odległość 45 - 50 cm poprawi obrazowanie. Uprzejmie proszę o odpowiedż bo nie mam w tej sprawie doświadczenia i nie wiem jak postąpić.



#274 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 maj 2021 - 17:42

Czy odsunięcie od stopy na odległość 45 - 50 cm poprawi obrazowanie. Uprzejmie proszę o odpowiedż bo nie mam w tej sprawie doświadczenia i nie wiem jak postąpić.

Jeśli masz to na sztycy/uchwycie- możesz odwrócić przetwornik pod łodkę i zamienić strony wyświetlane w echu- menu sv. Jeśli masz to kręcone do pawęży- sposobem może być trym silnika lub i kupno pantografu, który odsuwa de facto go od pawęży, masz wtedy więcej miejsca na przetwornik. 

Spalina czy  elektryk?



#275 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 01 maj 2021 - 17:43

Czy ktoś coś mi doradzi? Z góry wielkie dzięki



#276 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 01 maj 2021 - 17:44

Spalina



#277 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 maj 2021 - 17:50

Spalina

montaż przetwornika pawężowy czy sztycowy?


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 01 maj 2021 - 17:50


#278 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 01 maj 2021 - 18:34

Dzięki za pomoc i wylogowuję się



#279 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 01 maj 2021 - 18:35

pawężowy



#280 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 maj 2021 - 19:58

pawężowy

Można odsunąć od osi łodzi, generalnie trymowanie silnika, ewentualnie pantograf. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych