Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak działa echosonda - obrazowanie SI/ DI/ 2D (wydzielone z wątków 'Echosondy Garmin echoMAP 71/72/91/92 SV' i 'Echosonda Garmin STRIKER™')


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
282 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 11 grudzień 2016 - 14:07

Ten czarny pas można wyłączyć i nie będzie wyświetlany i co wtedy z tą teorią ? Ryby i inne struktury są widoczne zarówno w słupie wody wyświetlanym na czarno jak i dalej nad dnem.



#42 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 11 grudzień 2016 - 15:05

Ten czarny pas można wyłączyć i nie będzie wyświetlany i co wtedy z tą teorią ? Ryby i inne struktury są widoczne zarówno w słupie wody wyświetlanym na czarno jak i dalej nad dnem.

 

Nie wiem w jaki sposób ma to szkodzić "mojej" teorii. Jeżeli można wyłączyć czarny pas (chociaż sam tego nie robiłem i nie wiem czy się da), to wrzuć proszę screena jak to wtedy wygląda, bo na razie nie mogę się odnieść. Nigdzie nie zaprzeczyłem, że ryby i struktury są widoczne zarówno w czarnym słupie wody, jak i dalej nad dnem (czarny pas oprócz głębokości pokazuje też przecież w jakiej odległości od łodzi znajduje się dany obiekt).


  • Czi lubi to

#43 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 11 grudzień 2016 - 20:23

Ja bardzo chciałbym dowiedzieć się z jakiego punktu widzenia przedstawiany jest obraz w widoku SI , raczej nie jest to patrzenie z góry .Wygląda to jak już pisałem jakby patrzeć stojąc na dnie z boku .Jednak to tylko połowa obrazu .Druga to samo tyle że patrzenie od drugiej strony . https://www.google.p...nWBKCkhRjoQQvM:  tu dobrze to zobrazowano .



#44 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 11 grudzień 2016 - 21:23

A gdzie dokładniej, bo po otworzeniu linku jest milion obrazków.



#45 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 12 grudzień 2016 - 09:25

A nie lepiej na żyłce opuścić bezpośrednio pod przetwornik kawał żelastwa, raz na płytkiej wodzie, raz na głębokiej.

Jeśli będzie widoczny na każdej głębokości po obu stronach wtedy będzie jasne że stożka nie ma.

A jeśli na głębokiej nie będzie widoczny po obu stronach, to znaczy że jest stożek (nieskanowany obszar) i wtedy odsuwając (bujając) w lewo prawo można mniej więcej określić szerokość stożka (nieskanowanego obszaru) na podstawie głębokości i odległości odsunięcia żyłki od przetwornika.



#46 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 12 grudzień 2016 - 09:37

Jest to jakiś sposób ale ja to dopiero na wiosnę  :), teraz już nie pływam.

Poniżej zrzuty bez pasa z wodą

Załączony plik  S00026.PNG   244,82 KB   13 Ilość pobrań

Załączony plik  S00027.PNG   259,26 KB   13 Ilość pobrań



#47 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 09:38

Paprykarz ,mi otwiera sięich sporo ale zaraz wyświetla sie jeden o który chodzi                http://www.szpygiel....r_pl/index.html  3 obrazek . Wygląda to tak jakby w pewnej odległości od łodzi zanurzyć oczy pod lustro wody i patrzeć w jej kierunku widząc jednocześnie dno i toń wodną . Pietruk już to chyba jest jasne że SI pokazuje w taki sposób jak napisałem .


  • jobziu lubi to

#48 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 12 grudzień 2016 - 09:51

Jeżeli jest jasne, że SI pokazuje w sposób jaki napisałeś to wyjaśnij mi proszę lustrzane odbicie obiektu bezpośrednio pod łodzią.



#49 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 10:13

To proste .To samo dzieje się z obu stron .



#50 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 12 grudzień 2016 - 11:09

To by było zbyt proste. Niby jak to się dzieje tak samo z obu stron ? To dlaczego się tak nie dzieje w trybie DI, skoro ten środkowy stożek miałby być stożkiem DI ?



#51 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 12:09

Dla mnie proste i logiczne. Na tym zdjęciu, które wrzuciłeś zaznaczony obiekt to długa położona poprzecznie do kursu łodzi na dnie struktura. Stożek SI złapał kawałek z lewej strony i kawałek z prawej, a że struktura jest regularna, to wygląda to jak odbicie lustrzane, chociaż nim nie jest. Nie rozumiem tego co napisałeś o stożku DI.



#52 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 12:16

@Roberto77 masz rację, że widok SI to nie jest obraz "z góry". Widok jest jakby jednocześnie z boku i z góry. Dobrze wyjaśnia to ta prezentacja z kartką papieru w filmiku wklejonym wyżej. 



#53 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 13:23

Wystarczy połówkę obrazu SI obrócić o 90st i mamy prawie to samo co w DI tyle że szerszy zakres dna jest obrazowany . Dla mnie obraz SI powstaje w ten sposób że przetwornik wysyła wiązki w kierunku dna i jednocześnie na boki .Takie wysyłanie wiązek nie oznacza że obraz też jest prezentowany z perspektywy przetwornika . Żeby to wyjaśnić wyobraż sobie że masz paczkę zapałek położoną na płasko płaszczyzna na której leży na stole to dno a ty patrzysz z miejsca gdzie górna powierzchnia zagina się w dół ,czyli tam gdzie pocieramy zapałką .Z tej perspektywy jest obraz pokazany tyle że obrócony o 90 st . Z drugiej strony tak samo się to odbywa i dlatego powstaje obraz dwóch stron .Odnoszę wrażenie że ciągle myślisz o tym czy wiązka sięga prosto pod łódkę czy nie sięga . Tymczasem my tu o perspektywie z jakiej  tworzony jest obraz .



#54 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 12 grudzień 2016 - 14:16

Jeżeli przetwornik wysyła wiązki skanujące bezpośrednio w dół, to kiedy dochodzi do obrotu o 90 stopni żeby zachować wskazaną perspektywę powierzchni do pocierania potocznie zwanej draską? 

Rozumiem koledzy, że obydwaj posługujecie się urządzeniami SI w praktyce ? Czy jest to tylko gdybanie na podstawie materiałów dostępnych w internecie ?



#55 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 14:41

No o to chodzi że SI nie wysyła tylko w dół ale i na boki . Kiedy dochodzi do obrotu ? Pewnie w jakiejś karcie graficznej w echu . Ja akurat nie posługuję się SI  za to normalną echosondą od dawien dawna jak tylko pojawiły się dostępne w sprzedaży . Nic prostszego jak np w picassa obraz z SI obrócić o 90 st zgodnie z ruchem zegara a następnie w pozycje leżąca jak kartka papieru na stole . Najlepiej było by to widać gdyby Na obraz SI nanieść kolorami głębokość na której znajdują się obiekty coś jak w panoptix 



#56 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 14:50

Paprykarz .Wydaje się że już jest jasne że wiązki SI jak i DI oraz klasycznego sonaru mogą się nakładać nie przeszkadzając sobie No może SI nie nakłada się na wąski stożek klasycznego sonaru .Bo jak wiemy 84st razy dwa nie daje 180 st . Jak niewiele różni się obraz SI od DI  poza zasięgiem widać najlepiej tu http://www.ww.media....Viewer&nid=4579        czwarty obrazek , wystarczy tj nałożyć obraz z DI  na SI i powinno się wyjaśnić . Kluczem do łatwiejszego zrozumienia jest obracanie obrazu i wyobrażenie sobie że to my patrzymy z takiej perspektywy . 



#57 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 12 grudzień 2016 - 15:02

Nie wiem, może i tak jest ale ten sposób "wyobrażania sobie" w żaden sposób do mnie nie przemawia. 

Dla jasności nie dwa razy 84 st tylko dwa razy 86 st, niby nic a jednak  ;)



#58 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 12 grudzień 2016 - 15:09

Dla mnie proste i logiczne. Na tym zdjęciu, które wrzuciłeś zaznaczony obiekt to długa położona poprzecznie do kursu łodzi na dnie struktura. Stożek SI złapał kawałek z lewej strony i kawałek z prawej, a że struktura jest regularna, to wygląda to jak odbicie lustrzane, chociaż nim nie jest. Nie rozumiem tego co napisałeś o stożku DI.

Raven, w poście wyżej masz link z drzewem na sv i dv. Widać wyraźnie, że obraz jest pionowo w dół - połówka drzewa po prawej, połówka po lewej. Gdyby nie było obrazu pionowo pod łodzą, to widziałbyś tylko gałęzie, bez pnia. Ewentualnie drzewo posiada dar bilokacji i jest jednocześnie po prawej i lewej stronie. Przerwa w pokryciu, jeżeli istnieje, jest mało znacząca. W materiale ze strony poprzedniej, w minucie 55:35 macie narysowane jaki kształt ma stożek w sv i jakie jest jego pokrycie. Nie wiem za bardzo po co chcecie ciągnąć tą dyskusję - wszystko jest wyjaśnione i w materiałach które przytaczacie i w przykładach do nich. Wizualizacja SV to widok z góry na dno, tak jakbyś na środku miał źródło światła które świeci na boki, ale wisi trochę powyżej. Wszystko co wystaje ponad powierzchnię rzuca cień, stoki od strony źródła sygnału są lepiej doświetlone . No i pytanie po co wam pełne 180st, skoro te 4 brakujące stopnie są mierzone od powierzchni. Przy 4m głębokości realny zasięg który dobrze wychodzi to jakieś 15m przy sprzyjających warunkach. Nie wiem jaką rolę miało by dostarczenie informacji, co jest w przedziale głębokości 0-1m w odległości 15m od łodzi, płynąc po czterech metrach. Nikt nie szuka planktonu.


Użytkownik psulek edytował ten post 12 grudzień 2016 - 15:37


#59 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 17:08

Raven, w poście wyżej masz link z drzewem na sv i dv. Widać wyraźnie, że obraz jest pionowo w dół - połówka drzewa po prawej, połówka po lewej. Gdyby nie było obrazu pionowo pod łodzą, to widziałbyś tylko gałęzie, bez pnia. Ewentualnie drzewo posiada dar bilokacji i jest jednocześnie po prawej i lewej stronie. Przerwa w pokryciu, jeżeli istnieje, jest mało znacząca. W materiale ze strony poprzedniej, w minucie 55:35 macie narysowane jaki kształt ma stożek w sv i jakie jest jego pokrycie. Nie wiem za bardzo po co chcecie ciągnąć tą dyskusję - wszystko jest wyjaśnione i w materiałach które przytaczacie i w przykładach do nich. Wizualizacja SV to widok z góry na dno, tak jakbyś na środku miał źródło światła które świeci na boki, ale wisi trochę powyżej. Wszystko co wystaje ponad powierzchnię rzuca cień, stoki od strony źródła sygnału są lepiej doświetlone . No i pytanie po co wam pełne 180st, skoro te 4 brakujące stopnie są mierzone od powierzchni. Przy 4m głębokości realny zasięg który dobrze wychodzi to jakieś 15m przy sprzyjających warunkach. Nie wiem jaką rolę miało by dostarczenie informacji, co jest w przedziale głębokości 0-1m w odległości 15m od łodzi, płynąc po czterech metrach. Nikt nie szuka planktonu.

 

 

Nie masz racji:

 

1. W minucie 55:35 pokrycie i kształt stożka SI jest pokazane z góry, czyli z perspektywy z której patrząc z góry na łódź wiązka wychodzi z przetwornika, dlatego patrząc na tą grafikę wydaje się, że pokrycie to 180 stopni, a w rzeczywistości bezpośrednio prostopadle pod łodzią jest dziura, której stożek SI nie obejmuje, natomiast obejmuje go stożek DI i 2D i w zależności od jego szerokości razem z SI dają te 180 stopni (+- kilka stopni).

 

2. Od 58:10 prowadzący wyjaśnia dlaczego jedna z kul drobnicy pokazana jest tylko po lewej stronie, a druga po obu stronach (lustrzane odbicie). Otóż kula, która znajduje się bardziej po lewej stronie cała weszła w zasięg stożka SI. Natomiast ta kula poniżej przecięła wewnętrzną krawędź stożka SI i z tego powodu została odbita po drugiej stronie (efekt odbicia lustrzanego). Powodem takiej obustronnej wizualizacji nie jest zatem fakt, że kula drobnicy, drzewo czy inna struktura znajduje się bezpośrednio pod łodzią. Powodem jest to że struktura ta przecina wewnętrzną krawędź stożka SI po jednej ze stron łodzi, a urządzenie jest tak skonstruowane, że w takiej sytuacji pokazuje ten obraz również po drugiej stronie.


Użytkownik Raven edytował ten post 12 grudzień 2016 - 17:08


#60 OFFLINE   AndrzejT

AndrzejT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaTam gdzie ryby sie wypuszcza

Napisano 12 grudzień 2016 - 18:14

to jak jest z tym skanowaniem pod ??
2c5461d7d6e3a068gen.png
12d4a4721830dc5dgen.png


Użytkownik andrzejt edytował ten post 12 grudzień 2016 - 18:23

  • kotwitz lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych