Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Pytania początkującego rodbuildera

tech-rb rodbuilding

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
558 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 01 listopad 2011 - 22:32

No ja właśnie słyszałem o poważnych błędach w sztuce tegoż właśnie rod buldera co machnie i wie co i jak :mellow: Choć mam jego kij i jestem zadowolony. Widać każdemu może się przytrafić błąd :D

Trochę nie chce mi się wierzyć w złe zbrojenie tych HM-ów. Bo tak na prawdę nie ma na to dowodów, nikt chyba na tym forum nie napisał wprost, że kupił HM-a i jest on sprtolony. Nie ma akcji przywoławczych do serwisu A chyba nie twierdzisz, że ludzie co kupują HM-y to się w ogóle nie znają :D I nie zauważyli by, że coś jest nie tak. Z resztą (chyba) blank źle uzbrojony byłby bardziej podatny na pęknięcie a to chyba nie jest przypadłością HM-ów. Owszem, słyszałem, że Dragony pękają, 1 czy nawet 2 przy mnie pękły, ale to nie HM-y.
Trochę takie lipne te Twoje teorie o HM

A co do Post Scriptum...... nie bardzo Cię rozumiem. A właściwie w ogóle :D Masz jakieś zastrzeżenia do jego pracy i moich wędek, nigdy ich nie widząc :unsure:








#82 OFFLINE   romaro_rr

romaro_rr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaDiepholz- Niemcy
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ringwelski

Napisano 01 listopad 2011 - 23:01

@Dąbek 111
Masz racje ze łowię głównie na muchę juz od ponad 17 lat.
Co do budowy wedek sądzę ze jak dla mnie nie bedzie to żaden problem, gdyż juz nie raz bawiłem się w naprawę i przeróbkę.
Muchy też wiążem prawie od początku przygody z muszkarstwem, i sądzę ze z omotkami czy innymi etapami budowy wędki nie bedzie większych problemów. Ja wiem co oczekuję od akcji blanku juz po uzbrojeniu tylko jeszcze nie wiem czy blank to wie !
@Bujo
Jako ze dopiero zaczynam przygodę z rodbuildingiema a jestem w posiadaniu takiego właśnie blanku, napisałem na forum w wątku pod tytułem: (cytuję, PILNIE FACHOWA POMOC I DORADZTWO ) miedzy innymi dlatego ze BIIx nie jest łatwym blankiem, wyczuwam w dwóch szczytowych segmentach podwójnie kregosłup :( stąd moje pytanie czy to normalne, i chcialem wiedzieć co , jak i z której strony z przelotkami, po to zeby nie sfajdaczyć budowy. Napisałem ze co do przelotek to juz wybrałem SIC KLSG i KTSG, bo sądziłem ze są w miarę lekkie na pojedyńczych stopkach i bedą dobre, a tu okazuje się jak czytam ze Sic będą za cięzkie do tego blanku i stanie sie kluchą czego bym nie chciał gdyż preferuję wędki fast i ex-fast.
Z uprzejmosci kolegi @bujo podał mi link do strony gdzie znajdują sie przelotki bardziej nadające się do kija takiego ja BIIx bo nie mają zbytniej wagi, a o to przecież chodzi najbardziej, nie prawda ? http://www.gulfcoastdistributors.com/products/Solid-Titanium -A%252dFrame-Spinning-Guides.html
Jakie są wasze opinie ?
Pisząc ten watek liczyłem na solidne doradztwo tych z kolegów którzy maja juz doświatczenie w rodbuildingu, ale jak widać nie chetnie są aktywni, czyzby juz w zimowe sny zapadali :D
Mam nadzieję ze to się jeszcze zmieni i w końcu będę w 100% mógł skompletować wszystko co potrzebuję do budowy mojego Borona, a cała reszta w moich rękach czy bedzie to perełka czy też tak zwana klucha!
Pozdrawiam RR

#83 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 02 listopad 2011 - 06:12

No ja właśnie słyszałem o poważnych błędach w sztuce tegoż właśnie rod buldera co machnie i wie co i jak :mellow: Choć mam jego kij i jestem zadowolony. Widać każdemu może się przytrafić błąd :D



Olo,

Osoba, o której pisałem nie zbroi akurat wędek :unsure: :unsure: :unsure:

Jeśli uważasz moje ''teorie'' za lipne to masz do tego prawo. Zbrój sobie wędki tam gdzie chcesz, nic mi do tego i do niczego absolutnie cie nie namawiam....

Bujo

#84 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 02 listopad 2011 - 15:32



Bujo[/quote]
od kogoś innego, wybitnego znawcy tematu o wiedzy rodbuildingowej wykraczającej sporo poza to forum, człowieka, który potrafi ustalić kręgosłup blanku bez uginania, ot tak sobie machnie i wie co i jak.


O matko... To koleś musi być lepszy niż Zbyszek Nowak.
Kto to? Pewnie niejeden bedzie chciał mieć jego obrazek nad łóżkiem :lol: :lol: :lol: :lol:

#85 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 02 listopad 2011 - 15:56

Chłopy!
Dajcie spokój :unsure:
Pzdr,
Fatso

P.S. A sami Amerykańce wyznają dwie główne szkoły (pobocznych nie licząc ). Mianowicie jedni klecą kije podług kręgosłupa, inni po najprostszej osi. U nich powszechnie uznaje się równoprawność obu.

#86 OFFLINE   pstrągman

pstrągman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 804 postów
  • Lokalizacjalubelskie

Napisano 02 listopad 2011 - 22:37

Ja kupiłem jakiś czas temu ten sam blank Boron IIX #10 z myślą zrobienia z tego cięższego spinningu,lecz po dłuższych oględzinach zrezygnowałem z tego i sprzedałem blank.
Obawiam sie że jest zbyt miękki na trocie,chociaż moc ma.Wobler + większy uciąg wody i kij pod przynęta będzie już wygiety w pół.Tak na prawdę ciężko znaleść dobry blank pod muchowego spina.
Jeśli mogę coś zasugerować to żeby wyciągnąć z tego blanku jak najwięcej,załóż jak najlżejsze przelotki( na jakie Cię stać :lol:)i uzbrój po twardszej stronie kręgosłupa .

#87 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 listopad 2011 - 08:51

P.S. A sami Amerykańce wyznają dwie główne szkoły (pobocznych nie licząc ). Mianowicie jedni klecą kije podług kręgosłupa, inni po najprostszej osi. U nich powszechnie uznaje się równoprawność obu.


Raczej obie metody mają swoich zwolenników i przeciwników. Czym jest jedna a czym druga i co mają wskazać. Bo nie sposób stwierdzić, że obie są równoprawne skoro w większości przypadków dają różne wyniki. Podstawą jest identyfikacja samego blanku pod względem przeznaczenia. Czy to będzie głęboko i chętnie ładująca się konstrukcja czy też żyleta, której potrzeba więcej energii przy ładowaniu a ożywa dopiero w połowie zadeklarowanej mocy. Ważniejsza jest moim zdaniem świadomość tego co zostało znalezione i jaką informację daje to monterowi. Co zostało znalezione podczas szukania efektu kręgosłupa i jaka płaszczyzna najmniejszego ugięcia, została wyznaczona poprzez poszukiwania „najprostszej osi”. Potem zastanowienie się skąd różnice i czy na pewno kręgosłupa szukałem prawidłowo. Jak silna jest anomalia kręgosłupowa (jak mocno blank „skacze” podczas rolowania). Czy ważniejsze w danym przypadku, poszukując płaszczyzny najmniejszego ugięcia , czy też może efektu kręgosłupa, jest obciążać bardziej dół blanku, środek, a może bardziej górną część? Czy podczas tych czynności mam te same wyniki, a jeśli nie to które są dla mnie ważniejsze, w danym przypadku. To chyba jest ważniejsze niż wyznaczenie jednego albo drugiego ad hoc i powiedzenie sobie „zrobione”. :D

#88 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 03 listopad 2011 - 19:50

Każdy robi jak chce, tylko powinno to mieć ręce i nogi :mellow: odnośnie zbrojenia jak leci to trzeba jeszcze wiedzieć co z danego blanku można zrobić. Ja na ten przykład po kilku latach wyciągnąłem zza szafy swoje pierwsze wędzisko kleniowe. Markę pominę, ale napiszę że łowiłem nim klenie i inne ryby w małych i bardzo małych rzekach. Na początku mojej przygody z tymi pięknymi rybami wydawał mi się bardzo celny. Ostatnio jak pojechałem z nim na ryby, to byłem w dużym szoku. Dobrze że byłem na dużej i otwartej wodzie. Przez pierwszą godzinę trafiałem dobre 5-8 metrów od miejsca w które celowałem :huh: Embarassed
Kija oczywiście się pozbyłem.

Odnośnie dragona nie będę się wypowiadał bo moje zdanie jest powszechnie znane.


Co do blanku to go nie znam, więc się nie wypowiadam. Odnośnie dwóch kręgosłupów, to dość częsta przypadłość, ale jeden z nich zazwyczaj jest nieco lepiej wyczuwalny, ja wybieram właśnie ten.

#89 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 910 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 13 kwiecień 2012 - 11:44

Ponieważ przymierzam się do próby własnoręcznego ukręcenia kilku patyków mam kilka pytań do Kolegów, którzy mają już w tej materii doświadczenie i zechcą mi pomóc rozwiać moje wątpliwości. Z góry dziękuję!
- Pierwsza kwestia dotyczy sposobu montażu pierścionków (tzw. winding checks), mianowicie, czy kleicie je w jakiś sposób do np. korka (rękojeści) lub blanku, czy też wystarczy, że dociska je omotka i położony na niej lakier, a może dobierając ich średnicę bierze się pod uwagę omotkę, tzn. zakładacie je na omotkę i dopiero ją lakierujecie?
- Druga kwestia, to montaż uchwytu, czy po prostu dociskacie uchwyt do powierzchni rękojeści (korka, pianki), czy np. tak szlifujecie, żeby gwint uchwytu wchodził troszkę wewnątrz w rękojeść lub żeby rękojeść wchodziła w otwory uchwytu?
- Interesuje mnie też kwestia wykonywania podomotek, gdyż za jakiś czas, jeśli pierwsze próby się powiodą, chciałbym uzbroić spinning typowo sumowy, konkretnie Xzogę Taka-G 66/15kg - pytanie moje dotyczy jakiej grubości nici zastosować na podomotkę i omotkę właściwą (przelotki to typ N) oraz jak je polakierować, tzn. czy najpierw lakieruje się podomotkę i potem na wyschniętą montuje przelotkę i omotkę właściwą, czy lakieruje się całość przesączając lakierem oba rodzaje omotek?
Będę bardzo wdzięczny za pomoc :D


#90 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 13 kwiecień 2012 - 11:56

1 - przyklejam, a potem od winding checka zaczynam omotkę (albo na nim kończę, ale z reguły mam nad nim oczko na hak i jadę na nie jedną omotką od winding checka)
2 - po prostu dociskam
3 - nie stosowałem i się nie znam
Pzdr,
Fatso

#91 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 910 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 13 kwiecień 2012 - 12:03

1 - przyklejam, a potem od winding checka zaczynam omotkę (albo na nim kończę, ale z reguły mam nad nim oczko na hak i jadę na nie jedną omotką od winding checka)

Dziękuję za pomoc. Jeśli możesz, powiedz mi proszę czym kleisz i do czego, tzn. do rękojeści czy blanku, a może jeśli się da do obu?

#92 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 13 kwiecień 2012 - 12:11

Odnośnie pierścionka to można jeszcze dopasować trochę większy, pojechać omotką do rękojeści i dopiero na omotkę nałożyć pierścionek. Zależy jaki on jest, czy ma karb, czy nie i jak miałby to wyglądać. Co do podomotek, daj cienką nić, to ma tylko chronić powierzchnię blanku przed wgnieceniem stopki. :D
  • Bogdan74 lubi to

#93 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 13 kwiecień 2012 - 12:13

Staram się tu i tu, ale nie jest to obowiązek ustawowy

#94 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 kwiecień 2012 - 12:57

Ad. 1 – nie kleję, nie zauważyłem negatywnych skutków
Ad. 2 – w zależności od koncepcji: robię na docisk, opieram na arborze, który dochodzi do samego gripu, lub toczę grip pod wymiar uchwytu i wtedy uchwyt wchodzi na tą stoczona część gripu.
Ad. 3 – używam nici metalicznej, sama w sobie jest dość gruba; najpierw lakieruję underwrap, przelotki przywiązuję na polakierowany.


#95 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 910 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 13 kwiecień 2012 - 13:24

Koledzy, bardzo dziękuję za pomoc.

Ad. 1 – nie kleję, nie zauważyłem negatywnych skutków


@krzysiek, a dopasowujesz średnicę pierścionka do blanku, czy dajesz omotkę pod spód, a może po prostu zależy to od sytuacji?

#96 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 kwiecień 2012 - 13:27

Staram sie dopasowywać, ale: jak fi jest za duża, daję omotkę, jak za mała - rozszlifowuję. Z omotką bez klejenia trzeba uważać z lakierem, może wyciec na grip (pod pierścieniem).

#97 OFFLINE   fusiator

fusiator

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 kwiecień 2012 - 11:37

Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu myślę o budowie pierwszego kija i trafiłem na to forum, mam nadzieje, że znajdę tutaj grupę ludzi która pomoże mi zrealizować mój plan:) myślałem o wędce do spinningu, nie jakoś mocno sprecyzowanego. Taki kijek bardziej uniwersalny. Jestem studentem, dość wysokim, lubię podróżować i dlatego chciałbym żeby moja wędka była dwu częściowa. Nie dorobiłem się jeszcze własnego samochodu dlatego lepiej jest dla mnie jeśli będzie ona w 2 częściach. Chciałbym żeby budowany kij nie był bardzo drogi, żeby komponenty składające się na nią były dobre ale nie kosztowały miliony, jako student mam też inne potrzeby:} Nie wiem gdzie można nabywać takie części do budowania, tzn jeśli chodzi o kleje, lakiery, nici to mogę kupić to we wrocławiu w krokodylu. Dlatego prosiłbym o informację gdzie rzeczy typu blank itd się nabywa. Mile widziane również doradzenie jakie części do mojej wędki będą odpowiednie:)

#98 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 kwiecień 2012 - 12:00

Witaj na forum :D myślę że nie mogłeś trafić lepiej ze swoimi pytaniami B)

Jeżeli chodzi o Wrocław to proponuję Ci odwiedzić pracownię Sergiusza Kasprzyka (Fishing Rod) - tam najszybciej zaopatrzysz się w potrzebne komponenty.

http://fishingrod.pl/

Założenie żeby przy pierwszych kijach pójść w budżetowe komponenty jest jak najbardziej sensowne. Myślę że jeżeli chodzi o blanki to w markach takich jak MHX czy Batson RX6 znajdzie wybór ciekawych modeli za rozsądne pieniądze. Do tego przelotki Fuji Hardloy i będziesz miał solidny sprzęt.


#99 OFFLINE   fusiator

fusiator

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 kwiecień 2012 - 12:11

dziękuje bardzo za informacje;) a mam jeszcze pytanie czy jest możliwość kupienia blanku dwu częściowego? bo wyczytałem, że tylko samemu trzeba ciąć, chyba że za mało się dowiedziałem

#100 OFFLINE   toms72

toms72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaPruszcz GD

Napisano 21 kwiecień 2012 - 12:25

Dokładnie Friko ja wszystko też zobaczyłem na naszym forum (zawsze mogłem liczyć na pomoc) złożyłem na razie 2 kijki więc w porównaniu z szacownym gronem dużo mi brakuje ale od czegoś trzeba zacząć. Uważaj kolego bo to wciąga :D Co do blanków są zarówno dwu jak i jedno częściowe (ostatnio coraz częściej myślę o jedno)





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, rodbuilding

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych