Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Pytania początkującego rodbuildera

tech-rb rodbuilding

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
559 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   fusiator

fusiator

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 kwiecień 2012 - 12:42

Szczerze mówiąc jeszcze się za to nie zabrałem a już mnie wciąga;) i myślę, że to nie będzie moja pierwsza i ostatnia wędka

#102 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 kwiecień 2012 - 13:17

jasne że masz dwucześciówki - jak będziesz na miejscu u Sergiusza to sobie przemacasz co Ci najlepiej podchodzi.

Zresztą na stronie internetowje pracowni do której link dostałeś są tabele z blankami & komponentami to sobie możesz posurfować B)

#103 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 21 kwiecień 2012 - 21:59

Witam wszystkich . Ja pierwszą wędkę mam już za sobą. Złożyłem 2metrowego dropshota niemieckiej firmy CMW i teraz przymierzam się do dużo poważniejszej sprawy a mianowicie CD Blue Rapida 3 m 10-35g linka 10-20 lbs. Blank już zakupiony leży u teściów w Gdańsku. Poczta nie chce przyjąć przesyłki bo za długa ,więc poczeka do Maj-Czerwiec aż będę w Gdańsku .Klaruje sprawę uzbrojenia go. Chcę go uzbroić w Fuji KLSG i KTSG 30,20,16,12,10,8,3x7 i szczytowa MNST 8 ,lub też zamiast 3x7 pójdą 6stki i szczytowa 6 , Co sądzicie o takim uzbrojeniu ? Czy ktoś już zbroił taki kij? Kręcioł to Daiwa Caldia 3000x. Porady miło widziane . Takie uzbrojenie polecili mi czołowi Rotbuildingierzy Polscy. To że to nowe hobby wciąga to sprawa niezaprzeczalna, więc uważaj kolego z tą przymiarką , bo cię wciągnie bezpowrotnie ! Człowiek ma w głowie nie do końca dopracowany jeden projekt a już myśli co po nim :D .Oczywiście po pierwszym kiju zaraz zechcesz poszerzyć i udoskonalić warsztat. Pewnie zrobisz lub kupisz wrapera, suszarkę itp ,itd. Mnie już to tak pochłonęło że każdą chwilę wykorzystuje na czytanie , przeglądanie innych projektów, katalogów i pogłębianie wiedzy oraz zaprawa na sucho a więc kręcenie przelotek , trening różnych trim bandów inlay bandów, Chevronów, Diamondsów itp itd. :D Powodzenia zatem życzę :D
Na zdjęciu wyważam mojego Dropshota , i skromny warsztacik który będzie rozbudowywany. Przemyślenia koncepcje już są :D
Małżonka się cieszy bo od 20 lat nie sprzątana piwnica błyszczy i pachnie czystością :D Za pół roku się zdziwi :D

Załączone pliki


  • radmac5 lubi to

#104 OFFLINE   fusiator

fusiator

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 kwiecień 2012 - 09:10

Friko: jeżeli są dwu częściowe to bardzo dobrze;) teraz sam mam baaardzo starą dwu częściówkę, ale pomimo swojego wieku ciągle w formie:D

mrWhite7: trening na sucho jak mówisz też już mam przećwiczony bo starą wędkę starałem się odświeżyć, a taki warsztacik to chyba będę musiał sam sobie zbudować ale to chyba nie będzie jakimś wyzwaniem:)

#105 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 22 kwiecień 2012 - 12:48

Przy moich mizernych zdolnościach stolarskich skleciłem wrapera oraz silnik do suszarki i dwie dodatkowe podstawki w jedno popołudnie. Wraper wyląduje w koszu bo mam na oku PACBAY Wraping maschine RW 3XL, ale suszarka jak najbardziej zostaje, pomimo tego że maszyna ma dodatkowy silniczek do suszenia. Polecam zbudowanie suszarki na silniczku od kuli dyskotekowej 5 RMP . Dwie deseczki +25 zeta za silnik ,uchwyt na gumkach i godzinka pracy :D Ktoś powie że maszyna tylko do robienia sprzętu dla siebie to przesada , ale to hobby na cało życie i postaram się je wykonywać jak najlepiej czego i innym życzę.

#106 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 24 kwiecień 2012 - 07:35

Co do tego CD z przelotkami typu K to zastanów się czy nie dać czegoś lżejszego, jakiś czas temu przerabiałem ten temat przy okaziji kija Phenixa 2,9m - przy kiju ok 3m jest to juz wyraźna różnica (Alps i Fuji K typ), ale to oczywiście sprawa gustu :D
Co do przesyłki, do niemiec - najlepiej, najtaniej i bez problemowo jak chodzi o długość www.kurjerzy.pl

Ja mieszkam w Dusseldorf i przesyłka z polski 1,80m w 3 dni :lol: ok 150zł


#107 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 24 kwiecień 2012 - 11:09

Kij będzie pracował w bardzo ciężkich warunkach na Elbie, przy wahaniach stanu wody do 4 metrów w ciągu 6-8 godzin . Łowi się na odpływie, więc nurt jest spory. Obowiązuje standard 24 gr główka, jak jest niższa woda można sobie pozwolić na 18 gr, przy wyższej wodzie i silnym nurcie trzeba sięgnąć po 30 gr + kopyto więc przelotki muszą być stabilne . Poza tym czeka go jeszcze praca na morskich trociach a tam kawałki blachy trzeba posyłać jak najdalej,więc power i jeszcze raz power :lol: Pomału kończy się era przelotek V będą zastępowane przez lepsze K. K mają tę zaletę że nie jest możliwe zaplątanie się linki o przelotki przy rzucie . Oj widziałem już połamane szczytówki(sam już tak raz załatwiłem kij, a kijaszek jest raczej ciężkiego kalibru więc o subtelności nie ma mowy, lekko uzbrojony na 7kach w tunelu nie powinien stracić swoich walorów. Lżejsze kijaszki pewnie uzbroiłbym w V. Dzięki za porady co do paczki to przemyśle sprawę , za tą cenę można mieć super rękojeść w korku klasy 1AAA :lol:
Raczej chciałem otrzymać poradę jakie przelotki sprawdzą się w stożku , bo chciałbym go uzbroić w 30,20,16,i choker 12 ale wychodzi na sucho że bez 25tki się nie obędzie więc stożek na 30,25,20,16, miałem nadzieję że ktoś już zbroił 10 stopowy kij tymi przelotkami, ale niestety chyba nie są one jeszcze tak popularne

#108 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 kwiecień 2012 - 00:36

wychodzi na sucho że bez 25tki się nie obędzie więc stożek na 30,25,20,16


Jeżeli mam się odnieść do samej rozmiarówki - odradzam. Widziałem kij tak uzbrojony: to był jakiś estetyczny i funkcjonalny koszmar. Na finezyjnym blanku zrobiono żałosną pałę. Wyjaśnij mi, proszę, co jest nie tak ze stożkiem 30, 20, 12? Widziałem i stożki 30, 16 - trochę bardziej gaszą linkę na drugiej przelotce, co nieco ogranicza dalekosiężność - ale też działają (umożliwiają szybkie zejście na małe, a więc lekkie przelotki).

#109 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 25 kwiecień 2012 - 06:45

Masz rację , trzeba pominąć 25 i zrobić to na 30 ,20 ,16, 12 albo
30,16,12,10 a w ostateczności 30,20,12,10 potem tunel z jedną 8 reszta 7 +8 szczyt lub 8 i reszta 6 ze szczytem też 6 . Stożek z tylko z dwóch lub trzech przelotek ograniczy znacznie długość rzutu ale skłaniam się bardzo do zamontowania jako Chokera przelotki nr 10 i zrezygnowania z 30 w wersji dwu stopkowej a tylko zastosować oplot Domenic Federico na tej przelotce. Zobaczymy jak wyjdzie to w praniu czyli na blanku a potem na testach. Dlatego zapytałem czy ktoś już zbroił 10 stopowy kij na tych przelotkach.

#110 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 kwiecień 2012 - 07:03

Stożek z tylko z dwóch lub trzech przelotek ograniczy znacznie długość rzutu


Sprawdzałeś? Jeżeli nie, to sprawdź – na najbardziej typowych przynętach i na przynętach z dolnego zakresu cw. Np. ja mam na sandaczówce typowy stożek - 30,20,12,8 - i kij katapultuje główkę 25g-28g z 3” gumą na taką odległość, że ledwie widzę przynętę, jak wpada do wody. Jest krótki (2,02 bodajże), a w dodatku chciałem wzmocnić dolnik, więc pierwsza przelotka jest relatywnie blisko kołowrotka, dlatego zastosowałem ramkę Y. Blue Rapidy przeważnie mają mocny i sztywny dolnik (choć akurat tego 10’ nie znam) i tu spokojnie 30 można odsunąć dość daleko od szpuli, zatem robić na lżejszej od Y ramce LV. Potem szybko zejść z rozmiarówką, żeby nie przeciążać szczytówki. I nie chodzi tu o zwiotczenie blanku, a wyważenie wędziska. Dlatego nie zarzynabym tej wędki siódemkami i ósemką na szczycie, i – o ile nie ma to być kij na trocie – poleciał do końca „elkami” nr 6 i tip-topem w takim samym rozmiarze. Jeżeli będziesz dawał nadwymiarowe ringi pogorszysz w ten sposób balans, co w tak długim kiju ma niebagatelne znaczenie. Efekt będzie taki, że albo kij będzie „leciał na pysk”, albo będziesz musiał zrobić długaśną rękojeść.

„Czołowi rodbuilderzy w Polsce” pewnie chcą dobrze, ale – jak my wszyscy, ja też – mają swoje preferencje, koncepcje, jedynie słuszne rozwiązania i fobie. Idź sobie zatem na pole (najlepiej z kolegą) pomachaj i sprawdź, jakie przełożenie na osiągane odległości mają różne stożki. Jaki wpływ ma zbrojenie na wyważenie – możesz sprawdzić nawet w domu.

Powodzenia!
k


#111 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 25 kwiecień 2012 - 08:31

Dzięki Krzysiek za podpowiedz . Na pewno to sprawdzę . Szczególnie zależy mi na ramce K bo chcę zbudować kij właśnie na tych ramkach.Pomysł stożka 30,20,12,8 jest bardzo odważny a do odważnych świat należy, więc trzeba to chyba wziąć przede wszystkim pod uwagę , Tunel to już pikuś, bo można wstawić jedną 7 dla redukcji i polecieć dalej 6 . Jak ma się sprawa z takim stożkiem w odległościach na blanku ? Łowię Caldią 3000x więc Choker wychodzi 135 cm od krawędzi szpuli i w tej odległości trzeba ustawić stożek z tym że 30stka musi być oddalona o 47cmm do 56 cm od krawędzi szpuli wtedy uzyskam wzorcowy i zalecany w NCG stożek.

#112 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 kwiecień 2012 - 09:10

30-tkę możesz śmiało odsunąć do ok 70cm od stopki kołowrotka ,bo przy odlagłości 40-50cm od szpuli linka nie dotknie nawet krawędzi przelotki i stanie się ona tylko przelotką prowadzącą nie przejmując obciążenia podczas ugięcia pod rybą.Zapewniam cię ,że linka nie będzie uderzała o blank podczas rzutu a odległości będą większe.I proponuję zbrojenie jak napisał Krzysiek wyżse Y 30,16 ,10,8JL, L7 i L6tki do końca + top 6L.Chyba ,że kijek ma pracować w niskich temperaturach ,to 7L.

Pozdro

Rafał

#113 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 kwiecień 2012 - 12:51

Dokładnie tak. Aczkolwiek 30, 16, 10 to już stożek dość ekstremalny, z prób wiem, że tłumi bardziej niż 30, 20, 12 (ten już jest mocno konserwatywny). Odległość trzydziestki od stopki rzędu 65-70cm to standard.

#114 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 25 kwiecień 2012 - 13:16

Reasumując .Stożek na przelotkach K 30,20,12 i Choker 8 ,potem 7 i ja naliczyłem 5 do 6 sztuk nr 6 i tiptop 6 .Oddalając 30stke od krawędzi szpuli 65-70 miejsce przelotki Choker wyjdzie według lini oś kołowrotka a krawędź zewnętrzna przelotek w stożku , czy może jest jeszcze jakiś bardziej doskonały sposób wyznaczania stożka ?
Czytałem opracowania że pierw trzeba wyznaczyć Chokera i jest to średnica zewnętrzna szpuli x liczba 27 ale w tym wypadku Choker wyjdzie gdzie indziej. Swoją drogą podziwiałem prace Krzyśka , aż dech zapiera , przecudowne kijki. Gratulacje !

#115 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 kwiecień 2012 - 13:21

Dziękuję, to tylko wędki Embarassed
Nie sugeruj się tak bardzo teorią, zobacz jak wędka się gnie - i tak pewnie będziesz musiał zrobić małe korekty. Stożek staraj się zrobić możliwie najbardziej współśrodkowo – mówię o ringach – wtedy będzie chyba najbardziej neutralny – najmniej tłumił. Przy takim odstawieniu trzydziestki szpula powinna +/- celować w światło pierwszej przelotki – sprawdź sam :D

#116 OFFLINE   krycek

krycek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaLondyn

Napisano 26 kwiecień 2012 - 19:50

[...]Czytałem opracowania że pierw trzeba wyznaczyć Chokera i jest to średnica zewnętrzna szpuli x liczba 27 [...]

Osobiscie wyznaczam chokera pi*drzwi zeby pierwszy stozek mial nachylenie okolo 4 stopni od srodka szpuli do wedki. Wyglada na to ze wychodza mi zupelnie inne liczby niz x27 :unsure:

#117 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 26 kwiecień 2012 - 20:14

Nie sugeruj się moimi wpisami , jestem początkujący , po prostu zadałem sobie trud i przetrząsnęłam sporo forów Rodbuildingowych bo sam będę teraz zbroił kij i nie chcę tego spieprzyć i natrafiłem na NCG gdzie właśnie tak wyznacza się Chokera.Mnoży się średnicę szpuki przez 27 i tak znajdujesz Chokera bo to odegłość od krawędzi szpuli, jak już masz Chokera wyznaczasz miejsca przelotek w stożku ciągnąc linię osi kołowrotka po zewnętrznych krawędziach przelotek i one same się ustawią w odpowiednich odległościach .Pozostałą resztę tunel dzielisz na odcinki 5-6 calowe i wstawiasz płaskie małe przelotki. Obracasz kij na jeża przelotkami do góry i przez naprężenie kija żyłką korygujesz ustawienie przelotek w tunelu tak aby najmniejsza odległość żyłki do blanku była na wszystkich odcinkach taka sama . Jeżeli żyłka dotknie blanku to musisz wstawić kolejną małą przelotkę . To tak w skrócie i są różne metody i różne opinie ale jak już napisał Krzysiek wszystko to trzeba sprawdzić na boisku , zobaczyć wyważenie i odległości i zasięg rzutu . Nie ma to jak praktyka :D Pozdrawiam

#118 ONLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 16 sierpień 2012 - 21:59

Witam.


Mam taki 3m kijek jakiejs niemieckiej firmy (inter fish excellent pro 180 na nim pisze) o calkiem slusznym C.W. (180g) generalnie sztywna bestia. Docelowo trolingowo sumowy
Uzywalem go kilka razy nad solanka z kutra i mu sie przelotka szczytowa zepsula - teraz jest jakas kicha kupiona w pobliskim wedkarskim. do tego rozlazlo sie mocowanie kolowrotka.
Kij jest 2 skladem.

I pytanie czy da sie z niego zrobic powiedzmy 4 sklada?
I czy taka przerobka - O ile uchwyt kolowrotka i przelotke bym wymienil sam to juz stravelowanie pewnie mnie przeskoczy. ma jakikolwiek sens finansowy? czy lepiej sobie kupic jakiegos gotowego travela (penna powerstix albo uglysticka 30 lub 50 lbs powinienem wyrwaz za mniej jak 100 jurkow z dostawa do domu tak samo beastmastera 50-100g bo tylko taki w travelu wystepuje z kijow mocnych).

w zasadzie to chyba sam sobie odpowiedzialem, ale a noz taka przerobka jest w miare latwa?

#119 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 sierpień 2012 - 07:21

Przeróbka tak mocnego kija moim zdaniem jest nieopłacalna.
Raczej celuj w gotowce.

#120 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 17 sierpień 2012 - 07:30

widziałem w necie blanki muchowe 16 AFTMA w 4 kawałkach może to sie by nadało :mellow:??





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, rodbuilding

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych