Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szklaki - temat ogólny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
244 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 15 wrzesień 2022 - 07:47

A ja się świadomie powtórzę, jeśli szklak to krótki i w niskiej klasie. Wiele węglówek może mieć cechy szklaka, ale w drugą stronę, oj, tu już to działa bardzo kiepsko.

Oczywiście szklaki w niskiej klasie 3-4 są rewelacyjne ale mam również Steffena 5/6 oraz 40-sto letnie Fenwicki FF w klasie #6 oraz #7 zapewniam że niczego im nie brak.



#202 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 15 wrzesień 2022 - 09:01

Witam.

Tyle zdań, ile wypowiedzi ... wink.png

Panuje u nas w kraju przekonanie że szklaki to najlepiej w jak najniższych klasach i do suchej muchy.

Moim subiektywnym (ale popartym sporą ilością używanych szklaków) zdaniem, jest to mocno wypaczony i tendencyjny obraz.

Zaryzykował bym tezę że szklaki w niskich klasach i do suszu są jednak do bani.

No chyba że do piankowców i sierściuchów, nie wymagajaych zbytniej energii do strącania z nich wody. Ale takie muchy nie są kompatybilne z kijami #2-3 ...

Prawdziwe zalety szklaków wychodzą dopiero przy łowieniu dużymi muchami - zwłaszcza mokrymi i tradycyjnymi, w miarę lekkimi ale też dużymi nimfami.

Oraz kijami i linkami w przedziale klas #5-8.

A już szczególnie i kompletnie mało popularne jest łowienie w naszym muchowym środowisku, krótkimi (7'/7'6''/8') szklakami w klasach #7-8.

Bo takich nie ma po prostu u nas na rynku.

Obowiązuje standard:

#3 / 7'-7,6''

#4 / 7'6 - 8'

#5 / 8'-8'6''

I nic ponad to w naszym grajdole. 

Cokolwiek ponad tę klasyfikację, tradycyjne linki oraz rzuty inne niż znad głowy, z reguły nie mieści się w głowie przeciętnego polskiego muchołapa, który zapragnie wziąć do ręki po raz pierwszy szkło wink.png

Z innej perspektywy patrząc ... duże rzeki i szklaki w niskich klasach - to jakieś nieporozumienie i kompletnie niezrozumienie samej idei takich wędek (są oczywiście, konstrukcyjne wyjątki - jak zawsze).

"Szklane" wędki przeżywają swój renesans w połączeniu z linkową rewolucją, jaką możemy od paru lat obserwować. Ale producenci sprzętu idą znowu za owczym pędem rynku, podobnie jak to było onegdaj z wędkami węglowymi - szybciej, lżej i cieniej ... bo tak chce wydać pieniądze wędkarz muchowy rolleyes.gif

Dlatego takim powodzeniem na rynku wtórnym (znowu nie w naszym kraju) cieszą się szklane kije mające po kilkadziesiąt lat.

Kije w wysokich klasach są świetne. Idealne wręcz do naszych warunków i naszych rzek.

Ręczę każdemu że jak by spróbował połowić na krótkiego szklaka #7-8, pstrągi na takim Dunajcu, to się zadziwi zarówno kijem i holami ryb.

Gdyby co, w razie pytań proszę je kierować do tegorocznego "Janosika" ... jak ktoś zna Rafała, to będzie wiedział o co chodzi - przekonał się do takiego kija i przełamuje stereotypy. Dla niego szklany króciak 8'3''#8 Fenwick'a to w tej chwili podstawowa wędka do połowu sporych kropkowańców w silnym nurcie, a mnie pozostało jeszcze parę innych wędek o podobnych parametrach wink.png biggrin.png

Generalnie temat o takich kijach i łowieniu nimi, stosowaniu do nich odpowiednich i kompatybilnych z takimi kijami linek, jest bardzo ciekawy i jak najbardziej rozwojowy w tym wątku.

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 15 wrzesień 2022 - 09:29

  • pawelz, trout master i Richi55 lubią to

#203 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 15 wrzesień 2022 - 09:28

Mialem Echo Bad Ass Glass #8 9' (nie Quickshot) na szczupaki. Waga 5.7oz(162gramy). O ile pamiętam była trochę większa. Bardzo fajnie się holowało. I to tyle. Godzina rzucania i człowiek jak po siłowni. Rzucanie dalej niż 10m to walka z wędką. Teraz mam Scott F2 (stary model 774-3) #4. Inna klasa, waga. Super kij. Niebo i ziemia. Tak samo jak koledzy wyzej. Nigdy więcej szklaka powyżej #4.


  • Paweł Bugajski lubi to

#204 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 15 wrzesień 2022 - 11:12

Mialem Echo Bad Ass Glass #8 9' (nie Quickshot) na szczupaki. Waga 5.7oz(162gramy). O ile pamiętam była trochę większa. Bardzo fajnie się holowało. I to tyle. Godzina rzucania i człowiek jak po siłowni. Rzucanie dalej niż 10m to walka z wędką. Teraz mam Scott F2 (stary model 774-3) #4. Inna klasa, waga. Super kij. Niebo i ziemia. Tak samo jak koledzy wyzej. Nigdy więcej szklaka powyżej #4.

Witam.

Kemaz ... idealnie się wstrzeiłeś w mój poprzedni post.

Nie mówiłem ... Tyle zdań, ile wypowiedzi ... wink.png

I powielane stereotypy - szklak w wysokiej klasie to tylko na szczupaka, tylko duże muchy, tylko rzuty znad głowy, cieżkie to, kij żyje swoim życiem i walczy z wędkarzem zamiast współpracować w czasie rzutów, a szklaczki #4 są super i nigdy więcej nic ponad to biggrin.png wink.png 

A producent (Echo) to typowy przykład właśnie tego że przestało się opłacać duży firmom i znanym markom, robić rzeczy dla wędkarzy, a zaczęto robić dla arkuszy kalkulacyjnych.

Poprzednie, żółte serie szklaków Echo, z kapitalnym rozdziałem na serie SmallWater i BigWater (oraz / a nawet Glass DH), zostaną dalej białymi krukami na portalach aukcyjnych.

Trzeba było zrobić nowe serie - niebieską i brązową, z blankami i tubami w kolorze translucent, bo akurat taka moda nastała.

A że się nie sprzedają już tak dobrze jak poprzednie i wędkarze wcale nie są z nich aż tak zadowoleni ... może inaczej - takich kijów jak burków we wsi, na rynku obecnie i to za dużo mniejsze pieniądze, więc jak tu zareklamować że lepsze i fajniejsze bo amerykańskie (niby) ? rolleyes.gif 

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 15 wrzesień 2022 - 11:19

  • Pisarz.......ewski Piotr i Richi55 lubią to

#205 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 15 wrzesień 2022 - 11:46

Panowie a możecie polecić jakiś szklak w długości 7-7.6 klasa 4# może coś ze stanów? mam możliwość ściągnąć .

#206 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 15 wrzesień 2022 - 14:46

Zdecydowanie polecam Steffen Bros.Tylko ściągnij blank bo gotowa wędka powala ceną.

https://www.graywolf...effenfiberglass



#207 ONLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 wrzesień 2022 - 21:51

Ja mam starego ABU GARCIA CONOLON 2.4m i śmigam linkami DT7, WF7. Czasami Rio Gold WF8

http://www.flyfishin...isplaytype=full

Takie kije za grosze można kupić. Czasami znaleść na śmietniku. Mam jeszcze jeden oryginalny, taki jaki powstał w swoich czasach. :)
  • Pisarz.......ewski Piotr i nobo lubią to

#208 OFFLINE   nati

nati

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów

Napisano 16 wrzesień 2022 - 07:24

Panowie a możecie polecić jakiś szklak w długości 7-7.6 klasa 4# może coś ze stanów? mam możliwość ściągnąć .



Cześć

Pierwsze pytanie z mojej strony byłoby w zasadzie standardowe: łowiłeś lub rzucałeś już kiedyś szklakiem i czy jesteś przekonany do tego typu łowienia? Bo teoria to jedno a real life to druga strona medalu.

Jeżeli jesteś zdecydowany na szkło to mogę polecić dwóch producentów. Orvis i nowa wersja Superfine Glass oraz McFarland. Orvis budżetowo bardziej dostępny, natomiast McFarland to jest top. Zwłaszcza GTX rozkłada na łopatki.

Generalnie zawsze radzę wziąć wędkę do ręki i ocenić na trawniku zanim zdamy się na oceny (muszkarstwo jest niesamowicie subiektywne) innych.

#209 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 16 wrzesień 2022 - 10:10

To drogie kije ale dziękuję za sugestie. Z bardziej przyziemnych cenowo są jakiej warte uwagi ?

Użytkownik Endern edytował ten post 16 wrzesień 2022 - 10:11

  • Forest-Natura lubi to

#210 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 16 wrzesień 2022 - 22:12

To drogie kije ale dziękuję za sugestie. Z bardziej przyziemnych cenowo są jakiej warte uwagi ?

Germina na przyklad. 



#211 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 17 wrzesień 2022 - 07:39

To drogie kije ale dziękuję za sugestie. Z bardziej przyziemnych cenowo są jakiej warte uwagi ?

Poszukaj na E-Bay jakiś używany ale chociaż ze sredniej półki.Cena nie bierze się z księżyca jeżeli coś jest drogie to z jakiegoś powodu jest.Kupno lichego kija może Cię tylko zniechęcić do szklaków bo wyrobi w Tobie zdanie że wszystkie takie są.



#212 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 17 wrzesień 2022 - 08:03

To drogie kije ale dziękuję za sugestie. Z bardziej przyziemnych cenowo są jakiej warte uwagi ?

Witam.

Na Aliexpres są naprawdę dobre szklaki Aventic (same blanki i gotowe kije).

U nas, na miejscu masz Trapera - wszystkie trzy kije z nowej (żółtej) serii Trapera i jakieś pozostałości ze starszej, kremowej wersji.

Wędki na Ali są teraz w takiej cenie, że bez cienia wątpliwości zakup nowego szklaka firmy Traper u nas w kraju, z realną gwarancją wydaje się rzeczą naturalną ... 

Pozostają jeszcze używki i muchowe giełdy (FF i FB) - np. za ok. cztery stówy możesz w tej chwili wyjąć niebieskiego customa 8'#5 Ego, który się tam plącze właśnie - polecam, bo to kapitalny blank.

A jak masz dostęp do amerykańskiego e-bay'a to jest to niewyczerpalne wręcz źródło szklanych muchówek. Tylko transport może byc problematyczny.

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 17 wrzesień 2022 - 08:05

  • Grzegorz G. lubi to

#213 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 17 wrzesień 2022 - 11:34



Jeżeli jesteś zdecydowany na szkło to mogę polecić dwóch producentów. Orvis i nowa wersja Superfine Glass oraz McFarland. Orvis budżetowo bardziej dostępny, natomiast McFarland to jest top.

Pełna zgoda,niedawno na prośbę jednego z twórców wędzisk, testowałem na dość silnych  rybach muchówkę na blanku McFarlanda, bez opisów, pięknie uzbrojoną. Spigoty, żółty trzyczęściowy blank. Dobierałem linki, skończyło się na wf 4 nawiniętej na lekki kołowrotek o dużej średnicy szpuli( łowiłem z łódki), no i wrażenia były pozytywne. Nie zmienia to faktu, że podobnie użyteczna, miła w wędkowaniu, rzutach i holu była moja Daiwa Phantom składająca się z 5 części starodawnostaroświecka węglówka o bardzo zbliżonych parametrach-7'6'' do linek 3-4.Pozdro.

Załączony plik  IMG_1751 (2).JPG   49,02 KB   15 Ilość pobrań
 



#214 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 17 wrzesień 2022 - 12:01

A mieliście Panowie styczność z szklakami epic ? Też swoje kosztują

#215 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 18 wrzesień 2022 - 08:14

Takie pytanie mija się z celem.Są ci co lubią szybkie szklaki jak Epic i są ci co nie lubią,odpowiedz będzie zależała od odpowiadającego albo bedzie super albo nie.Najlepszym sposobem jest wzięcie wedki w ręce a najlepiej wykonanie paru rzutów i wtedy wszystko jasne pasuje bądz nie.Niestety z tego co mi wiadomo to w Polsce jedynie firma Vision stwarza klientom taką mozliwość.


  • Jack__Daniels lubi to

#216 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 363 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 18 wrzesień 2022 - 11:49

Takie pytanie mija się z celem.Są ci co lubią szybkie szklaki jak Epic i są ci co nie lubią,odpowiedz będzie zależała od odpowiadającego albo bedzie super albo nie.Najlepszym sposobem jest wzięcie wedki w ręce a najlepiej wykonanie paru rzutów i wtedy wszystko jasne pasuje bądz nie.Niestety z tego co mi wiadomo to w Polsce jedynie firma Vision stwarza klientom taką mozliwość.

Mirek z Sałara też daje pomachać na okolicznym trawniku. Oczywiście w Visionie jest sztuczny basen z wodą, więc jest lepiej.

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

#217 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 19 październik 2022 - 18:15

A łowił ktoś kijem epic 476 ? To dobry kij pod niewielkie rzeki?

#218 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 29 październik 2022 - 13:11

Co myślicie o nowym szklaku orvis superfine z 2022 roku ?

Użytkownik Endern edytował ten post 29 październik 2022 - 13:11


#219 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 21 styczeń 2023 - 13:17

Ja mam starego ABU GARCIA CONOLON 2.4m i śmigam linkami DT7, WF7. Czasami Rio Gold WF8

http://www.flyfishin...isplaytype=full

Takie kije za grosze można kupić. Czasami znaleść na śmietniku. Mam jeszcze jeden oryginalny, taki jaki powstał w swoich czasach. :)

Zainspirowany i przy cennym wsparciu technicznym  :highfive:   kolegi Arka , też kupiłem nówkę sztukę Abu  Conolon za śmieszne pieniądze . Oskrobany, dostał nowy lakier , uchwyt , korek i przelotki . Wędka jest po testach łąkowych i z przeciążoną linką #6 sama rzuca  :D  ;)

Załączone pliki


Użytkownik Pisarz.......ewski Piotr edytował ten post 21 styczeń 2023 - 13:30

  • Friko, Sławek Oppeln Bronikowski, Tomek.M i 8 innych osób lubią to

#220 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 24 styczeń 2023 - 08:18

Nie bałeś się wyzwania, Piotrze ? Podobno waga automatycznie dyskwalifikuje przeszłość  :)


  • Pisarz.......ewski Piotr i Richi55 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych