Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

ciemnienie lakieru


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 17 grudzień 2016 - 18:08

Witam Panowie :)

 

Paroletnie wobki, takie mające ponad 5 lat mają lakier o zabarwieniu żółtawym. Nie jestem na 100% pewien, czy był to na pewno hartzlak do parkietów, mógł być domalux. Niemniej zabarwienie lakieru jest żółtawe i nieco gasi kolory. Też tak macie? Jak tego uniknąć? Czy 2-skłądnikowe żywice również żółkną po latach? Kurrr.....de, nie po to traci się 3-4h na pomalowanie jednego woblera, żeby za pare lat lakier to.....zepsuł.  

Temat wydaje mi się trudny, przecież nie będę czekał pare lat zeby sprawdzić w praktyce właściwości tego czy innego lakiery....   Ale może ktoś ma jakieś doświadczenia/przemyślenia w tym temacie? Panowie?

 

pozdrawiam,

Paweł



#2 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 17 grudzień 2016 - 18:56

Normalna sprawa, żółkną od działania światła słonecznego. Jak chcesz przedłużyć transparentność warstwy lakieru to trzymaj je w pudelkach nieprzepuszczających promieni słonecznych.

 

Ed. Nie musisz od razu kupować jakichś szczelnych puszek tylko po prostu uważaj, żeby nie wystawiać przynęt na długotrwałe działanie słońca np. otwartego pudła na nasłonecznionym brzegu w środku lata. A żebyś nie czekał całych lat na efekty Twojego eksperymentu to powiem Ci od razu, że Hartzlack dłużej trzyma transparentność niż Domalux ale oba wcześniej czy później zżółkną  jeśli nie zastosujesz się do mojej wskazówki. Jeśli już koniecznie chcesz sprawdzić, który jest bardziej lepszy, a który bardziej gorszy, to zostaw na miesiąc-dwa przynęty na parapecie od południowej strony domu.


Użytkownik Hesher edytował ten post 17 grudzień 2016 - 19:03

  • eRKa lubi to

#3 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 17 grudzień 2016 - 19:54

Korzystałem również z 2składnikowego Tarbendera, ten nie ciemnieje od 3 lat.....inne właściwości są na zadowalającym poziomie. Poza lakierowaniem małych woblerów na suszarce obrotowej...to jest niewygodne i pracochłonne. Pytanie co będzie za kolejne 3 lata :)



#4 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 17 grudzień 2016 - 20:24

Pytanie co będzie za kolejne 3 lata :)

Obstawiam w ciemno, że następne woblery :)



#5 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 17 grudzień 2016 - 21:09

A skąd wiesz? ;) Może stanę się zaprzysięgłym fanem lanego silikonu? Albo wyłącznie blachy klepać będę? Muchy kręcić? Koguty dziergać? 

Nie no, żartuję. Masz rację, woblery uzależniają. Są dużo fajniejsze niż reszta wędkarskiej biżuterii. 



#6 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Napisano 18 grudzień 2016 - 18:10

Ja problemu z żółknięciem lakieru nie miałem aż do tego roku. Po polakierowaniu kilku woblerów Domaluxem, po kilku tygodniach zauważyłem, że niektóre woblery zżółkły. Wróciłem do Hartzlacka, którego używałem niemal od samego początku przygody z woblerami a Domalux kupiłem z ciekawości i niestety to samo. Jest jednak jedna prawidłowość, woblery, które zżółkły, są pomalowane perłową farbą. Mam ją od dwóch lat, wcześniej wszystko było ok, ale wygląda na to, że to jej wina.

#7 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 18 grudzień 2016 - 18:19

Nie tylko słońce,także lekkie substancje(także ropopochodne) z powierzchni wody-czasem uda się zmyć (deski,jachty...)detergentem.

Spróbuj. ;)


Użytkownik darek1 edytował ten post 18 grudzień 2016 - 18:20


#8 OFFLINE   Artur42

Artur42

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaNOWY SĄCZ
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Ziemnik

Napisano 19 grudzień 2016 - 08:20

Dawniej jak lakierowało się zwykłym nitrolem tym do drewnianych wyrobów to wszystko żółkło.Ja lakieruje domaluksem i woblerki co mają 15 lat są takie same jak na początku ,ale farby których używam do malowania to farby nitro i to musi mieć znaczenie ;)



#9 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 19 grudzień 2016 - 12:43

. Pytanie co będzie za kolejne 3 lata :)

Pawciu,też chciał bym wiedzieć co bedzie za 3 lata  :) Był bym bogatym człowiekiem  :)



#10 Guest_Piokowal_*

Guest_Piokowal_*
  • Guests

Napisano 19 grudzień 2016 - 13:52

Bardzo duże znaczenie ma podkład i farby,na który nakładamy hartzlacka lub domaluxa. To,że po psiknięciu wobka sprayem lub aero możemy go wziąć do ręki i się nie ,,lepi,, nie znaczy,że od razu można pakować go w lakier. Reakcje,które zachodzą w pozornie suchych farbach pokrytych w/w poliuretanami jakiś czas trwają i są w jakiejś części odpowiedzialne za m.in. żółknienie lakieru nie wspominając już o częstym wystawianiu wobka na expozycję światła dziennego-uv.


Użytkownik Piokowal edytował ten post 19 grudzień 2016 - 14:18

  • *Hektor* lubi to

#11 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 19 grudzień 2016 - 18:45

Czy lakiery stosowane obecnie przez liczących się na rynku producentów również ciemnieją? 



#12 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 20 grudzień 2016 - 04:42

Ja kilka miesięcy temu usłyszałem, że Domalux i Hartzlack to lakiery przestarzałe technologicznie także może z biegiem czasu będziemy mogli testować inne. Z lakierami stosowanymi przez duże firmy jest z kolei tak, że ich skład to pewna tajemnica producentów, a dwa są nanoszone natryskowo cienką warstwą. Ostatnio jak przemalowywałem rapalę to na korpusie były zacieki z firmowego lakieru- rude.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych